علائم و روش های درمان پیش دیابت

پیش دیابت

در انجام آزمایشات بیوشیمی خون یکی از فاکتورهای بسیار مهم که در هر بار چکاپ مد نظر قرار دارد، قند خون است. از طریق سنجش قند خون می توان تشخیص داد آیا خطر ابتلا به دیابت در شما وجود دارد یا خیر. زنگ هشدتار بیمایر دیابت زماین به صدا در می آید که شما به بیماری پیش دیابت مبتلا شده باشید. در این زمان قند خون از حالت نرمال بیشتر بوده ولی هنوز به حدی نرسیده است که بتوان ادعا نمود فرد به دیابت دچار شده است. در واقع در بیماری پیش دیابت شما در لبه تیغ قرار دارید و لازم است بسیار مراقبت باشید. متخصصین ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما علائم بیماری پیش دیابت و روش های درمانی آن را در قالب یک مقاله در اختیار شما قرار می دهند به امید روزی که تعدا دافراد مبتلا به دیابت به حداقل ممکن برسد.

در انجام آزمایشات بیوشیمی خون یکی از فاکتورهای بسیار مهم که در هر بار چکاپ مد نظر قرار دارد، قند خون است. از طریق سنجش قند خون می توان تشخیص داد آیا خطر ابتلا به دیابت در شما وجود دارد یا خیر. زنگ هشدتار بیمایر دیابت زماین به صدا در می آید که شما به بیماری پیش دیابت مبتلا شده باشید. در این زمان قند خون از حالت نرمال بیشتر بوده ولی هنوز به حدی نرسیده است که بتوان ادعا نمود فرد به دیابت دچار شده است. در واقع در بیماری پیش دیابت شما در لبه تیغ قرار دارید و لازم است بسیار مراقبت باشید. متخصصین ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما علائم بیماری پیش دیابت و روش های درمانی آن را در قالب یک مقاله در اختیار شما قرار می دهند به امید روزی که تعدا دافراد مبتلا به دیابت به حداقل ممکن برسد.

پیش دیابت به این معنی است که سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است ولی هنوز به اندازه کافی به دیابت نوع 2 نرسیده . بدون تغییر سبک زندگی، افراد مبتلا به پیش دیابت به احتمال زیاد مبتلا به دیابت نوع 2 می شوند.

عواملی مانند ژنتیک، چاقی شکم و عدم فعالیت باعث ابتلا به پیش دیابت در افراد می شود کودکان نیز از این بیماری در امان نیستند و ممکن است به آن دچار شوند.

اگر پیش دیابت دارید، آسیب دراز مدت دیابت به ویژه روی قلب، عروق خونی و کلیه، ممکن است شروع شود. با این وجود خبر خوبی وجود دارد، پیشرفت پیش دیابت به دیابت نوع 2 اجتناب ناپذیر است. خوردن غذاهای سالم، فعالیت بدنی در روزمرگی و حفظ وزن سالم، می تواند سطح قند خون را به حالت طبیعی بازگرداند.

پیش دیابت بر بزرگسالان و کودکان تاثیر می گذارد. تغییرات شیوه زندگی که می تواند پیشگیری از پیشرفت دیابت در بزرگسالان را کمک کند، ممکن است سطح قند خون کودکان را به حالت طبیعی بازگرداند.

علائم پیش دیابت

پیش دیابت به طور کلی علائم و نشانه ندارد ولی چنانچه در بخش سلامت خواهیم گفت یکی از علائم احتمالی که ممکن است در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار گیرید، تیرگی پوست در قسمت های خاصی از بدن است. مناطق آسیب دیده ممکن است شامل گردن، زیر بغل، آرنج، زانو و کمر باشد.

علائم و نشانه های کلی که نشان می دهد از پیش دیابت به دیابت نوع 2 منتقل شده اید عبارتند از :

افزایش تشنگی
تکرر ادرار
خستگی
تاری دید
چه وقت به پزشک مراجعه کنید :
اگر نگران دیابت هستید یا متوجه علائم یا نشانه های دیابت نوع 2 شدید، به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز هر گونه فاکتور خطر برای پیش دیابت، در مورد غربالگری گلوکز خون از دکتر سوال کنید.

علل پیش دیابت:

علت دقیق پیش دیابت ناشناخته است. اما تاریخ و ژنتیک خانواده نقش مهمی را ایفا می کنند. عدم تحرک و چربی اضافی – به خصوص چربی شکم به نظر می رسد که عوامل مهمی هستند.

روشن است که افراد مبتلا به دیابت، قند (گلوکز) را به درستی فرآوری نمی کنند. در نتیجه، شکر در جریان خون به جای انجام کار طبیعی خود برای سوخت گیری سلول هایی که عضلات و بافت های دیگر را تشکیل می دهند، تجمع می یابد.

اکثر گلوکز در بدن از مواد غذایی که می خورید می آید. وقتی غذا هضم می شود ، قند وارد جریان خون می شود. حرکت قند از جریان خون به سلول های بدن شما نیاز به یک هورمون (انسولین) دارد.

انسولین از غدد واقع در پشت معده (پانکراس) می آید. پانکراس زمانی که غذا می خورید، انسولین را به جریان خون ترشح می کند.
همانطور که انسولین گردش می کند، به قند اجازه می دهد وارد سلول ها شود و مقدار قند موجود در جریان خون را کاهش می دهد. همانطور که میزان قند خون کاهش می یابد، انسولین از پانکراس ترشح می شود.

هنگامی که شما مبتلا به پیش دیابت هستید، این روند شروع به کار نادرست می کند. به جای سوختن سلول های خود، قند در جریان خون ایجاد می شود. قند خون بالا زمانی اتفاق می افتد که پانکراس انسولین را به اندازه کافی تولید نمی کند و سلول های شما به انسولین مقاوم می شوند.

عوامل خطر پیش دیابت

عوامل مشابهی که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهند، خطر ابتلا به پیش دیابت را افزایش می دهند. این عوامل عبارتند از:

وزن:

اضافه وزن یک عامل خطر اولیه دیابت است. بافت چربی بیشتر به ویژه در داخل و بین ماهیچه و پوست در اطراف شکم، سلول های مقاوم بیشتری را به انسولین تبدیل می کند.

اندازه دور کمر:

سایز بزرگ کمر می تواند مقاومت انسولین را نشان دهد. خطر مقاومت انسولین در مردان با سایز کمر 101 سانتی متر و برای خانمهایی با اندازه بیش از 88 سانتی متر افزایش می یابد.

شکم بزرگ

نقش اندازه شکم در بیماری پیش دیابت
پیش دیابت و عوامل مربوطه اش

الگوهای رژیم غذایی:

خوردن گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده و مصرف نوشیدنی های شیرین با خطر پیش دیابت همراه است.

رژیم غذایی حاوی میوه ها، سبزیجات، آجیل، غلات و روغن زیتون با خطر کمتر پیش دیابت همراه است.

پیش دیابت

عدم فعالیت:

هرچه کمتر فعال باشید، خطر ابتلا به پیش‌دیابت بیشتر است. فعالیت بدنی کمک می کند تا وزن خود را کنترل کنید، از گلوکز به عنوان انرژی استفاده می کند و سلول های شما را نسبت به انسولین حساسیت می کند.

سن:

اگر چه دیابت در هر سنی رشد می کند، خطر ابتلا به پیش دیابت بعد از سن 45 سالگی افزایش می یابد. این ممکن است به این دلیل باشد که افراد به ورزش کردن تمایل ندارند و با افزایش سن دچار اضافه وزن می شوید.

سابقه خانوادگی:

اگر والدین یا خواهر و برادر با دیابت نوع 2 دارید، خطر ابتلا به پیش‌دیابت افزایش می یابد.

نژاد :

اگر چه مشخص نیست که چرا افراد نژاد خاص، از جمله آفریقایی، آمریکایی ها، اسپانیایی ها، بومیان آمریکایی، آسیایی، آمریکایی و ساکنان جزایر اقیانوس آرام ، احتمال بیشتری برای پیشرفت پیش‌دیابت دارند.

دیابت بارداری

اگر در دوران بارداری دیابت بارداری پیدا کردید، شما و فرزندتان در معرض خطر ابتلا به پیش دیابت هستند. اگر کودک تان هنگام تولد بیش از (4.1 کیلوگرم) وزن داشت، شما نیز در معرض خطر ابتلا به پیش‌دیابت هستید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک :

این وضعیت مشترک که با دوره های نامنظم قاعدگی، رشد مو و چاقی مشخص می شود، افزایش خطر ابتلا به پیش‌دیابت را افزایش می دهد.

خواب :

افراد مبتلا به اختلال خواب مشخص (آپنه انسدادی خواب) خطر افزایش مقاومت به انسولین را دارند. افرادی که شیفتی هستند احتمالا موجب مشکلات خواب می شود، همچنین ممکن است خطر ابتلا به پیش‌دیابت یا دیابت نوع 2 را افزایش دهند.

اختلال خواب

پیش‌دیابت و ارتباطش با مشکلات خواب

سایر شرایط مرتبط با پیش دیابت

فشار خون بالا

سطح پایین چربی لیپوپروتئین با چگالی بالا کلسترول، کلسترول خوب سطح بالای تری گلیسیرید، یک نوع چربی در خون هنگامی که این شرایط با چاقی رخ می دهد، آنها با مقاومت به انسولین ارتباط دارند. ترکیبی از سه یا بیشتر از این شرایط اغلب به عنوان سندرم متابولیک نامیده می شود.

پیش دیابت با چه مشکلاتی همراه است؟

عوارض جانبی پیش‌دیابت:

جدی ترین پیامد پیش‌دیابت، پیشرفت بیماری دیابت نوع 2 است. این به این دلیل است که دیابت نوع 2 می تواند منجر به:
فشار خون بالا
کلسترول بالا
بیماری قلبی
سکته مغزی
بیماری کلیوی
کوری
قطع عضو

عوارض جانبی پیش‌دیابت

تحقیقات نشان می دهد که پیش‌دیابت اغلب با حملات ناشناخته قلب همراه است و می تواند به کلیه ها آسیب برساند، حتی اگر به دیابت نوع 2 منجر نشود.

جلوگیری از پیش دیابت

انتخاب شیوه زندگی سالم می تواند به پیشگیری از پیش دیابت و پیشرفت آن به دیابت نوع 2 کمک کند، حتی اگر دیابت در خانواده شما وجود داشته باشد. سعی کنید:

خوردن غذاهای سالم
فعالیت فیزیکی بیشتری انجام دهید
کاهش وزن
کنترل فشار خون و کلسترول
تست هموگلوبین گلیکوز (A1C)

این آزمون میانگین قند خون را در دو تا سه ماه گذشته نشان می دهد. به طور خاص، آزمایش میزان درصد قند خون متصل به پروتئین حمل اکسیژن را در گلبول های قرمز (هموگلوبین) اندازه گیری می کند. هر چه سطح قند خون بالاتر باشد هموگلوبین بیشتری با قند همراه می شود.

به طور کلی:

سطح A1C زیر 5.7 درصد طبیعی است
سطح A1C بین 5.7٪ و 6.4٪ پیشآگهی در نظر گرفته شده است
سطح A1C 6.5 درصد یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشان دهنده دیابت نوع 2 است
شرایط خاص می تواند تست A1C را نادرست انجام دهد، مثل اینکه اگر شما حامله یا دارای فرم غیر معمول هموگلوبین هستید (نوع هموگلوبین).

راه مبتلا نشدن به پیش دیابت

• آزمایش های لازم برای پیش دیابت
• تست قندخون ناشتا
• نمونه خون پس از اینکه به مدت حداقل هشت ساعت یا یک شب ناشتا باشید، گرفته شود.

به طور کلی:

سطح قند خون ناشتا کمتر از 100 میلیگرم در دسی لیتر (mg / dL) – 5.6 میلیمول در لیتر (mmol / L) – طبیعی است.
سطح قند خون ناشتا از 100 تا 125 mg / dL (5.6 تا 7.0 mmol / L) در مقایسه با پیشآگهی محسوب می شود. این نتیجه گاهی ناشی از گلوکز ناشتا است.

سطح قند خون ناشتا 126 میلی گرم در دسیلیتر (7.0 mmol / L) یا بالاتر دیابت نوع 2 را نشان می دهد.
اگر پیش‌دیابت دارید، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر باشد. حداقل یک بار در سال، پزشک احتمالا شما را چک می کند:

قند خون ناشتا
هموگلوبین A1C
کلسترول، HDL، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و تری گلیسیرید
تست ها ممکن است بیشتر انجام شود اگر عوامل خطر دیابت دارید.

آزمایش کودکان و پیش دیابت

دیابت نوع 2 در کودکان و نوجوانان بیشتر به نظر می رسد، احتمالا به دلیل افزایش چاقی در دوران کودکی است. توصیه می شود تست پیش دیابت برای کودکان دارای اضافه وزن یا چاق که حداقل دو عامل خطر دیگر برای دیابت نوع 2دارند که چنانچه در بخش سلامت نمناک خواهیم گفت این عوامل خطر دیگر عبارتند از:

سابقه خانوادگی دیابت نوع 2

نژاد کودکان آمریکایی آفریقایی، اسپانیایی یا بومی آمریکایی در معرض خطر بیشتری هستند.
جنسیت و سن. دیابت نوع 2 در میان دختران بیشتر از پسران رایج است. تشخیص دیابت نوع 2 دوران کودکی اغلب در دوران بلوغ اتفاق می افتد، در سن 10 سالگی.

وزن کم هنگام تولد

متولد شدن از مادرانی که دیابت بارداری داشتند.
محدوده های سطح قند خون طبیعی و پیش دیابتی و دیابتی برای کودکان و بزرگسالان یکسان است.
کودکان مبتلا به پیش‌دیابت باید سالانه برای دیابت نوع 2 آزمایش دهند، یا اغلب در مواردی که کودک تغییر وزن را تجربه می کنند یا علائم

یا نشانه های دیابت را توسعه می دهد، از قبیل افزایش تشنگی، افزایش ادرار، خستگی یا تاری دید.

پیش دیابت کودکان

آیا کودکان هم به پیش دیابت مبتلا می شوند؟

کودکان و درمان پیش دیابت
کودکان مبتلا به دیابت باید تغییرات سبک زندگی توصیه شده برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 را شامل شوند:
کاهش وزن
خوردن کمتر کربوهیدرات و چربی های تصفیه شده و فیبر بیشتر
هر روز حداقل یک ساعت فعالیت بدنی انجام دهند
داروها به طور کلی برای کودکان مبتلا به دیابت توصیه نمی شود

4 دیدگاه در علائم و روش های درمان پیش دیابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.