چکاپ مردان و پیشگیری از بیماری ها

در حالی که ورزش، رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم برای حفظ سلامت شما مهم است، معاینات منظم و دوره ای نیز برای آگاهی از وضعیت سلامتی شما مهم خواهد بود. چکاپ مردان شامل تعدادی از معاینات جسمی و روحی است که شما را از سلامت جسمی و روحیتان مطمئن می سازد.

مردان در سنین بالای 50 سال باید سالانه معاینات بدنی داشته باشند و مردان کمتر از 50 سال باید هر 3 تا 5 سال یکبار معاینه فیزیکی بدنی انجام دهند. توجه داشته باشید سلامتی فقط از لحاظ فیزیکی نیست و سعی کنید با پزشک خود درباره سلامت روانی و عاطفی خود صحبت کنید.

اگر سن شما بیشتر از 50 سال است، آزمایش مدفوع برای تشخیص سلامت و پیشگیری از سرطان روده به مدت هر دو سال یکبار توصیه می شود، در صورت احساس خطر بیشتر به شما توصیه می گردد که به جای تست مدفوع از آزمایش کولونوسکوپی استفاده نمایید.

چکاپ مردان
چکاپ مردان

چکاپ مردان در سنین 18 الی39 سالگی

چکاپ‌مردان در‌ سنین 18 تا 39 سال به طور منظم باید در‌هر سال تکرار شود حتی اگر احساس سلامتی کامل کنید، این بازدید ها می تواند به شما در‌جلوگیری از بروز بیماری هادر آینده کمک نماید. به طور مثال تنها راه جلوگیری از فشار خون در آینده و اطلاع از آن این است که به طور منظم شرایط سلامتی خود را چک کنید زیرا بیماری هایی نظیر دیابت و کلسترل بالای خون در مراحل ابتدایی دارای نشانه های خاصی نمی باشند و تنها از راه چکاپ خون اطلاع از آن ها امکان پذیر است.

اگر در طول زمان تغییراتی در شیوه زندگی شما همچون افزایش غیر معمول وزن و تغییرات در رژیم غذایی ایجاد شد آزمایش کلسترل خون را هرگز فراموش نکنید، همچنین مردان از سنین 35 سالگی باید به طور منظم هر 3 سال یکبار غربالگری دیابت را انجام دهند تا از بروز بیماری های قلب و عروق ، حمله های قلبی، سکته های مغزی و بسیاری از بیماری های دیگر جلوگیری کنند.

پیشگیری از دیابت با چکاپ دوره ای
پیشگیری از دیابت با چکاپ دوره ای

چکاپ مردان در سنین 40 الی 64 سال

یکی از مهم ترین دلایل چکاپ مردان در این سنین تغییر در سبک زندگی و اصلاح رژیم های غذایی است، گروه ویژه خدمات درمانی پیشگیرانه ایالات متحده هر ساله فهرستی از غربالگری ها برای مردان 40 الی 64 ساله منتشر می کند که شامل موارد زیر می باشد:

  • چکاپ فشار خون
  • تست دندان و دهان
  • آزمایش دیابت
  • معاینه چشم و بینایی سنجی
  • غربالگری سرطان ریه
  • آزمایشات پوکی استخوان
  • غربالگری سرطان پروستات

یکی از شایع ترین بیماری ها از سنین ۵۵ سال به بعد بیماری سرطان پروستات است که غربالگری آن برای سنین زیر 55 سال توصیه نمی شود. معاینات پروستات به طور معمول در مردان بدون علامت و بدون سابقه بیماری پروستات انجام نمی شود.  علت این بیماری عدم کنترل و تقسیم سلول های سالم این غده است که مثل گذشته توانایی سابق را ندارند.

از عوامل پوکی استخوان که در غربالگری پوکی استخوان مورد بررسی قرار می گیرد مصرف طولانی مدت استرویید، وزن کم بدن، سیگار کشیدن، مصرف دخانیات ، مصرف بی رویه الکل و شکستگی استخوان بعد از سن 50 سالگی است که از موارد مهم در چکاپ مردان است.

چکاپ دوره ای در سنین مختلف
چکاپ دوره ای در سنین مختلف

انواع چکاپ مردان

هر ساله برخی از غربالگری ها برای مردان در سنین متفاوت مورد نیاز است تا از وقوع بسیاری از بیماری ها جلوگیری نماید که برخی از مهم ترین و رایج ترین چکاپ های مردان شامل:

غربالگری فشار خون

یکی از غربالگری های مهم که بسیاری از افراد به آن نیاز دارند، بررسی فشار خون است که در طول یک سال باید حداقل یک بار تکرار شود. همچنین داشتن فشار خون بالا و عدم پیشگیری از آن می تواند منجر به بیماری های قلبی ، سکته مغزی، و بیماری های کلیوی گردد.

(توجه داشته باشيد که داشتن فشار خون بالا یک ریسک جهت ابتلا به بیماری کووید 19 محسوب می شود و این افراد در معرض بیشتری در درگیری با ویروس کرونا قرار دارند)

غربالگری کلسترول

میزان کلسترول بالای سطح خون می تواند منجر به انواع بیماری های قلبی و سکته های مغزی و قلبی گردد که این اطلاعات را می توان با یک آزمایش ساده خون به دست آورد. از سن 35 سالگی به طور منظم باید غربالگری کلسترول را انجام بدهید. یکی دیگر از آزمایشات مهم در چکاپ مردان غربالگری کلسترول است که موجب حفظ سلامتی قلبی و عروقی می گردد.

غربالگری دیابت

دیابت کنترل نشده می تواند منجر به بسیاری از بیماری های قلبی و آسیب های روانی شود که در صورت تشخیص به هنگام آن، می توان آن را کنترل نمود و از بسیاری از عوارض های جانبی آن جلوگیری کرد. مردان از سنین 45 سال به بعد باید از نظر دیابت مورد غربالگری قرار بگیرند که در صورت سابقه دیابت خانوادگی یا چاقی غیر نرمال غربالگری دیابت باید از سنین زودتری در چکاپ مردان اجرایی شود.

خدمات مرتبط:

تست PCRنمونه گیری از حلق و بینی

تست آنتی بادی (نمونه گیری از خون )

مقالات مرتبط:

هر آنچه لازم است درمورد آزمایش هورمون تستوسترون بدانید

چکاپ ویژه هورمونی مردان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.