مادران باردار باید آزمایش بارداری در دوازده هفتگی انجام دهند

آزمایش بارداری در دوازده هفتگی (3)

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

خوشبختانه در سال های اخیر از طریق اطلاع رسانی هایی که طرق مختلف انجام گرفته است، امروزه اغلب خانواده ها از اهمیت آزمایشاتی که در دوران بارداری باید انجام شود، اگاه هستند. این کار باعث شده است که متخصصین بتوانند از سلامت نوزاد در دوران باردرای مطمئن شده و در نتیجه آمار نوزادان ناقص در دنیا کم شود. اما اگر کمی مطالعه کرده باشید خواهید دید که این تست ها در زمان های مختلف باید انجام گیرد چرا که هر کدام قرار است اطلاعاتی را در زمان مناسب در اختیار پزشک قرار دهد. در این مقاله قرار است در مورد تست هایی صحبت کنیم که مادران باردار باید در دوازده هفتگی انجام دهند. تفاوتی ندارد که شما باردار هستید و یا تصمیم دارید بچه دار شوید. توصیه می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

در ادامه سری مقالات آزمایش بارداری در دوازده هفتگی در مورد سایر تست های انتخابی و همچنین تست هایی که برای ارزیابی اختلالات احتمالی جنینی در این دوره زمانی از بارداری انجام می شود، صحبت می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست هایی که در بخش های قبلی از آن ها صحبت شده است می توانید به مقالات آزمایش بارداری در سه ماهه اول (تا 12 هفته) و آزمایش بارداری در سه ماهه اول (2)، مراجعه فرمایید.)

همان گونه که گفته شد، آزمایش بارداری در دوازده هفتگی شامل برخی تست ها می باشد که برای ارزیابی سلامتی جنین و مادر او همچنین بررسی احتمال وجود برخی مشکلات و ناهنجاری ها در مادر باردار و البته جنین داخل شکم او می باشد. ، پزشک متخصص شما ممکن است آزمایش زیر را برای بررسی برخی شرایط و عفونت هایی که می تواند به نوزاد متولد نشده آسیب برساند یا سلامتی مادر در دوران بارداری را تحت تأثیر قرار دهد، درخواست کند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش های بارداری که به صورت اولیه و در همان هفته های اول بارداری انجام می شود می توانید به مقاله آزمایش های بارداری، آزمایش های اولیه مراجعه فرمایید.)

چندین آزمایش مختلف در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی می تواند درخواست شود که بر اساس ماهیت تست و هدفی که از انجام آن وجود دارد به گروه های مختلفی از جمله تست های عمومی، تست های انتخابی، تست هایی برای بررسی ناهنجاری های جنین، تقسیم می گردد. در مورد تست های عمومی و همچنین برخی از تست های انتخابی این دوران در مقالات قبلی توضیحاتی خدمت شما ارائه گردیده است. در ادامه این مطالب سایر تست هایی که در این دوره زمانی از بارداری برای شما تجویز می شود، مطالبی را به صورت خلاصه توضیح می دهیم.

آزمایش بارداری در دوازده هفتگی (3)

تست ویروس واریسلا زوستر (آبله مرغان) در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی برای بررسی میزان ایمنی مادر نسبت به این ویروس

ویروس واریسلا زوستر (VZV) باعث بیماری هایی می شود که با عناوینی مثل آبله مرغان و زونا شناخته می شوند. اگرچه بیشتر زنان باردار قبلاً در معرض ویروس بوده و بنابراین مصون هستند ، برخی ممکن است این عفونت را نداشته و یا واکسینه نشده باشند. از آنجا که ویروس می تواند باعث نقص هنگام تولد یا بیماری در نوزاد شود (بسته به اینکه در دوران بارداری عفونت رخ می دهد) ، آزمایش VZV قبل یا اوایل بارداری و در غالب آزمایش بارداری در دوازده هفتگی برای تعیین اینکه آیا مادر آنتی بادی در برابر VZV دارد یا خیر، انجام می شود.

اگر یک مادر در حال حاضر باردار است ، نمی تواند واکسن VZV را دریافت کند و باید از قرار گرفتن در معرض افرادی که مبتلا به آبله مرغان یا زونا هستند، جلوگیری کند. اگر مشخص شود که ممکن است یک زن باردار در معرض ویروس می باشد، درمانی وجود دارد که می تواند از شدت بیماری جلوگیری یا آن را تضعیف کند. برای جلوگیری از آسیب احتمالی این ویروس به جنین و مادر باردار، انجام آزمایش بارداری در دوازده هفتگی و بررسی مقادیر آنتی بادی ترشح شده بر ضد ویروس واریسلا زوستر می تواند در پیشگیری از ابتلا به این ویروس و ممانعت از عوارض احتمالی آن کمک کننده باشد.

اگر مادر باردار دارای علائم عفونت باکتریایی باشد، غربالگری واژینوز باکتریایی در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی انجام می شود

واژینوز باکتریایی (BV) ، رشد بیش از حد فلور طبیعی در واژن می باشد که باعث وجود ترشحات در واژن می شود، و در زنان باردار و غیر باردار نسبتاً شایع است. واژینوز باکتریایی درمان نشده در دوران بارداری می تواند منجر به عفونت مایع آمنیوتیک ، پارگی زودرس غشاها ، زایمان زودرس ، وزن کم هنگام تولد نوزاد و احتمالاً بیماری التهابی لگن در مادر شود. پزشکان بهداشت و درمان غربالگری واژینوز باکتریایی در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی را به طور معمول انجام نمی دهند ، اما ممکن است آن را برای افرادی که علائم دارند ، سفارش دهند ، به خصوص اگر این زن قبلاً یک نوزاد نارس را به دنیا آورده باشد.

آزمایش بارداری در دوازده هفتگی (3)

علائم و نشانه های واژینوز باکتریایی ممکن است موارد زیر را شامل شود:

 • ترشحات واژن که از نظر ظاهری واضح نیست
 • وجود ” کلو سل (clue cells)” ، که سلولهای اپیتلیال واژنی هستند و بیشتر آنها از سطح باکتری پوشیده شده اند ، در نمونه ترشحات واژینال که در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند
 • بوی آمین (ماهی) هنگامی که ترشحات با مواد شیمیایی آزمایش می شوند
 • کاهش اسیدیته ترشحات واژن

اگر زن باردار 3 تا از این علائم و نشانه ها را داشته باشند، واژینوز باکتریایی تشخیص داده می شود. معمولاً با یک درمان 7 روزه با یک آنتی بیوتیک تجویز شده درمان می شود.

آزمایشات ناهنجاری های جنینی

آزمایشات ناهنجاری های جنینی را در زیر بخوانید:

غربالگری سه ماهه اول و انجام آزمایش بارداری در دوازده هفتگی

در مراحل اولیه بارداری می توان با استفاده از آزمایش خون و انجام آزمایش بارداری در دوازده هفتگی و با استفاده از سونوگرافی، تخمین زد که مادر یک نوزاد مبتلا به سندرم داون دارد یا خیر. این آزمایشات همچنین ممکن است احتمال بروز سایر اختلالات کروموزومی مانند سندرم ادواردز را نشان دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایشات مورد استفاده در غربالگری سه ماهه اول می توانید به مقاله آزمایش های غربالگری در دوران بارداری مراجعه نمایید.)

این نوع غربالگری فرصتی را برای ارزیابی امکان حضور این شرایط بدون انجام اقدامات تهاجمی تر ، مانند نمونه گیری ویلوس کوریونی یا آمنیوسنتز فراهم می کند. فقط زنانی که نتایج غربالگری آنها نشان می دهد که در گروه خطر بیشتری قرار دارند ، در حال حاضر در مورد انجام آزمایش های بیشتر توصیه می شوند.

آزمایش های غربالگری فقط احتمال وجود یک بیماری یا بیماری ها را مطرح می کنند و دلیل حتمی بر داشتن بیماری نیستند. تفسیر این تست ها به عهده پزشک است و نباید استرس بی مورد به خانم باردار وارد کرد. نتیجه ی آزمایش به صورت قطعی به ما جواب مثبت یا منفی نمی دهند بلکه بر اساس نتایج به دست آمده می‏توان حاملگی را به حاملگی های پر خطر و کم خطر از نظر ریسک تولد نوزاد مبتلا به ناهنجاری های جنینی دسته بندی کرد.

غربالگری سه ماهه اول معمولاً بین هفته های 11 تا 14 بارداری انجام می شود و شامل اندازه گیری سطح خونی پروتئین پلاسمائی مرتبط با حاملگی A (PAPP-A) و یا گنادوتروپین کوریونی انسانی آزاد یا کل (hCG) است. علاوه بر این ، یک اسکن سونوگرافی به نام شفافیت گردنی انجام می شود. این تست شامل اندازه گیری ضخامت پوست و بافت در قسمت پشت گردن کودک است.

نتایج حاصل از این آزمایشات برای محاسبه احتمال ابتلا نوزاد به سندرم داون یا سایر ناهنجاریهای کروموزومی استفاده خواهد شد. در انجام این آزمایش، مادر می ‏بایست به همراه آخرین سونوگرافی به آزمایشگاه مراجعه نماید و فرم مخصوص به این آزمایش را پر نمایید و سپس مقداری خون از مادر گرفته می ‏شود‏. پس از انجام آزمایش، عدد های آزمایش به همراه موارد ذکر شده در سونوگرافی و فرم شرح حال بیمار وارد نرم افزار شده و در نهایت به صورت یک نتیجه و نمودار چاپ می ‏شود‏.

آزمایش بارداری در دوازده هفتگی (3)

آزمایش سل فری DNA جنینی

این آزمایش همچنین با عناوینی مثل آزمایش پیش از تولد غیر تهاجمی (NIPT) یا تشخیص قبل از تولد غیر تهاجمی (NIPD) در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی نیز شناخته می شود.

آزمایش سل فری DNA جنینی (cffDNA) یک آزمایش خون غیر تهاجمی در مادر است که می تواند خطر ابتلا یک نوزاد در حال رشد در یک زن باردار (جنین) که دارای اختلالات کروموزومی خاصی است در اوایل بارداری و در غالب آزمایش بارداری در دوازده هفتگی را ارزیابی می کند. این آزمایش فقط نیاز به کشیدن خون از بازوی زن باردار دارد و می تواند در اوایل هفته دهم بارداری و در غالب آزمایش بارداری در دوازده هفتگی انجام شود که نتایج آن در حدود یک هفته در دسترس می باشد. نمونه خون برای ماده ژنتیکی عاری از سلول جنین که در خون مادر گردش می کند ، ارزیابی می شود.

در حال حاضر ، این آزمایش در غالب آزمایش بارداری در دوازده هفتگی به طور عمده برای بررسی سه اختلال در کودک در حال رشد که ناشی از وجود یک کروموزوم اضافی (تریزومی) زیر، انجام می شود: سندرم داون (تریزومی 21) ، سندرم ادواردز (تریزومی 18) و سندرم پاتائو (تریزومی 13). همچنین ممکن است برای شناسایی سایر شرایط نادر ناشی از یک کروموزوم اضافی یا قطعه مفقود شده کروموزوم (میکرودکتونی) استفاده شود.

مطالعات cffDNA توانایی تشخیص 98٪ موارد سندرم داون را با میزان مثبت کاذب کمتر از 0.5٪ نشان داده است. غربالگری سه ماهه اول در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی فقط خطر ابتلا به سندرم داون و سندرم ادواردز را ارزیابی می کند ، در حالی که صفحات cffDNA برای سه اختلال تریزومی با پتانسیل بیشتر وجود دارد.

آزمایش بارداری در دوازده هفتگی (3)

توصیه

کالج زنان و زایمان و مامایی متخصصین آمریکایی (ACOG) توصیه می کند که زنان باردار درمورد خطر و فواید غربالگری قبل از تولد با پزشکان مراقبت های بهداشتی و یا مشاور ژنتیکی خود صحبت کنند و سپس آزمایش بارداری در دوازده هفتگی را انجام دهند. ACOG می گوید غربالگری مرسوم مانند غربالگری سرم مادرانه در سه ماهه دوم بهترین انتخاب برای زنانی است که خطر ابتلا به نوزاد با اختلال کروموزومی ندارند. با این وجود ، هر مادری ممکن است تصمیم بگیرد آزمایش cffDNA را بدون توجه به خطرات احتمالی آن انجام دهد یا خیر.

ACOG توصیه می کند ، آزمایش cffDNA ، پس از مشاوره ژنتیکی قبل از آزمایش ، به زنان باردار در معرض خطر بالا اتجام شود. این افراد شامل زنان در سن 35 سال و بالاتر ، زنانی که دارای سابقه بارداری با کودک دارای تریزومی هستند و زنانی که دارای جنین با یافته های سونوگرافی هستند نشان دهنده افزایش خطر است.

زنان باید با درک کامل از محدودیت های آزمایش بارداری در دوازده هفتگی ، این انتخاب را انجام دهند. CffDNA فقط رایج ترین ریزه کاری ها را تشخیص می دهد. مثبت و منفی کاذب نیز در جواب ها ممکن است اتفاق بیافتد. نتیجه منفی لزوماً به معنای این نیست که مادر فرزندی کاملا سالم داشته باشد. زنان دارای نتایج cffDNA مثبت باید برای مشاوره ژنتیک ارجاع داده شوند و برای تأیید تشخیص ، نمونه برداری از ویلوس کوریونی (CVS) یا آمنیوسنتز انجام شود.

نمونه برداری از پرزهای جفتی

این آزمایش بطور معمول در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی انجام نمی شود اما ممکن است در خانم هایی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به داشتن یک کودک با ناهنجاری های خاص کروموزومی یا ژنتیکی هستند ، مورد بحث یا پیشنهاد قرار گیرد.

بین هفته دهم و دوازدهم و در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی، یک روش نمونه برداری از پرز های کوریونی (CVS) انجام می شود که در آن با استفاده از سوزنی که از طریق شکم مادر وارد می شود یا با استفاده از لوله ای که از طریق واژن و دهانه رحم برای بدست آوردن نمونه بافتی از جفت استفاده می شود، انجام می شود.

این سلول ها آرایش ژنتیکی مشابه جنین دارند و برای اختلالات کروموزومی، مانند آنچه در سندرم داون مشاهده می شود ، و ناهنجاری های ژنی که باعث اختلالات متابولیکی مانند تای ساکس (Tay-Sachs) و فیبروز کیستیک می شوند، تجزیه و تحلیل می شوند.

آزمایش بارداری در دوازده هفتگی (3)

هر یک از موارد زیر نشانه های معمول برای این روش تشخیصی است:

 • آزمایش غربالگری قبلی نتایج نگران کننده ای را نشان می دهد
 • زن باردار دارای 35 سال و بالاتر است
 • سابقه خانوادگی شدیدی از یک اختلال ژنتیکی خاص (در هر یک از والدین بیولوژیکی) وجود دارد
 • هر دو والدین بیولوژیکی دارای یک ژن برای یک اختلال ارثی هستند
 • فرزند قبلی یکی از والدین بیولوژیکی نقص تولد داشته است

آزمایش های غربالگری دقیق در آزمایش بارداری در دوازده هفتگی ممکن است به مادرکمک کند از این روش تشخیصی ، که با خطر سقط جنین و عفونت همراه است، جلوگیری کند.

هنگامی که یک بیمار باردار مقادیر هورمونی غیر طبیعی را نشان می دهد ، پزشک برای پاسخ به متخصصان آزمایشگاه مراجعه می کند. آزمایشگاه نه تنها جواب می دهد ، بلکه راهنمایی هایی در مورد درمان عوارض بارداری قبل از اینکه بیمار را به خطر اندازد ، ارائه می دهد.

اگر شما نیز تمایل دارید آزمایش بارداری در دوازده هفتگی را در منزل خود و بدون مراجعه حضوری و در معرض آلودگی قرار گرفتن انجام دهید، می توانید به سایت آنی آزما مراجعه کرده و پس از پر کردن فرم پذیرش، نسبت به انجام آزمایش در منزل با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی اقدام خواهد شد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.