شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان

شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان با روز های عادی که ریتم خواب و غذا خوردن شما به نحو دیگری است، متفاوت است. شما برای انجام هر آزمایشی به شرایط و آمادگی های خاصی نیاز دارید. برخی آزمایشات نیاز به زمان مشخصی ناشتا بودن دارند و برخی دیگر از هورمون های بدن باید در ساعات معینی از شبانه روز اندازه گیری شوند.

برای انجام آزمایش های به صورت ناشتا باید فرد برای چند ساعت از خوردن و آشامیدن هر گونه ماده غذایی به جز آب خودداری کند. خوردن و آشامیدن هر گونه ماده غذایی بر جواب این آزمایشات تاثیر می گذارد. ساعت مورد نیاز برای ناشتا بودن برای هر آزمایشی متفاوت است.

برای بسیاری از افرادی که بنا به درخواست پزشک خود باید آزمایشات پزشکی انجام دهند ، نمونه گیری خون در ماه رمضان و موارد شرعی آن جای سوال داشته باشد. اینکه چطور می توانند هم روزه دار باشند و هم از آن ها نمونه گیری خون انجام شود. ولی با پرسش های انجام شده از مراجع تقلید و بنا به نظر اکثر آنها ، نمونه گیری خون در ماه رمضان ، روزه را باطل نمی کند.

از آن جا که شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان و در شرایط روزه داری به دلیل خوردن سحری با زمان های دیگر متفاوت است، انجام آزمایش خون در ماه رمضان نیز باید در شرایط ویژه ای انجام شود. در ادامه مطالب در مورد شرایط ویژه برخی آزمایشات از جمله ناشتا بودن و انجام نمونه برداری در ساعت معینی از روز صحبت می کنیم و سپس در مورد شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان برایتان مطالبی را ذکر می کنیم.

آزمایش هورمونی زنانه

شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان و نمونه گیری

با توجه به اینکه برای انجام هر یک از آزمایش های پزشکی، شرایط و آمادگی های خاصی نیاز است و حتی در بعضی از آزمایش ها زمان انجام آزمایش نیز اهمیت دارد، شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان با سایر روزها متفاوت خواهد بود. باید دانست که در انجام بعضی از آزمایشات ، بیمار حتما باید چند ساعات قبل از انجام آزمایش ناشتا باشد. شاید این موضوع این فکر را در ذهن مخاطب ایجاد نماید که می شود این آزمایشات را نزدیک به افطار انجام داد ولی باید گفت که این راه حل در بسیاری از موارد ، راه حل درستی نخواهد بود.

مثلا در آزمایشات هورمونی ، آزمایش حتما باید در ساعت 8 صبح انجام پذیرد چرا که در این زمان میزان کورتیزول و برخی دیگر از ویژگی های فرد در حالت مناسب است. یا در انجام آزمایشی مانند آزمایش هورمون ACTH که دارای ریتم های روزانه بوده و در هر ساعتی از طول روز ، میزان آن در بدن متفاوت است ، نمونه گیری آن حتما باید در صبح انجام پذیرد.

در شرایط انجام آزمایش خون در ماه رمضان به غیر از ناشتا بودن چه شرایط دیگری لازم است؟

علاوه بر ناشتا بودن، یکی دیگر از شرایطی که باید در شرایط انجام آزمایش خون در ماه رمضان رعایت نمایید، توجه به این نکته می باشد که انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش کورتیزول و هورمون ACTH باید در ساعات اولیه صبح و ترجیحا ساعت 8 صبح انجام شوند. این هورمون ها به دلیل ریتم شبانه روزی مشخصی که در تولید خود دارند، انجام آنها در بالاترین مقادیر خود در طول روز می تواند نتایج استاندارد تری به همراه داشته باشد.

در شرایط انجام آزمایش خون در ماه رمضان تست پرولاکتین که یکی از هورمون های جنسی در خانم هاست، باید حدود 2 الی 3 ساعت بعد از بیداری انجام شود. علاوه بر نکته ذکر شده در مورد این آزمایش، فرد باید از انجام فعالیت های سنگین بدنی و استرس و اضطراب قبل از آزمایش دوری نماید.

شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان و نمونه گیری

شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان در بیماران دیابتی

برای بیماران دیابتی عزیز که در ماه رمضان قصد روزه گرفتن دارند، توصیه می شود که آزمایش دوره ای قند خون خود را که در منزل تست می نمایند، قبل از افطار انجام دهند. چرا که میزان قند خون در این وضعیت، مانند حالت ناشتایی صبح می باشد.

بنابر توصیه اکثر علمای دینی، رعایت شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان به دلیل اینکه هیچ یک از شزایط باطل شدن روزه را شامل نمی شود، باعث باطل شدن روزه فرد نمی شود. تنها نکته ای شما باید در نظر داشته باشید این است که در این ماه به دلیل ضعف عمومی که افراد به دلیل روزه بودن با آن مواجه هستند.

در صورتی که انجام نمونه برداری و خونگیری باعث بر هم خوردن حال فرد شود و برای بدن او ضرر داشته باشد، فرد باید روزه خود را شکسته و مواد غذایی مانند آب و شیرینی بخورد تا میزان قند خون فرد و شرایط بدنی او مناسب تر شود. البته مصرف مقادیر کافی از آب و مواد غذایی در هنگام سحری می تواند کمک شایانی به فرد برای تحمل شرایط خونگیری نماید.

در شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان ناشتا بودن برای انجام چه تست هایی مورد نیاز است؟

همان طور که گفته شد برای انجام برخی آزمایشات شما باید برای چند ساعت ناشتا باشید. خوردن مواد غذایی به دلیل اینکه در جواب نهایی این تست ها تداخل ایجاد می کند، می تواند باعث بروز خطا در تصمیم گیری های پزشکی گردد. در شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان ناشتا بودن برای انجام تست های زیر مورد نیاز است:

FBS

FBS یا همان قند خون ناشتا یکی از مهم ترین آزمایش های غربالگری دیابت و قند خون می باشد. همان طور که از نام این آزمایش مشخص است، تست قند خون نیاز به ناشتایی دارد. برای انجام آزمایش FBS ۸ الی ۱۰ ساعت ناشتا بودن برای فرد مورد نیاز می باشد. این آزمایش از طریق خون انجام می شود و مقادیر آن می تواند بیانگر احتمال ابتلای فرد به دیابت باشد.

FBS

از این آزمایش برای بررسی روند درمانی فرد نیز استفاده می شود. به نحوی که مقادیر نرمال آن می تواند بیانگر تاثیر مناسب داروی ضد دیابت در افراد باشد. انجام آزمایش خون در ماه رمضان برای بررسی میزان قند خون فرد باید به صورت ناشتا باشد. از آنجا که افراد در ماه مبارک رمضان معمولا با خوردن سحری روزه خود را آغاز می کنند، در شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان آزمایش قند خون ناشتا باید حدود 10 الی 12 ساعت بعد از خوردن سحری انجام شود.

GTT یا تست تحمل گلوکز

این آزمایش که در ۴ مرحله انجام می گیرد، یکی از آزمایشات مهم غربالگری سطح قند خون درسه ماهه ی اول دوران بارداری می باشد. (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی آزمایش قند خون دوران بارداری مراجعه کنید. ) در این آزمایش در مرحله ی اول یک قند خون ناشتا FBS از فرد گرفته می شود.

بنابراین فرد باید برای ۸ الی ۱۰ ساعت، ناشتایی را رعایت نماید. فرد بعد از مصرف شربت کلوگز برای 3 بار و پس از گذشت 1 ساعت از هر کدام، از فرد خونگیری انجام می شود. در شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان برای بررسی تست تحمل گلوکز در ماه مبارک رمضان به صورت روزه برای فرد امکان پذیر نمی باشد زیرا در این حالت فرد نمی تواند 75 گرم قند محلول را بنوشد تا آزمایشات فرد انجام شود.

آزمایش های چربی خون

آزمایش های چربی خون شامل آزمایش تری گلیسرید یا ،TG کلسترول و LDL،HDL می باشد. این آزمایش به ۱۰ الی ۱۲ ساعت ناشتایی نیاز دارد. تری‌گلیسرید نوعی از چربی خون است که در اثر مصرف مواد قندی و نشاسته ای بالا می‌رود. کلسترول خون هم با مصرف چربی های غذایی مثل کره، چربی های گوشت، تخم مرغ و مواد لبنی پرچرب، روغن های جامد و مایع، غذا های سرخ شده و … زیاد می شود.

بهترین زمان برای دادن خون به منظور انجام آزمایش بررسی چربی خون ، صبح زود و بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بودن و قبل از خوردن صبحانه است. مقادیر چربی خون در ساعت های روز به بالا و پایین نوسان می کند. بلافاصله بعد از خوردن غذای پرکالری و پرچرب مقداری چربی خون افزایش می یابد؛ بنابراین اندازه گیری چربی خون بعد از خوردن غذا، مقدار صحیح آن را نشان نخواهد داد.. در نتیجه در شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان برای تست های چربی باید بعد از خوردن سحری برای بررسی مقادیر چربی خون می تواند در جواب نهایی تست ها تاثیر بگذارد.

از نتایج این آزمایشات می توان برای تعیین میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و همچنین مشکلات مربوط به کبد و پانکراس و برخی بیماری های ژنتیکی دیگر، استفاده کرد. آزمایش چربی به طور معمول به عنوان یک آزمایش کنترلی و به همراه سایر آزمایشات مثل آزمایش CBC و قند خون، برای افراد درخواست می شود. از این آزمایش همچنین برای بررسی میزان تاثیر درمان دارویی در کاهش میزان چربی خون، استفاده می گردد. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمایش می توانید به مقاله آزمایش چربی چیست و به چه منظوری انجام می شود، مراجعه نمایید.)

آزمایش آهن Fe

آزمایش آهن سطح آهن معدنی را در خون اندازه گیری می‌کند. این تست به تشخیص بیماری هایی مانند کم خونی که موجب کمبود آهن در خون می‌شوند، کمک می‌کند. آهن عنصری شیمیایی است که جهت حمل اکسیژن توسط گلبول‌های قرمز ضروری باشد.

این ماده بخش مهمی ‌از هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز را تشکیل می‌دهد (هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را در سرتاسر بدن ما منتقل می‌کند). آهن همچنین برای تولید بعضی از پروتئین‌ها و آنزیم‌ها در بدن ضروری است در نتیجه این ماده در عملکرد عضلات و اعضای بدن نقش مهمی را ایفا می نماید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش آهن نیز می توانید به مقاله آزمایش آهن خون مراجعه نمایید.)

آهن در برخی از انواع غذاها موجود است و به سرعت از غذا به خون جذب می‌شود. بنابراین اگر شخصی قبل از آزمایش خون، آهن غذا را مصرف نماید، نتایج ممکن است سطح آهن را بیشتر نشان دهد. برای اطمینان از نتایج، از افراد خواسته می‌شود که صبح قبل از آزمایش چیزی نخورند و ناشتایی را رعایت نمایند. همچنین مقادیر آهن در هنگام صبح در بالاترین میزان خود در خون می باشد.

آزمایش آهن Fe

منبع اصلی آهن برای بدن، مواد غذایی مثل جگر و یا گوشت قرمز، تخم مرغ، ماهی و سبزیجات برگ دار سبز می باشد. مصرف غذاهای حاوی آهن در هنگام سحری و انجام آزمایش خون در ماه رمضان برای بررسی میزان آهن خون، می تواند به صورت کاذب مقادیر بالاتری از آهن را در جواب نهایی تست نشان دهد. در نتیجه بهتر است در شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان برای تست آهن پس از گذشت حدود 10 ساعت از خوردن سحری انجام شود تا جواب آزمایش نتیجه بهتری را نشان دهد.

آزمایش های کبدی

آنزیم‌های کبدی و مجاری صفراوی شامل AST، AlP و ALT می باشند. از این آنزیم ها برای بررسی بیماری هایی مثل کبد چرب استفاده می شود. چناچه شخصی به بیماری کبد مبتلا است، و یا داروی خاصی مصرف می نمایید که ممکن است به کبد آسیب بزند و چناچه شخص به بیماری کبد و یا کیسه صفرا مبتلا است و یا علائم این بیماری را دارد، از این آزمایشات استفاده می شود. از آزمایش های کبدی برای بررسی علت بروز علائمی مانند تهوع، استفراغ، درد شکم و زرد شدن پوست اسفاده می شود.

کبد دومین ارگان بزرگ بدن است. این ارگان به متابولیسم مواد غذایی در بدن کمک می کند و همچنین بدن را از سموم و مواد اضافی موجود در خون پاکسازی می کند. افزایش چربی در کبد می تواند باعث ایجاد التهاب در آن شده و در عملکرد طبیعی آن اختلال ایجاد می نماید.

این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف می‌کنند ایجاد شود، ولی در ایران این بیماری علل دیگر دارد و «کبد چرب غیرالکلی» نامیده می‌شود. فرم غیرالکلی این بیماری در تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ می‌دهد. (شما در مقاله آزمایش های کبد چرب، می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری و تست های تشخیصی دیگر آن به دست بیاورید.)

در بین این آنزیم ها فقط آنزیم آلکالن فسفاتاز نیاز به ۴ ساعت ناشتایی دارد و برای انجام ما بقی نیاز به ناشتا بودن نمی باشد ولی فرد باید چند روز قبل از انجام این آزمایش ها از مصرف برخی دارو ها و همچنین سیگار کشیدن و مصرف الکل در چند روز قبل از آزمایش خودداری کند. در شرایط انجام آزمایش در ماه رمضان برای بررسی تست های کبدی شما باید حداقل 4 ساعت بعد از سحری به آزمایشگاه مراجعه کرده باشید.

همه نکاتی که باید در مورد پنومونی بدانید

آزمایش در منزل آنی آزما به این صورت می باشد که تمامی مراحل آن از نمونه گیری ، پذیرش و جوابدهی همگی به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه می باشد.

انجام آزمایش چکاپ و یا آزمایشات تشخیصی یک نیاز ضروری در زندگی هر فرد می باشد به طوری که هر فرد باید برای بررسی وضعیت سلامت خود سالانه چند بار آزمایشاتی را انجام دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش چکاپ مراجعه فرمایید) انجام به موقع یک آزمایش در پیشگیری از بروز یک بیماری یا اختلال، همچنین درمان سریع آن بسیار کمک کننده می باشد. بنابراین به تعویق انداختن آن بسیار خطرناک و با عوارض بسیاری همراه است.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.