چرا انسداد روده اتفاق می ‌افتد؟

چرا انسداد روده اتفاق می ‌افتد؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

اگر مسیر حرکت غذا از دهان تا قسمت روده را دنبال کنید متوجه خواهید شد که فرآیند هضم در داخل روده‌ها انجام می‌گیرد و در این قسمت است که در نهایت جذب ماده غذایی صورت خواهد گرفت. متأسفانه یکی از عارضه‌هایی که باعث اختلالات گوارشی می‌شود انسداد روده است و این مشکل نه تنها در بزرگسالان بلکه در کودکان نیز بروز خواهد کرد.

مسلماً کسانی که دچار انسداد روده می‌شوند شرایط بسیار بدی خواهند داشت. اما از کجا می‌توانیم متوجه شویم که به احتمال زیاد انسداد روده اتفاق افتاده و باید به متخصص مراجعه کنیم؟ حتماً این مقاله را با دقت مطالعه نمایید چون ما دلیل ابتلا به این بیماری را نیز توضیح داده‌ایم تا با مراقبت اصولی از خود بتوانید نسبت به سلامت خود بیشتر توجه داشته باشید.

آزمایش هورمونی زنانه

چرا دچار انسداد روده می‌ شویم؟

منظور از انسداد روده، مسدود شدن روده‌ها و در نتیجه عدم حرکت مواد غذایی در داخل روده است. در نتیجه مواد اضافه نمی‌توانند به صورت مدفوع از بدن خارج شده و در داخل روده‌ها جمع می‌شوند. انسداد روده به دلایل مکانیکی و غیر مکانیکی اتفاق می‌افتد:

دلایل انسداد مکانیکی روده‌ها

با توجه به این که در اغلب موارد انسداد روده بنا به دلایل مکانیکی اتفاق می‌افتد بنابراین مهمترین عوامل مؤثر در این زمینه عبارتند از:

– چسبندگی روده‌ها

– پیچ خوردگی روده

– ناهنجاری‌های روده به خصوص در نوزادان تازه متولد شده

– وجود تومور در داخل روده کوچک

– وجود سنگ کیسه صفرا که باعث انسداد می‌شود

– ابتلا به بیماری‌های التهابی

– یبوست و عدم خروج مدفوع از داخل روده‌ها

– سرطان تخمدان

سرطان روده بزرگ

– باریک شدن روده بزرگ و…

دلایل انسداد مکانیکی روده‌ها

دلایل انسداد غیر مکانیکی روده‌ها

اما همانگونه که گفته شد عوامل غیر مکانیکی نیز باعث مسدود شدن روده‌ها می‌شوند. مهم‌ترین عواملی که در این زمینه نقش دارند عبارتند از:

– جراحی‌های انجام شده در ناحیه شکم و لگن

– ابتلا به عفونت در روده‌ها

– مصرف برخی از دارو‌ها مانند دارو‌های ضد درد مخدر

– عدم تعادل الکترولیتی در بدن

– ابتلا به بیماری پارکینسون

– اختلالاتی که باعث آسیب‌های عصبی می‌شوند

کم کاری تیروئید و…

مهمترین علائم و نشانه ‌های انسداد روده

هر کدام از بیماری‌های گوارشی علائم خاص خود را دارند. البته که بسیاری از علائم در بیماری‌های گوارشی مشترک هستند اما شدت آن‌ها و البته برخی از نشانه‌های خاص کمک می‌کند تا شما متوجه شوید مشکلی که اتفاق افتاده است دقیقاً به کدام یک از قسمت‌های گوارش مربوط می‌شود. با این تفاسیر مهم‌ترین نشانه‌های انسداد روده عبارتند از:

– گرفتگی و سفت شدن شکم در اطراف ناف

– نفخ شدید

– درد شدید در ناحیه شکم

– ابتلا به تهوع و استفراغ

– کاهش اشتها

– سختی دفع مدفوع

– ابتلا به یبوست شدید و ورم کردن شکم

مهمترین علائم و نشانه ‌های انسداد رودهمهمترین علائم و نشانه ‌های انسداد روده

مدت زمان انسداد روده بر روی شدت و نوع علائم تأثیر می‌گذارد

مدت زمانی که دچار انسداد روده شده‌اید بر روی شدت و نوع علائم تأثیر می‌گذارد. برای مثال اگر انسداد روده در مراحل اولیه وجود داشته باشد حالت تهوع و استفراغ بروز خواهد کرد اما زمانی که انسداد روده به صورت کامل اتفاق افتاده و در نتیجه مدت زمان زیادی از آن گذشته باشد، نفخ شدید و عدم دفع مدفوع رخ خواهد داد. به طور کلی دردی که در ناحیه شکم به خصوص اطراف ناف حس می‌کنید، مهمترین علامت مربوط به انسداد روده به حساب می‌آید چرا که متخصصان معتقد هستند در صورت عدم انسداد روده‌ها چنین تغییراتی در ناحیه شکم احساس نخواهید کرد.

لازم می‌دانیم این نکته را نیز بیان کنیم که عمده افراد مبتلا به انسداد روده که مدت هاست با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، با اختلالات ادراری نیز مواجه می‌شوند. در واقع کاهش میزان ادرار و مشکل در دفع ادرار، مهمترین علامت انسداد دیررس ساده یا خفه شدن روده‌ها به حساب می‌آید. بنابراین نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نباشید.

همانگونه که متوجه شدید انسداد روده می‌تواند بر روی سایر قسمت‌های بدن نیز تأثیر جدی بگذارد. به خاطر داشته باشید که اگر انسداد روده کهنه و قدیمی شود ممکن است به بافت روده آسیب وارد کرده و باعث پارگی آن‌ شود. در این صورت عفونت جدی بروز می‌کند و شما هر روز بیشتر از قبل درد شدید را تحمل می‌کنید. در صورت بروز عفونت قطعاً تب نیز اتفاق خواهد افتاد.

آیا در نوزادان اتفاق می ‌افتد؟

متأسفانه باید بگوییم که مسأله انسداد روده تنها به بزرگسالان مربوط نشده و کودکان نیز چنین مشکلی را تجربه می‌کنند. مهمترین علائم و نشانه‌های انسداد روده در کودکان عبارتند از:

– ورم کردن شکم

– گریه بسیار زیاد در هنگام لمس شکم

– خواب آلودگی زیاد

– تب

– ناله کردن کودک

– حالت استفراغ

– ماده ژله‌ای یا خون در داخل مدفوع

نحوه تشخیص انسداد روده‌ها

همانگونه که گفته شد در صورتی که علائم ذکر شده در مورد انسداد روده در بزرگسالان و نوزادان را مشاهده کرده‌اید باید سریعاً با متخصص صحبت کنید. متخصص ابتدا معاینات بالینی را برای شما انجام می‌دهد. شما لازم است تمامی شرایط خود در طول دورانی که با درد در ناحیه شکمی دچار بوده‌اید را برای متخصص توضیح دهید.

هر کدام از این علائم و نشانه‌ها حتی اگر کوچک باشند، سرنخی برای پزشک خواهد بود تا در نهایت برای تصمیم‌گیری، درست عمل کند. اما با توجه به اینکه بررسی ریشه‌ای و اساسی مشکل گوارشی اتفاق افتاده نیاز به معاینات دقیق دارد، لازم است شما تست‌هایی را انجام دهید تا پزشک متوجه شود آیا به انسداد روده مبتلا شده‌اید یا نه.

نحوه تشخیص انسداد روده‌ها

مهمترین تست‌هایی که به تشخیص انسداد روده کمک می‌کنند عبارتند از:

– تست‌های خونی برای ارزیابی تعداد گلبول‌های قرمز و سفید خون، عملکرد کلیه و کبد و همچنین سطوح الکترولیت

– انجام کولونوسکوپی

– انجام سی تی اسکن

در صورتی که بعد از ارایه نتیجه تست‌ها به متخصص مطمئن شد شما دچار انسداد روده شده‌اید در اولین فرصت درمان را براساس شدت بیشتری بیماری آغاز خواهد کرد.

نمونه گیری در منزل

انجام تست‌ها توسط آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما

قطعاً برای انجام تمامی تست‌های لازم جهت بررسی ابتلا به بیماری انسداد روده‌ها لازم است حتماً به آزمایشگاه‌های مجهز برویم که تحت نظر کارشناسان حرفه‌ای و براساس تجهیزات پیشرفته مدیریت می‌شوند. برای این منظور می‌توانید با آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تماس بگیرید. در صورتی که امکان نمونه‌گیری در محل برای شما وجود داشته باشد کارشناسان آزمایشگاه به منزل شما مراجعه خواهند کرد. البته آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما در تهران واقع شده ولی دامنه خدمات آن شامل تمامی شهر‌های ایران می‌شود.

با توجه به این آزمایشگاه این تمامی آزمایشگاه‌هایی که در ایران وجود دارد وارد قرار داده شده است، بنابراین شما ابتدا باید با آزمایشگاه‌ آنی آزما تماس گرفته و موقعیت جغرافیایی خود را اعلام نمایید. سپس کارشناسان مربوطه در نزدیک‌ترین آزمایشگاه به منزل مسکونی شما به منزل شما اعزام خواهند شد تا نمونه‌گیری در منزل انجام گیرد. اگر امکان انجام تست در خانه وجود نداشته باشد قطعاً با شما صحبت خواهد شد تا در یک فرصت مناسب به آزمایشگاه مراجعه کرده و تست خود را انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.