راهنمای تفسیر جواب آزمایش و اهمیت تحلیل درست آن

تفسیر جواب آزمایش

تفسیر جواب آزمایش برای افزایش اطلاعات متقاضیان و آزمایش دهندگان از نتیجه تست انجام می گیرد و به آن ها کمک می کند تا از وضعیت بدنی خود آگاهی داشته باشند. آزمایش خون نوعی تست است که از یک نمونه خون برای بررسی موارد گوناگون مانند؛ عملکرد اندام های بدن از جمله کبد، تیرویید، کلیه و قلب و… انجام می گیرد.

به علاوه آزمایش خون برای تشخیص ارزیابی‌ اختلالات ژنتیکی، عفونت ها و… نیز کاربرد دارد. به طور کلی این تست ها جهت ارزیابی سلامت عمومی فرد انجام می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تفسیر و تحلیل جواب آزمایش در اختیارتان بگذاریم.

اطلاعاتی مهم در مورد تفسیر جواب آزمایش که باید بدانید

تفسیر جواب تست ها به بیماران و پزشکان در تشخیص سریع تر بیماری و مشکل کمک بسیار زیادی می کند. به طور کلی آزمایش خون به روش های گوناگونی کاربرد دارد، مانند تشخیص نوعی بیماری یا حساسیت یا غربالگری‌، تشخیص کم خونی و… در جواب آزمایش عبارات تخصصی فراوانی وجود دارند.

این عبارات تخصصی و گیج کننده هستند، اما چارچوب کلی دارند. تحلیل و بررسی جواب آزمایش نیاز به آگاهی و دانش تخصصی دارد؛ بنابراین هر شخصی نمی تواند به صورت سرخود و بدون هیچ گونه دانش قبلی جواب آزمایش را تفسیر کند.  تفسیر جواب تست باید توسط پزشک معالج انجام گیرد.

پزشک طبق تفسیر جواب آزمایش درمان بیماری را شروع کرده و بر اساس آن دارو تجویز می کند. شاید جالب باشد که بدانید تفسیر جواب تست گاهی مواقع به فاکتورهایی نظیر سن و جنسیت بستگی دارد؛ بنابراین هیچ کس جز پزشک نمی تواند در مورد تفسیر آن اظهار نظر کند.

حتی متخصصان نیز برای تفسیر جواب آزمایش خون و ادرار نیاز به زمان دارند تا اعداد و ارقام تخصصی موجود در برگه آزمایش را بخوانند. چیزی که باعث می شود خواندن جواب آزمایش برایمان دشوار باشد ارقام تخصصی موجود در برگه آزمایش است.

اجزای نتایج آزمایش خون
اجزای نتایج آزمایش خون

با اجزای نتایج آزمایش خون آشنا شوید

برای اینکه در مورد تفسیر جواب آزمایش اطلاعات بیشتری کسب کنید بهتر است در وهله اول با اجزای نتایج آزمایش خون آشنا شوید. معمولا این نوع آزمایش ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند. از این سه جز می توان به؛ پانل متابولیک،  شمارش کامل خون و پانل چربی اشاره کرد. هر کدام از این تست ها برای بررسی چیزهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

شمارش کامل سلول های خون:

این نوع آزمایش بر روی سه نوع گلبول به نام های گلبول قرمز، سفید و پلاکت ها متمرکز می شود. این آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا شرایط بدنی و سلامت کلی بیماران را بررسی کند. در تست خون شرایط کم‌ خونی نیر مورد بررسی قرار می گیرد.

شمارش پلاکت:

همانطور که از نام آزمایش پیداست برای شمارش پلاکت های خون مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تعداد پلاکت های خون بالا باشد نشان دهنده بیماری کم خونی و عفونت و… است؛ اما اگر پایین باشد ممکن باشد سبب خونریزی شود.

شمارش گلبول های سفید:

در این آزمایش تعداد گلبول های سفید اندازه گیری می‌ شود. گلبول های سفید نقش مهمی در بدن ایفا می کنند برای مثال تعداد بالای آن ها می تواند نشان دهنده عفونت باشد در حال که تعداد کم گلبولهای سفید ممکن است بیماری های هپاتیت و… را نشان دهد. پزشک با بررسی جدول جواب آزمایش نتایج را بازگو می کند.

در مورد نتایج آزمایش خون اطلاعات بیشتری کسب کنید

آزمایش ها طبق استانداردهای خاصی انجام می گیرند، اما گاهی اوقات ممکن است نتایج درستی به همراه نداشته باشند. نتایج کذب به دلایل گوناگون اتفاق می افتند. نتایج کاذب مثبت به این معنی است که در جواب آزمایش تان نتایج به درستی ذکر نشده اند؛ به عنوان مثال ممکن است طبق تفسیر جواب آزمایش شما مبتلا به بیماری خاصی باشید، اما در واقع آن بیماری را نداشته باشید و برعکس آن ممکن است اتفاق بیفتد که به این عامل نتیجه منفی کاذب می گویند.

از جمله عواملی که بر روی نتیجه آزمایش تاثیر می گذارند می توان به مصرف برخی مواد غذایی و فعالیت شدید بدنی اشاره کرد. خواندن جواب آزمایش خون اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا بر روی سلامت کلی و روند درمان بیمار تاثیر گذار است.

تفسیر آزمایش خون توسط پزشکان متخصص
تفسیر آزمایش خون توسط پزشکان متخصص

جمع بندی

در این مطلب در مورد تفسیر آزمایش اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. در جواب آزمایش اطلاعات زیادی به صورت ارقام و اعداد تخصصی قرار دارند. تفسیر آزمایش خون کلی نشان دهنده نوع بیماری می باشد؛ بنابراین باید به صورت دقیق انجام گیرد. تفسیر جواب آزمایش باید توسط پزشک معالج انجام گیرد؛ چرا که کار کاملا تخصصی است.

 

خدمات مرتبط:

ویزیت پزشک آنلاین

تفسیر‌ آزمایش

مقالات مرتبط:

راهنمایی کامل و قدم به قدم درباره جواب آزمایش خون

چگونه تفسیر جواب آزمایش CBC خون را خودمان انجام دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.