کاربرد روش تلقیح داخل رحمی یا IUI در درمان ناباروری

کاربرد روش تلقیح داخل رحمی یا IUI در درمان ناباروری

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

تلقیح داخل رحمی (IUI) یک روش درمانی باروری است که اسپرم ها مستقیماً در رحم یک زن قرار می گیرند. در روند طبیعی باروری، اسپرم باید از واژن و دهانه رحم عبور کرده و به رحم و و لوله های فالوپ برسد. در روش تلقیح داخل رحمی، اسپرم ها “شسته شده” و متمرکز شده و مستقیماً درون رحم قرار می گیرند، که آنها را به تخمک نزدیک تر می کند.

این روند می تواند احتمال بارداری را در زوج های خاصی که در بارداری مشکل داشته اند، افزایش دهد.

کاربرد روش تلقیح داخل رحمی یا IUI در درمان ناباروری

روش تلقیح داخل رحمی به چه کسانی کمک می کند؟

IUI در مقایسه با درمان های تهاجمی و پرهزینه تر مانند بارورسازی آزمایشگاهی (IVF) یک روش باروری نسبتاً غیر تهاجمی و ارزان قیمت است. در بعضی موارد ، ممکن است زوج ها قبل از در نظر گرفتن IVF در صورت لزوم با روش تلقیح داخل رحمی یا IUI شروع کنند. تلقیح داخل رحمی ممکن است تنها درمانی باشد که برای رسیدن به بارداری مورد نیاز است. روش تلقیح داخل رحمی را می توان با استفاده از اسپرم خود مرد یا اسپرم های اهدا کننده انجام داد.

روش تلقیح داخل رحمی بیشتر در این سناریوها مورد استفاده قرار می گیرد:

ناباروری غیر قابل توضیح

آندومتریوز خفیف

مشکلات دهانه رحم یا مخاط سرویکس

تعداد اسپرم کم

کاهش تحرک اسپرم

مشکلات مربوط به انزال یا نعوظ

زوج های همجنس باز که تمایل دارند باردار شوند

یک زن مجرد که مایل به باردار شدن است

زوجی که می خواهند مانع از انتقال نقص ژنتیکی از شریک زندگی مرد یا خود مرد به کودک هستند

تلقیح داخل رحمی در سناریوهای زیر مؤثر نیست:

زنان مبتلا به آندومتریوز متوسط تا شدید

زنانی که هر دو لوله فالوپ خود را برداشته اند و یا هر دو لوله فالوپ آنها مسدود شده است

زنان مبتلا به بیماری شدید لوله فالوپ

زنانی که به عفونت های متعدد لگن مبتلا شده اند

مردانی که اسپرم تولید نمی کنند (مگر اینکه زوج مایل به استفاده از اسپرم اهدا کننده باشند)

در شرایطی که روش IUI نتواند برای افراد مناسب باشد، درمان دیگری مانند IVF ممکن است مفید باشد. اگر می خواهید در مورد گزینه های درمانی خود صحبت کنید ، پزشک می تواند در تعیین بهترین دوره برای شما کمک کند.

کاربرد روش تلقیح داخل رحمی یا IUI در درمان ناباروری

روش تلقیح داخل رحمی در چه مواردی استفاده می شود

توانایی یک زوج در بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. تلقیح داخل رحمی بیشتر در زوج هایی که دارای موارد زیر هستند اسفاده می شود:

اسپرم دهنده. برای زنانی که برای بارداری باید از اسپرم اهدا شده استفاده کنند ، IUI بیشتر برای رسیدن به بارداری استفاده می شود. نمونه های اسپرم اهدا شده به صورت یخ زده از آزمایشگاه های معتبر به دست آمده و قبل از روش IUI ذوب می شوند.

ناباروری غیر قابل توضیح. IUI اغلب به عنوان اولین درمان برای ناباروری غیر قابل توضیح همراه با داروهای القا کننده تخمک گذاری انجام می شود.

ناباروری مرتبط با اندومتریوز. در مورد ناباروری مرتبط با آندومتریوز ، استفاده از داروها برای به دست آوردن تخمک با کیفیت خوب همراه با انجام IUI اغلب اولین روش درمانی است.

نازایی عامل خفیف در مردان (نازایی). تجزیه و تحلیل مایع منی شریک زندگی شما ، یکی از اولین اقدامات در ارزیابی پزشکی ناباروری ، ممکن است غلظت اسپرم زیر متوسط ، حرکت ضعیف (تحرک) اسپرم یا ناهنجاری در اندازه و شکل اسپرم را نشان دهد (مورفولوژی). IUI می تواند بر بعضی از این مشکلات غلبه کند زیرا تهیه اسپرم برای این عمل به اسپرم بسیار متحرک و نرمال از کیفیت پایین تر کمک می کند.

ناباروری عامل دهانه رحم. دهانه رحم شما ، در انتهای تحتانی رحم ، و باز شدن بین واژن و رحم شما را فراهم می کند. موکوس تولید شده توسط گردن رحم در طول زمان تخمک گذاری ، محیط ایده آل را برای سفر اسپرم از واژن شما به لوله های فالوپ فراهم می کند. اما اگر مخاط دهانه رحم شما خیلی ضخیم باشد ، ممکن است مانع از سفر اسپرم شود.

خود سرویکس همچنین ممکن است مانع از رسیدن اسپرم به تخم شود. جای زخم مانند مواردی که ناشی از بیوپسی یا روشهای دیگر ایجاد می شود ، می تواند باعث ضخیم شدن دهانه رحم شود. IUI دهانه رحم شما را دور می زند و اسپرم ها را مستقیماً درون رحم می گذارد و تعداد اسپرم های موجود را برای لقاح با تخمک در انتظار افزایش می دهد.

ناباروری عامل تخمک گذاری. IUI همچنین ممکن است برای زنانی که نازایی ناشی از مشکلات تخمک گذاری دارند ، از جمله عدم تخمک گذاری یا کاهش تعداد تخمک ها انجام شود.

حساسیت به مایع منی. به ندرت ، یک زن می تواند نسبت به پروتئین های موجود در مایع منی شریک زندگی خود حساسیت داشته باشد. انزال در مهبل باعث قرمزی ، سوزش و تورم در جایی که مایع منی با پوست تماس پیدا می کند، می شود. یک کاندوم می تواند شما را از علائم محافظت کند ، اما از بارداری نیز جلوگیری می کند. اگر حساسیت شدید باشد ، IUI می تواند موثر باشد ، زیرا بسیاری از پروتئین های مایع منی قبل از وارد شدن اسپرم برداشته می شوند.

کاربرد روش تلقیح داخل رحمی یا IUI در درمان ناباروری

در هنگام انجام مراحل تلقیح داخل رحمی چه چیزی را باید انتظار داشته باشید؟

تلقیح داخل رحمی روشی نسبتاً بدون درد و غیر تهاجمی است. IUI گاهی اوقات در آنچه “چرخه طبیعی” نامیده می شود انجام می شود ، به این معنی که هیچ دارویی داده نمی شود. یک زن به طور طبیعی تخمک گذاری می کند و اسپرم ها را در مدت زمان تخمک گذاری در مطب پزشک در داخل رحم قرار می گیرند. تلقیح داخل رحمی همچنین می تواند با تحریک تخمدان ترکیب شود.

داروهایی مانند کلومیفن سیترات (کلومید) ، hCG (گنادوتروپین کوریونی انسان) و FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول) ممکن است برای تحریک تخمدان ها به بلوغ و آزاد کردن تخمک یا چند تخمک استفاده شود. تخمک گذاری با بیش از یک تخم معمولاً احتمال بارداری را افزایش می دهد. هر مرکز پزشکی و درمان ناباروری دستورالعمل خاص خود را برای انجام روش IUI دارند. بعد از مشاوره اولیه ، وقتی که شما و پزشک معلوم کردید که روش تلقیح داخل رحمی بهترین دوره برای پیگیری و درمان مشکل شماست، یک جدول زمانی درمانی برای شما تعیین می شود.

حدود درمانی شامل موارد:

ممکن است در طی دوره خود برای انجام کارهای خونی، سونوگرافی و دستورالعمل دارو چندین مراجعه به مطب داشته باشید.

اگر داروها تجویز شوند ، معمولاً آنها را در دوره خود شروع می کنید.

حدود یک هفته پس از شروع دارو ، احتمالاً سونوگرافی دیگری نیاز دارید و احتمالاً خونریزی خواهید داشت.

بسته به نتایج آزمایش ، پزشک شما مشخص خواهد کرد که چه زمانی تخمک گذاری می کنید و شما و شریک زندگی خود به کلینیک باز خواهید گشت. این به طور معمول 10 تا 16 روز پس از شروع داروها است.

شریک زندگی شما روز عمل نمونه مایع منی را ارائه می دهد ، یا از اسپرم اهدایی استفاده می شود.

اسپرم ها بلافاصله به آزمایشگاه منتقل می شوند و در آنجا “شسته می شوند”. این فرآیندی است که در آن مایعات منی و سایر بقایای آن برداشته می شود تا اسپرم بسیار متمرکز و خالص بتواند راحت تر با تخمک لقاح یابد.

IUI یک روش سریع و معمولاً بدون درد است و نیازی به بیهوشی ندارد.

شما روی یک میز معاینه قرار خواهید گرفت و پزشکتان از یک اسپکولوم (همان ابزاری که در پاپ اسمیر استفاده می شود) برای باز کردن مهبل و تجسم دهانه رحم استفاده می شود. اسپرم ها از دهانه رحم عبور داده شده و با استفاده از یک لوله طولانی و بسیار نازک داخل رحم قرار می گیرند. شما 10 تا 30 دقیقه پس از تلقیح در مطب پزشک تحت نظارت پزشکی قرار خواهید گرفت.

بیشتر خانم ها کمی ناراحتی را تجربه می کنند ، اگرچه برخی از خانم ها ممکن است به دنبال این عمل گرفتگی خفیف رحم یا خونریزی واژن را تجربه کنند. بعضی از روش ها روز بعد از تلقیح اول، در روز دوم نیز یک بار دیگر از تلقیح استفاده می کنند. برخی از روش ها همچنین در صورت دستیابی به بارداری ، پروژسترون را برای انجام مراحل اولیه بارداری تجویز می کنند ، در حالی که برخی دیگر این گونه نیستند.
می توانید دو هفته پس از انجام IUI تست بارداری را انجام دهید.

کاربرد روش تلقیح داخل رحمی یا IUI در درمان ناباروری

خطرات روش تلقیح داخل رحمی شامل چه مواردی می باشد؟

ریسک کمی از عفونت به دنبال روش IUI وجود دارد. پزشک شما از ابزارهای استریل استفاده خواهد کرد ، بنابراین عفونت بسیار نادر است. اگر از داروهایی برای القای تخمک گذاری استفاده شود ، احتمال بارداری با نوزادان متعدد وجود دارد. از آنجا که داروهای باروری احتمال آزاد شدن بیش از یک تخمک را افزایش می دهند، همچنین احتمال بارداری را تا چند برابر افزایش می دهند. پزشک شما سعی خواهد کرد که میزان و نوع دارو را به همراه کارآیی خون و نظارت سونوگرافی متعادل کند، تا از انتشار بیش از حد بسیاری از تخم ها در یک زمان جلوگیری شود.

بعضی اوقات تخمدان ها بیش از حد به داروهای باروری (به ویژه داروهایی که به صورت تزریقی داده می شوند) واکنش نشان می دهند و وضعیتی به نام سندرم هیپراسمولاسیون تخمدان ایجاد می کنند. تعداد زیادی تخم ممکن است در یک زمان بالغ شوند و احتمالاً آزاد شوند. این امر می تواند منجر به بزرگ شدن تخمدان ، ایجاد مایعات در شکم و گرفتگی شود. در موارد بسیار نادر ، سندرم هیپراستیمولاسیون تخمدان می تواند منجر به ایجاد مایعات در قفسه سینه و شکم ، مشکلات کلیوی ، لخته شدن خون و پیچاندن تخمدان شود.

اگر در حال حاضر داروهای باروری را برای IUI مصرف کرده اید و هر علائمی را تجربه کرده اید ، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

این علائم شامل موارد:

سرگیجه یا سبکی سر

افزایش ناگهانی وزن بیش از 5 پوند

تنگی نفس

تهوع و استفراغ

درد شدید شکم یا لگن

افزایش ناگهانی در اندازه شکم

میزان موفقیت روش IUI چگونه است؟

هر زوج نسبت به IUI پاسخ متفاوتی خواهند داشت و پیش بینی موفقیت آن می تواند دشوار باشد. تعدادی از عوامل می توانند در نتیجه نهایی تلقیح داخل رحمی تأثیر بگذارد، از جمله:

سن

تشخیص نازایی زمینه ای

آیا از داروهای باروری استفاده می شود یا خیر

سایر نگرانی های اساسی در زمینه باروری

میزان بارداری به دنبال استفاده از روش IUI با توجه به دلایل نیاز شما به درمان باروری متفاوت است. میزان موفقیت در IUI در زنان بالای 40 سال و در زنانی که بعد از سه چرخه IUI باردار نشده اند ، کاهش می یابد. شما باید در مورد میزان موفقیت پیش بینی شده خود با متخصص باروری خود صحبت کنید تا ببینید این روش گزینه مناسبی برای شما است یا خیر.

کاربرد روش تلقیح داخل رحمی یا IUI در درمان ناباروری

هزینه IUI چقدر است؟

هزینه روش IUI می تواند بسته به موقعیت مکانی شما و نیازهای خاص شما به مواردی مثل داروهای مورد استفاده در این روش متفاوت باشد.به صورت کلی هزینه IUI نسبت به دیگر روش های بارورسازی مثل IVF بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر است. هزینه های این روش شامل هزینه های داروهای باروری نمی شود. هزینه های اضافی ممکن است شامل سونوگرافی ،هزینه های آزمایشگاهی و آنالیز مایع منی باشد.

برخی از شرکت های بیمه بخشی از هزینه درمان های باروری را تأمین می کنند. ممکن است بتوانید با یک صورتحساب یا متخصص بیمه در مطب پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در درک همه هزینه ها و گزینه های پرداخت کمک کنند.

همان گونه که گفته شد تلقیح داخل رحمی یک روش درمانی نسبتاً کم خطر است که می تواند یک گزینه عالی برای بسیاری از زنان یا زوجین باشد که سعی در بچه دار شدن دارند. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی دانید در باروری و بچه دار شدن مشکل دارید یا خیر، به راحتی می توانید از آزمایش هورمون های جنسی و آنالیز مایع منی استفاده کنید.

این آزمایشات به صورت اولیه اطلاعات کافی در مورد توان باروری شما به پزشک ارائه می نمایند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با یک متخصص باروری صحبت کنید. پزشک شما می تواند برای تعیین بهترین روش برای رسیدن به بارداری کمک کند ، و IUI ممکن است یک مسیر مؤثر باشد.

برای انجام این آزمایشات در منزل خود و اطلاع از وضعیت باروری خود، می توانید از امکانات آزمایش در منزل آزمایشگاه آنی آزما استفاده نمایید. برای این کار به سایت آزمایشگاه آنلاین آنی آزما مراجعه می کنید و پس از ثبت درخواست آزمایش خود به صورت آنلاین، محل نمونه برداری یا نمونه گیری در منزل خود را تعیین می کنید تا متخصصین ما در اولین فرصت نسبت به نمونه برداری در منزل اقدام نمایند. لازم به دکر است که جواب نهایی تست های شما به صورت کاملا محرمانه و تنها به صورت اینترنتی در اختیار شخض شما قرار می گیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.