با آزمایش TSH و دلایل تجویز آن توسط پزشک آشنا شوید.

آزمایش TSH

آزمایش TSH نوعی تست خون است که برای بررسی عملکرد تیروئید کاربرد دارد. همه ما برای بررسی میزان سلامتی بدن خود به سراغ آزمایش های مختلفی می رویم. در واقع تست ها عملکرد بدن را ارزیابی‌ می کنند. این غده در میزان سلامتی و عملکرد بدن موثر می باشد به طوری که کوچکترین مشکل در آن عملکرد بدن را با اختلال مواجه می کند. اگر غده نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند شرایطی به نام کم کاری تیروئید را به وجود می آورد. برعکس تولید بیش از حد هورمون تحت عنوان تیروئید پرکار شناخته می شود. این غده سبب کنترل وزن، قدرت عضلانی، دمای بدن و… خواهد شد.

با آزمایش TSH یا آزمایش هورمون محرک تیروئید آشنا شوید.

اکثر افراد با این سوال که آزمایش tsh چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ مواجه می شوند. تی اس اچ مخفف کلمه هورمون تحریک کننده تیروئید می باشد. تست تی اس اچ با اندازه گیری میزان هورمون در خون اختلال تیروئید را شناسایی می کند. اگر علائمی نظیر تعرق زیاد و غیر طبیعی، کاهش یا افزایش وزن، عادات ماهانه نامنظم و… را تجربه کرده اید بهتر است تست تی اس اچ را دست کم نگیرید. شاید جالب باشد که بدانید بیش از پنجاه درصد افرادی که به اختلالات تیروئید دچار هستند از مشکل خود خبر ندارند.

این تست برای تشخیص بیماری و نظارت بر درمان آن انجام می شود. در حقیقت هدف کلی تست، ارزیابی عملکرد غده هیپوفیز می باشد. ممکن است پزشک در صورت داشتن علائم کم کاری یا پرکاری غده، آزمایش TSH را برای شما تجویز کند. TSH در بدن اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا نقش پیام آور را بازی می کند. تفسیر آزمایش tsh در روند درمان تاثیر گذار است.

آزمایش TSH
آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید سبب تشخیص میزان هورمون های تولید شده می شود.

آزمایش TSH

نکاتی در مورد آماده سازی قبل از آزمایش تی اس اچ

خوشبختانه قبل از انجام آزمایش تی اس اچ برخلاف کلیه تست های تشخیصی حتما لازم نیست ناشتا باشید. با این حال برخی داروها بر روی نتیجه تست تاثیر منفی می گذارند. بنابراین بهتر است قبل از انجام تست پزشک خود را در جریان بگذارید تا در صورت نیاز مصرف دارو را قطع کنید. به هر حال عواملی نظیر استرس شدید و بیماری مزمن بر روی آزمایش TSH تاثیر منفی دارند. به طور ساده این آزمایش به شما کمک می کند تا در مورد کم کار بودن یا پر کار بودن تیروئید خود مطلع شوید. با این توصیف متوجه می شویم که این تست نمی تواند عامل اصلی مشکل را نشان دهد. اگر دارای تیروئید کم کار هستید باید به صورت منظم و مرتب برای بررسی سطح هورمون به سراغ این تست بروید. در این مواقع هدف از تجویز تست به صورت مرتب و منظم، نظارت بر اثربخشی درمان است.

اهمیت آزمایش تی اس اچ
تست تی اس اچ کم کاری یا پرکاری تیروئید را مشخص می کند.

اهمیت آزمایش تی اس اچ

چرا باید آزمایش تیروئید بدهیم؟

سوال اصلی اینجاست که آیا بالا بودن tsh خطرناک است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که هر گونه اختلال در عملکرد غده می تواند بر روی اندام های مختلف بدن تاثیر گذار باشد. پزشک با مشاهده علائم برای بررسی تعادل هورمون های هیپوفیزی آزمایش TSH را تجویز می کند. دست کم گرفتن اختلالات تیروئیدی مشکلات زیادی را برای بدن به دنبال خواهند داشت به همین دلیل نباید این تست را کوچک بشمارید. پرکاری تیروئید سبب افزایش سرعت عملکرد بدن شده و علایمی نظیر کاهش وزن، تعریق غیر معمول، لرزش دست، خستگی غیر طبیعی، مشکلات بی خوابی، ضربان قلب نامنظم، ضعف عضلانی و… را به دنبال دارد.

در مقابل کم کاری تیروئید منجر به کاهش سطح طبیعی هورمون در بدن می شود. این مشکل علائمی نظیر افزایش وزن، درد در عضلات، خشکی پوست، خشکی مو، عادات ماهانه نامنظم، یبوست، افسردگی و… را به وجود می آورد. همچنین آزمایش TSH در برخی مواقع برای تشخیص برجستگی های روی تیروئید همراه با سایر تست ها انجام می شود‌. بنابراین عدم توجه به این تست عواقب سنگینی برای بیمار به همراه دارد و سبب افزایش شدت بیماری خواهد شد.

غده هیپوفیز
این هورمون در غده ای که در مغز واقع شده به نام هیپوفیز تولید می شود.

غده هیپوفیز

در مورد پرکاری و کم کاری تیروئید چه می دانید؟

در صورتی که غده نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند منجر به کندی متابولیسم بدن می شود. از جمله علایم و نشانه های رایج تیروئید کم کار می توان به مشکل در تمرکز اشاره کرد. یک عفونت یا اختلال خود ایمنی سبب التهاب غده می شود. این وضعیت با ایجاد اختلال در عملکرد غده منجر به کم­ کاری تیروئید خواهد شد. آزمایش TSH برای تشخیص زودهنگام بیماری موثر است. به علاوه برخی زنان بعد از زایمان دچار این مشکل می شوند. بعضی کودکان نیز به دلیل عدم مصرف ید به این بیماری مبتلا هستند چرا که این غده برای تولید هورمون از یُد استفاده می کند. در مقابل به وضعیتی که با تولید بیش از حد هورمون سرعت متابولیسم افزایش پیدا کند پرکاری تیروئید رخ می دهد. اضطراب و اختلالات خواب از جمله نشانه­ های رایج این بیماری هستند.

تفسیر تست tsh
تفسیر نتیجه آزمایش به بیمار در مدیریت بیماری کمک می کند.

تفسیر تست tsh

آزمایش تی اس اچ چگونه انجام می شود؟

در ابتدا برای انجام تست به عنوان نمونه از ورید ساعد مقداری خون می گیرند. بعد از نمونه گیری، خون برای آزمایش و ارزشیابی سطح هورمون به آزمایشگاه فرستاده می شود. کل آزمایش TSH چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. به طور کلی شرایط این تست به هیچ عنوان سخت و پیچیده نیست‌ و در هر ساعت از روز می توانید آن را انجام دهید. البته برخی پزشکان توصیه می کنند قبل از انجام تست ناشتا باشید و برخی دیگر بر روی این موضوع تاکید نمی کنند. پزشک با تفسیر جواب آزمایش تیروئید کم کار در صورت نیاز دارو تجویز می کند.

علائم اختلالات تیروئیدی
کم کاری و پر کاری تیروئید علائم مخصوص به خود را دارد.

علائم اختلالات تیروئیدی

جمع بندی

تیروئید غده پروانه ای شکل کوچکی می باشد که در قسمت پایین و جلوی گردن قرار گرفته است. این غده در عملکرد بدن تاثیر بسیار زیادی دارد بنابراین ارزیابی‌ عملکرد آن برای بدن مهم تلقی می شود. هورمون هایی که توسط این غده تولید می شوند در کنترل نحوه استفاده بدن از انرژی موثر هستند. به همین دلیل بر تمامی اندام های بدن اشراف دارد. در صورت کمبود یا افزایش هورمون تیروئید عملکرد بدن با مشکل مواجه می شود بنابراین انجام آزمایش TSH بسیار پر اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.