آنچه باید درباره آزمایش cbc بدانید

شمارش کامل خون CBC یک آزمایش آسان است که اختلالات خاصی را غربالگری می کند که روی وضعیت سلامتی شما تاثیر می گذارد.  CBC تعیین می کند که آیا تعداد سلول های خونی شما افزایش یا کاهش پیدا کرده است یا خیر؟ مقادیر طبیعی CBC در خون به بسن و جنسیت بیمار بستگی دارد. در نتیجه آزمایش ‏cbc، حد نرمال و غیرطبیعی میزان آیتم های cbc مشخص می شود. CBC  می تواند به تشخیص طیف وسیعی از بیماری ها مانند کم خونی، عفونت، سرطان و… کمک کند.

سه نوع اصلی سلول های خونی

اندازه گیری تغییرات در سطح سلول های خونی به پزشک کمک می کند تا سلامت کلی شما را ارزیابی کند و اختلالات را تشخیص دهد. اگر آزمایش ‏cbc شما سطوح غیرطبیعی را نشان دهد، پزشک ممکن است آزمایش خون دیگری را برای تایید نتایج تجویز کند. همچنین، پزشک ممکن است که آزمایش‌های دیگری را برای کمک به ارزیابی بیشتر وضعیت شما و تأیید تشخیص تجویز کند. این آزمایش سه نوع اصلی سلول های خونی را اندازه گیری می کند. این سلول های خونی شامل موارد زیر هستند:

 • گلبول های قرمز خون

گلبول های قرمز خون، وظیفه حمل اکسیژن در سراسر بدن  و حذف دی اکسید کربن را برعهده دارند. آزمایشcbc میزان هموگلوبین و هماتوکریت را ارزیابی می کند. هموگلوبین این وظیفه را دارد که حمل اکسیژن را برعهده بگیرد. هماتوکریت نیز نشان دهنده درصد گلبول های قرمز در خون است. سطوح پایین هموگلوبین و هماتوکریت اغلب نشان دهنده بیماری کم خونی است. کم خونی زمانی رخ می دهد که میزان آهن در خون شما کاهش پیدا می کند.

آزمایش cbc
آزمایش cbc
 • گلبول های سفید خون

گلبول های سفید به بدن در مبارزه با عفونت کم می کند. آزمایش cbc، انواع و تعداد گلبول های سفید خون را بررسی می کند. افزایش یا کاهش غیرطبیعی گلبول های سفید می تواند نشان دهنده ابتلا به عفونت، سرطان و التهاب باشد.

 • پلاکت ها

میزان پلاکت های خون در آزمایش cbc سنجیده می شود. پلاکت به لخته شدن خون و کنترل خونریزی کمک می کند. هر گونه تغییر در سطح پلاکت می تواند شما را در معرض خطر خونریزی بیش از حد قرار دهد و نشانه ای از وضعیت خطرناک باشد.

چه زمانی آزمایش cbc تجویز داده می شود؟

آزمایش CBC در چکاپ کامل توسط پزشک تجویز می شود. آیا می دانید که دلایل تجویز آزمایش cbc چیست؟ آزمایش cbc در موارد زیر تجویز می شود.

 • در صورتی که خونریزی و کبودی غیر قابل توضیحی داشته باشید، پزشک آزمایش CBC را نیز تجویز خواهد کرد.
 • پزشکان با استفاده از این آزمایش میزان سلامت کلی فرد را ارزیابی می کنند.
 • پزشک در صورت داشتن علائم غیر قابل توضیح مانند ضعف، خستگی، تب، قرمزی، تورم، کبودی یا خونریزی ممکن است که CBC را تجویز کند.
 • به علاوه، پس از اِتمام برخی دوره های درمان نیز این آزمایش تجویز می شود. برخی درمان ‌های پزشکی می‌ توانند روی تعداد سلول‌ های خونی شما تأثیر بگذارند و ممکن است به CBC منظم نیاز داشته باشند. پزشک می تواند بر اساس CBC ارزیابی کند که درمان چقدر موثر بوده است.
 • با انجام این آزمایش، بسیاری از اختلالات، شرایط و عفونت های مختلف تشخیص داده می شود.
انجام آزمایش خون cbc
انجام آزمایش خون cbc

CBC چه چیزی را تشخیص می دهد؟

آزمایش ‏cbc به پزشک کمک می کند تا انواع اختلالات، بیماری ها و عفونت ها را تشخیص دهد. این مشکلات و بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

 • کم خونی
 • اختلالات مغز استخوان، مانند سندرم های میلودیسپلاستیک
 • اختلالاتی مانند آگرانولوسیتوز، تالاسمی و کم خونی سلول داسی شکل
 • انواع مختلفی از سرطان از جمله لوسمی و لنفوم
 • عوارض جانبی شیمی درمانی و برخی داروهای تجویزی
 • کمبود ویتامین و مواد معدنی

انجام آزمایش cbc در منزل

آیا می دانید که امکان انجام آزمایش در منزل شما نیز وجود دارد؟ شما می توانید از طریق تماس با مرکز آنی آزما، درخواست خود را برای انجام آزمایش در محل ثبت کنید. پس از بررسی درخواست شما، کارشناسان این مجموعه برای انجام آزمایش خون cbc به منزل شما مراجعه می کنند. آزمایش cbc توسط متخصصین مجرب انجام شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. پس از انجام آزمایش، جواب آن نیز در بازه زمانی کوتاهی برای بیمار ارسال خواهد شد. پس اگر قصد انجام آزمایش در منزل را دارید، همین حالا درخواست آزمایش خود را ثبت کنید.

خدمات مرتبط:

چکاپ سطح 3

آزمایش مورد درخواست شما

مقالات مرتبط:

آزمایش چکاپ کامل کودکان

بررسی ضرورت انجام آزمایش چکاپ آقایان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.