آزمایش آلرژی چیست و چه کاربرد هایی می تواند داشته باشد

آزمایش آلرژی چیست و چه کاربرد هایی می تواند داشته باشد

آزمایش آلرژی یکی از تست های مهم آزمایشگاهی است که توسط یک متخصص آلرژی آموزش دیده درخواست می شود تا مشخص شود آیا بدن شما نسبت به یک ماده شناخته شده دارای حساسیت است یا خیر. این آزمایش می تواند به صورت آزمایش خون ، آزمایش پوستی یا حذف رژیم غذایی خاص باشد.

آلرژی هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما ، یعنی سیستم طبیعی دفاعی بدن شما ، نسبت به یک چیز در محیط شما واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال ، این عامل آلرژی می تواند گرده، که به طور معمول بی ضرر است، باشد که می تواند باعث واکنش بیش از حد بدن شما شود.

آزمایش آلرژی چیست و چه کاربرد هایی می تواند داشته باشد

این واکنش بیش از حد می تواند منجر به موارد زیر شود:

• آبریزش بینی

• عطسه

• سینوس های مسدود شده

• چشم های خارش دار و آبکی

انواع آلرژن ها

آلرژن ها موادی هستند که می توانند یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند. سه نوع آلرژن اصلی وجود دارد:

آلرژن های استنشاقی هنگام تماس با ریه یا غشاهای بینی یا گلو روی بدن تأثیر می گذارند. گرده ها شایع ترین آلرژن های استنشاقی هستند.

آلرژن های خوراکی در غذاهای خاصی مانند بادام زمینی ، سویا و غذاهای دریایی وجود دارند.

برای ایجاد یک واکنش ، آلرژن های تماسی باید با پوست شما در تماس باشند. نمونه ای از واکنش یک آلرژن تماسی بثورات و خارش ناشی از پیچک سمی است.

آزمایش آلرژی شامل قرار گرفتن در معرض مقدار بسیار کمی از آلرژن خاص و ثبت واکنش بدن شما نسبت به آن ماده می باشد.

آزمایش آلرژی به چه منظوری انجام می شود

براساس اعلام کالج آلرژی ، آسم و ایمونولوژی ، درصد بالایی از افراد در سرتاسر دنیا با بیماری آلرژی زندگی می کنند. آلرژن های استنشاقی تقریباً رایج ترین نوع مواد حساسیت زا هستند. آلرژی های فصلی و تب یونجه ، که یک واکنش آلرژیک به گرده است ، به صوزت سالانه افراد بسیار زیادی را درگیر خود می کند. سازمان جهانی آلرژی تخمین می زند سالانه آسم مسئول 250،000 مرگ و میر افراد است. با مراقبت صحیح از حساسیت می توان از این مرگ ها جلوگیری کرد ، زیرا آسم یک فرآیند بیماری آلرژیک محسوب می شود.

آزمایش آلرژی می تواند مشخص کند که موادی مانند گرده ها ، کپک ها یا سایر موادی که به آنها حساسیت دارید ، می توانند باعث ایجاد علائم آلرژی در شما شوند یا خیر. ممکن است برای درمان آلرژی خود به دارو نیاز داشته باشید. از طرف دیگر ، می توانید سعی کنید از ایجاد حساسیت چلوگیری کنید.

آزمایش آلرژی چیست و چه کاربرد هایی می تواند داشته باشد

نحوه آماده سازی برای آزمایش آلرژی

قبل از انجام آزمایش آلرژی ، پزشک از شما درمورد شیوه زندگی ، سابقه خانوادگی و موارد دیگر سؤال خواهد کرد. آنها به احتمال زیاد به شما خواهند گفت كه قبل از آزمایش آلرژی خود، مصرف داروهای زیر را متوقف كنید زیرا این داروها می توانند نتایج آزمایش را تحت تأثیر قرار دهند:

• آنتی هیستامین های بدون نسخه و تجویزی

• برخی داروهای معالجه سوزش و درد دل مانند فاموتیدین (پپسید)

• درمان آسم با آنتی بادی ضد IgE مونوکلونال، اومالیزوماب (Xolair)

• بنزودیازپین ها ، مانند دیازپام (Valium) یا لورازپام (آتیوان)

• داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، مانند آمیتریپتیلین (Elavil)

آزمایش آلرژی چگونه انجام می شود

آزمایش آلرژی ممکن است شامل تست پوستی یا آزمایش خون باشد. اگر پزشک فکر کند ممکن است آلرژی شما در اثر خوردن یک غذای خاص ایجاد شده باشد، ممکن است مجبور شوید آن غذا را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

تست های پوستی

از تست های پوستی برای شناسایی آلرژن های بالقوه متعدد استفاده می شود. این مواد حساسیت زا شامل آلرژن های مرتبط با هوا ، مواد غذایی و تماس با آنها می باشد. سه نوع آزمایش پوستی در آزمایش آلرژی وجود دارد که شامل تست های خراش، داخل پوستی و تست پچ است.

پزشک شما معمولاً ابتدا آزمایش خراش را امتحان می کند. در طی این آزمایش ، یک ماده حساسیت زا در داخل یک مایع خاص حل می شود، سپس آن مایع روی یک قسمت از پوست شما با یک ابزار ویژه قرار می گیرد که به آرامی آلرژن را در سطح پوست خراشیده منتقل می کند. از نزدیک مشاهده خواهید کرد که پوست شما به ماده خارجی چگونه واکنش نشان می دهد. اگر در محل خراش داده شده قرمزی ، تورم ، برآمدگی یا خارش پوست در محل آزمایش وجود دارد، به آن ماده حساسیت زای خاص آلرژی دارید.

اگر آزمایش آلرژی به وسیله خراش بی نتیجه باشد، پزشک شما ممکن است آزمایش داخل پوستی آلرژی را درخواست دهد. این آزمایش نیاز به تزریق مقدار کمی آلرژن به لایه درم پوست شما دارد. باز هم ، پزشک واکنش شما را کنترل خواهد کرد.

شکل دیگر آزمایش پوستی آلرژی، تست پچ (T.R.U.E. TESTTrusted Source) است. این تست شامل استفاده از تکه های چسبنده ای است که دارای انواه مختلفی از مواد حساسیت زا هستند و با قرار دارد این تکه ها بر روی پوست پس از ترک مطب پزشک ، تکه ها بر روی بدن شما باقی می مانند. سپس تکه ها در 48 ساعت پس از درخواست و در 72 تا 96 ساعت بعد از درخواست بررسی می شوند.

آزمایش آلرژی چیست و چه کاربرد هایی می تواند داشته باشد

آزمایش آلرژی به وسیله خون

در صورت وجود احتمال بروز حساسیت شدید به آزمایش پوستی ، پزشک ممکن است آزمایش خون را انجام دهد. در آزمایش آلرژی به وسیله خون در آزمایشگاه، حضور آنتی بادی هایی که با آلرژن های خاص مبارزه می کنند، اندازه گیری می شود. این آزمایش با نام ImmunoCAP در تشخیص آنتی بادی های IgE در آلرژن های اصلی بسیار موفق بوده است.

اندازه گیری ایمنوگلوبولین E (IgE) سرم، روشی مؤثر برای تشخیص آلرژی و بخصوص برای شناسایی آلرژن (ماده ای که فرد به آن آلرژی دارد) می باشد. هنگامی که اشخاص آلرژیک با آلرژن تماس پیدا کنند، سطح IgE سرم افزایش می یابد. دستجات گوناگونی از آلرژن ها می توانند موجب پاسخ آلرژی شوند. این آلرژن ها شامل: پوست بدن حیوانات، بعضی از غذاها، قارچها و مخمرها، حشرات و سموم حشرات، داروها و مواد موجود در محیط کار افراد می باشد.

تصمیم گیری راجع به روش تشخیصی آلرژی و شناسایی آلرژن بستگی به فاصله زمانی میان تماس با یک آلرژن و انجام آزمایش، گروه آلرژن، سن بیمار، احتمال بروز شوک آنافیلاکسی و اندام هدف مبتلا شونده ( پوست، ریه، روده و مانند آن) دارد. سنجش IgE سرمی، همانند آزمون های پوستی برای تشخیص آلرژی و شناسایی آلرژن بکار برده می شود، تا بتوان یک رژیم مناسب ایمنی درمانی تجویز نمود. این روش بسیار دقیق تر و کم خطر تر از آزمون پوستی است.

آزمایش چالش غذایی

برای تشخیص حساسیت غذایی ، پزشکان اغلب در آزمایش آلرژی از تست های پوستی و همچنین آزمایش خون استفاده می کنند. اگر هر دو مثبت باشند ، آلرژی غذایی در نظر گرفته می شود. اگر نتایج غیرقابل تشخیص باشد ، ممکن است یک آزمایش چالش غذایی انجام شود.

آزمایش های چالش غذایی هم برای تعیین اینکه کودک شما آلرژی غذایی دارد و هم اینکه ببینید آیا آلرژی غذایی بدتر شده است یا خیر، استفاده می شود. این تست ها به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی معمولاً در مطب پزشک یا متخصص آلرژی انجام می شوند.

در طی یک روز ، به فرزند شما مقادیر بیشتری از یک ماده غذایی خاص داده می شود و از نظر واکنش ها از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد. فقط یک غذا می تواند همزمان انجام شود. قبل از انجام آزمایش ، به پزشک متخصص آلرژی در مورد هر نوع دارویی که کودک شما استفاده می کند بگویید ، زیرا ممکن است مجبور شود کمی از آن غذا را قطع کند.

کودک شما نباید بعد از نیمه شب شب قبل از آزمایش غذا بخورد. آنها فقط می توانند مایعاتی مانند آب بنوشند. روز آزمایش ، قسمتهای کمی از غذای مورد نظر با مقطع زمانی بین هر دوز به مقدار فزاینده زیادی داده می شود – در کل پنج تا هشت دوز. بعد از مصرف آخرین دوز غذا ، فرد تحت نظارت قرار می گیرد تا ببینیم آیا واکنشی رخ داده است یا خیر. اگر فرزند شما واکنشی نشان داد ، سریعاً تحت درمان قرار می گیرد.

آزمایش آلرژی با حذف ماده غذایی خاص از رژیم غذایی

آزمایش آلرژی با حذف ماده غذایی خاص از رژیم غذایی ممکن است به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که کدام مواد غذایی باعث ایجاد حساسیت می شوند. این نوع آزمایش آلرژی مستلزم حذف برخی غذاها از رژیم غذایی شما و بعداً اضافه کردن آنها به داخل رژیم غذایی شما است. واکنش های شما در تعیین اینکه کدام غذاها باعث ایجاد مشکل می شوند کمک می کند.

آزمایش آلرژی در کودکان

کودکان در هر سنی می توانند آلرژی ایجاد کنند و آز آزمایش آلرژی برای یافتن دلیل علائمی که در آنها وجود دارد، استفاده می شود. هرچه زودتر این مواد ایجاد کننده آلرژی شناسایی شوند، و هرچه زودتر بتوان آنها را درمان کرد ، می توان علائم ناشی از آن را به حداقل رساند و کیفیت زندگی را بهبود بخشید.

آزمایش آلرژی چیست و چه کاربرد هایی می تواند داشته باشد

علائم آلرژی در کودکان می تواند شامل موارد زیر باشد:

• بثورات پوستی

• ایجاد مشکلات تنفسی

• سرفه

• عطسه ، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی

• خارش چشم ها

• ناراحتی معده

آلرژی ها می توانند با انواع مختلفی از عوامل از جمله مواد تحریک کننده داخلی و خارجی و همچنین غذاها ایجاد شوند. اگر در کودکتان علائم آلرژی مشاهده کردید ، به پزشک متخصص اطفال یا متخصص آلرژی مراجعه کنید. قبل از قرار ملاقات، علائم و نشانه های موجود در کودک خود را ثبت کنید. این کار به پزشک کمک می کند تعیین کند که آیا الگویی وجود دارد یا خیر. انواع مختلفی از آزمایش آلرژی وجود دارد که می تواند برای شناسایی آلرژی های خاص فرزند شما انجام شود.

آلرژی در نوزادان و کودکان متداول است و می تواند در موارد زیر اختلال ایجاد کند:

خواب

حضور در مدرسه

رژیم غذایی

سلامت کلی کودک شما

اگر فرزند شما به بعضی از غذاهای خاص واکنش منفی داشته باشد ، آزمایش آلرژی برای ایمنی آنها مهم است. شما می توانید فرزند خود را در هر سنی آزمایش کنید، با این حال ، تست های پوستی به طور کلی در کودکان زیر 6 ماه انجام نمی شود. آزمایش آلرژی ممکن است در کودکان بسیار خردسال دقیق تر نباشد. اگر در کودک خود متوجه حساسیت یا علائمی مانند سرماخوردگی شدید که طی چند هفته از بین نمی رود شدید، با پزشک خود در مورد احتمال آلرژی و اینکه آزمایش آلرژی برای کودک شما مناسب است یا خیر، صحبت کنید.

خطرات آزمایش آلرژی

آزمایش آلرژی ممکن است منجر به خارش خفیف ، قرمزی و تورم پوست شود. گاهی اوقات برجستگی های کوچکی به نام کهیر روی پوست ظاهر می شوند. این علائم اغلب طی چند ساعت از بین می روند اما ممکن است برای چند روز ادامه یابد. کرم های استروئیدی موضعی ملایم می توانند این علائم را کاهش دهند.

در موارد نادر ، آزمایش آلرژی یک واکنش آلرژیک فوری و شدید ایجاد می کند که نیاز به توجه پزشکی دارد. به همین دلیل آزمایش آلرژی باید در مطب پزشک انجام شود که داروها و تجهیزات کافی از جمله اپی نفرین را برای درمان آنافیلاکسی ، که یک واکنش آلرژیک حاد خطرناک برای زندگی است ، انجام شود.

اگر بلافاصله پس از ترک دفتر پزشک ، واکنشی شدید در بدن خود احساس کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم آنافیلاکسی، مانند تورم گلو، مشکلات تنفسی، ضربان سریع قلب یا فشار خون پایین دارید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید. آنافیلاکسی شدید یک حالت اورژانس پزشکی است.

آزمایش آلرژی چیست و چه کاربرد هایی می تواند داشته باشد

بعد از انجام آزمایش آلرژی

هنگامی که پزشکتان مشخص کرد که کدام آلرژن ها باعث ایجاد علائم شما می شوند، می توانید با هم همکاری کنید تا طرحی برای جلوگیری از آنها تهیه کنید. پزشک شما همچنین می تواند داروهایی را پیشنهاد کند که علائم شما را کاهش می دهند.

اگر شما نیز در خود و یا یکی از اعضای خانواده خود علائم و نشانه های آلرژی به یک ماده خاص را دارید، به راحتی می توانید با مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایش آلرژی از طریق خون به وسیله نمونه برداری یا نمونه گیری در منزل در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما، به راحتی مشکل خود را تشخیص داده و هر چه سریع تر روند درمانی خود را شروع نمایید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.