esr در آزمایش خون چیست و چگونه انجام می شود؟

میزان نرمال esr در خون

آیا می دانید esr در آزمایش خون چیست و به چه معنا است؟ زمانی که شما آزمایش خون می دهید، گلبول های قرمز با سرعت بسیار کمی به سمت ته ظرف رفته و در آن جا رسوب می کنند. در این زمان پلاسمای شفافی در قسمت بالایی گلبول ها ایجاد می شود؛ اما در برخی مواقع ممکن است، سرعت رسوب این گلبول ها افزایش پیدا کند و سریع تر از حالت نرمال ته نشین شوند.

 این مسئله به افزایش سطح esr منجر می شود و ممکن است نشان دهنده وجود التهابات و عفونت های مختلف در سطح بدن شما باشد. برای این که به شما بگوییم  esr در آزمایش خون به چه معنا است، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

esr در آزمایش خون چیست؟

Esr یا Erythrocyte Sedimentation Rate به سرعت رسوب کردن و ته نشین شدن گلبول های قرمز گفته می شود. این آزمایش سرعت اغلب در آزمایشگاه ها به دست می آید و برای این کار، سرعت ته نشین شدن گلبول های خون، به مدت یک ساعت بررسی می شود. هر چه سرعت رسوب بالاتر باشد، احتمال وجود التهاب در بدن بیمار نیز بیشتر خواهد بود.

از Esr یا سدیمانتاسیون به عنوان یک نشان دهنده التهاب در بدن استفاده می شود. البته دقت داشته باشید که این آزمایش اغلب به صورت مکمل با سایر تست ها توسط پزشک برای شما تجویز می شود. این آزمایش به شکل اختصاصی قادر به یافتن عفونت و التهاب در بدن شما نخواهد بود و تنها به عنوان یک هشدار دهنده عمل می کند و شما در کنار آن به سایر تست ها و آزمایش ها نیاز دارید تا مشکلتان را متوجه شوید.

بیشتر بخوانید: بررسی نتایج آزمایش خون به صورت آنلاین

بررسی تفسیر کامل آزمایش esr

حال که متوجه شدید esr در آزمایش خون چیست، بهتر است، شما را با تفسیر آن آشنا کنیم. محدوده نرمال این آزمایش در آقایان و بانوان متفاوت است. در اغلب موارد رنج نرمال esr در زنان کمی بیشتر از مردان است. به طور معمول بانوانی که زیر 50 سال سن دارند، باید esr بین 0 تا 20 میلی متر در ساعت داشته باشند. این مقدار در آقایان زیر 50 سال برابر است با 0 تا 15 میلی متر در ساعت.

esr در آزمایش خون چیست
esr در آزمایش خون چیست

با افزایش سن ممکن است، میزان نرمال esr افزایش پیدا کند و در آقایان به 0 تا 20 میلی متر و در بانوان به 0 تا 30 میلی متر در ساعت برسد. البته برخی مواقع امکان دارد، پزشک برای کودکان نیز این آزمایش را تجویز کند، رنج نرمال برای کودکان اغلب 0 تا 10 میلی متر در ساعت است.

بیشتر بخوانید: نحوه خواندن آزمایش خون و نکات مهم آن

بالا بودن esr در آزمایش خون

اکنون می خواهیم به این سوال که آیا esr بالا خطرناک است؟ پاسخ دهیم. زمانی که esr در آزمایش خون افزایش پیدا می کند، ممکن است، نشان دهنده التهاب در خون و بدن شما باشد. البته باید دقت داشته باشید تنها با استفاده از این آزمایش بیماری های بدن خود را تشخیص دهید؛ بنابراین باید این ازمایش را به صورت مکمل با سایر آزمایش ها انجام دهید تا پزشک بتواند، وجود التهاب و بیماری را در بدن شما تشخیص دهد. در ادامه به شما می گوییم که دلیل بالا بودن esr در آزمایش خون چیست.

  • بیماری های عفونی: این بیماری ها ممکن است به صورت عفونت باکتریال یا عفونت های ویروسی باشند.
  • ابتلا به سرطان: زمانی که سرطان باعث ایجاد متاستاز می شود، ممکن است در بدن التهاب ایجاد شده و میزان esr را افزایش می دهد.
  • تصادف یا آسیب به بدن در اثر آن: در برخی مواقع ممکن است در اثر تصادف آسیب هایی به بدن وارد شود که باعث بالا بودن esr در آزمایش خون می شود.
  • بیماری های التهابی سیستماتیک: از جمله این بیماری ها می توان به بیماری های روماتیسمی، واسکولیت ها، بیماری های التهابی در روده و … اشاره کرد.
  • حساسیت های دارویی
  • بیماری های کلیوی
علت بالا بودن esr در آزمایش خون چیست
علت بالا بودن esr در آزمایش خون چیست

بررسی محدوده خطر ESR

مسئله بعدی که قصد بررسی آن را داریم، محدوده خطر esr چقدر است. برای بررسی این محدوده شما در ابتدا باید علت افزایش سطح آن را پیدا کنید. زمانی که بیماری هایی هم چون سرطان داشته باشید، ممکن است محدوده خطر esr برای شما بالای 100 در نظر گرفته شود. در واقع این عدد نشان دهنده وجود انواع سرطان های وخیم در بدن فرد است. بهتر است دقت داشته باشید که هر زمان میزان esr در بدن شما افزایش پیدا کرد، سریعا به دنبال انجام آزمایش های مکمل بروید تا سریعا بیماری خود را پیدا کرده و آن را درمان کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره هزینه آزمایش خون در منزل

دلایل پایین بودن esr در آزمایش خون چیست؟

در برخی موارد نیز دیده شده که میزان esr در ازمایش خون پایین بوده است. این مسئله به این معنا است که تمام گلبول های قرمز در یک ساعت ته نشین، نشده اند. این مسئله ممکن است، دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت:

  • بالا رفتن میزان قند خون: این مسئله ممکن است به میزان زیادی باعث کاهش esr خون شود.
  • پلی سایتمی: این بیماری به غلظت خون نیز مشهور است و ممکن است به علت بالا بودن سطح هموگلوبین های موجود در خون باعث پایین آمدن esr در خون شود.
  • کم خونی سلول های داسی شکل: در این بیماری هموگلوبین های خون ناقص هستند و همین مسئله به پایین آمدن esr خون منجر می شود.
  • بیماری شدید کبدی
محدوده خطر esr در آزمایش خون
محدوده خطر esr در آزمایش خون

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به سوال esr در آزمایش خون چیست پاسخ دهیم. Esr به سرعت ته نشین شدن و رسوب گلبول های قرمز در خون گفته می شود. پزشک اغلب این آزمایش را به همراه سایر تست ها تجویز می کند تا وجود التهاب و بیماری را در بدن شخص مشخص کند. میزان نرمال esr اغلب بین 0 تا 25 برای تمام افراد در نظر گرفته شده است. شما می توانید، این آزمایش را به راحتی در منزل توسط متخصصان آنی آزما انجام دهید. وب سایت آنی آزما همواره در تلاش است تا درمان را برای شما عزیزان راحت تر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.