hct در آزمایش خون چیست و چگونه تفسیر می شود؟

hct در آزمایش خون

تست hct  چیست و به چه منظور انجام می شود؟ در صورت مشاهده چه نشانه هایی باید برای انجام این آزمایش به پزشک مراجعه کنیم؟ رنج نرمال hct در آزمایش خون چه محدوده ای است؟ اینها سوالاتی است که احتمالاً پس از دریافت نتیجه آزمایش در ذهن شما به وجود می آید.

از تست هماتوکریت یا HCT، برای تعیین میزان غلظت خون استفاده می شود. اندازه گیری این آیتم، یک روش معمول برای اندازه گیری میزان گلبولهای قرمز در واحد حجم خون است.

در صورتی که بیمار با شکایت هایی مانند سرگیجه، تیرگی دور چشم، مشکلات بینایی و غیره به پزشک مراجعه کند، معمولاً پزشک متخصص انجام این تست را برای بیمار تجویز می کند.

پزشکان از hct در آزمایش خون برای تشخیص یک بیماری خاص یا مشخص کردن نحوه پاسخ بدن به درمان استفاده می کنند. اگر پزشک در نسخه خود دستور آزمایش CBC یا شمارش کل سلول های خونی را داده باشد، این آزمایش شامل تست هماتوکریت نیز خواهد بود.

از این آزمایش برای تشخیص کم خونی و بیماری هایی که با افزایش یا کاهش غیر نرمال گلبول های قرمز یا RBC مرتبط هستند، استفاده می شود.

در این مطلب از «آنی آزما» به بررسی مفهوم hct در آزمایش خون می پردازیم. اگر شما هم مایل به دانستن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، لطفاً تا انتها با ما همراه باشید.

آزمایش HCT به چه دلایلی تجویز می شود؟

ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که هماتوکریت بالا چیست؟ آیا بین بالا بودن هموگلوبین و هماتوکریت ارتباطی وجود دارد؟ بدن انسان ها برای سالم بودن نیاز به مقدار مشخصی گلبول قرمز دارد. HCT نشان دهنده غلظت خون بیمار است. بنابراین در صورت بالاتر بودن این فاکتور نسبت به حد نرمال، پزشک متوجه افزایش غلظت خون بیمار می شود.

hct در آزمایش خون
hct در آزمایش خون

بالا یا پایین بودن هماتوکریت می تواند نشانه ابتلا به بیماری های خونی یا کم بودن آب بدن یا سایر موارد از این دست باشد که پزشک در بررسی های خود به تشخیص قطعی در این زمینه می رسد. hct در آزمایش خون به دلایل مختلف توسط پزشک متخصص تجویز می شود. از جمله دلایل شایع درخواست آزمایش HCT می توان به تشخیص کم آبی بدن، کم خونی، تشخیص غلظت خون، سرطان، کمبود های ناشی از رژیم غذایی نامناسب و غیره اشاره کرد.

پزشکان پس از مشاهده نتایج و با توجه به نرمال غلظت خون در برگه ازمایش و شرایط بیمار، نسبت به درمان و تجویز داروهای مناسب تصمیم گیری می کنند. یکی دیگر از فاکتورهای مرتبط با گلبول های قرمز و hct در آزمایش خون، فاکتور Mcv در آزمایش خون است. در واقع، Mcv عدد نشان دهنده متوسط اندازه گلبول های قرمز است. از اندازه گیری این فاکتور برای تعیین نوع کم خونی بیمار استفاده می شود و ممکن است پزشک برای تشخیص قطعی، به این فاکتور نیاز داشته باشد.

اندازه گیری تعداد گلبول های قرمز
اندازه گیری تعداد گلبول های قرمز

نحوه انجام آزمایش HCT

تست تعیین HCT یا هماتوکریت یک آزمایش خون ساده است که با نمونه گیری از خون وریدی انجام می شود.  برای انجام این تست نیازی به ناشتا بودن نیست؛ ولی در صورتی که پزشک به همراه این آزمایش، تست های دیگری که نیاز به ناشتایی دارند را تجویز کرده باشد، در آن صورت رعایت شرایط ضروری می شود.

برای انجام این آزمایش و تعیین hct در آزمایش خون، تکنسین مقداری از خون وریدی فرد را با سرنگ گرفته و در یک یا چند ویال جمع‌آوری کرده و برای ارزیابی به تکنسین مربوطه ارجاع می دهد.

کلام آخر

ممکن است پزشک برای شما آزمایش خون تجویز کرده باشد و شما به دلایل مختلف از قبیل ترافیک، مشغل کاری و غیره نتوانید به آزمایشگاه مراجعه کنید. اصلاً نگران نباشید، چرا که امکان انجام کلیه آزمایشات به صورت دقیق و تخصصی در محل مد نظر شما، از طریق بسترهای معتبری همچون «آنی آزما» فراهم است.

آزمایش خون در منزل با آنی آزما
آزمایش خون در منزل با آنی آزما

کارشناسان مجرب ما با مراجعه به محل و با رعایت همه پروتکل های بهداشتی، خدمات نمونه گیری را در منزل یا محل کار شما انجام داده و نمونه ها را به بهترین و معتبرترین آزمایشگاه ها ارسال می کنند. نتیجه آزمایش در اولین فرصت به شما اطلاع داده می شود. در صورت نیاز به انجام هر نوع آزمایش در محل، لطفاً در اسرع وقت با همکاران ما در آنی آزما تماس بگیرید.

 

 

خدمات مرتبط:

چکاپ ویژه مو

چکاپ ویژه روماتیسم

مقالات مرتبط:

اطلاعات کلی درباره تفسیر آزمایش خون

مزایای منحصر به فرد نمونه گیری آزمایش خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.