چگونه از طریق موی سر، اعتیاد فرد تشخیص داده می شود؟

آزمایش تشخیص اعتیاد با موی سر

یکی از مهمترین اتفاقات تلخی که گریبان جامعه را گرفته است، اعتیاد است که متاسفانه در سال های اخیر، نسل جدید را بسیار درگیر کرده است. تمامی تلاش متخصصین در امر ترک اعتیاد بر این است که شرایط برای این آزمایش تسهیل شده و فرد معتاد سریع تر، پاک به دامن جامعه بازگردد. در ابتدا لازم است آزمایشات تشخیص اعتیاد انجام گیرد. در کنار تمام آزمایش هایی که در گذشته برای این منظور انجام می گرفت، امروزه تشخیص اعتیاد از طریق موی سر نیز امکان پذیر است. این روش جدید، توجه زیادی را به خود جلب کرده و با توجه به سهولت نمونه گیری، درخواست زیادی را به دنبال داشته است. اگر برای شما نیز این سوال پیش امده است که چگونه از طریق موی سر می توان اعتیاد را تشخیص داد، حتما این مقاله را با دقت مطالعه کنید؟

آزمایش تشخیص اعتیاد با موی سر

آزمایش اعتیاد با موی سر (Hair drug test) یکی از روش های نوین نمونه گیری برای تشخیص اعتیاد می باشد. مزیت های این روش باعث شده تا این روش توسط افراد زیادی درخواست شود و به صورت تدریجی به عنوان روش ترجیحی افراد برای تشخیص اعتیاد تبدیل می شود . متاسفانه اعتیاد یکی از معضلات جوامع امروزی به شمار می رود و یک نوع بیماری می باشد که در آن وابستگی شدید جسمی و روحی به ماده ی خاص وجود دارد. تشخیص این بیماری از طریق خون، ادرار، عرق، بزاق و حتی موی سر امکان پذیر است. ( برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی هر آن چه که باید از آزمایش اعتیاد بدانید مراجعه شود). تلاش های فرد مبتلا به اعتیاد برای کتمان اعتیاد و منفی کردن جواب های آزمایش اعتیاد متخصین را برای پیدا کردن راه چاره برای این مسئله واداشته است.

تمامی روش های نمونه برداری از خون، بزاق، ادرار، عرق ممکن است توسط فرد مبتلا به اعتیاد مورد سوء استفاده قرار گیرد ولی خوشبختانه با کشف روش آزمایش اعتیاد با موی سر این مشکل حل شده است. دقت و همچنین اختصاصیتی که این روش برای تشخیص انواع مختلف مواد مخدر به همراه دارد، باعث می شود تا ضمن کاهش جواب های منفی و مثبت کاذب در این روش، فرد آزمایش دهنده نیز نتواند تداخلات خارجی برای تغییر و تاثیر در جواب نهایی آزمایش داشته باشد. در ادامه توضیحات بیشتری در زمینه خدمت شما عزیزان ذکر می شود تا با جزئیات این روش آشناتر شوید.

آزمایش تشخیص اعتیاد با موی سر

علت درخواست آزمایش اعتیاد با موی سر:

صحبت از آزمایش اعتیاد، در زمان پایه گذاری زندگی مشترک در چارچوب قانونی، جزو شرایط عقد نامه است. آزمایش اعتیاد یکی از آزمایش های مهم در آزمایشات ازدواج به شمار می رود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی آزمایش های لازم قبل ازدواج مراجعه شود). البته آزمایش عدم‌ اعتیاد، شاید در ایران به دلیل رشد پدیده اعتیاد، عادی شده باشد اما در کشورهای دیگر جزو شرایط ازدواج نیست. از طرفی، اعتیاد یکی از عوامل اصلی طلاق است.‌ موی سر در مدت زمانی طولانی رشد می کند و ممکن است یک تار موی سر در تمام مدت که فرد به مواد مخدر اعتیاد داشته است، در حال رشد باشد. بنابراین این مو حاوی تمامی اطلاعات مرتبط با اعتیاد فرد است.

فردی اگر برای مدتی اعتیاد داشته باشد ولی برای آن که اعتیاد خود را کتمان کند ممکن است از مصرف مواد برای مدتی خودداری کند به این طریق به اصطلاح ماده ی مخدر از خون، ادرار و غیره به طور کامل پاک شود. در واقع آزمایش با این نمونه ها اعتیاد فرد را در چند روز اخیر نشان می دهد ولی توجه داشته باشید آن ماده ی مورد نظر همچنان در موی سر فرد مبتلا تا زمانی که کوتاه شود وجود خواهد داشت.

تنها زمانی آزمایش اعتیاد با موی سر منفی خواهد بود که فرد موهای خود را کاملا از ته کوتاه کند و برای مدت طولانی که موهای فرد رشد می کند، هیچ گونه مصرف مواد مخدر را نداشته باشد و به اصطلاح ترک کند. البته آن چه که مسلم است رویش مو مدت زمان زیادی طول می کشد و در زمان کوتاهی امکان پذیر نیست. به همین دلیل آزمایش اعتیاد با موی سر روش مطمئنی برای انجام آزمایش اعتیاد به شمار می رود.

روش انجام آزمایش اعتیاد با موی سر:

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که برایتان سوال پیش آمده است که آزمایش اعتیاد با موی سر به چه صورت قابل انجام است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت یکی از ارگان های دفعی در بدن مو می باشد. بسیاری از مواد مصرف شده می تواند وارد مو شده و تنها با چیده شدن حذف می شوند. محققان از این خصوصیت استفاده کرده و از موی سر به عنوان نمونه ای برای بررسی مواد مخدر استفاده می کنند. در آینده به عنوان آزمایش قطعی برای شناسایی مصرف مواد مخدر افراد استفاده خواهد شد. نمونه ی موی سر بعد از تهیه (نمونه باید از ریشه جدا شده باشد) با مواد مخصوص شستشو داده می شود تا هر گونه آلودگی از روی مو شسته شود.

روش انجام این آزمایش به دو صورت است:

• الایزا ELISA

• GC / MS (روش تائیدی بر جواب مثبت)

الایزا (ELISA)

آزمایش اعتیاد با موی سر در ابتدا به وسیله روش الایزا انجام می شود. الایزا روشی عمومی در بیوشیمی غربالگری است. این آزمایش با استفاده از آنزیم فاز جامد برای تشخیص حضور لیگاند (معمولا یک پروتئین) در یک نمونه مایع با استفاده از آنتی بادی هایی که علیه پروتئین مورد نظر اندازه گیری می شوند، استفاده می شود. مثبت بودن جواب به صورت یک ماده ی رنگی صورت می گیرد. پس از ظهور رنگ ، شدت آن با استفاده ی دستگاه الیزا ریدر خوانده می شود. عدد خوانده شده غلظت ماده ی مخدر را نشان می دهد. بعد از مثبت شدن جواب الیزا نمونه با روش GC/MSجهت تایید ، مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمایش تشخیص اعتیاد با موی سر

روش الایزا جزو روش های آزمایشگاهی نسبتا ساده می باشد که نیاز به تجهیزات گران قیمت و خاصی ندارد و تقریبا هر آزمایشگاهی می تواند از این روش برای شناسایی انواع مواد مخدر استفاده نماید. تنها ایراد این روش در این است که جواب های نهایی ممکن است دارای خطای بالایی باشد. به این معنی که فرد ممکن است به صورت اشتباه جواب نهایی او مثبت یا منفی باشد. دلیل این جواب های مثبت و منفی کاذب در این روش، وجود واکنش های متقاطع با سایر آنتی ژن ها یا آنتی بادی های موجود در نمونه ادرار یا خون می باشد.

روش GC/MS

آزمایش اعتیاد با موی سر به روش GC/MS یکی از دقیق ترین و البته گران ترین روش های تشخیص اعتیاد ونوع ماده مخدری که فرد به آن اعتیاد دارد می باشد. در این روش از دستگاه پیشرفته و همچنین یک فرد آموزش دیده برای بررسی احتمال وجود یک ماده خاص در نمونه فرد استفاده می شود. متاسفانه به دلیل گران بودن این روش و همچنین نیاز به تخصص ویژه تر برای کارکرد دستگاه، استفاده از این روش در همه آزمایشگاه ها مقدور نمی باشد و معمولا برای موارد خاص تر کاربرد دارد.

روش GC/MS یا دستگاه گاز کروماتوگراف – طیف سنج جرمی روش آنالیزی است که از تلفیق خصوصیات کروماتوگراف گازی و طیف سنج جرمی برای شناسائی مواد مختلف در یک نمونه استفاده می نماید. یکی از کاربرد های مهم این روش برای تشخیص دارو ها می باشد. از مزیت های این روش تشخیص نمونه با مقادیر بسیار کم می باشد. از دستگاه GC/MS در پزشکی قانونی به نام استاندارد طلائی یاد می شود، زیرا بررسی وجود ماده ای در نمونه با احتمال صد در صد با روش های خاص این دستگاه قابل تشخیص است. به علاوه این روش حداقل می تواند تشخیص دهد که یکی از چندین ماده خاص قطعاً در داخل نمونه وجود دارد و درصد احتمالی وجود ۱۷ ماده ی مختلف را در نمونه با دستگاه اعلام می شود.

چه مواد مخدری با آزمایش اعتیاد با موی سر مشخص می شود؟

این تست معمولا برای شناسایی مواد مخدر زیر کاربرد دارد:

• آمفتامین ها

• متی آمفتامین ها

• ماری جوآنا

• کوکائین

• داروهای روان گردان (PCP)

• اپید ها (کدیین ها، مورفین ها و غیره)

آزمایش تشخیص اعتیاد با موی سر

مزیت روش آزمایش اعتیاد با موی سر:

روش آزمایش اعتیاد با موی سر دارای مزایای ویژه و منحصر به فردی می باشد که افراد و پزشکان متخصص در ترک اعتیاد را بر این وا داشته که از این روش به عنوان یک روش مطمئن و قابل اتکا برای تشخیص و بررسی روند اعتیاد افراد استفاده نمایند. این مزایا عبارتند از:

• امکان تشخیص اعتیاد تا ۹۰ روز پس از آخرین مصرف (تعداد روز ها معمولا در روش های دیگر بین 10 تا 15 روز می باشد.)

• روش مطمئن و دقیق و عدم وجود امکان تقلب افراد مبتلا به اعتیاد در انجام آزمایش

• امکان بررسی وضعیت بهبودی فرد مبتلا به اعتیاد بعد از دوره ی درمان ترک

• تغییرات ظاهری بر روی نمونه اعم از شستن، رنگ کردن، قلیایی یا اسیدی کردن و غیره تاثیری بر جواب آزمایش ندارد.

مثبت شدن جواب آزمایش اعتیاد در آزمایش اعتیاد با موی سر به چه معناست؟

آزمایش عدم اعتیاد، دال بر معتاد بودن یا نبودن یک فرد نیست. الگوی مصرف مواد مخدر عوض شده و به تبع آن آزمایشگاه ها هم روش های جدیدی را برای تشخیص اعتیاد آزمایش می کنند. با این حال خیلی ها می گویند، زمان ازدواج جواب آزمایش همسرشان منفی بوده اما بعد از ازدواج متوجه سابقه اعتیاد در طرف مقابل شان شده اند.

آزمایش تشخیص اعتیاد با موی سر

در تست عدم اعتیاد، جدا از مصرف مواد مخدر ، مصرف یک سری داروها باعث می شود نمونه ادرار با روش غربالگری نتیجه مثبت دهد، لذا با آزمایش تأییدی TCL باید مورد بررسی قرار گیرد. بیشترین دارویی که در روش غربالگری باعث نتیجه مثبت می شود، داروهای کدئین دار است. در آزمایش اعتیاد با موی سر نیز ممکن است دارو باعث مثبت گزارش شدن جواب آزمایش شود.

شرایط انجام آزمایش اعتیاد با موی سر

برای انجام این آزمایش شرایط خاصی مورد نیاز نیست ولی نمونه ی موی سر تهیه شده باید از ریشه جدا شده باشد تا وضعیت فعلی فرد نیز مشخص شود. البته شما باید مصرف هر گونه دارو یا ماده خاص در یک ماه اخیر را به پزشک یا آزمایشگاه اطلاع دهید. در صورت امکان توصیه می شود موی انتخاب شده نیز هیچ گونه تغییر از جمله رنگ کردن و غیره نداشته باشد.

سعی کنید روز انجام آزمایش موهای شما تمیز و مرتب باشد. موی برداشته شده معمولا به اندازه ای نیست که قابل تشخیص باشد، پس نگران کچل شدن یا دیده شدن ناحیه ای که مو برداشته می شود نیز نباشید.

آزمایش تشخیص اعتیاد با موی سر

آیا رنگ کردن مو تاثیری در جواب آزمایش اعتیاد با موی سر دارد؟

رنگ کردن، شستشوی مو، ژل زدن و یا اسپری مو هیچ تاثیری بر جواب آزمایش اعتیاد با موی سر ندارد. در واقع رنگ کردن و یا هرگونه تغییراتی که در سطح مو انجام می شود، تاثیری بر ترکیبات و ساختار درونی آن نمی تواند داشته باشد اما در صورت امکان توصیه می شود موی شما تا آنجا که امکان دارد، بدون تغییر باشد.

نکته: آزمایش اعتیاد با موی سر برای فردی که به تازگی و تنها چند روز است که مواد مخدر مصرف کرده است، مناسب نیست. علت این موضوع نیز در سرعت کند رشد موها می باشد. برای ظاهر شدن ماده ی مخدر در مو باید مو بعد مصرف ماده ی مورد نظر رشد کند و ماده ی مخدر تنها در آن قسمت مو قابل بررسی می باشد. در واقع بر خلاف سایر روش های تشخیص اعتیاد که سریعا و بلافاصله بعد از مصرف انواع مواد مخدر قابل تشخیص است، در روش آزمایش اعتیاد با موی سر، مدتی زمان لازم است تا ماده مخدر به وسیله خون به ریشه مو رفته و در آنجا با رشد مو در این آزمایش قابل تشخیص باشد.

اگر شما نیز تمایل دارید تا از وضعیت اعتیاد خود یا یکی از نزدیکان خود به وسیله روش آزمایش اعتیاد با موی سر آگاهی داشته باشید می توانید به سایت آزمایشگاه آنلاین آنی آزما مراجعه کرده و ضمن انجام پذیرش به صورت غیر حضوری، نسبت به نمونه برداری و انجام آزمایش در منزل به صورت کاملا محرمانه اقدام نمایید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

4 دیدگاه در چگونه از طریق موی سر، اعتیاد فرد تشخیص داده می شود؟

 1. دریا می‌گوید:

  سلام من می تونم پنهانی از طریق موی سر همسرم متوجه بشم اعتیاد داره
  نمونه موی ایشان را پست کنم برای شما
  اگر امکانش هست لطفا راهنمایی کنید چون هسرم بچه میخواد ولی من یکبار شیره تریاک تو جیبش دیدم بهش اعتماد ندارم

  • بی خیال می‌گوید:

   سلام شما میتوانید با خرید کیت های تست اعتیاد از داروخانه خیلی راحت وسریع ومطمعن پی به اعتیاد یا عدم اعتیاد شوهرتان ببرید برای هر ماده مخدر کیت جداگانه هست ویک نمونه کیت هم هست که مشخص کننده همه مواد مخدر هست شما اگر شک دارین ک تریاک یا شیره استفاده میکنه باید تست مرفین تهیه کنید اگر به شیشه ش‌ک دارین تست امفتامین یا همون شیشه کافیه چند قطره از ادرار شوهرتان را تهیه کیت را ب مدت ۵دقیقه داخل ان گزاشته اگه دوخط مثبت تشکیل شد مثبت واگر یک خط منفی تست با روش مو درایران بعید میدونم باشه وچنانچه هم باشد هزینه ان بالا ونتیجه ان مطمعن نیست مخصوصا ک شما میخواهید مو راپست کنید به بهانه های مختلف میتوانید طوری ک اصلا همسرتان شک نکند ادرار اورا تهیه کنید در حد چند قطره من خودم ب همسرم شک داشتم وبا گعتن یک دروغ تونستم ادرار اورا تهیه کنم گفتم درکتابی خواندم اگر ادرار مرد را ب پای یک گل بریزم وگل خشک نشود ما صاحب پسر میشویم وب راحتی تونستم بفهمم ک مصرف میکند یانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.