آزمایشاتی که برای تشخیص آپاندیس به کار می رود

از چه تست هایی برای آزمایش آپاندیس استفاده می شود؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

آپاندیس یکی از قسمت های داخلی بدن است که اگر چه عملکرد خاصی ندارد اما اگر دچار التهاب و عفونت شود، شرایط بدن بسیار خطرناک خواهد شد. این زائده کوچک که در روده قرار دارد، اگر در اثر انگل، مدفوع و… مسدود شود، به تدریج ورم کرده و می ترکد. دقت داشته باشید که پاره شدن آپاندیس حتی منجر به مرگ می شود چرا که مواد سمی در تمام بدن پخش می شود. این بیماری به عنوان عارضه شایع در میان نوجوانان و بزرگسالان شناخته شده است و اگر دچار مشکل شود، علائمی دارد که به کمک آن می توانید مشکل رخ داده در آپاندیس را به موقع تشخیص داده و قبل از اینکه پاره شود، سریعا عمل جراحی برای برداشتن آن از روی روده ها انجام گیرد. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع، پشنهاد می کنیم چند دقیقه وقت خود را صرف مطالعه این مقاله کنید.

آپاندیسیت التهاب یا عفونت آپاندیس است و از آزمایش آپاندیس برای تشخیص آن استفاده می شود. آپاندیس یک کیسه کوچک است که به روده بزرگ وصل شده است و در قسمت تحتانی سمت راست شکم شما قرار دارد. آپاندیس هیچ عملکرد شناخته شده ای ندارد، اما در صورت عدم درمان آپاندیسیت می تواند باعث مشکلات جدی و حتی مرگ شود.

آپاندیسیت وقتی اتفاق می افتد که نوعی انسداد در آپاندیس وجود داشته باشد. انسداد می تواند در اثر مدفوع، انگل یا مواد خارجی دیگر ایجاد شود. با انسداد آپاندیس ، باکتری ها در داخل آن رشد می کنند و منجر به درد ، تورم و عفونت می شوند.

اگر این موضوع به موقع درمان نشود، آپاندیس می تواند دچار پارگی شده و عفونت را در بدن شما پخش نماید. پاره شدن آپاندیس و عدم درمان آن یک وضعیت جدی و گاه خطرناک برای زندگی فرد است.

آپاندیسیت یک بیماری بسیار شایع است، و بیشتر نوجوانان و افراد بزرگسال را مبتلا می کند، اما ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد. آزمایش آپاندیس به تشخیص بیماری کمک می کند، بنابراین قبل از ترکیدن آپاندیس قابل درمان است. درمان اصلی آپاندیسیت برداشتن و جراحی آپاندیس است.

از چه تست هایی برای آزمایش آپاندیس استفاده می شود؟

آزمایش آپاندیس برای چه مواردی مناسب است؟

آزمایش آپاندیس برای افرادی که علائم آپاندیسیت دارند استفاده می شود. این آزمایشات می توانند قبل از ایجاد عوارض جدی در تشخیص آپاندیسیت کمک کنند.

چرا به آزمایش آپاندیس نیاز دارم؟

اگر علائم آپاندیسیت دارید ممکن است به آزمایش آپاندیس نیاز داشته باشید. شایع ترین علامت این بیماری درد در شکم است. درد اغلب در قسمت بالایی شکم شما شروع می شود و به سمت پایین شکم شما تغییر می کند. سایر علائم آپاندیسیت شامل موارد زیر است:

درد شکم که هنگام سرفه یا عطسه شدیدتر می شود

درد شکم که بعد از چند ساعت بدتر می شود

تهوع و استفراغ

اسهال یا یبوست

تب

از دست دادن اشتها

نفخ شکم

از چه تست هایی برای آزمایش آپاندیس استفاده می شود؟

هنگام انجام آزمایش آپاندیس چه اتفاقی می افتد؟

آزمایش های آپاندیسیت معمولاً شامل معاینه بدنی شکم شما و یک یا چند مورد از موارد زیر است:

آزمایش خون

آزمایش خون برای بررسی علائم عفونت. تعداد گلبولهای سفید خون بالا نشانه عفونت در بدن از جمله آپاندیسیت است، اما محدود به آن نیست. برای بررسی وضعیت گلبول های سفید خون و همچنین سایر فاکتورهای خونی از آزمایش CBC استفاده می شود.

آزمایش CBC یا شمارش کامل سلول های خونی، یک آزمایش بسیار رایج و کاربردی در آزمایشگاه های تشخیص طبی است که برای شمارش سلول های تشکیل دهنده خون یا همان شمارش WBC ها و RBC ها و پلاکت ها استفاده می شود. تعداد گلبول ‌های سفید معمولاً با عفونت افزایش می‌ یابد.

اما تعداد آن ‌ها در آپاندیسیت اولیه، قبل از شروع عفونت می‌ تواند عادی باشد. متأسفانه آپاندیسیت تنها وضعیتی نیست که موجب افزایش تعداد گلبول‌ های سفید خون می‌ شود. تقریباً هر گونه عفونت یا التهاب باعث شمارش غیر طبیعی گلبول‌ های سفید خون خواهد شد. ب

نابراین برای تشخیص آپاندیسیت نباید تنها یک عدد بالای گلبول سفید ملاک قرار گیرد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش CBC و سایر کاربرد های این تست می توانید به مقاله آزمایش CBC مراجعه فرمایید.)

آزمایش ادرار

از تست ادرار در آزمایش آپاندیس برای رد عفونت ادراری استفاده می شود. آزمایش ادرار از تست های مهم و کلیدی جهت تشخیص بیماری های کلیوی و مجاری ادراری می باشد. بررسی ادرار به طور کلی در جهت تشخیص عفونت ادرار، خون در ادرار، وجود سلول های سرطانی و التهابی در ادرار، دفع پروتئین از ادرار، دفع املاح بدن از قبیل کلسیم و پتاسیم، از نظر دفع کریستال یا اجزاء مواد تشکیل دهنده سنگ های موجود در سیستم ادراری و وجود قارچ در ادرار می باشد.

آزمایش ادرار یک بررسی میکروسکوپی از نمونه‌ی ادرار است که در آن گلبول قرمز، گلبول‌های سفید و باکتری را در ادرار تشخیص می‌ دهند. ادرار غیر طبیعی معمولاً هم زمان با التهاب یا سنگ در کلیه‌ ها یا مثانه دیده می ‌شود. نمونه ادرار هم زمان با بروز آپاندیسیت نیز می‌ تواند غیر طبیعی باشد، زیرا آپاندیس در نزدیکی مثانه قرار دارد. اگر التهاب آپاندیسیت به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌ تواند به حفره‌ رحم و مثانه پیشروی کرده و منجر به بروز ادرار غیر طبیعی شود.

با این حال اکثر بیماران مبتلا به آپاندیسیت دارای ادرار طبیعی هستند. محققان نشان دادند که یک پروتئین قابل تشخیص در ادرار می‌ تواند در نهایت به عنوان یک نشانگر زیست شناختی برای آپاندیسیت عمل کند.

آزمایش کشت ادرار (Urine Culture) آزمایشی است که می تواند باکتری ها را در ادرار شما تشخیص دهد. در این آزمایش میکروب هایی که باعث عفونت دستگاه ادراری (UTI) می شوند ، شناسایی و تشخیص داده می شوند. باکتری هایی که به طور معمول باعث عفونت دستگاه ادراری می شوند، می توانند از طریق حالب وارد مجاری ادراری شوند.

در محیط دستگاه ادراری شما ، این باکتری ها می توانند به سرعت رشد کرده و به یک عفونت تبدیل شوند. در حالت طبیعی نمونه ادرار افراد سالم بدون باکتری یا دارای مقادیر بسیار جزئی از باکتری می باشد.

آزمایش کشت ادرار می تواند میکروارگانیسم ها ، به طور معمول باکتری ها ، که باعث عفونت دستگاه ادراری می شوند را شناسایی کند. عفونت دستگاه ادراری در زنان نسبت به مردان شایع تر است. دلیل این امر این است که مجرای ادرار خانم ها کوتاه تر و بسیار به مقعد نزدیک است. بنابراین ، راه یافتن باکتری های روده به مجرای اداری خانم ها بسیار آسان تر است. باکتری ها می توانند در نواحی مانند مثانه ، مجرای ادرار و کلیه ها راه یافته و به یک عفونت تبدیل شوند.

مجاری ادراری شما شامل کلیه ها ، مثانه و لوله‌هایی است که ادرار را از بدن شما خارج می کنند (مجرای ادرار و حالب). عفونت معمولاً در مثانه یا مجرای ادراری (لوله ای که به پوست شما ختم می شود و ادرار را به بیرون از بدن شما هدایت می کند) شروع می شود.

اما این عفونت می تواند بر هر بخشی از این سیستم تأثیر بگذارد. اگر شما به عفونت مبتلا باشید ، ممکن است هنگام ادرار کردن احساس سوزش و ناراحتی نمایید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش ادرار و آزمایش کشت ادرار می توانید به مقاله آزمایش آزمایش ادرار چه چیز هایی را مشخص می کند مراجعه فرمایید.)

از چه تست هایی برای آزمایش آپاندیس استفاده می شود؟

آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی شکمی یا اسکن CT

آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی شکمی یا اسکن CT برای مشاهده قسمت داخلی شکم استفاده می شود. تصویربرداری اشعه ایکس شکم می ‌تواند قطعه مدفوع سخت شده انسدادی آپاندیس را تشخیص دهدکه ممکن است عامل آپاندیسیت باشد. این مورد به ویژه در کودکان صادق است. با این حال احتمال وجود بروز آپاندیسیت بدون این قطعه مدفوع نیز وجود دارد.

سونوگرافی برای مشاهده التهاب آپاندیس و بررسی آبسه یا سایر عوارض: سونوگرافی یک روش بدون درد با استفاده از امواج صوتی برای ارائه تصاویر برای شناسایی ارگان‌ ها در داخل بدن است. سونوگرافی ایمن‌ ترین جایگزین به عنوان یک ابزار تشخیصی اولیه برای آپاندیسیت است.

سونوگرافی می‌ تواند آپاندیس بزرگ یا آبسه را شناسایی کند. با این وجود، آپاندیس تنها در نیمی از بیماران دیده می‌ شود. آپاندیس سالم معمولاً با سونوگرافی قابل مشاهده نیست. سونوگرافی همچنین در زنان مفید است، زیرا می‌ تواند شرایطی شامل بیماری التهابی لگنی، تخمدان ‌ها، لوله‌ های فالوپ و رحم را که می‌ توانند آپاندیسیت را تقلید کند، رد کند.

باریم انما: تنقیه باریم یک آزمایش همراه با تصویربرداری اشعه ایکس است که در آن باریم مایع به داخل روده وارد می‌ شود تا کولون پر شود. این آزمایش می‌ تواند التهاب در ناحیه آپاندیس و همچنین سایر مشکلات روده‌ ای مشابه با علایم آپاندیسیت مانند بیماری کرون را رد کند.

سی تی اسکن: در بیمارانی که باردار نیستند، سی تی اسکن از ناحیه آپاندیس در تشخیص آپاندیسیت، آبسه‌ و نیز حذف بیماری ‌های دیگر در داخل شکم و لگن دارای علایم مشابه آپاندیسیت مفید و کاربردی است.
معاینه‌ رکتوم: پزشک طی معاینه‌ی انگشتی مقعد پس از پوشیدن دستکش و آغشته نمودن انگشت به ژل لغزنده، رکتوم و روده‌ی کوچک را بررسی می ‌کند.

لاپاراسکوپی: یک روش جراحی است که در آن یک لوله‌ کوچک فیبر نوری با یک دوربین به داخل شکم از طریق یک سوراخ کوچک روی دیواره شکم وارد می‌ ‌شود. لاپاروسکوپی این امکان را می ‌دهد تا تصویر مستقیم آپاندیس و همچنین سایر اعضای شکمی و لگن رؤیت شود. اگر طی لاپاروسکوپی آپاندیسیت یافت شود، می‌ توان آن را به کمک لاپاروسکوپی برداشت. از معایب لاپاروسکوپی در مقایسه با سونوگرافی و سی تی اسکن نیاز به بیهوشی عمومی است.

از چه تست هایی برای آزمایش آپاندیس استفاده می شود؟

تست بارداری برای بررسی حاملگی غیر معمول و خارج رحمی

تصویربرداری اشعه ایکس قفسه سینه به موجب بررسی بروز پنومونی

اگر معاینه فیزیکی و یا آزمایش آپاندیس خون ، آپاندیسیت احتمالی را نشان دهد ، آزمایش های تصویربرداری اغلب برای کمک به تأیید تشخیص استفاده می شوند.

در طی آزمایش آپاندیس خون ، یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک ، نمونه خون از رگ موجود در بازوی شما را می گیرد. پس از وارد کردن سوزن ، مقدار کمی خون در لوله آزمایش یا ویال جمع می شود. ممکن است هنگام وارد شدن یا خارج شدن سوزن احساس سوزش یا درد کنید. این کار معمولاً کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

برای انجام آزمایش ادرار ، باید نمونه ای از ادرار خود تهیه کنید. این آزمایش ممکن است مراحلی را شامل شود.

مراحل آزمایش ادرار:

دست هایتان را بشویید: ناحیه تناسلی خود را با آب صابون به صورت کامل و تمیز بشورید و خشک نمایید. مردان باید نوک آلت تناسلی خود را پاک کنند. زنان باید از جلو و عقب لبه های آلت تناسلی خود را باز کرده و تمیز کنند. شروع به ادرار کردن در توالت کنید. ظرف جمع آوری را زیر جریان ادرار خود منتقل کنید. حداقل یک یا دو سی سی ادرار را درون ظرف جمع کنید که برای نشان دادن مقادیر باید دارای مارک باشد. ادرار کردن را تمام کنید. ظرف نمونه را طبق دستورالعمل ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود برگردانید.

سونوگرافی شکمی از امواج صوتی برای مشاهده قسمت داخلی شکم شما استفاده می کند.

در طول عمل: شما بر روی میز آزمایش دراز خواهید کشید. ژل مخصوص روی شکم و روی پوست شما قرار می گیرد. یک پروب دستی به نام مبدل به روی شکم منتقل می شود.

سی تی اسکن از رایانه ای استفاده می کند که به دستگاه اشعه ایکس پیوند داده شده است تا یک سری عکس از قسمت داخلی بدن شما ایجاد کند. قبل از اسکن ، شما ممکن است نیاز به مصرف ماده ای به نام رنگ کنتراست داشته باشید. رنگ کنتراست به ایجاد تصاویر واضح تر کمک می کند تا در اشعه ایکس بهتر ظاهر شوند. ممکن است از طریق یک خط داخل وریدی یا با نوشیدن آن ، رنگ کنتراست دریافت کنید.

در طول اسکن: روی میزهایی قرار خواهید گرفت که به اسکنر CT اسلاید شود. پرتوی اسکنر به محض گرفتن عکس در اطراف شما می چرخد.اسکنر برای ایجاد تصاویر سه بعدی از اعضای داخلی شما از زوایای مختلف عکس می گیرد.

آیا برای انجام آزمایش آپاندیس به آمادگی خاصی نیاز دارم؟

برای انجام آزمایش آپاندیس از طریق خون و ادرار به هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز ندارید.

برای انجام آزمایش آپاندیس از طریق سونوگرافی شکمی یا سی تی اسکن ممکن است از شما خواسته شود که چند ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید. اگر در مورد نحوه آماده شدن برای آزمون خود سؤال دارید ، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

آیا آزمایش آپاندیس خطری هم دارد؟

خطرات زیادی برای انجام آزمایش آپاندیس از طریق خون وجود ندارد. ممکن است در مکانی که سوزن در آن قرار گرفته بود دچار درد جزئی یا کبودی شوید اما بیشتر علائم به سرعت از بین می رود.

خطری برای انجام آزمایش ادرار وجود ندارد.

ممکن است سونوگرافی کمی ناراحت کننده باشد ، اما هیچ خطری وجود ندارد.

اگر شما از یک کنتراست برای اسکن CT استفاده کرده اید ، ممکن است طعم گلی یا فلزی داشته باشد. اگر آن را از طریق IV دریافت کرده باشید ، ممکن است احساس سوزش کمی داشته باشید. رنگ در اکثر موارد بی خطر است ، اما ممکن است برخی از افراد نسبت به آن واکنش آلرژیک داشته باشند.

از چه تست هایی برای آزمایش آپاندیس استفاده می شود؟

نتایج آزمایش آپاندیس به چه معنی می باشد؟

اگر آزمایش ادرار شما مثبت باشد ، ممکن است به معنای عفونت دستگاه ادراری به جای آپاندیسیت باشد. اگر علائم آپاندیسیت دارید و آزمایش آپاندیس از طریق خون تعداد گلبول های سفید خون زیادی را نشان می دهد ، پزشک متخصص شما ممکن است برای تایید تشخیص ، یک سونوگرافی شکمی و یا یک اسکن CT سفارش دهد.

اگر آپاندیسیت تأیید شود ، شما برای برداشتن زائده جراحی خواهید داشت. ممکن است به محض تشخیص این عمل جراحی به نام آپاندکتومی انجام شود. اگر بسیاری از مردم قبل از ترکیدن آپاندیس آن را به وسیله جراحی بردارند، خیلی سریع بهبود می یابند.

اگر جراحی بعد از ترکیدن آپاندیس انجام شود ، بهبودی ممکن است طولانی تر شود و ممکن است مجبور شوید زمان بیشتری را در بیمارستان بگذرانید. بعد از جراحی ، شما برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک مصرف می کنید. اگر آپاندیس شما قبل از عمل ترکید ، ممکن است لازم باشد آنتی بیوتیک ها را برای مدت زمان بیشتری مصرف کنید.

شما می توانید یک زندگی کاملاً عادی و بدون آپاندیس را شروع کنید.

بعضی اوقات آزمایشات تشخیص داده شده از آپاندیسیت اشتباه است. در حین عمل ، جراح ممکن است متوجه شود که آپاندیس شما طبیعی است. او ممکن است به هر حال آن را از بین ببرد تا در آینده از بروز آپاندیسیت جلوگیری کند.

جراح شما ممکن است به دنبال بررسی سایر قسمت های شکم باشد تا علت علائم شما را پیدا کند. او حتی ممکن است قادر باشد همزمان با این مشکل برخورد کند. اما ممکن است قبل از اینکه تشخیص داده شود ، به آزمایشات و مراحل بیشتری احتیاج داشته باشید.

برای انجام آزمایش آپاندیس در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما شما می توانید پس از گذراندن مراحل پذیرش اینترنتی و تعیین محل زندگی خود، آزمایش خود را در منزل خود انجام دهید.

برای اکثر افراد، انجام آزمایش خون و ادرار و دادن نمونه در آزمایشگاه که محل تردد افراد زیادی است و معمولا دارای بهداشت ضعیف تری نسبت به خانه شماست، کاری چندش آور و دشواری می باشد. با آزمایشگاه آنی آزما شما می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، نمونه خود را در منزل خود (آزمایش در منزل) و با خیال آسوده و راحت جمع آوری نمایید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.