alt در آزمایش خون چیست و بالا بودن آن به چه معنا است؟

alt در آزمایش خون چیست

 alt در آزمایش خون چیست؟ alt در واقع کوتاه شده اصطلاح آلانین آمینو ترانسفراز است. سلول های موجود در کبد یک نوع آنزیم به نام Alt را تولید می کنند و آن را در کبد ذخیره می نمایند. این آنزیم نقش بسیار مهمی در سلامت کبد دارد. کبد با استفاده از این آنزیم ها می تواند انرژی برای بدن تولید کند. البته این نوع از آنزیم ها تنها در کبد یافت نمی شوند بلکه در تمام بدن وجود دارند اما بیشترین غلظت آن ها در قسمت کبد است. اگر می خواهید معنای بالای بودن این آنزیم را در بدن بدانید بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

alt در آزمایش خون چیست؟

Alt یکی از آنزیم های موجود در خون است که می تواند روی کبد شما و عملکرد آن تاثیر فراوانی داشته باشد. زمانی که شما آزمایش خون می دهید، Alt میزان آنزیم های موجود در خون شما را نشان می دهد. اگر این آنزیم ها کمتر یا بیشتر از حد نرمال باشند ممکن است اختلالی در عملکرد کبد شما ایجاد شده باشد. وجود اختلال در کبد ممکن است به علت وجود مسائلی هم چون دیابت، هپاتیت، مصرف بیش از اندازه الکل و … به وجود آمده باشد.

برای این که بهتر بفهمید که alt در آزمایش خون چیست؟ باید دقت داشته باشید که  این آنزیم ها اغلب به میزان کمی در خون موجود هستند اما زمانی که کبد شما آسیب می بیند یا دچار مشکل می شود، وارد خون می شوند. وجود تعداد زیادی از این آنزیم ها در خون می تواند نشان دهنده وجود مشکل در کبد شما باشد.

بیشتر بخوانید:آزمایش ALT یا SGPT در خون

تفسیر جواب آزمایش alt

پس از دریافت جواب آزمایش ممکن است بخواهید پیش از مراجعه به پزشک خودتان پاسخ تست را بخوانید. برای این کار باید بدانید که اندازه نرمال alt در خون چقدر است. برای این که بفهمید که تفسیر alt در آزمایش خون چیست باید بدانید که در حالت نرمال تعداد این آنزیم ها در خون مردان بالغ باید حدود 29 تا 33 واحد در لیتر باشد. علاوه بر آن در زنان بالغ نیز این مقدار باید چیزی حدود 19 تا 25 واحد در لیتر در نظر گرفته شود.

اگر جواب آزمایش شما بیشتر یا کمتر از این مقدار بود می توانید بفهمید که کبد شما دچار مشکل شده است و نمی تواند این آنزیم ها را ذخیره یا تولید کند. وجود این آنزیم ها برای تولید انرژی در کبد ضروری است و کاهش و افزایش آن می تواند مشکلات فراوانی برای شما ایجاد کند.

alt در آزمایش خون چیست و چه معنایی دارد
alt در آزمایش خون چیست و چه معنایی دارد

بالا بودن میزان alt در آزمایش خون

زمانی که کبد شما توانایی ذخیره آنزیم های آلانین آمینو ترانسفراز را نداشته باشد آن ها را به خون وارد می کند. در این زمان تعداد این آنزیم ها در خون شما به میزان زیادی بالا می رود. بالا بودن alt در آزمایش خون ممکن است به علت مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی ایجاد شده باشد. همچنین در برخی مواقع بیماری هایی هم چون هپاتیت، سیروز، مونونوکلئوز و … نیز باعث بالا رفتن این آنزیم می شوند. علاوه بر آن استفاده از داروهایی همچون ستاتین‌ها، آسپرین و برخی داروهای خواب‌آور نیز ممکن است باعث بالا رفتن آنزیم alt در خون شما شوند.

بیشتر بخوانید:با آزمایشات ALT و AST آشنا شویم

حال که متوجه شدید که alt در آزمایش خون چیست بهتر است دقت داشته باشید که بیماری هایی هم چون انسداد مجاری صفراوی، حمله قلبی یا سکته، گرما زدگی شدید، سرطان کبد، سپسیس، آسیب های عضلانی و … نیز باعث بالا رفتن زیاد این آنزیم در خون شما می شوند و آسیب های شدیدی به بدن شما وارد می کنند. برای درمان بالا بودن alt در آزمایش خون بهتر است از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید.

پایین بودن alt در آزمایش خون

در برخی از موارد ممکن است پس از دریافت جواب آزمایش ببینید که  تعداد آنزیم های alt در خون شما کم تر از حد نرمال باشد. در این زمان شما می توانید متوجه شوید که کبد شما توانایی تولید این آنزیم ها را ندارد و همین مسئله ممکن است دلیل کاهش این آنزیم ها باشد.

مهم ترین دلایل انجام آزمایش alt
مهم ترین دلایل انجام آزمایش alt

البته برای این که بهتر متوجه شوید که alt در آزمایش خون چیست باید دقت کنید که پایین بودن alt در آزمایش خون به تنهایی نشان دهنده وجود مشکل در کبد شما نیست و در کنار آن باید سایر آنزیم های موجود در کبد نیز بررسی شوند تا بتوان به طور قطع تشخیص داد که کبد شما دچار مشکل است یا خیر.

بیشتر بخوانید:در مورد بیماری کبد چرب چه می دانید؟

چه زمانی آزمایش alt تجویز می شود؟

در ادامه مبحث alt در آزمایش خون چیست باید به شما بگوییم که چه زمانی این آزمایش تجویز می شود. اغلب این آزمایش برای تشخیص مشکلات کبدی توسط پزشک برای شما تجویز می شود. اگر هر نوع علائمی از جمله ادرار تیره، زرد بودن چشم، تهوع شدید، استفراغ، درد در قسمت یک چهارم بالای بدن، درد در سمت راست شکم و … را داشتید بهتر است سریعا به دکتر مراجعه کنید و از او بخواهید آزمایش alt را برای شما تجویز کند تا ببینید که در کبدتان مشکلی وجود دارد یا خیر.

در صورت وجود مشکل بهتر است سریعا درمان را شروع کنید. همچنین اگر در پدر، مادر یا اعضای خانواده تان مشکل کبد وجود دارد بهتر است این آزمایش را در فواصل زمانی معین انجام دهید.

مهم ترین مزایای انجام آزمایش برای سلامت کبد
مهم ترین مزایای انجام آزمایش برای سلامت کبد

جمع بندی

Alt یکی از آنزیم هایی است که توسط کبد تولید می شود. این آنزیم در سراسر بدن وجود دارد اما بخش عمده آن در کبد برای تولید انرژی ذخیره می شود. برای این که بهتر بفهمید که alt در آزمایش خون چیست باید به شما بگوییم که میزان نرمال این آنزیم در بدن باید بین 7 تا 55 واحد در لیتر باشد. بیماری هایی هم چون هپاتیت، سیروز، سرطان کبد، حمله قلبی، انسداد ریوی و … ممکن است باعث آسیب به کبد و در نتیجه بالا رفتن این آنزیم در خون شوند و شما را به انجام این آزمایش مجبور کنند. برای انجام این آزمایش می توانید از طریق وب سایت آنی آزما اقدام کنید و در محل کار یا خانه خود آن را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.