چگونه برای چکاپ بچه ها اقدام کنیم؟

چکاپ بچه ها

همه کودکان در سنین مختلف در فاصله زمانی مشخصی باید معاینه شوند. مراقبت های بهداشتی توسط متخصص در سلامت کودکان بسیار موثر است. چکاپ بچه ها از سنین 2 هفتگی تا 5 سالگی به صورت منظم انجام می شود. در این معاینات پزشک رشد جسمی کودک را بطور دقیق ارزیابی می کند. امروزه با توجه به دغدغه های زمانی و مشکلات متفاوت امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها برای والدین به سختی امکان پذیر می شود.

بهترین راه برای انجام چکاپ استفاده از سایت آنی آزما می باشد. با مراجعه به سایت و ثبت درخواست شما می توانید از خدمات پزشکی در محل برخوردار شوید. آزمایش چکاپ شامل یکسری از نمونه گیری های خونی و غیر خونی می باشد که در محل با حضور متخصصان و رعایت نکات بهداشتی انجام می شود. ما در ادامه مطلب شما را بیشتر با چکاپ بچه ها و انواع آزمایشات و نمونه گیری ها در منزل آشنا می کنیم.

آزمایشات چکاپ برای بچه ها شامل چه مواردی می شود؟

نمونه گیری خونی در کودکان زیر 11 سال بهترین راه برای تشخیص زود هنگام هرگونه اختلال و بیماری در کودکان است. انواع آزمایشات مهم در چکاپ بچه ها شامل موارد زیر می شود:

1- آزمایش قندخون: سطح گلوکز موجود در خون نشانه میزان قند در کودکان می باشد که عامل اصلی بیماری دیابت است.کمبود انسولین باعث می شود که مقدار انسولین بیشتری در خون تولید شده و باعث ایجاد دیابت نوع 1 بشود. چکاپ کودکان بصورت منظم می تواند از بروز این بیماری جلوگیری کند.

2- آزمایش شمارش سلول های خونی CBC: این آزمایشات به عنوان یک تست روتین در چکاپ بچه ها انجام می شود. در این آزمایش پارامترهای مختلفی از جمله تراکم سلول های خونی و شاخص های فیزیکی مورد بررسی قرار می‌گیرد.از طریق این آزمایش پزشک قادر به تشخیص بیماری کودکان مانند: عفونت های احتمالی، کم خونی، التهاب و … خواهد بود.

3- فقر آهن: میزان آهن موجود در خون در رشد طبیعی بدن کودک نقش مهمی دارد. اگر کودکی دچار فقر آهن شود در مراحل رشد بدنی با مشکلات بسیاری مواجه می شود.کودکانی که دچار فقر آهن می شوند از لحاظ حرکتی و رفتاری دچار ضعف هستند . کمبود آهن در بدن این دسته از کودکان سبب تاخیر در رشد ذهنی آن ها می شود. انجام آزمایشات چکاپ بچه ها مانند آزمایش هموگلوبین و هماتوکریت می توان کم خونی ناشی از فقر آهن را تشخیص داد.

4- بررسی انگل در مدفوع

5- بررسی عملکرد هیپوفیز و تیروئید

6- بررسی عملکرد کلیه ها

لیست آزمایش کودکان
نمونه گیری و چکاپ کامل کودک در منزل

لیست آزمایش کودکان

چکاپ دوره ای کودکان در منزل

گاهی اوقات برای حضور در آزمایشگاه موانعی مانند :ترس کودک شما از محیط آزمایشگاه، معلولیت، بیماری واگیردار و یا آلودگی هوا و مشکل تردد و … وجود دارد. مجموعه آنی آزما مشکل چکاپ بچه ها را برای والدین حل کرده و امکان چکاپ بچه ها در منزل را فراهم کرده است. برای استفاده از امکانات آزمایشگاهی در منزل به راحتی می توانید در سایت آنی آزما و یا از طریق شماره های مربوطه ثبت درخواست کنید. با تعیین زمان دلخواه و انتخاب آزمایشگاه مجهز از لیست سایت آنی آزما از خدمات متخصصان آزمایشگاه در منزل بهره مند شوید. همچنین بهتر است بدانید جواب آزمایش شما نیز در کوتاه ترین زمان در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

چکاپ بچه ها اغلب به ترتیب در سنین 2 هفتگی، 2 ماهگی، 6 ماهگی،9 ماهگی، 12 ماهگی، 15 ماهگی، 18 ماهگی، 2 سالگی، 3 سالگی، 4 سالگی، 5 سالگی انجام می شود. در جلسات چکاپ بچه ها  هم می توانید تمامی سوالات خود را از متخصص پرسیده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. اطلاعات بیمار در سامانه آنی آزما ثبت می شود و شما با مراجعه به اکانت مربوطه به‌راحتی به سوابق آزمایش کودک خود دسترسی خواهید داشت.

آزمایش خون کودکان و نوزادان
نکات مهم در چکاپ کودکان در منزل

آزمایش خون کودکان و نوزادان

چکاپ کودکان، راهی مؤثر در پیشگیری از بیماری‌ها

معاینات و چکاپ ها بسیار ضروری هستند و احتمالات ناشی از بیماری ها و مشکلات از طریق آن مورد بررسی قرار می گیرد. در هر دوره لازم است رشد کودک، وضعیت بینایی، دندان و قلب توسط پزشک ارزیابی شود. برخی مشکلات و بیماری ها با معاینات فیزیکی امکان پذیر نیست ، بنابراین آزمایش خون به پزشک کمک می کند تا نگاه دقیق تری داشته باشد. برای تشخیص چکاپ بچه ها باید با علائم اختصاری هر یک از فاکتورها آشنا باشید.

پلاکت خون که با علامت اختصاری PLT  نشان داده می شود. WBC نشان گلبول های سفید خون می باشد و بسیاری علامت های اختصاری در تفسیر چکاپ که توسط پزشک باید انجام شود. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا در تمام سنین آزمایشات چکاپ بچه ها یکسان انجام می شود؟ پاسخ به این سوال خیر است .چراکه پزشک براساس شاخص توده بدنی کودک آزمایشات مورد نیاز را تجویز می کند. نکاتی که قبل از چکاپ بچه ها باید رعایت شود در جواب آزمایش موثر می باشد. از جمله موارد مهم: قطع کردن قرص های آهن چند روز قبل از آزمایش، ناشتا بودن کودک طبق دستور پزشک؛ یکی دیگر از مواردیست که باید به آن توجه داشته باشید.

معاینه دوره ای کودک در منزل
تفسیر آزمایشات کودک توسط پزشک بصورت آنلاین

معاینه دوره ای کودک در منزل

جمع بندی

آنی آزما با برترین آزمایشگاه های کشور همکاری می‌کند. بنابراین بدون دردسرهای حضوری در آزمایشگاه ها می توانید به راحتی از خدمات پزشکی استفاده کنید. چکاپ دوره ای برای کودکان بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد. نوع چکاپ بچه ها را سن آنها تعیین میکند و باید توسط پزشک کودکان تجویز شود. این معاینات از بدو تولد آغاز تا دوران نوجوانی ادامه دارد. فرآیند چکاپ کودکان شامل بررسی نمودار رشد و معاینات فیزیکی است. همچنین در هر دوره از چکاپ، تزریق واکسن ها ضروری بوده و طبق برنامه باید واکسیناسیون انجام شود.

چکاپ می تواند بسیاری از بیماری های کودکان به سرعت نشان داده تا بتوان درمان موثری را برای آن ها در پیش گرفت. مجموعه حرفه ای آنی آزما با پشتیبانی 24 ساعته می توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند. این مجموعه با هدف ارائه خدمات در محل و همکاری با آزمایشگاه های مجهز توانسته‌اند دغدغه انجام آزمایشات را برای بیماران تا حد زیادی از بین ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.