تفسیر آزمایش کبد را خودتان انجام دهید

تفسیر آزمایش کبد

در مواقعی ممکن است نیاز داشته باشید تفسیر آزمایش کبد را بدون متخصص انجام دهید. با دانستن نکات خاصی قادر خواهید بود این آزمایش ها را تفسیر کنید. تست‌ های بررسی کبد (LFTs) آزمایش‌ هایی هستند که وقتی به درستی تفسیر شوند، علت، شدت و نوع بیماری های مختلفی را نشان می دهند. با این حال، این آزمایش ‌ها مختص کبد نیستند و  یکپارچگی یا کلستاز سلول‌های کبدی را منعکس می‌ کنند. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را درباره تفسیر این آزمایش ها در اختیار شما قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

ضرورت تفسیر آزمایش کبد به صورت درست

نیاز است که آزمایش کبد را به صورت درست و اصولی تفسیر کنید. این آزمایش ها برای پی بردن به بیماری های خاصی انجام می شوند. در صورت تفسیر نامناسب شما نمی توانید علل بیماری را پیدا کنید. علاوه بر این امر با تفسیر آزمایش کبد داروهای مناسب توصیه می شود. یقیناً اگر نتوانید نتیجه آزمایش را تفسیر کنید قادر نخواهید بود درمان صحیحی را نیز انجام دهید.

‌تفسیر ‌آزمایش ‌کبد با دقت بالا
انجام آزمایش کبد با حداقل هزینه

تفسیر آزمایش کبد با دقت بالا

آزمایش کبد را دقیق تر بشناسید

این آزمایش ها که به عنوان پانل عملکرد کبد نیز شناخته می شوند آزمایش های خونی هستند. در این آزمایش ها آنزیم ها، پروتئین ها و مواد مختلف تولید شده توسط کبد را اندازه گیری می کنند. متخصصان در این آزمایش ها به دنبال بررسی سلامت عمومی کبد هستند. آزمایشات برای مواد مختلف اغلب به طور همزمان بر روی یک نمونه خون انجام می شود. ممکن بوده در تفسیر آزمایش کبد موارد زیر را مشاهده کنید.

 • آلانین ترانس آمیناز ALT

آنزیمی است که در کبد یافت می شود و به تبدیل پروتئین به انرژی برای سلول های کبد کمک می کند. هنگامی که کبد آسیب می بیند، ALT در جریان خون آزاد می شود و سطح آن افزایش می یابد.

 • آسپارتات ترانس آمیناز AST

می توان گفت این آنزیم به متابولیسم اسیدهای آمینه کمک شایانی می کند. به طور معمول در خون در سطوح پایین AST  مانند ALT وجود دارد. افزایش سطح AST در بررسی ‌آزمایش ‌کبد ممکن است نشان دهنده آسیب یا بیماری کبدی یا آسیب عضلانی باشد.

 • آلکالین فسفاتاز ALP

در کبد و استخوان ها این آنزیم ها یافت می شود و برای تجزیه پروتئین ضروری هستند. اگر سطح ALP بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن بوده کبد دچار بیماری یا آسیب شود. مانند انسداد مجرای صفراوی یا برخی بیماری های استخوانی.

 • آلبومین و پروتئین کل

آلبومین یکی از چندین پروتئین تولید شده در کبد است. بدن برای مبارزه با عفونت و انجام وظایف دیگر به این پروتئین ها نیاز دارد. اگر سطح آلبومین و پروتئین کل شما کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است کبد شما دچار بیماری یا آسیب شود.

 • بیلی روبین

بیلی روبین ماده ای است که در طی تجزیه گلبول های قرمز تولید می شود. این ماده از کبد عبور کرده و از طریق مدفوع دفع خواهد شد. اگر سطح بیلی روبین (یرقان) بالا باشد، ممکن است کبد دچار بیماری یا آسیب یا وجود انواع خاصی از کم خونی باشد.

 • گاما گلوتامیل ترانسفراز GGT

آنزیمی در خون است. اگر سطوح آن در تفسیر آزمایش کبد بالاتر از حد طبیعی باشد، کبد یا مجاری صفراوی ممکن است آسیب ببینند.

 • لاکتات دهیدروژناز LD

آنزیمی بوده که در کبد یافت می شود. اگر سطح آن بالا باشد، کبد ممکن است آسیب ببیند، اما این در سایر اختلالات نیز رخ می دهد.

 • زمان پروترومبین PT

زمان لخته شدن خون در تفسیر آزمایش کبد است. افزایش PT می تواند نشان دهنده آسیب کبدی باشد، اما می تواند با مصرف برخی از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین نیز ایجاد شود.

دلیل انجام آزمایشات کبد

آزمایشات عملکرد کبد اغلب برای موارد خاصی استفاده می شوند. با این آزمایشات می توانید بیماری های کبدی مانند هپاتیت را تشخیص دهید. همچنین درمان بیماری کبد را زیر نظر داشته باشید. این تست ها می توانند نشان دهند که آیا کبد به درستی کار می کند یا خیر. به علاوه با آن ها می توان شدت آسیب یا جای زخم ناشی از بیماری مانند سیروز را بررسی کنید.

نتایج طبیعی آزمایش کبد
بررسی نتایج آزمایش کبد با تخصص بالا

نتایج طبیعی آزمایش کبد

از وظایف کبد آگاهی پیدا کنید

کبد به عنوان یکی از مهم ترین اعضای بدن وظایف خاصی را بر عهده دارد. اکنون مهم ترین وظایف آن را ذکر خواهیم کرد تا دقیق تر آن ها را بشناسید.

 • کبد گلوکز را به گلیکوژن تبدیل و ذخیره می ‌کند.
 • در هضم پروتئین‌ ها و چربی‌ ها نقش دارد.
 • آلبومین، یکی از پروتئین ‌های اساسی متابولیسم های بدن را تولید می‌ کند.
 • تولید بسیاری از عوامل انعقادی را بر عهده دارد.

نتایج طبیعی آزمایش کبد

نتایج طبیعی در بررسی آزمایش کبد شامل این موارد می شوند.

 • آلانین ترانس آمیناز (ALT)، از 7 تا 55 واحد در لیتر (U/L)
 • آسپارتات ترانس آمیناز (AST)، از 8 تا 48 U/L
 • آلکالین فسفاتاز (ALP)، از 40 تا 129 U/L
 • آلبومین، 3.5 تا 5.0 گرم در دسی لیتر (g/dl)
 • پروتئین کل 6.3 تا 7.9 گرم در دسی لیتر
 • بیلی روبین، 0.1 تا 1.2 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl)
 • گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT) از 8 تا 61 U/L
 • لاکتات دهیدروژناز LD 122 تا 222 U/L
 • زمان پروترومبین PT 9.4 تا 12.5 ثانیه

این نتایج در مردان بالغ رایج است. نتایج طبیعی در آزمایشگاه متفاوت خواهد بود. اما ممکن است این موازد در تفسیر آزمایش کبد در زنان و کودکان کمی متفاوت باشد.

آزمایش کبد با خطرات فوق العاده پایین
کبد عضوی از بدن با وظایف متنوع

آزمایش کبد با خطرات فوق العاده پایین

خطرات آزمایش کبد

معمولاً از ورید بازو نمونه خون برای آزمایش عملکرد کبد گرفته می شود. خطر اصلی مرتبط با آزمایش خون، تورم یا کبودی در محل خونگیری است. اکثر افراد هنگام خونگیری واکنش های جدی نشان نمی دهند.

نتایج آزمایش کبد در چه مدت زمانی آماده می شود؟

برای تجزیه و تحلیل متخصصان مربوطه خون را به آزمایشگاه ارسال می کنند. اگر آنالیز آزمایشگاهی در همان مکان انجام شود، می توان در عرض چند ساعت به نتیجه رسید. اگر پزشک خون را به آزمایشگاهی در خارج بفرستد، نتایج بررسی آزمایش کبد ظرف چند روز دریافت خواهد شد.

بررسی میزان پروتئین ها در آزمایش کبد
شناسایی عوامل بیماری با بررسی نتایج آزمایش کبد

بررسی میزان پروتئین ها در آزمایش کبد

سخن پایانی

نیاز است که به صورت دقیق تفسیر آزمایش کبد را انجام دهید. زیرا تست های  کبد گروهی از تست های بیوشیمی برای درک وضعیت سلامت کبد هستند. این تست ها و تفسیر آن ها برای تشخیص بیماری های کبدی استفاده می شود. توصیه درمان مناسب و دارو های ضروری با تفسیر همین آزمایش ها امکان پذیر است. بر همین مبنا بهتر بوده یک متخصص تفسیر و بررسی آزمایش را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.