با علائم بارداری آشنا شوید

نشانه ها و علائم بارداری چیست؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

یکی از بهترین اتفاقاتی که برای هر کدام از بانوان می تواند رخ دهد، بارداری است. اما قطعاً همه خانم ها دوست دارند زمانی بچه دار شوند که از نظر روحی و شرایط زندگی آمادگی پذیرش فرد تازه را داشته باشند. از زمانی که باردار می شوید باید نسبت به مراقبت از خود بیشتر توجه کنید چرا که هر اتفاقی که برای شما رخ بدهد قطعاً سلامتی جنین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین آگاهی از علائم بارداری کمک خواهد کرد تا شما بتوانید سریعتر متوجه حاملگی شده و از اقداماتی که باعث آسیب به شما خواهد شد جلوگیری کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم پیرامون نشانه های بارداری را در اختیار شما قرار دهیم

بارداری یکی از بهترین و مهمترین اتفاقات زندگی برای بانوان است. معمولا اغلب زوجین به داشتن حداقل یک فرزند علاقمند هستند و در زمانی که خود را شایسته تربیت بدانند، اقدامات لازم را انجام می دهند. بارها این اتفاق رخ داده است که خانم ها باردار بوده اند ولی تا دو ماه متوجه این موضوع نبوده و گمان می کردند دچار اختلالات پریودی شده اند به همین دلیل قاعدگی به تاخیر افتاده است. اما این موضوع نگران کننده است. شاید شما در این لحظه آمادگی بچه دار شدن را نداشته اید و یا اینکه رد این فاصله، کارهای سنگین انجام دهید که منجر به آسیب به خودتان یا جنین شود .به همین دلیل است که لازم است از علائم و نشانه های بارداری آگاه باشید. در این مقاله پیرامون این موضوع صحبت می کنیم.

از اولین راه های تشخیص و احتمال حاملگی ، توجه به نشانه ها و علائم بارداری می باشد. ولی نکته که باید در نظر گرفته شود تست های بارداری و در نهایت سونوگرافی روش اصلی و مطمئن تشخیص بارداری می باشد. آزمایش های بارداری انواع مختلفی دارد که با نمونه ادرار ، خون امکان پذیر است. البته باید در نظر داشته باشید که تست بارداری با بی بی چک های مرسوم (رپید تست) حداقل ۱۴ روز بعد از لقاح و نزدیکی امکان پذیر است. هر خانمی ممکن است تجربه استفاده از بی بی چک را داشته باشد. این وسیله آسان ترین، ارزان ترین و قابل دسترس ترین روش تست بارداری است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش خون بارداری مراجعه فرمایید) در این مقاله ما قصد داریم به علائم بارداری و روش تشخیص سریع و آسان بارداری بپردازیم.

نشانه ها و علائم بارداری چیست؟

مواردی که نشان از علائم بارداری دارند

با اتفاقاتی که برای بدن با تغییرات هورمون اتفاق می فتد با علائم بارداری مشخص می شود. که شامل یک سری علائم شاخص می باشد که ممکن است در طول بارداری وجود داشته باشد و علائم در حاملگی وجود دارد که تنها در مرحله خاصی از بارداری وجود داشته باشد. بنابراین علاوه بر این که علائم بارداری به ما در احتمال تشخیص کمک و راهنمایی می کند بلکه شناختن این علائم به ما در دانستن این که علائمی که مشاهده می کنیم آیا یک علامت طبیعی است یا نیاز به تماس و مراجعه به پزشک دارد؟ در ادامه به علائم کلی باداری و نیز علائمی که در مراحل خاصی از بارداری وجود دارد اشاره می کنیم:

تاخیر پریود

یکی از نشانه ها و علائم اصلی با رداری که دانستن ان مهم است تاخیر پریود می باشد. نکته ای که باید هر خانمی توجه داشته باشد این است که یک لیست از تاریخ های پریود هر ماه خود داشته باشد. این لیست به شما کمک می کند تا ریتم پریود خود را به درستی بدانید. برای مثال بدانید سیکل قاعدگی شما ۲۸ روز ، ۳۰ روز و یا غیره می باشد. البته در اکثر موارد افراد دارای سیکل ۲۸ روزه می باشند. یعنی از هر ۲۸ روز یک بار دچار خونریزی می شوند. تاخیر بیشتر از ۲ الی ۳ روز می تواند یکی از علائم بارداری باشد.

حالت تهوع صبحگاهی

حالت تهوع صبحگاهی یکی دیگر از علائم بارداری است که بسیار شایع و شناخته شده است. البته نکته که باید مد نظر داشته بسیاری از بیماری های دارای علائم حالت تهوع دارند. این حالت معمولا در هفته ۴ الی ۶ هفتگی جنین به بعد برای مادر اتفاق می افتد. نکته جالب در این مورد این می باشد که پژوهش‌های دانشمندان دانشگاه ریدینگ انگلستان (the University of Reading) نشان می‌دهند بیماری استفراغ صبحگاهی (morning sickness) یا همان ویارحاملگی درمادران باردار می‌تواند نشانه‌ای خوب و قابل اتکا از سلامت جنین درحال رشد باشد چون زیرا به وسیله هورمون حیاتی بارداری به وجود آمده است.

همچنین بیماری ویارحاملگی درصورتی که به وسیله پزشکان و مادر کنترل شود سبب آسیب به جنین نمی‌شود و همزمان با رشد جنین و انتهای بارداری برطرف می‌ شود. به طوری که کارشناسان دانشگاه ریدینگ دراین تحقیق که درمجله رشته غدد درون ریز و متابولیسم (the Journal of Molecular Endocrinology) به چاپ رسیده است با بررسی برروی ۸۰۰ زن باردار دریافتند بیشتر زنانی که سابقه سقط جنین داشته اند کمتر دچار بیماری ویار حاملگی شده اند.

ویار

حتما شما هم واژه ویار را به عنوان علائم بارداری شنیده اید. اما معنی دقیق آن را ندانید. ویار گاه بیزاری و حالت تهوع نسبت به ماده غذایی یا بوی خاص می باشد ولی گاهی علاقه شدید به خوردنی یا بوی غذاست.

نشانه ها و علائم بارداری چیست؟

خستگی

خستگی در علائم بارداری نیز از تعییرات هورمونی ناشی می شود. خستگی با این که د ر اوایل بارداری شایع است ولی در هر زمان از طول بارداری ممکن است مادر دچار خستگی های غیر معمول شود. همچنین افزایش سطح پروژسترون نیز باعث خواب آلودگی می شود. بنابراین توجه داشته باشید هفته های اول بارداری می تواند با احساس خستگی همراه باشد. سعی کنید به میزان کافی استراحت کنید.

افزایش درجه حرارت بدن

کور گرفتگی یا افزایش حرارت بدن نیز از علائم بارداری است که با تغییرات شدید بارداری اتفاق می افتد. نکته ای که باید توجه داشت این است که شما باید به مقدار کافی آب بنوشید تا بتوانید توانایی حفظ دما کلی بدن را داشته باشید. دهیدراته شدن بدن ( کاهش آب بدن) وضع را در این بین بدتر می کند. همچنین خنک نگه داشتن اتاق خواب نیز می تواند کمک کننده باشد. دمای بدن ممکن است در مراحل ابتدایی بارداری بالاتر باشد.

تغییرات در سینه ها، بزرگ شدن، درد در آن

یکی از اصلی‌ترین علائم حاملگی حساس شدن و تورم پستان‌هاست. این تغییرات می‌تواند شامل بزرگ شدن پستان‌ها، نمایان شدن رگ‌ها و تغییر رنگ، ترشحات پستان‌ و برجستگی‌های تیره اطراف نوک پستان‌ باشد.

تکرر ادرار

تکرر ادرار یکی از علائم بارداری می باشد که گاه آزار دهنده است و معمولا از هفته ششم آغاز می شود. علت آن علاوه بر تاثیرات هورمون ها ، ممکن است در اثر فشار جنین بر مثانه باشد.

تغییرات خلقی

تغییرات خلق ‌و خو یکی از علائم بارداری حاملگی است که می‌توان طیف خفیف تا شدیدی داشته باشد. این تغییر شدید احساسات در بارداری کاملاً طبیعی است، بنابراین تلاش کنید تا در شرایط سخت و احساسی، ثبات شخصیت خود را با راهکارهای موجود برای کنترل احساس خود حفظ کنید.

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات شکم، پاها از دیگر نشانه ها می باشد که باعث درد در ناحیه شکم و پاها می شود.

نشانه ها و علائم بارداری چیست؟

علائم بارداری که ممکن است نشان از خطر باشد

اگر شما به تازگی باردار شده باشید باید علائم بارداری که ممکن است خطرساز اشد را بدانید و در صورت مشاهده حتما با پزشک خود در میان بگذارید. در ادامه به علائمی که خطرناک ممکن است خطرناک باشد اشاره می کنیم:

درد شکم از علائم بارداری

اگر چه شکم درد یکی از علائم بارداری نرمال می باشد ولی اگر شدید باشد ممکن است نشانه خطر باشد. اگر شما در نیمه دوم بارداری خود هستید، درد در وسط شکم شما می تواند ،تشنج آبستنی باشد این ،یک وضعیت جدی است که برای آن شما نیاز به کمک فوری پزشک دارید. اما توجه داشته باشید که حتما اضطراب و استرس خود را کنترل کنید سپس با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما هر اقدامی که نیاز باشد به شما اطلاع خواهد داد.

تب بالا از علائم بارداری

در دوران حاملگی اگرچه درجه حرارت بدن کمی بیشتر از قبل این دوران از علائم بارداری می باشد ولی اگر تب دارید و درجه حرارت شما بالاتر از 37.5 درجه سانتیگراد باشد، اما بدون نشانه های سرما خوردگی، همان روز به پزشک خود مراجعه کنید همچنین اگر دمای بدن شما بیش از 39 درجه سانتیگراد باشد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. احتمالا عفونت دارید ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک و استراحت را تجویز کند ؛ توجه داشته باشید که اگر درجه حرارت شما به مدت طولانی بالاتر از 39 درجه سانتیگراد باشد، ممکن است برای نوزاد شما مضر باشد.

مشکلات در بینایی از علائم بارداری

فشار خون بالا یکی از مشکلات این دوران می باشد که علاوه بر مادر بر جنین نیز تاثیر می گذارد. فشار خون بر بینایی فرد آسیب می رساند و باعث :

 • دید دوگانه
 • تار شدن
 • کم نور
 • چشمک زدن یا روشنایی پشت چشم

این اختلالات، ممکن است نشانه ای از تشنج باشد.

تورم دست و پا ها از علائم بارداری

اگر تا به حال یک زن باردار را دیده باشید ممکن است تورم صورت، دست ، پا او نظر شما را به خود جلب کرده باشد. این اتفاق معمولا در ماه های آخر بارداری رخ می دهد. اگر چه تورم صورت، دست و پا جای نگرانی ندارد ولی اگر این تغییرات سریع و همراه با سردرد ، مشکلات بینایی همراه باشد ممکن است بعدا دچار تشنج شوید. بنابراین اگر این موارد را مشاهده کرده باشید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

سردرد طولانی

سردرد ها نیز از علائمی می باشد ‌که در همه ما و در هر دورانی از زندگی رخ دهد ولی اگر در دوران بارداری دچار سردرد های طولانی، شدید و بیش از دو الی سه ساعت شوید ، اختلالات بینایی و تورم شدید در بدن شما اتفاق بیافتد، ممکن است به اصطلاح دچار پیشکلامپسی شده اید. اگر پیشکلامپسی اتفاق بیفتد، معمولا در نیمه دوم بارداری یا پس از تولد کودک اتفاق می افتد.

لکه بینی در دوران بارداری

یکی از علائم بارداری که بسیار بلید به آن توجه داشت لکه بینی می باشد. همان طور که می دانید در اکثر بارداری ها چرخه قاعدگی که باعث خونریزی های چند روزه شود رخ نمی دهد ولی لکه بینی یا خونریزی بسیار ناچیز بدون درد در اوایل بارداری معمول است معمولا ،خود به خود از بین می رود و بعید است که به کودک شما آسیب برساند با این حال، اگر در دوران بارداری خود در هر مرحله خونریزی کنید، همیشه با پزشک یا ماما مشورت کنید. اما اگر خونریزی شما شدید و همراه با درد های شکمی و درد در پشت باشد ممکن است نشانه سقط باشد که حتما باید در این مورد با مزشک خود در تماس باشید تا اقدامات و معاینات لازم را انجام دهید.

نشانه ها و علائم بارداری چیست؟

مشاهده مایعات شدید که از وازن خارج می شود

اگر قبل از دوران ۳۷ هفتگی هستید و به طور ناگهانی مایعی با سرعت از واژن خارج شد یعنی کیسه آب شما پاره شده باشد به احتمال بالا دچار زایمان زود رس شده اید. زایمان زود رس ممکن است برای جنین شما خطرناک باشد و نیاز باشد که تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد. بنابراین با کنترل استرس سریعا با پزشک خود تماس بگیرید و به بیمارستان مراجعه کنید. توجه داشته باشید که تاخیر در این مورد ممکن است عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

ادرار رنگ زرد پررنگ از علائم بارداری

همیشه به رنگ ادرار خود توجه داشته باشید،رنگ ادرار پررنگ نشانه کم آبی و دهیدراته بودن بدن ما می باشد ولی دهیدراته شدن بدن برای زنان باردار بسیار خطرناک تر می باشد. به طوری که باید همیشه همراه خود بطری اب داشته باشید. همچنین در این دوران بیشتر از قبل مایعات مصرف کنید و خود را هرگز تشنه نگه ندارید. البته توجه داشته باشید که تشنگی بیش از حد و تکرر ادارار یکی از نشانه های مرسوم دیابت بارداری می باشد که باید به موقع تشخیص و کنترل شود. دیابت بارداری، می تواند خطر عوارض برای شما و نوزاد شما را افزایش دهد. ( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چه موقع تست قند دوران بارداری را انجام دهیم؟ مراجعه فرمایید)

احساس درد و سوزش ادرار به هنگام دفع آن

دستگاه تناسلی زنان به علت شکل اناتومی آن بیشتر از مردان دچار عفونت می شود. همچنین دوران بارداری با کاهش سیستم ایمنی بدن احتمال شدت عفونت ها بیشتر می شود. عفونت های ادراری در دوران بارداری خطرناک می باشد و ممکن است باعث آسیب به شما و جنین شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله عفونت ادراری مراجعه فرمایید) یک ازمایش ادرار ساده می تواند به شما در تشخیص عفونت ادراری کمک کند. توجه داشته باشید که مصرف انتی بیوتیک همیشه به ویژه در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک انجام شود.

نشانه ها و علائم بارداری چیست؟

کاهش تحرک جنین از علائم بارداری

یکی از علائم بارداری که در ماه های آخر آن را احساس می کنند تحرک جنین می باشد. کاهش این تحرک ها ممکن است نشاته خطرناکی باشد.‌ بنابراین همیشه فاصله بین تحرک ها و آزمان آخرین تحرک را به یاد داشته باشید و در صورت کاهش تعداد حتما ان را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر در دوران بارداری هستید باید آزمایشات و چکاپ دوران بارداری خود را به صورت منظم انجام دهید تا از سلامت خود و جنین مطمئن شوید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش بارداری که باید در سه ماهه اول انجام شود مراجعه فرمایید)

با شرایط کنونی ، افزایش بیماری های واگیردار مانند ویروس کووید ۱۹، بیماری آنفولانزا و غیره و همچنین افزایش روز افزون آلودگی هوا ، نمونه گیری در منزل برای زنان باردار بسیار توصیه می شود. در برخی موارد نیز پزشک معالج برای مادر استراحت مطلق توصیه کرده است بنابراین اگر قصد انجام یک آزمایش و چکاپ بارداری بدون دردسر ، آسان، سریع را دارید، با انجام نمونه گیری در منزل می تواتید بدون حضور در آزمایشگاه ها و مراکز درمانی آزمایش خود را پذیرش کنید. پس از پذیرش نمونه گیری در اسرع وقت در منزل انجام می شود. همچنین در کمترین وقت شما می توانید جواب تست خود را دریافت کنید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

2 دیدگاه در با علائم بارداری آشنا شوید

 1. آر می‌گوید:

  سلام من حدود ده روز اقدام به بارداری کردم و الان سوزش ادرار و درد دارم میخاستم بپرسم بخاطر چیه؟
  ممنون

 2. آرزو می‌گوید:

  سلام من حدود ده روز اقدام به بارداری کردم و الان سوزش ادرار و درد دارم میخاستم بپرسم بخاطر چیه؟
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.