آزمایش خون چکاپ کامل شامل چه نوع تست هایی می شود؟

فراهم آوردن شرایط قبل از آزمایش، امری الزامی برای داشتن نتیجه ای دقیق

چکاپ کامل به بررسی وضعیت کلی بدن می پردازد. طی این تست می توانید به راحتی متوجه مشکلات ارگان ها، بیماری های پنهان و احتمالی، کمبود مواد معدنی و غیره شوید. برای تشخیص هر یک از موارد گفته شده، آزمایش های مختلفی در چکاپ انجام می شوند. از جمله این تست ها می توان به آزمایش خون چکاپ کامل اشاره کرد. آزمایش خونی که در چکاپ صورت می گیرد، دارای انواع مختلفی است. به واسطه این آزمایش ها می توان مشکلات پزشکی، وضعیت دوره درمان، پارامترهای بدنی و غیره را بررسی کرد. حتی اگر بدن سالمی داشته و بسیار جوان هستید، باز هم توصیه می کنیم که هر سال یک بار این آزمایش ها را انجام دهید. چرا که گاهی تاثیر کمبود پارامترها و بیماری های پنهان به مرور زمان مشخص می شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی انواع آزمایش های موجود در چکاپ کامل بدن بپردازیم.

بررسی وضعیت بدن با آزمایش خون چکاپ کامل
آزمایش پزشکی و نمونه گیری در منزل

بررسی وضعیت بدن با آزمایش خون چکاپ کامل

چکاپ کامل شامل چه آزمایش های خونی می شود؟

 • آزمایش خون کامل یا CBC

آزمایش خون کامل، مهم ترین آزمایش خون چکاپ کامل است. این تست بررسی کاملی از وضعیت عملکرد خون و مغز استخوان ها را ارائه می دهد. طی این آزمایش چندین جنبه مختلف از خون مورد بررسی قرار می گیرند. این جنبه ها عبارتند از: تعداد گلبول ها، نوع، درصد و پراکندگی. به کمک آزمایش خون کامل می توان کیفیت سلول های خونی اصلی، شامل گلبول های قرمز، سفید و پلاکت ها را تشخیص داد. این تست در شناسایی ناهنجاری های خونی به کار می رود. از جمله این ناهنجاری ها می توان به کم خونی، کمبود مواد مغذی، لخته سازی خون، عفونت، سرطان خون و غیره اشاره کرد.

 • پنل متابولیک

این پنل آزمایش خون چکاپ کامل، شامل اندازه گیری گلوکز، تست عملکرد کلیه، نیتروژن اوره خون، کراتینین، سدیم، پتاسیم، کلسیوم و بی کربنات می شود. یکی دیگر از تست های این پنل، آزمایش عملکرد کبد است. این تست شامل بررسی آلبومین، آلکالین فسفات، آلانین آمینوترانسفراز، آسپارتات آمینوترانسفراز و بیلی روبین می شود. پزشکان به واسطه این تست می توانند عملکرد کلیه و کبد شما را مورد بررسی قرار دهند.  

 • تست پنل لیپید

این آزمایش اهمیت بسیاری نسبت به سایر موارد لیست آزمایش چکاپ کامل دارد. چرا که به بررسی سلامت قلبی عروقی و مغزی عروقی شما می پردازد. در این آزمایش خون چکاپ کامل، سطوح کلسترول مورد مطالعه قرار می گیرند. این سطوح شامل لیپوپروتئین با تراکم بالا، لیپوپروتئین با تراکم پایین و تری گلیسیرید می شوند. از این تست بیشتر به منظور شناخت وضعیت سلامت قلب استفاده می کنند. بدین ترتیب می توان در صورت وجود هر گونه مشکل قلبی، اقدامات لازم را انجام داد.

انواع مختلف آزمایش های خون چکاپ
آزمایش‌های لازم برای چکاپ کامل بدن

انواع مختلف آزمایش های خون چکاپ

 • پنل تیروئید

این آزمایش با نام تست عملکرد تیروئید نیز شناخته می شود. در تست تیروئید می توان به نحوه عملکرد غده تیروئید و تولید هورمون ها پی برد. هورمون هایی که توسط غده تیروئید تولید می شوند عبارتند از: تری یدوتیرونین (T3)، تیروکسین (T4)، هورمون محرک تیروئید (TSH). این هورمون ها وظیفه تنظیم ضربان قلب، دمای بدن، متابولیسم و حفظ سلامت کلی بدن را بر عهده دارند.

 • آزمایش های تشخیص سرطان

علاوه بر تست های ذکر شده به عنوان آزمایش خون چکاپ کامل، آزمایش هایی جهت شناسایی سلول های سرطانی نیز وجود دارند. این آزمایش ها شامل آنتی ژن اختصاصی پروستات جهت تشخیص سرطان پروستات و آنتی ژن 125 سرطان جهت بررسی سرطان تخمدان می شوند. دیگر نمونه های این آزمایش ها عبارتند از: آنتی ژن سرطان جنینی برای تشخیص سرطان روده بزرگ، آلفا فتوپروتئین برای سرطان کبد.

 • تست های بررسی سطح ویتامین D و ویتامین B12

این آزمایش ها برای اندازه گیری میزان ویتامین های B12 و D در بدن انجام می شوند. این ویتامین ها تاثیر بسزایی در عملکرد صحیح بخش های مختلف بدن دارند. آن ها همچنین به سالم ماندن استخوان ها نیز کمک می کنند. کمبود این ویتامین ها باعث ریزش مو و بی حالی می شود. از این رو بررسی سطح آنها در بدن اهمیت بالایی دارد.

ورزش، عامل تغییر نتایج آزمایش
آزمایش چکاپ ویتامین‌های بدن و کاربرد آن

ورزش، عامل تغییر نتایج آزمایش

قبل از انجام آزمایش خون چکاپ کامل باید چه کنیم؟

انجام آزمایش های ذکر شده نیازمند رعایت شرایط قبل از آزمایش چکاپ کامل هستند. آزمایش خون چکاپ کامل نیز از جمله آزمایش هایی است که باید قبل از انجام آن، کارهای متعددی را انجام دهید. به طور کلی اقداماتی که باید قبل از انجام این آزمایش ها صورت بگیرند، عبارتند از:

 • حتما 8 الی 12 ساعت قبل از آزمایش، غذا یا نوشیدنی مصرف نکنید. چرا که باعث ایجاد تغییرات ناگهانی در سطح مواد مغذی بدن و متغیرهای مختلف می شود. البته مصرف کردن آب مانعی ندارد. مصرف آب باعث هیدارته شدن بدن و در نتیجه نمونه برداری آسان تر می شود.
 • از ورزش و فعالیت های سنگین چون رابطه جنسی، قبل از آزمایش خودداری کنید. این فعالیت ها تاثیر مستقیمی بر روی وضعیت لحظه ای بدن دارند.
 • حتما به اندازه کافی استراحت کنید.
 • به هیچ عنوان استرس نداشته باشید. برای کاهش استرس خود می توانید از موسیقی های آرام بخش و روش های دیگر استفاده کنید.
 • برای انجام آزمایش یک پیراهن آستین کوتاه بپوشید. در فصول سردتر می توانید آن را زیر لباس های گرم قرار دهید.

چگونه نتیجه تست انجام شده را تفسیر کنیم؟

تفسیر آزمایش خون چکاپ کامل امر ساده ای نیست. نتیجه این تست معمولا در قالب مقادیر عددی نوشته می شوند. بالا یا پایین بودن مقدار هر ماده یا متغیر، نشان دهنده سطح آن در بدن است. همچنین از حروف H برای سطح بالا و L برای سطح پایین استفاده می کنند. توصیه می کنیم نتیجه تست را نزد یک پزشک برده و از او مشورت بخواهید. البته در صورت انجام چکاپ کامل در منزل به کمک آنی آزما، می توانید تفسیر نتیجه آزمایش را در سایت مشاهده کنید. این تفسیرها به زبان عامیانه و ساده ارائه می شوند.

جمع بندی

آنی آزما شرایطی را فراهم آورده که شما می توانید آزمایش خون چکاپ کامل را در منزل خود انجام دهید. هزینه این آزمایش ها بسیار به صرفه بوده و مشمول حق بیمه نیز می شود. به علاوه از این طریق می توانید در اسرع وقت و بدون معطلی آزمایش خود را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر به سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.