جواب آزمایش بارداری را چگونه تفسیر کنیم؟

در دوران بارداری، آزمایشات متعددی برای مادران تجویز می شود ک هبرخی از ان ها برای همگی ضروری ولی برخی دیگر را بنا به شرایط مادر و پدر و برای اطمینان از سلامت جنین، تنها برخی از مادران لازم است انجام دهند. این آزمایشات از تشخیص بارداری شروع شده و در طول زمان های مشخص، به مرور آزمایشات دیگر را به دنبال دارد. اما این سوال پیش می آید که آیا شما دوست دارید خودتان جواب تست های بارداری را قبل از مراجعه به متخصص، بدانید؟ آیا تجربه ای در خواندن جواب آزمایش دارید. در این مقاله که توسط کارشناسان ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تدوین شده است، به شما کمک می کنیم که تا زمان مراجعه به متخصص، برخی از اطلاعات مد نظر خود را از جواب آزمایش به دست بیاورید.

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مشکلاتی که اکثر خانم ها در هنگام انجام آزمایش بارداری با آن رو به رو هستند، تفسیر جواب آزمایش بارداری می باشد. تفسیر جواب این آزمایش در عین سادگی که دارد ممکن است گاها به دلیل وجود شرایط خاص در فرد، به کاری دردسر ساز و پیچیده برای وی تبدیل شود.

از آنجا که در همه شرایط تفسیر جواب آزمایش بر عهده پزشک می باشد، توصیه ما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما به شما این است که برای تفسیر نتایج آزمایش بارداری خود به پزشک معالج خود مراجعه نمایید اما اگر می خواهید قبل از مراجعه به پزشک تا حدودی از نتایج آزمایش خود آگاهی داشته باشید، بهتر است به ادامه مطالب توجه فرمایید.

آزمایش بتا چیست و تفسیر نتایج آزمایش بارداری چگونه انجام می شود؟

آزمایش بتا از آزمایش های خون در دوران بارداری است که می تواند باردار بودن، جنسیت جنین، احتمال سقط و چندقلویی را نشان دهد. برای انجام این آزمایش معمولا ناشتا بودن لازم نیست. مصرف آب مانعی ندارد و حتی قطع داروهای دیگر فرد ضروری نیست.

چون هورمون ابتدا در خون ظاهر می شود سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار آمده و دفع می شود، پس آزمایش خون حساس تر است و زودتر مثبت می شود. در موارد حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود. مدت زمان آزمایش نیم ساعت است و در هر ساعت شبانه روز قابل انجام می باشد.

هورمون بتا (HCG) هورمونی است که توسط جفت در دوران بارداری تولید می شود و عموماً در خون تشخیص داده می شود. تست بتا یک تست خونی است که برای تشخیص حاملگی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً در زمان اولین پریودی که اتفاق نمی افتد، جواب آن مثبت می شود. برای تفسیر نتایج آزمایش بارداری شما باید به نتیجه این تست توجه نمایید. در صورت بالا بودن مقادیر این تست، به احتمال خیلی زیاد شما باردار هستید.

 جواب آزمایش بارداری خون

البته در برخی مواقع خاص از جمله وجود کیست، نتایج تست بتا تا حدودی بالا می رود. آزمایش بتا ممکن است توسط پزشک انجام شود، اگر آن ها مشکوک شوند که شما باردار هستید. علائم معمول بارداری شامل یک دوره پریود از دست رفته یا عقب افتاده، پر شدن سینه، یا حالت تهوع و استفراغ (بیماری صبحگاهی) می باشد.ا ین آزمایش به طور معمول در زنان در سنین بارداری با درد شکم انجام می شود و از جواب آن برای تفسیر نتایج آزمایش بارداری استفاده می شود. .

در بعضی مواقع، آزمایش بتا می تواند مفید باشد. مقدار هورمون در خون را اندازه گیری می کند. در شرایط عادی، دوبرابر شدگی هورمون تقریباً هر 2 روز، در سه ماهه اول، اتفاق می افتد

هورمون های HCG ،LH  ،FSH ، TSH همگی از دو بخش یا Sub Unit تشکیل می شوند: آلفا و بتا که بخش آلفا در همه ی این هورمون ها مشابه است و افتراق اینها از هم با بخش بتا صورت می گیرد. از ملاقات اسپرم و اوول تخمک لقاح پیدا میکند. تخمک لقاح یافته به طرف رحم رفته و در جدار آن لانه گزینی میکند. بین ۳ تا ۱۰ روز بعد جفت تشکیل می شود.

hcg(هر دو بخش آلفا و بتا) توسط سلول های تروفوبلاستیک جفت سنتز می شود و نیمه عمر آن ۱۲ تا ۳۶ ساعت است. مهمترین وظیفه این هورمون نگه داری از جسم زرد است که تولید استرادیول و پروژسترون می کند. مقدار این هورمون در حاملگی طبیعی از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در سرم مادر بالا می رود (حتی گاها از روز سوم لقاح هم قابل شناسایی است) معمولا  ۲۰ تا ۲۵ روز پس از آخرین قاعدگی (و نه زودتر از آن) مقدار این هورمون در ادرار مادر به اندازه ای می رسد که قابل اندازه گیری باشد.

آزمایش بارداری یا همان تست بتا در چه مواردی درخواست می شود

این هورمون در حاملگی طبیعی ۴ تا ۶ هفته بعد از شروع بارداری افزایش چشم گیر پیدا کرده و سپس کم کم افت پیدا می کند. اما در موارد زیر:

سیر نزولی سریع تر آن را شاهد هستیم.

آزمایش بتا در در مردان

در موارد تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم آن کاربرد دارد که همراه با آلفا فیتو پروتئین تست می شود. در بعضی بدخیمی ها از قبیل کوریوکارسینوما، امبریونال سل کارسینوما و نیز حاملگی خارج رحمی میزان BeteHCG به شدت بالا می رود و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است.

تفسیر و توضیح نتایج آزمایش بتا در بارداری

آزمایش بتا کیفی:

یک بتای مثبت به این معنی است که زن باردار است و یک بتای منفی به این معنی است که زن باردار نیست این آزمایش به صورت کیفی انجام شده و در کوتاه ترین زمان جواب نهایی آن آماده می شود. به آزمایش بتای کیفی روش کاست نیز گفته می شود که امروزه به دلیل قوانینی که توسط معاونت درمان وزارت بهداشت تصویب شده است، استفاده از روش کیفی و کاست های بتا در آزمایشگاهها ممنوع می باشد. با ما باشید در ادامه ی مقاله ی تفسیر جواب آزمایش بارداری

تجزیه و تحلیل کمی بتا:

برای تفسیر جواب آزمایش بارداری در تجزیه و تحلیل کمی بتا باید بدانید که نتیجه به صورت عددی داده می شود که نشان دهنده غلظت هورمون اندازه گیری شده در خون است.

جنین معمولاً در اسکن سونوگرافی واژینال و زمانی که سطح هورمون بالاتر از 1500 واحد باشد، قابل مشاهده است.

وقتی سطح هورمون بتا بالاتر از 4000 واحد باشد، جنین معمولاً در اسکن سونوگرافی ابدومینال قابل مشاهده است.

سطح بتا معمولاً تقریبا هر 2 روز دو برابر می شود و بعد از بارداری حدود 2 هفته طول می کشد تا سطح بتای شما به اندازه کافی بالا باشد که در ادرار با استفاده از تست بارداری خانگی تشخیص داده شود.

نتیجه تست خانگی مثبت قطعاً صحیح است، اما نتیجه منفی آن کم تر قابل اعتماد است. اگر تست بارداری در اولین روز های بعد از پریود نشدنتان منفی بود، حدود یک هفته صبر کنید و اگر هنوز فکر می کنید که ممکن است باردار باشید، دوباره امتحان کنید و یا به پزشک مراجعه کنید.

سطح پایین بتا ممکن است در خون شما در حدود 7 روز بعد از باردار شدنتان تشخیص داده شود.

سطوح بتا در اواخر سه ماهه اول بالاتر است و سپس به تدریج نسبت به بقیه دوران بارداری کاهش پیدا می کنند.

تفسیر جواب آزمایش بارداری

تفسیر جواب آزمایش بارداری با استفاده از مقادیر بتا برای تعیین حدودی هفته بارداری

میزان متوسط بتا در آزمایش خون یک زن باردار، عبارتند از:

 • زنان غیر باردار – کم تر از 10 U / L
 • نتیجه بارداری مرزی 10 تا 25 U / L
 • تست بارداری مثبت – بیش از 25 U / L
 • زنان باردار، حدود 4 هفته بعد از بارداری (به طور متوسط 1 هفته قبل از دوره پریود نشدن) – 0 تا 750 U / L
 • زنان باردار، حدود 5 هفته پس از بارداری ( یک هفته پس از گذشت اولین دوره غیبت پریود) – 200 تا 7000
 • زنان باردار، حدود 6 هفته بعد از بارداری – 200 تا 32000
 • زنان باردار، حدود 7 هفته بعد از بارداری – 3000 تا 160000
 • زنان باردار، حدود 8 تا 12 هفته بعد از بارداری 32000 تا 210000
 • زنان باردار، حدود 13 تا 16 هفته بعد از بارداری 9000 تا 210000
 • زنان باردار، حدود 16 تا 29 هفته بعد از بارداری 1400 تا 53000
 • زنان باردار،29 تا 41 هفته بعد از بارداری، 940 تا 60000

میزان ترشح بتا در خون می تواند اطلاعاتی در مورد دوران بارداری و سلامت نوزادتان به شما بدهد.

برای مثال میزان بالای بتا در آزمایش می تواند این موارد را نشان دهد:

 • جنین چندتایی (برای مثال، دوقلوها و سه قلوها) – معمولاً در زمانی که بیش از یک جنین وجود دارد، سطح بتا بیشتر است.
 • سقط جنین
 • بارداری خارج از رحمی
 • مشکلات رشد و پیشرفت جنین
 • رشد بافت غیرعادی در تخمدان یا رحم، از جمله انواع سرطان در زنانی که باردار نیستند.
 • بتا چندقلویی

بتا با واحدهای استاندارد ملی (mIU / میلی لیتر) اندازه گیری می شود.گستره وسیعی از میزان بتا نرمال وجود دارد و مقادیر آن در سرم خون یا آزمایش ادرار متفاوت است. در صورتی که سطح بتا بالاتر از 6000 واحد باشد و یا این میزان پس از 6 تا 7 هفته بارداری باشد، سطوح بتا خون زیاد مفید نیست به جای آن، برای آزمایش سلامت بارداری، باید سونوگرافی انجام شود تا وجود قلب جنین را تایید کند.با ما باشید در ادامه ی مقاله ی تفسیر جواب آزمایش بارداری

تفسیر جواب آزمایش بارداری در خون و ادرار

برای تفسیر جواب آزمایش بارداری در خون و ادرار باید به تفاوت هایی که در بین این دو روش وجود دارد، آگاهی کامل داشته باشید.

سطوح بتای ادرار معمولاً کم تر از خون است.

آزمایش خون بسیار حساس تر از ادرار است. این بدان معنی است که تست خون می تواند چند روز زودتر از تست ادرار شناسایی شود.

تست های ادرار را به صورت کیفی اندازه گیری می کنند، یعنی “مثبت” یا “منفی”بودن بارداری شما را مشخص می کند

برای زنانی که سقط جنین می کنند، انتظار می رود که میزان بتا در عرض دو روز 36 – 47 درصد کاهش یابد.

میزان بتا کم تر از 5 mIU / cc معمولاً منفی است. .

در حدود 21 درصد از بارداری های خارج رحمی افزایش میزان بتا مشابه با بارداری داخل رحمی دارند و 8 درصد از بارداری های خارج رحمی دچار سقط جنین می شوند.

در سطوح بتای بالاتر از 1000 – 1500 واحد، سونوگرافی واژینال، وجود یک بارداری داخل رحمی را مشخص می کند.

در 2 – 4 هفته پس از لقاح، بتا معمولاً هر 48 – 72 ساعت دو برابر می شود.

افزایش حداقل 35 % در 48 ساعت در دوران بارداری طبیعی تلقی می شود.

زیر 12000 واحد، بتا معمولاً هر 48 – 72 ساعت دو برابر می شود، اما 35 % هنوز نرمال است.

بین 1200 تا 6000 واحد، بتا معمولاً هر 72 – 96 ساعت دو برابر می شود.

در بیش از 6000، اغلب بتا 4 روز طول می کشد تا دو برابر شود.

معمولاً در هفته دهم سطح بتا کاهش می یابد.

مقادیر نرمال بتا تا 20 برابر بین بارداری های مختلف تغییر می کند.

بارداری هایی که منجر به سقط جنین می شوند و بارداری های خارج رحمی به احتمال زیادی سطوح پایین تر و رشد کندتری را نشان می دهند، اما در ابتدا دارای سطوح نرمال تری هستند.

برخی بارداری های طبیعی دارای سطوح پایین تری از بتا هستند.

هنگامی که فعالیت جنین از طریق سونوگرافی نرمال تشخیص داده شود، احتمال واقعا نرمال بودن نوزاد 95 % است.

بعد از تزریق بتا برای تحریک تخمک گذاری، مقادیر ناچیزی از بتا می تواند تا 14 روز یا بیشتر بعد از تزریق باقی بماند همینتپ موضوع می تواند

باعث مثبت بودن کاذب در تست بارداری شود.

دو تست خون بتا متوالی می تواند تعیین کند که آیا بارداری واقعی است یا خیر.

در سطح بالاتر از 12000 واحد، باید تپش قلب جنین نیز وجود داشته باشد، با این حال می تواند به سطح 22000 واحد برسد تا قلب جنین مشخص شود.

برای زنان یائسه، سطح بتا تا 14 واحد می تواند نرمال در نظر گرفته شود.با ما باشید در ادامه ی مقاله ی تفسیر جواب آزمایش بارداری

نمودار تست بتا و تفسیر جواب آزمایش بارداری

سطوح پایین مقدار این هورمون نشانه چیست؟

مقادیر پایین hCG علل مختلفی می تواند داشته باشد و می بایست آزمایش طی ۷۲-۴۸ بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود. سطوح پایین hCG میتواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • اشتباه در تعیین سن حاملگی
 • احتمال سقط یا Blighted Ovum
 • حاملگی نابجاEctopic Pregnancy

سطوح بالای مقدار این هورمون نشانه چیست؟

مقادیر زیاد hCG علل مختلفی می تواند داشته باشد و می بایست آزمایش طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود. سطوح بالای hCG می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • اشتباه در تخمین سن حاملگی
 • حاملگی مولار
 • چندقلویی

کلیاتی درباره کیتهای تشخیص بارداری خانگی

همه ی کیت های تشخیصی بارداری خانگی بیبی چک امروزی حاوی آنتی بادی های مونو کلونال یا پلی کلونال متصل به یکی از بخش های مولکول HCG بسیار حساس بوده و اگر مولکول HCG در ادرار موجود باشد توسط آنتی بادی ثانویه ضد HCG به دام افتاده و سنجش می شود. برای سیستم آشکار سازی کیت از یک آنتی بادی ثانویه که حاوی آنزیم است استفاده می شود. آنتی بادی ثانویه کمپلکس آنتی بادی اولیه HCG را آشکار می سازد. تغییر رنگ و ایجاد پاسخ مثبت و یا منفی ناشی از فعالیت یا عدم فعالیت آنزیم است. ایجاد دو خط رنگی نشانه ی بارداری را نشان می دهد. HCG ادرار به صورت کیفی و توسط HPTS یا همان home pregnancy tests سنجش می گردد.

بیبی چک تفسیر جواب آزمایش بارداری

پاسخ‌های مثبت کاذب در شرایطی مثل مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین یا کلردیازپوکساید، وجود بیماریهائی مثل پروتئینوری، هموگلوبینوری و زایمان جدید تا سقط جنین، اشتباه در روش اجرای تست و خطا در خواندن نتایج ممکن است پاسخ مثبت کاذب دیده شود که در تفسیر نتیجه باید در نظر داشت.

پاسخ‌های منفی کاذب زمانی که HCG در حد اکثر غلظت (در روز های ۶۰ تا ۸۰) می باشد، ۵ تا ۱۰% امکان ایجاد جواب منفی کاذب وجود دارد. پاسخ های منفی کاذب معمولا ناشی از خطا در انجام روش ارائه شده می باشند. علت دیگر پاسخ منفی کاذب انجام تست در روز های اول لقاح است که هنوز هورمون HCG وارد ادرار نشده است. نگهداری ادرار در ظروف غیر استاندارد، عدم رعایت دهای لازم برای واکنش و مصرف داروی کاربامازپین هم ممکن است منجر به پاسخ منفی کاذب شود.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

70 دیدگاه در جواب آزمایش بارداری را چگونه تفسیر کنیم؟

  • ghanbari می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   میزان متوسط بتا در آزمایش خون یک زن باردار، عبارتند از:

   زنان غیر باردار – کم تر از 10 U / L
   نتیجه بارداری مرزی 10 تا 25 U / L
   تست بارداری مثبت – بیش از 25 U / L

 1. فرشته می‌گوید:

  سلام ببخشین اینکه میگن 10تا 25 یا 25 به بالا توی برگه تست کجاش نوشته شده میشه راهنمایم کنین

   • محمد می‌گوید:

    نرگس
    سلام
    5 روزه پریودم عقب افتاده ازمایش دادم. گفتن منفیه
    پس چرا پریود نمیشم؟
    میشه که ازمایش اشتباه باشع؟

    • پشتیبان می‌گوید:

     سلام
     وقت بخیر
     توصیه می شود برای دریافت جواب دقیق تر تست بارداری پس از 14 روز از رابطه انجام گردد

    • افرا می‌گوید:

     خیلی ممنون از راهنمایی هاتون
     تو برگه آزمایش بالا۵۰ و بتا ۱۰۰۰ نتیجه چیه آیا ممکنه بارداری پوچ باشه؟؟؟

 2. مینا می‌گوید:

  با سلام بتای من ۲.۲ نشون میده بارداری طبیعی ندارم ولی تمام علایم بارداری رو دارم مثل سرگیجه تهوع خواب رفتگی دست و یخ کردن دست و پا این علایم میتونه بارداری خارج ز رحم باشه

   • زهرا می‌گوید:

    با سلام ..عدد بتا ۴۳۱۱۱.۷۲یعنی چی الان ۴۵ روزمه باردارم هیچ درد یا چیزی دیگه ندارم مثل قبل که باردار بودم هستم ..ممنون میشم جواب بدین تشکر ؟؟

 3. majid می‌گوید:

  با سلام همسرم ازمایش خون داده نتیجه ازمایش به این صورت بوده میشه کمک کنین ممنون میشم بدونم نتیجه چیه دقیقا :
  Result : 0
  negative 25

 4. مهدوم می‌گوید:

  سلام من برج پیش سه روز بعد پریودیم خونریزی داشتم و برج بعد چند روز دیرتر از موعد اصلی پریودم پریودشدم تو اون چند روزی که پریود نشده بودم دکتر رفتم و برام بتا نوشت روزی که آزمایش بتارو دادم روز سوم پریودم بود ولی چون همراه چنتا آزمایش دیگه نوشته بود و نسخه الکترونیک بود مجبور شدم هزینه ی اونم پرداخت کنم و آزمایشش انجام شد درحالیکه پریود بودم و هنوز هم پریودم جواب آزمایش اومده نتایجی که برای بارداری زده مستقیم ننوشته منفی یا مثبت
  BHCG:25
  Negative: <10
  Borderline:10-25

 5. مریم ساداتی می‌گوید:

  من ازمایش دادم ۲<بود بهم گفتن باید ۱ باشه ۲ یعنی شاید حامله باشی درسته این حرف؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام دوست عزیز ، جهت تفسیر جواب آزمایش با این شماره در ارتباط باشید
   09126467066

 6. هلینا می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر جواب آزمایش من 200شده مثبته یا منفی؟
  ۲۰ روز هست که پریودم عقب افتاده بی بی چک هم میدم بعد ۱۰ دقیقه بعد خط کمرنگ ظاهر میشه

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام ممنون که سایت آنی آزما رو انتخاب کردید .
   دوست عزیز 15 روز تاخیر از پریود باید آزمایش بتا بدهید .بهتره به پزشک مراجعه کنند

 7. فاطمه می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید جواب آزمایش من 0.100هست یعنی من الان باردار هستم یانه ؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام ممنون که سایت آنی آزما رو انتخاب کردید .
   بله مثبت اما بهتره که دوباره آزمایش تکرار کنید که عدد بتا ببینید اومده بالاتر یا خیر

 8. ناشناس می‌گوید:

  سلام ۲۱ سالمه
  ۴۱ روز از تایم پریودم میگذره اما پریود نشدم
  تست های بارداری هم نامشخص هستن
  دیروز ازمایش بتا دادم ۱۱ هستش
  ایا باردار هستم از ۷ فروردین دارم تست میگیرم و همه نامشخصه

 9. آفرینش می‌گوید:

  سلام من ۵ ماهه باردارم و تمام علائم حاملگی در این زمان و دارم اما جواب hcg من ۶۳.۰ هست این به چه معنیه؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام جهت تفسیر دقیق جواب آزمایش لطفا برگه ی آزمایش را برای ما ارسال کنید .
   راه های ارتباطی :
   تلگرام ، واتس اپ ، ایتا ، روبیکا
   شماره :09129414844

   • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

    سلام دوست عزیز جهت تفسیر جواب آزمایش با همکاران ما تماس بگیریدتا راهنمایی کنند .

 10. آفرینش می‌گوید:

  سلام من الان ماه ۵ بارداری ام و علائمش هم دارم حتی شکمم بزرگ شده و جواب hcg آزمایش خونم ۶۳.۰ این یعنی چی؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام جهت تفسیر دقیق جواب آزمایش لطفا برگه ی آزمایش را برای ما ارسال کنید .
   راه های ارتباطی :
   تلگرام ، واتس اپ ، ایتا ، روبیکا
   شماره :09129414844

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام جهت تفسیر دقیق جواب آزمایش لطفا برگه ی آزمایش را برای ما ارسال کنید .
   راه های ارتباطی :
   تلگرام ، واتس اپ ، ایتا ، روبیکا
   شماره :۰۹۱۲۹۴۱۴۸۴۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.