تست بتا چه کاربردهایی داد؟

تست بتا و کاربرد های مختلف آن

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

در بدن هورمون های مختلفی تولید می شود که هر کدام از ان ها کارایی خاص خود را دارند. برای مثال گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) که نوعی گلیکوپروتئین با بیشترین میزان کربوهیدرات است، در دوران بارداری سنجیده می شود. از زمان بارداری تا به دنیا آمدن بچه، لازم است مادر تحت نظر متخصص بوده و در زنان های مشخص شده حتما تست های لازم را انجام دهد. تغییر در سطح هورمون hCG تحت عنوان تست بتا، برای بررسی مشکلاتی در بدن اندازه گیری می شود. بعد از آزمایش خون مقدار این هورمون نسبت به حالت نرمال سنجیده شده و در صورتی که مقدار آن کمتر یا بیشتر از حد طبیعی باشد، متخصص می تواند نوع بیماری را در فرد تشخیص دهد. آیا می دانید تست بتا در چه مواردی به کار می رود؟

تست بتا برای اندازه گیری هورمون HCG استفاده می شود. HCG هورمونی است که نقش مهمی در بارداری دارد. اما سطح بالای یا پایین hCG نیز می تواند برخی از مشکلات سلامتی را در فرد نشان دهد. نام کامل این هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) است. در این مقاله ، ما hCG را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم – از جمله محدوده های طبیعی در دوران بارداری ، چه اتفاقی می افتد در هنگام نوسان سطح ، و چگونه پزشکان از اندازه گیری های تست بتا برای شناسایی شرایط زمینه ای سلامتی فرد استفاده می کنند.

hCG نوعی گلیکوپروتئین با بیشترین مقدار کربوهیدرات(۳۰ درصد) در میان همه هورمون های انسانی است. جزء کربوهیدراتی هورمون و به ویژه اسید سیالیک انتهایی آن مولکول را در مقابل کاتابولیسم محافظت می کند. نیمه عمر پلاسمایی hCG کامل (۳۶ساعت) بسیار بیشتر از نیمه عمر پلاسمایی LH (2ساعت) است. مولکول hCG از دو زیر واحد غیر مشابه ساخته شده است که عبارتند از : زیر واحد الفا ( دارای۹۲ اسید امینه) و زیر واحد بتا(دارای۱۴۵ اسید امینه). این دو زیر واحد با پیوند های غیر کووالان به یکدیگر متصل شده اند.

این زیر واحد ها با کمک نیرو های الکترو استاتیک و هیدروفوبیک در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این هورمون از نظر ساختمانی به سه هورمون گلیکوپروتئینی دیگر یعنی LH,FSH,TSH شباهت دارد. توالی اسید امینه ای زیر واحد های الفای این چهار گلیکوپروتئین یکسان است. زیر واحد های بتا نیز شباهت هایی به هم دارند اما با توالی های اسید امینه ای مجزایی مشخص می شوند.

تست بتا و کاربرد های مختلف آن

تست بتا چیست؟

یک پزشک ممکن است سطح hCG در تست بتا فرد را در دوران بارداری اندازه گیری کند تا مشکلات اساسی سلامتی را شناسایی کند. همان گونه که گفته شد از تست بتا یا آزمایش بارداری برای اندازه گیری مقادیر HCG اسفاده می شود. این هورمون به صورت طبیعی در مردان و زنان وجود دارد. اما معمولاً با بارداری همراه است زیرا نقشی اساسی در طی این فرآیند دارد. برای حفظ بارداری ، hCG بدن را وادار به تولید هورمون دیگری به نام پروژسترون می کند. همچنین این هورمون می تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

توسعه عروق خونی جدید در رحم را تقویت می کند

سلول های عضلانی را در لایه میانی دیواره رحم صاف می کند، که برای حفظ بارداری مهم است

ممکن است فردی با hCG آشنا باشد زیرا هورمونی است که آزمایش های بارداری از طریق ادرار بررسی می کنند. یک آزمایش خانگی می تواند سطح hCG را نشان دهد که حاملگی را حدود 12-14 روز پس از بارداری نشان می دهد.

پزشک همچنین می تواند با تعیین آزمایش خون برای اندازه گیری سطح hCG و انجام تست بتا، بارداری را بررسی کند. آزمایش سطح hCG در خون همچنین می تواند به پزشک کمک کند برخی از بیماری های زمینه ای از جمله برخی سرطان ها را تشخیص دهد و میزان کارآیی درمان سرطان را بررسی کند.

همان گونه که گفته شد، در دوران حاملگي این هورمون چندين عمل مختلف را انجام مي دهد. اين اعمال شامل تحريك توليد پروژسترون بوسيله سلول هاي جسم زرد و برقراري جريان خون كافي جهت جفت و تداوم رشد و تمايز جفت و جنين در دوران حاملگي مي باشد.

هر دو زیر واحد hCG برای اتصال طبیعی ان به گیرنده hCG-LH در جسم زرد و بیضه ضروری هستند. شناخته شده ترین عملکرد بیولوژیک hCG احیا و حفظ عملکرد جسم زرد یعنی تداوم تولید پروژسترون است. در زمانی از حاملگی مدت ها بعد از خاتمه ترشح پروژسترون از جسم زرد در اثر تحریک hCG حداکثر غلظت hCG در پلاسما حاصل می شود به خصوص ساخت پروژسترون توسط جسم زرد تقریبا در هفته ۶ حاملگی علی رغم تداوم و افزایش تولید hCG شروع به کاهش می کند.

گنادوتروپین کوریونی ترشح تستوسترون توسط بیضه های جنین را تحریک می کند و تقریبا در همان زمانی از حاملگی که میزان ترشح hCG به بالاترین حد خود می رسد ترشح تستوسترون از بافت بیضه جنین نیز در بیشترین مقدار خود است.بنابراین در یک زمان بسیار مهم از تمایز جنسی جنین مذکر hCG که از سن سیشیوتروفوبلاست وارد پلاسمای جنین می شود به عنوان جانشینLH تکثیر سلول های لیدیگ بیضه جنین و ساخت تستوسترون را به منظور افزایش تمایز جنس مذکر تحریک می کند.

قبل از حدود روز ۱۱۰حاملگی هیچ نوع ساختار عروقی از هیپوتالاموس به هیپوفیز جنین نمی رود و بنابراین ترشح LH از هیپوفیز بسیار ناچیز است.hCG قبل ازاین زمان به عنوان LH عمل می کند.پس از این زمان همچنان که مقدار hCG کاهش می یابدLH هیپوفیزی درجات کمتری از قابلیت تحریک بیضه جنین را حفظ می کند. hCG غده تیروئید مادر را تحریک می کند. بعضی از ایزوفورم های اسیدی hCG فعالیت تیروئید را تحریک می کنند و بعضی از انواع قلیایی تر محرک برداشت ید نیز هستند. بنابراین این احتمال وجود دارد که hCG فعالیت تیروئید را از طریق گیرنده LH-hCG و نیز از طریق گیرندهTSH تحریک کند.

یکی دیگر از عملکردهای hCG تحریک ترشح ریلاکسین از جسم زرد است.گیرنده هایLH-hCG در میومتر و بافت عروقی رحم یافت شده اند و با توجه به این موضوع این تئوری مطرح شده است که hCG ممکن است در جهت پیشبرد اتساع عروق رحم و شل شدن عضله صاف میومتر عمل کند

تست بتا و کاربرد های مختلف آن

تست بتا در بارداری

نتایج تست بتا می تواند از یک زن باردار به زن دیگر متفاوت باشد. یک آزمایش اندازه گیری hCG را به واحد در لیتر (U / l) ارائه می دهد. سطح معمول hCG را در طول بارداری در قالب جدول زیر بیان شده است:

بارداری بر اساس هفته مقادیر استاندارد HCG (U/l)
4 0–750
5 200–7,000
6 200–32,000
7 3,000–160,000
8–12 32,000–210,000
13–16 9,000–210,000
16–29 1,400–53,000
29–41 940–60,000

در 8 هفته اول بارداری ، غلظت hCG در خون و ادرار معمولاً هر 24 ساعت دو برابر می شود. سطح هورمون به طور معمول در حدود 10 هفته به اوج خود می رسد ، تا 16 هفته کاهش می یابد ، سپس ثابت می ماند.

سطح پایین hCG در بارداری

در دوران بارداری ، سطح پایین hCG همیشه جای نگرانی نیست. این یافته فقط ممکن است نشان دهد که یک مسئله بهداشتی برای بررسی وجود دارد. در مواقع دیگر ، hCG کم می تواند به یک مشکل جدی تر اشاره کند. طبق یک مطالعه در سال 2018 ، میزان hCG در زنان بارداری که دچار از دست دادن بارداری شده اند به طور قابل توجهی کاهش یافته است. hCG کم نیز می تواند نشان دهد که جنین رشد مناسبی ندارد. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که hCG کم با کاهش رشد جنین و کاهش وزن هنگام تولد همراه است. هیچ درمانی برای سطح hCG که کم است وجود ندارد.

تست بتا و کاربرد های مختلف آن

سطح بالای hCG در بارداری

همانند سطح پایین ، مقادیر بالای hCG لزوماً مشکلی در بارداری را نشان نمی دهد. برخی از زنان به سادگی سطح بالاتری دارند. اگر یک زن سطح hCG بالایی داشته باشد ، این امر می تواند به دو قلو یا سه قلو بودن جنین اشاره داشته باشد ، اگرچه فقط با اسکن می توان این موضوع را تأیید کرد. گاهی اوقات ، سطح بالاتر از حد متوسط hCG نشان دهنده احتمال بیشتر سندرم داون است. یک پزشک می تواند از آزمایش خون و اسکن برای بررسی استفاده کند. همچنین مقادیر بالای تست بتا می تواند در موارد زیر مشاهده شود:

بیماری تروفوبلاستیک حاملگی

یک نگرانی پزشکی در مورد سطح بالاتر hCG این است که ممکن است بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) را نشان دهند. GTD می تواند در حین یا بعد از بارداری اتفاق بیفتد. این بیماری باعث رشد سلول های غیرطبیعی در رحم می شود. بعضی از آن ها می توانند سرطانی باشند ، اگرچه بیشتر آنها خوش خیم هستند. درمان به توده سلول ها و سرطانی یا خوش خیم بودن آن بستگی دارد. برای از بین بردن توده ، پزشک ممکن است اتساع و کورتاژ را توصیه کند ، که شامل مکش توده با خلا surgical جراحی و از بین بردن سلول های غیر طبیعی باقی مانده به آرامی است.

یا ، ممکن است یک دکتر برای برداشتن رحم ، هیسترکتومی را توصیه کند.

پس از برداشتن ، ممکن است فرد نیاز به شیمی درمانی یا درمان دیگری داشته باشد. اگر سطح hCG بالا بماند این احتمال بیشتر است.

پره اکلامپسی

سطح بالای hCG همچنین ممکن است نشان دهنده پره اکلامپسی ، یک بیماری مرتبط با بارداری باشد که شامل تورم و افزایش ناگهانی فشار خون است. به عنوان مثال ، در مطالعه ای در سال 2012 ، محققان دریافتند که میزان hCG در زنان با پره اکلامپسی شدید به طور قابل توجهی افزایش می یابد. ممکن است برای زنی که دچار پره اکلامپسی خفیف است صبر کند و مثل همیشه زایمان کند. اما اگر خانمی به این بیماری مبتلا شود و بارداری در هفته های 34-37 یا بالاتر باشد ، ممکن است لازم باشد که زایمان انجام شود. درمان شامل نظارت دقیق است که ممکن است لازم باشد در بیمارستان انجام شود و همچنین داروهایی برای کنترل فشار خون و جلوگیری از تشنج به ما مادر باردار داده می شود.

تست بتا و کاربرد های مختلف آن

سندروم HCG خانوادگي(Familial HCG Syndrome ):

اين سندروم جديداً كشف شده و يكي ديگر ازعلل مثبت شدن آزمايش HCG در غياب حاملگي است. مردان و زنان افزايش توليد HCG را از طريق ارثي كسب مي كنند. مقدار HCG سرمي در اين افراد از 1- 135 IU/L گزارش شده است. اين حالت در چندين زن و مرد در يك خانواده برادران و و در يكي از والدين وجود دارد.

انجام تست بتا و سنجش سطح HCG که ارتباطی با بارداری ندارد

سطح طبیعی hCG در تست بتا به طور معمول در زنانی که باردار نیستند و در مردان قابل تشخیص نیستند. سطوح بالاتر می تواند گاهی به یک مشکل اساسی اشاره داشته باشد، مانند:

 • برخی از سرطان ها ، از جمله سرطان کبد ، معده ، لوزالمعده ، ریه ، پوست یا سرطان پستان
 • تومورهای سلول جنسی تخمدان و بیضه ها ، که ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند
 • سیروز
 • زخم معده
 • بیماری التهابی روده

مطالعه ای در سال 2011 نشان داد که مردان با کاهش تعداد اسپرم و سایر مسائل مربوط به مایع منی، سطح hCG به طور قابل توجهی پایین تر است. پزشکان گاهی اوقات برای مقابله با علائم بیماری مانند هیپوگنادیسم ، که در آن بیضه ها تستوسترون ، اسپرم یا هر دو را به اندازه کافی تولید نمی کنند، تست بتا را تجویز می کنند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم

زنان بارداری که دچار خونریزی واژینال یا گرفتگی شکم می شوند باید مورد توجه پزشکی قرار گیرند. اگر هر یک از موارد زیر در فرد وجود داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنند:

 • در باردار شدن مشکل دارند
 • متوجه یک توده در پستان یا بیضه خود شده اند
 • در ادرار ، مدفوع ، استفراغ یا بلغم خون داشته باشند
 • سرفه ای داشته باشید که از بین نرود ، نفس نفس شدن هنگام تنفس ، یا درد قفسه سینه داشته باشید متوجه تغییراتی در حرکات روده شوید
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تغییرات پوستی را مشاهده کنید ، مانند خال هایی که تغییر شکل می دهند یا خونریزی می کنند

تست بتا و کاربرد های مختلف آن

خلاصه

HCG هورمونی است که همه دارند و از تست بتا برای اندازه گیری این هورمون استفاده می شود. این هورمون نقش اساسی در بارداری دارد و در طی بارداری سطح آن به طور قابل توجهی افزایش می یابد، به همین دلیل بیشتر از تست بتا برای تشخیص بارداری استفاده می شود. اما انجام این تست تنها به تشخیص بارداری محدود نمی شود و به خصوص بالا یا پایین بودن سطح آن در دوران بارداری می تواند مشکلی را نشان دهد ، اما همیشه اینطور نیست. در سایر افراد ، مقادیر بالای hCG گاهی اوقات نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است که احتمالاً بر باروری تأثیر می گذارد.

اگر شما نیز تمایل دارید تست بتا را در منزل خود و برای تشخیص موارد ایجاد کننده آلرژی و بدون مراجعه حضوری و در معرض آلودگی قرار گرفتن انجام دهید، می توانید به سایت آنی آزما مراجعه کرده و پس از پر کردن فرم پذیرش، نسبت به انجام آزمایش در منزل و همچنین تست کرونا با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی اقدام خواهد شد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.