تفسیر آزمایش سرطان: آزمایشات مورد استفاده در تشخیص سرطان

تفسیر آزمایش سرطان: آزمایشات مورد استفاده در تشخیص سرطان

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

تفسیر آزمایش سرطان می تواند به پزشک متخصص شما در تشخیص سرطان کمک کند. اگر پزشک شما نگران است که ممکن است سرطان داشته باشید، ممکن است برای اطمینان به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید. آزمایش سرطان از طریق خون اغلب بخشی از این فرآیند است. نمونه های گرفته شده برای آزمایش خون سرطان در آزمایشگاه از نظر علائم سرطان مورد آزمایش قرار می گیرند. هنگامی که نمونه ها زیر میکروسکوپ مشاهده می شوند، ممکن است سلول های سرطانی واقعی را نشان دهند. سایر آزمایشات خون ممکن است پروتئین یا سایر مواد ساخته شده توسط سرطان را پیدا کند. آزمایش خون همچنین می تواند به پزشک شما بگوید که اندام های شما چقدر خوب کار می کنند.

در تفسیر آزمایش سرطان باید به این نکته توجه داشته باشی که اکثر آزمایشات خون به تنهایی برای تشخیص سرطان استفاده نمی شوند. اما آنها می توانند سرنخ هایی ارائه دهند که ممکن است تیم مراقبت های بهداشتی شما را به تشخیص سوق دهد. برای اکثر انواع سرطان، برای اطمینان بیشتر به روشی برای برداشتن نمونه ای از سلول ها برای آزمایش نیاز است.

نمونه گیری در منزل

در تفسیر آزمایش سرطان کدام آزمایشات ممکن است درخواست شود

در تفسیر آزمایش سرطان برخی از آزمایش‌های خونی که برای تشخیص سرطان استفاده می‌شوند عبارتند از:

آزمایشی برای شمارش سلول های خونی شمارش کامل خون (CBC) مقدار هر نوع سلول خونی را در نمونه خون شما اندازه گیری می کند. سرطان خون ممکن است با استفاده از این آزمایش پیدا شود.

آزمایشی که پروتئین های خون را بررسی می کند. یک آزمایش خون الکتروفورز پروتئین های مختلف موجود در خون شما را بررسی می کند تا پروتئین های ساخته شده توسط سیستم ایمنی بدن شما را که با میکروب مبارزه می کند، پیدا کند. این آزمایش برای تشخیص مولتیپل میلوما مفید است.

و آزمایش هایی برای یافتن مواد شیمیایی ساخته شده توسط سلول های سرطانی. آزمایش های نشانگر تومور از نمونه خون برای جستجوی مواد شیمیایی ساخته شده توسط سلول های سرطانی استفاده می کنند.

این آزمایش‌ها همیشه به تشخیص سرطان کمک نمی‌کنند

همان گونه که گفته شد، چیزی که باید در تفسیر آزمایش سرطان در نظر داشته باشید این است که این آزمایش‌ها همیشه به تشخیص سرطان کمک نمی‌کنند، زیرا بسیاری از سلول‌های سالم نیز این مواد شیمیایی را می‌سازند. و برخی از شرایط که سرطانی نیستند، می توانند باعث سطوح بالای تومور مارکرها شوند. درعوض، آزمایش‌های نشانگر تومور بیشتر پس از تشخیص سرطان برای بررسی موثر بودن درمان استفاده می‌شوند.

نمونه هایی از نشانگرهای تومور شامل آنتی ژن اختصاصی پروستات

نمونه هایی از نشانگرهای تومور شامل آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) برای سرطان پروستات و آنتی ژن سرطان 125 (CA 125) برای سرطان تخمدان است. نمونه های دیگر عبارتند از آنتی ژن کارسینومبریونیک (CEA) برای سرطان روده بزرگ و آلفا فتوپروتئین برای سرطان بیضه.

آزمایش هایی برای جستجوی سلول های سرطانی

آزمایش هایی برای جستجوی سلول های سرطانی آزمایش‌های سلول تومور در گردش، سلول‌های سرطانی را در خون شما شناسایی می‌کنند. اگر سلول‌ها از جایی که شروع کرده‌اند جدا شده و به سایر قسمت‌های بدن پخش شوند، ممکن است در خون باشند. آزمایشات سلول تومور در گردش بیشتر پس از تشخیص سرطان استفاده می شود.

همه افراد مبتلا به سرطان به آزمایش سلول تومور در گردش نیاز ندارند

این آزمایش‌ها گاهی برای چند نوع سرطان از جمله سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات استفاده می‌شوند. محققان در حال بررسی این هستند که چگونه این آزمایش ها ممکن است به افراد مبتلا به انواع دیگر سرطان کمک کند.

آزمایش هایی برای جستجوی مواد ژنتیکی سلول های سرطانی

این آزمایش ها از نمونه خون برای جستجوی قطعات کوچکی از مواد ژنتیکی سلول های سرطانی به نام DNA استفاده می کنند. سلول‌های سالم و سلول‌های سرطانی به‌عنوان بخشی از فرآیند طبیعی رشد و مردن، قطعات را دور می‌اندازند یا از هم می‌شکنند. این تکه های سلولی راه خود را به داخل خون باز می کنند تا بدن بتواند آنها را دفع کند. آزمایش‌های ویژه این تکه‌های سلولی را در یک نمونه خون جستجو می‌کنند. در افراد مبتلا به سرطان، گاهی اوقات از این آزمایش ها برای درک تغییرات DNA موجود در سلول های سرطانی استفاده می شود.

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از نتایج برای انتخاب بهترین درمان استفاده می کند

یک روز ممکن است ارائه دهندگان از این آزمایش ها برای تشخیص علائم سرطان در افراد سالم بدون علامت استفاده کنند. این یک حوزه تحقیقاتی فعال است. اگر آزمایش خون شما نتیجه ای را نشان می دهد که انتظار نمی رود، ممکن است برای یافتن علت به آزمایش ها و روش های دیگری نیاز داشته باشید.

در تفسیر آزمایش سرطان کدام آزمایشات ممکن است درخواست شود

تفسیر آزمایش سرطان در چه مواردی استفاده می شود

تفسیر آزمایش سرطان اغلب برای موارد زیر استفاده می‌شوند:

  • برای درمان خود برنامه ریزی کنید اگر سطح نشانگر تومور کاهش یابد، معمولاً به این معنی است که درمان مؤثر است.
  • کمک کنید تا بفهمید آیا سرطان به بافت های دیگر سرایت کرده است یا خیر
  • به پیش بینی نتیجه یا دوره احتمالی بیماری خود کمک کنید
  • بررسی کنید که آیا سرطان شما پس از درمان موفقیت آمیز عود کرده است یا خیر
  • افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان را غربال کنید. عوامل خطر می تواند شامل سابقه خانوادگی و تشخیص قبلی نوع دیگری از سرطان باشد

چرا به تست تومور مارکر نیاز دارم؟

اگر در حال حاضر تحت درمان سرطان هستید، درمان سرطان را به پایان رسانده اید یا به دلیل سابقه خانوادگی یا دلایل دیگر در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان هستید، ممکن است به آزمایش نشانگر تومور نیاز داشته باشید. نوع آزمایشی که انجام می دهید به سلامت، سابقه سلامتی و علائمی که ممکن است داشته باشید بستگی دارد. در زیر برخی از رایج ترین انواع تومور مارکرها و موارد استفاده از آنها آورده شده است.

CA 125 (آنتی ژن سرطانی 125)

تومور مارکر برای: سرطان تخمدان

برای موارد زیر استفاده می شود:

ببینید آیا درمان سرطان موثر است یا خیر

ببینید آیا سرطان پس از پایان درمان عود کرده است یا خیر

CA 15-3 و CA 27-29 (آنتی ژن های سرطانی 15-3 و 27-29)

تومور مارکرها برای: سرطان سینه

مورد استفاده برای: نظارت بر درمان در زنان مبتلا به سرطان پستان پیشرفته

PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات)

تومور مارکر برای: سرطان پروستات

برای موارد زیر استفاده می شود:

غربالگری سرطان پروستات

کمک به تشخیص سرطان پروستات

درمان را زیر نظر بگیرید

بررسی کنید که آیا سرطان پس از پایان درمان عود کرده است یا خیر

CEA (آنتی ژن کارسینومبریونیک)

تومور مارکر برای: سرطان کولورکتال و همچنین برای سرطان های ریه، معده، تیروئید، پانکراس، سینه و تخمدان

برای موارد زیر استفاده می شود:

ببینید آیا درمان سرطان موثر است یا خیر

ببینید آیا سرطان پس از پایان درمان عود کرده است یا خیر

AFP (آلفا فتوپروتئین)

تومور مارکر برای: سرطان کبد و سرطان تخمدان یا بیضه

برای موارد زیر استفاده می شود:

کمک به تشخیص سرطان کبد

دریابید که آیا سرطان گسترش یافته است (مرحله سرطان)

ببینید آیا درمان سرطان موثر است یا خیر

شانس بهبودی را پیش بینی کنید

B2M (بتا 2-میکروگلوبولین)

تومور مارکر برای: مولتیپل میلوما، برخی از لنفوم ها و لوسمی ها

برای موارد زیر استفاده می شود:

ببینید آیا درمان سرطان موثر است یا خیر

شانس بهبودی را پیش بینی کنید

چرا به تست تومور مارکر نیاز دارم؟

در طول آزمایش نشانگر تومور چه اتفاقی می افتد؟

روش های مختلفی برای آزمایش نشانگرهای تومور وجود دارد. آزمایش خون رایج ترین نوع آزمایش نشانگر تومور است. همچنین ممکن است از آزمایش ادرار یا بیوپسی برای بررسی نشانگرهای تومور استفاده شود. بیوپسی یک روش جزئی است که شامل برداشتن یک قطعه کوچک از بافت برای آزمایش است.

اگر در حال انجام آزمایش خون هستید، یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

اگر آزمایش ادرار می‌گیرید، از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود بخواهید دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه ارائه نمونه شما ارائه دهد.

اگر در حال انجام بیوپسی هستید، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با بریدن یا خراش دادن پوست، یک قطعه کوچک از بافت را خارج می کند. اگر ارائه دهنده شما نیاز به آزمایش بافت از داخل بدن شما داشته باشد، ممکن است از یک سوزن مخصوص برای برداشتن نمونه استفاده کند.

 

آیا برای آماده شدن برای آزمون باید کاری انجام دهم؟

معمولاً برای آزمایش خون یا ادرار به آمادگی خاصی نیاز ندارید. اگر بیوپسی می کنید، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از عمل ناشتا باشید (نخورید و ننوشید). اگر در مورد آمادگی برای آزمایش خود سؤالی دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟

انجام آزمایش خون خطر بسیار کمی دارد. ممکن است در نقطه ای که سوزن گذاشته شده درد خفیفی یا کبودی داشته باشید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می روند. هیچ خطری برای آزمایش ادرار وجود ندارد. اگر بیوپسی انجام داده اید، ممکن است در محل بیوپسی کمی کبودی یا خونریزی داشته باشید. همچنین ممکن است برای یک یا دو روز کمی ناراحتی در محل داشته باشید.

آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟

تفسیر آزمایش سرطان چگونه است؟

بسته به نوع آزمایشی که داشتید و نحوه استفاده از آن، تفسیر آزمایش سرطان شما ممکن است:

به تشخیص نوع یا مرحله سرطان خود کمک کنید.

نشان دهید که آیا درمان سرطان شما موثر است یا خیر.

به برنامه ریزی درمان آینده کمک کنید.

نشان دهید که آیا سرطان شما پس از پایان درمان عود کرده است یا خیر.

اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

آیا چیز دیگری وجود دارد که باید در مورد آزمایشات نشانگر تومور بدانم؟

اطلاعات ارائه شده توسط نشانگرهای تومور ممکن است محدود باشد زیرا:

برخی از شرایط غیر سرطانی می توانند نشانگرهای تومور را ایجاد کنند.

برخی از افراد مبتلا به سرطان نشانگرهای تومور ندارند.

همه انواع سرطان نشانگر تومور ندارند.

بنابراین، نشانگرهای تومور معمولاً به تنهایی برای تشخیص یا نظارت بر سرطان استفاده نمی شوند. اما در صورت استفاده در کنار تست های دیگر می توانند مفید باشند.

نمونه گیری در منزل

محدودیت‌های آزمایش‌های نشانگر تومور

تست های تومور مارکر کامل نیستند. آنها اغلب مختص سرطان نیستند و ممکن است به اندازه کافی حساس نباشند تا عود سرطان را تشخیص دهند. وجود تومور مارکرها به تنهایی برای تشخیص سرطان کافی نیست. احتمالاً برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرطان یا عود احتمالی به آزمایش‌های دیگری نیاز خواهید داشت.

برخی از محدودیت‌های آزمایش‌های نشانگر تومور در زیر فهرست شده‌اند:

یک بیماری یا بیماری که سرطانی نیست می تواند سطح نشانگر تومور را افزایش دهد.

افراد بدون سرطان ممکن است سطح تومور مارکر بالایی داشته باشند.

سطوح نشانگر تومور می تواند در طول زمان تغییر کند. آزمایش ها ممکن است هر بار یک نتیجه را دریافت نکنند.

ممکن است سطوح نشانگر تومور تا زمانی که سرطان بدتر نشود، بالا نرود. این به تشخیص زودهنگام سرطان یا در افراد در معرض خطر کمک نمی کند. همچنین کمکی به یافتن عود نمی کند.

برخی از سرطان ها نشانگرهای توموری که در خون یافت می شوند را نمی سازند. و برخی از انواع سرطان هیچ نشانگر تومور شناخته شده ای ندارند.

ممکن است سطوح نشانگر تومور شما بالا نرود، حتی اگر نوع سرطان شما معمولاً نشانگرهای تومور ایجاد می کند

تومور مارکر چست؟

ماده ای است که در خون، ادرار یا بافت بدن شما یافت می شود. اصطلاح “تومور مارکرها” ممکن است به پروتئین هایی اشاره داشته باشد که هم توسط سلول های سالم و هم سلول های سرطانی در بدن ساخته می شوند. همچنین ممکن است به جهش، تغییرات یا الگوهای موجود در DNA تومور اشاره داشته باشد. تومور مارکرها را نشانگرهای زیستی نیز می نامند.

پزشکان ممکن است از تست های نشانگر تومور برای اطلاع از ابتلا به سرطان استفاده کنند. این آزمایش‌ها همچنین می‌توانند به پزشکان کمک کنند تا درباره سرطان شما بیشتر بدانند و به برنامه‌ریزی درمان کمک کنند.

هیچ کسی بهتر از پزشک نمی‌تواند در تفسیر تفسیر آزمایش سرطان به شما کمک کند

فهمیدن این که هر آزمایش به چه معناست سبب می‌شود تصویری کلی از وضعیت سلامتی‌تان داشته باشید. به این ترتیب حرف پزشک را بهتر می‌فهمید و سوالات آگاهانه تری خواهید پرسید. این امر سبب می‌شود تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. تفسیر آزمایش سرطان آنی آزما، راه‌حل خوبی است که با پزشک در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیقی از نتیجه آزمایش دریافت کنید. کافیست درخواست تفسیر آزمایش خود را ثبت نمایید و سپس نتیجه آزمایش را بارگذاری کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.