تشخیص سرطان سینه چگونه است؟

تشخیص سرطان سینه

همه زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند و این خطر با افزایش سن افزایش می یابد. مانند بسیاری از انواع سرطان، سرطان پستان هر چه زودتر تشخیص داده شود، نتیجه بهتری خواهد داشت. یکی از بهترین راه ها برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه انجام ماموگرافی هر سال پس از 40 سالگی است. پزشکان اغلب از آزمایش های متعددی برای یافتن یا تشخیص سرطان سینه استفاده می کنند. معمولا زنان مشکوک به سرطان را به متخصص سینه یا جراح ارجاع می دهند. در این مقاله انواع روش های تشخیص را بررسی می کنیم.

سرطان سینه چیست؟

‌سرطان سینه بیماری می باشد که در آن سلول های سینه بدون کنترل رشد می کنند. سرطان پستان انواع مختلفی دارد. نوع سرطان بستگی به این دارد که کدام سلول در سینه به سرطان تبدیل شود. این نوع سرطان می تواند در قسمت های مختلف سینه ایجاد شود. سینه از سه قسمت اصلی لوبول، مجرا و بافت همبند تشکیل شده است. لوبول ها غده هایی بوده که شیر تولید می کنند. شیر از طریق مجراها به نوک پستان می رسد. بافت همبند (که از بافت فیبری و چربی تشکیل شده) همه چیز را احاطه نموده و در کنار هم نگه می دارد.

بیشتر سرطان های سینه از مجاری یا لوبول ها شروع می شوند. سرطان سینه می تواند از طریق رگ های خونی و لنفاوی به سایر قسمت های بدن نفوذ کند. زمانی که سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یابد، در واقع متاستاز داده است، بنابراین تشخیص زودهنگام سرطان سینه بسیار ضروری می باشد.

انواع روش های تشخیص سرطان سینه

آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تشخیص سرطان سینه به شرح زیر می باشند:

 • معاینه پستان:

پزشک هر دو سینه و غدد لنفاوی را در زیر بغل بررسی نموده و هر گونه توده یا سایر ناهنجاری ها را احساس می کند. همچنین فرد می تواند خود را معاینه نموده و تشخیص سرطان سینه در منزل نیز انجام بگیرد.

 • سونوگرافی سینه:

دستگاهی که با استفاده از امواج صوتی، از نواحی داخل سینه عکس می گیرد، سونوگرافی نامیده می شود. در واقع سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای اعماق بدن استفاده می کند. سونوگرافی سینه برای تعیین اینکه آیا توده جدید سینه توده ای جامد بوده یا کیستی پر از مایع استفاده می شود.

 • ماموگرافی تشخیصی:

اگر مشکلی در سینه خود دارید، مانند توده، یا اگر ناحیه ای از پستان در ماموگرافی غربالگری غیرطبیعی به نظر می رسد، معمولا پزشکتان از شما می خواهد که ماموگرافی تشخیصی انجام دهید. این روش تصویربرداری با اشعه ایکس به همراه جزئیات بیشتر از پستان است. ماموگرافی عکس رادیوگرافی از پستان می باشد. ماموگرافی معمولا برای تشخیص سرطان سینه استفاده می گردد.

ایجاد تصویر دقیق از داخل پستان با MRI
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای تشخیص سرطان سینه کاربرد دارد.

ایجاد تصویر دقیق از داخل پستان با MRI

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان (MRI):

نوعی اسکن بدن که از آهنربا متصل به کامپیوتر استفاده می کند. اسکن MRI تصاویر دقیقی از نواحی داخل سینه ارائه می دهد. دستگاه MRI از آهنربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویری از داخل سینه بهره می برد. قبل از MRI پستان، تزریق رنگ انجام می شود. برخلاف سایر انواع تست های تصویربرداری، MRI از تابش برای ایجاد تصاویر استفاده نمی کند.

 • برداشتن نمونه ای از سلول های پستان برای آزمایش (بیوپسی):

این روش آزمایشی است که بافت یا مایعی را از سینه خارج نموده تا زیر میکروسکوپ بررسی شده و آزمایش های بیشتری انجام گیرد. انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد (به عنوان مثال، آسپیراسیون با سوزن ظریف، بیوپسی هسته، یا بیوپسی باز). آزمایش بیوپسی راه قطعی برای تشخیص سرطان سینه می باشد. در طول بیوپسی، پزشک از یک دستگاه سوزنی تخصصی که توسط اشعه ایکس یا آزمایش تصویربرداری دیگری هدایت می شود، برای استخراج هسته ای از بافت ناحیه مشکوک به سرطان استفاده می کند. اغلب، نشانگر فلزی کوچکی در محل نمونه برداری از پستان باقی می ماند تا در آزمایش های تصویربرداری بعدی بتوان آن ناحیه را به راحتی شناسایی نمود.

نمونه های بیوپسی برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا کارشناسان سرطانی بودن سلول ها را تعیین کنند. نمونه بیوپسی برای تعیین نوع سلول های درگیر در سرطان پستان، تهاجمی بودن (درجه) سرطان بررسی می شوند. همچنین سلول های سرطانی از نظر دارا بودن گیرنده های هورمونی یا نوع دیگری از گیرنده ها که بر گزینه های درمانی تأثیر می گذارد، تجزیه و تحلیل می شوند.

بیوپسی پستان
در اینجا بیوپسی توده مشکوک سینه در حال انجام است.

بیوپسی پستان

بسته به شرایط فرد ممکن است از آزمایش ها و روش های دیگری نیز استفاده گردد. تشخیص سرطان سینه با آزمایش خون نیز انجام می گیرد.

مرحله بندی سرطان سینه

اگر سرطان پستان تشخیص داده شود، آزمایش های دیگری برای بررسی اینکه آیا سلول های سرطانی در سینه یا سایر قسمت های بدن پخش شده اند، انجام می شود. این فرآیند مرحله بندی نامیده می شود. اینکه سرطان فقط در سینه باشد، در غدد لنفاوی زیر بازو یافت شود یا به خارج از سینه گسترش یافته، مرحله سرطان را تعیین می کند. نوع و مرحله سرطان به پزشکان می گوید که به چه نوع درمانی نیاز دارید. مرحله سرطان به تعیین بهترین گزینه های درمانی کمک می کند. اطلاعات کامل در مورد مرحله سرطان شاید تا پس از انجام عمل جراحی سرطان پستان در دسترس نباشد. آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تعیین مرحله سرطان سینه شامل موارد زیر می باشد:

 • آزمایشات خون، مانند شمارش کامل سلول های خون
 • ماموگرافی دیگری از سینه برای بررسی علائم سرطان
 • ام آر آی سینه
 • اسکن استخوان
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن
 • اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)

همه افراد به همه این آزمایش ها و روش ها نیاز ندارند. پزشک بر اساس شرایط خاص بیمار و با در نظر گرفتن علائم جدیدی که ممکن است تجربه کند، آزمایش های مناسب را انتخاب می کند.

مراحل سرطان پستان از 0 تا IV متغیر بوده که 0 نشان دهنده سرطان غیر تهاجمی یا موجود در مجاری شیر می باشد. مرحله چهارم سرطان پستان که سرطان سینه متاستاتیک نیز نامیده می شود، نشان دهنده سرطانی بوده که به سایر نواحی بدن گسترش یافته است.

بهترین متخصصین در آنی آزما
انواع خدمات تشخیصی و آزمایشگاهی در آنی آزما ارائه می گردد.

بهترین متخصصین در آنی آزما

کلام پایانی

تشخیص سرطان سینه به موقع امری حیاتی است. زیرا اغلب به این معنی می باشد که فرد احتمال دارد گزینه های درمانی بسیار کمتر تهاجمی داشته باشد، در حالی که همچنان نتایج درمانی فوق العاده مثبتی را حفظ نماید. ما در آنی آزما مفتخریم که انواع خدمات سونوگرافی، رادیولوژی و کاملترین آزمایش چکاپ را زیر نظر بهترین متخصصین عرضه می نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.