fasting blood glucose چیست و چه تفاوتی با قند خون تصادفی دارد؟

میزان نرمال fbs در آزمایش خون

گلوکز منبع اصلی تأمین انرژی سلول های بدن و سلول های مغزی است و اهمیت زیادی دارد. گلوکز در ساختار کربوهیدرات هایی مانند میوه، غلات، نان، ماکارونی و برنج یافت می شود. بالا بودن سطح گلوکز خون مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود می آورد؛ به همین دلیل بررسی قند خون اهمیت زیادی دارد. آزمایش خون راهی برای چک کردن سطح قند خون است و در دو بخش آزمایش قند خون ناشتا و آزمایش قند خون تصادفی انجام می شود. در ادامه این مقاله بررسی می کنیم که fasting blood glucose چیست و چه فرقی با قند خون تصادفی دارد؟

آزمایش قند خون ‌ناشتا

گلوکز به کمک هورمون انسولین در بدن سوخته می شود و انرژی مورد نیاز سلول ها را فراهم می کند. برخی افراد در ترشح هورمون انسولین مشکل دارند یا به دلایل گوناگون سطح گلوکز خون آن ها بیشتر از حد مجاز است. این افراد که به دیابت نوع یک یا دو مبتلا هستند، باید به طور مرتب آزمایش قند خون ناشتا دهند و سطح قند خود را زیر نظر داشته باشند.

اگر پیش از این مبتلا به بیماری دیابت نبوده اید اما علائمی مانند تکرر ادرار، اضافه وزن ناگهانی و شدید، تاری دید، مشکل در تکلم یا تشنگی زیاد و بی دلیل را تجربه می کنید، باید به سطح قند خون خود مشکوک باشید و برای انجام آزمایش قند خون اقدام کنید. اما پیش از انجام آزمایش قند خون باید بدانید که fasting blood glucose چیست و چگونه انجام می شود.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که لازم است در مورد آزمایش قند خون بدانید

آزمایش قند خون به دو بخش آزمایش قند خون ناشتا و آزمایش قند خون تصادفی تقسیم می شود. آزمایش قند خون ناشتا با نام fasting blood glucose شناخته می شود و قدم اول برای بررسی میزان گلوکز خون به شمار می رود. برای بررسی میزان قند خون ناشتا باید فاصله آخرین وعده غذایی یا نوشیدنی شما با آزمایش خون حداقل 8 ساعت باشد. اگر به دیابت نوع یک مبتلا باشید، در برخی شرایط از شما خواسته می شود که پیش از مصرف دوز صبحانه انسولین آزمایش قند خون را انجام دهید.

اهمیت آزمایش fasting blood glucose در بارداری
اهمیت آزمایش fasting blood glucose در بارداری

آیا مادران باردار به آزمایش fasting blood glucose نیاز دارند؟

سلامتی مادران تأثیر مستقیم روی روند رشد جنین و سلامت نوزاد دارد و یکی از خطراتی که مادران باردار را تهدید می کند، دیابت بارداری است. به مادران باردار توصیه می شود که حتی بدون مشاهده علائم ابتلا به دیابت برای انجام آزمایش fasting blood glucose در بارداری اقدام کنند تا از سلامتی خود و فرزندشان اطمینان پیدا کنند. با توجه به شرایط بارداری و میزان سلامتی مادر، پزشک متخصص فواصل زمانی آزمایش قند خون ناشتا در بارداری را تعیین می کند.

تفسیر آزمایش قند خون ناشتا

سطح قند خون در جوای آزمایش قند خون با اعداد تعیین می شود و شما می توانید با مقایسه اینکه شاخص عددی fasting blood glucose چیست و در برگه آزمایش شما چه میزانی را نشان می دهد، سلامتی یا بیماری خود را شناسایی کنید. قند خون با واحد میلی گرم در دسی لیتر اندازه گیری می شود و میزان نرمال fbs هر عددی کمتر از 99 است.

زمانی که سطح گلوکز خون شما در محدوده 100 الی 125 میلی گرم در دسی لیتر قرار داشته باشد، سطح قند خون شما از حالت نرمال و طبیعی بالاتر است؛ ولی به اندازه کافی بالا نیست که دیابت در نظر گرفته شود. به این وضعیت پیش دیابت می گویند و شما با پیشگیری و اصلاح سبک زندگی می توانید قند خون را به حالت طبیعی باز گردانید و از ابتلا به دیابت جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: علائم و روش های درمان دیابت و کنترل قند خون

اگر در آزمایش گلوکز ناشتا سطح گلوکز خون شما بالاتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر باشد، نشان دهنده قند خون بالا است و این مورد نشانه اصلی بیماری دیابت محسوب می شود. در این حالت امکان دارد پزشک برای شما انجام آزمایش قند تصادفی یا تست تحمل گلوکز خوراکی را تجویز کند؛ همین طور احتمال دارد که برای اطمینان بیشتر، آزمایش مجدد برای شما نوشته شود. اگر در آزمایش های بعدی جواب آزمایش قند خون نرمال باشد، خوشبختانه شما مبتلا به دیابت نیستید؛ در غیر این صورت باید زیر نظر پزشک مصرف دارو را آغاز کنید.

تفسیر جواب آزمایش قند خون ناشتا
تفسیر جواب آزمایش قند خون ناشتا

راهنمای خواندن جواب آزمایش

برگه آزمایش سه ستون دارد که در ستون اول از سمت چپ، نام شاخص مورد نظر نوشته می شود. برای قند خون ناشتا باید در برگه جواب آزمایش خون به دنبال حروف اختصاری FBS باشید. این حروف مخفف عبارت fasting blood glucose هستند و برای قند خون ناشتا مورد استفاده قرار می گیرند.

آزمایش قند خون ناشتا در منزل
آزمایش قند خون ناشتا در منزل

ستون میانی مقدار گلوکز موجود در خون شما را با اعداد نشان می دهد که در بخش قبل مقدار نرمال آن را مطرح کرده ایم. اگر هنگام بررسی برگه جواب آزمایش این مقادیر را فراموش کرده اید، در ستون سمت راست می توانید مقادیر نرمال قند خون را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان چکاپ قند خون چه موقع است؟

آزمایش قند خون ‌‌ناشتا در منزل یا محل کار با کمک آنی آزما

در این مقاله به بررسی تفاوت های میان آزمایش خون ناشتا و آزمایش خون تصادفی پرداختیم و به این سؤال پاسخ دادیم که fasting blood glucose چیست و چه اهمیتی دارد. این آزمایش برای افرادی تجویز می شود که مبتلا به بیماری دیابت هستند یا علائمی دارند که امکان ابتلا آن ها به بیماری دیابت را بالا می برد. برای افرادی که هیچ نشانه ای از بیماری ندارند ولی برای اطمینان از سلامتی بدن خود به سراغ آزمایش خون چکاب کامل می روند نیز آزمایش قند خون ناشتایی تجویز می شود.

زندگی پر مشغله امروزی رسیدگی به سلامتی را سخت می کند. ساعت های طولانی انتظار کشیدن در صف آزمایشگاه بیمارستان ها یا درمانگاه ها باعث بی توجهی بسیاری از افراد به سلامتی شان می شود. آنی آزما با در نظر گرفتن اهمیت آزمایش های دوره ای در حفظ سلامتی و با ارزش بودن سلامتی هم میهنان ارجمند، چاره ای اندیشیده است. در آنی آزما می توانید با ثبت سفارش، در محل انتخاب خودتان (منزل یا محل کار) آزمایش قند خون ناشتا را انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با استفاده از راه های ارتباطی موجود روی سایت با کارشناسان ما در آنی آزما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.