کاربرد های آزمایش هورمون رشد در کودکان

کاربرد های آزمایش هورمون رشد در کودکان

آزمایش هورمون رشد یکی از مهم ترین آزمایش ها می باشد که برای بررسی علت رشد کم در افراد استفاده می شود. آزمایش هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. هورمون رشد (هورمون رشد) یکی از چندین هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز در مغز شماست. این هورمون همچنین با عنوان هورمون رشد انسانی (Hهورمون رشد) یا سوماتوتروپین شناخته می شود.

هورمون رشد نقش مهمی در رشد و پیشرفت عادی انسان به ویژه در کودکان و نوجوانان دارد. سطح هورمون رشد که بالاتر یا پایین تر از حد نرمال باشد، می تواند منجر به مشکلات سلامتی در کودکان و بزرگسالان شود.

اگر پزشک شما مشکوک باشد که بدن شما ممکن است هورمون رشد بیش از حد یا خیلی کمی تولید کند ، آنها آزمایشاتی برای اندازه گیری سطح هورمون رشد در خون شما انجام می دهند. شناسایی هرگونه مسائل مربوط به هورمون رشد به پزشک کمک می کند تا مشکل شما را تشخیص داده و بهترین دوره درمانی را برای شما تعیین کند.

چندین نوع تست مختلف برای هورمون رشد وجود دارد ، و بسته به نوع آزمایش پزشک ، پروتکل هر آزمایش متفاوت است. مانند همه آزمایش های پزشکی ، پیروی از همه دستورالعمل های آماده سازی متخصصین آزمایشگاه برای شما مهم است.

کاربرد های آزمایش هورمون رشد در کودکان

به طور کلی ، برای آزمایش هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان پزشک از شما می خواهد:

برای مدت زمانی خاص قبل از تست ناشتا باشید

حداقل 12 ساعت قبل از آزمایش مصرف ویتامین بیوتین یا B7 را متوقف کنید

اگر ممکن است در نتایج آزمایش تداخل ایجاد کند ، چند روز قبل از آزمایش مصرف برخی از داروهای تجویزی را متوقف کنید

برای برخی از آزمایشات ، پزشک ممکن است دستورالعمل های اضافی آماده سازی ارائه دهد.

برای افراد نرمال سطح هورمون رشد معمولا در سطح طبیعی می باشد، بنابراین آزمایش هورمون رشد به طور معمول برای این افراد انجام نمی شود. اگر پزشک فکر کند که سطح هورمون رشد در بدن شما غیر طبیعی است ، به احتمال زیاد یک یا چند آزمایش زیر را درخواست خواهد داد.

آزمایش هورمون رشد از طریق خون

آزمایش هورمون رشد از طریق خون برای اندازه گیری میزان هورمون رشد در خون شما استفاده می شود. برای آزمایش ، یک نمونه خون از شما گرفته می شود. این آزمایش کاملاً روتین است و ناراحتی یا خطر کمی را به همراه دارد.

نمونه خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. نتایج آزمایش هورمون رشد از طریق خون نشان می دهد که میزان این هورمون در لحظه ای که از شما نمونه برداری شده است، چقدر می باشد. با این وجود ، این مقادیر ممکن است اطلاعات کافی برای کمک به پزشک شما در تشخیص نباشد، زیرا سطح هورمون رشد در بدن شما به طور طبیعی در طول شبانه روز افت و خیز بالایی می تواند داشته باشد.

کاربرد های آزمایش هورمون رشد در کودکان

آزمایش فاکتور رشد -1 شبه انسولین (IGF-1)

آزمایش فاکتور رشد -1 شبه انسولین آزمایش IGF-1)) اغلب هم زمان با آزمایش هورمون رشد از طریق خون انجام می شود. اگر آزمایش هورمون رشد مقادیر بالا یا مقادیر بسیار پایینی را نشان دهد، سطح IGF-1 نیز همسو با این آزمایش تغییر پیدا می کند.

مهمترین مزیت بررسی IGF این است که برخلاف هورمون رشد ، سطح آن پایدار است. برای هر دو آزمایش فقط یک نمونه خون لازم است.

آزمایش هورمون رشد از طریق خون و IGF-1 معمولاً اطلاعات کافی را برای تشخیص بیماری در اختیار پزشك شما قرار نمی دهند. این آزمایشات معمولاً برای غربالگری استفاده می شوند، به طوری که پزشک می تواند در مورد نیاز به آزمایش های بعدی تصمیم بگیرد. اگر پزشک شما مشکوک باشد که بدن شما هورمون رشد خیلی زیاد تولید می کند ، احتمالاً تست سرکوب هورمون رشد یا آزمایش تحریک هورمون رشد را درخواست می دهد.

آزمایش سرکوب هورمون رشد

آزمایش سرکوب هورمون رشد به پزشک شما کمک می کند که تایید نماید بدن شما هورمون رشد بیش از حد زیادی تولید می کند. برای این آزمایش ، یک نمونه خون از شما گرفته می شود. سپس از شما خواسته می شود یک محلول استاندارد حاوی گلوکز، که نوعی قند است، بنوشید. این محلول طعم شیرینی دارد و ممکن است طعم های مختلفی داشته باشد.

در طی دو ساعت پس از نوشیدن محلول، متخصص آزمایشگاه چند نمونه دیگر از خون شما را در فواصل زمانی معین خواهد کشید. این نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند.

در بیشتر افراد ، گلوکز تولید هورمون رشد را کاهش می دهد. آزمایشگاه سطح هورمون شما را در برابر میزان مورد انتظار در هر بازه آزمایشی بررسی می کند.

تست تحریک هورمون رشد

آزمایش تحریک هورمون رشد به پزشک شما کمک می کند تا شرایط تولید مقادیر بسیار زیاد یا نقص در تولید هورمون رشد را تشخیص دهد. برای انجام این آزمایش هورمون رشد، یک نمونه خون اولیه از شما گرفته می شود سپس متخصصین آزمایشگاه به شما دارویی را می دهند که باعث می شود بدن شما هورمون رشد را آزاد کند. سپس نمونه خون شما در فواصل زمانی معین و پس از گذشت دو ساعت ، تحت گرفته خواهد شد. نمونه ها پس از مصرف محرک به آزمایشگاه فرستاده شده و با سطح هورمون رشد مورد انتظار در هر بازه زمانی مقایسه می شوند.

هزینه آزمایش هورمون رشد

هزینه آزمایش هورمون رشد بسته به نوع بیمه شما ، محلی که در آن آزمایش انجام شده است ، و اینکه از کدام آزمایش هورمون رشد استفاده شده است، متفاوت خواهد بود. ساده ترین آزمایش هورمون رشد، آزمایشات هورمون رشد از طریق خون و IGF-1 است که فقط نیاز به یک نمونه خون تصادفی دارند. به صورت کلی آزمایش هورمون رشد در صورت درخواست پزشک متخصص تحت پوشش بیمه می باشد.

کاربرد های آزمایش هورمون رشد در کودکان

تفسیر نتایج آزمایش هورمون رشد

پزشک شما نتایج آزمایش شما را دریافت و آنها را تفسیر می کند. اگر نتایج آزمایش نشان می دهد که شما ممکن است یک بیماری مرتبط با هورمون رشد داشته باشید یا نیاز به آزمایش بیشتر دارید ، پزشک شما معمولاً برای یک قرار ملاقات پیگیری با شما تماس خواهد گرفت.

به طور کلی ، نتایج آزمایش هورمون رشد و آزمایش IGF-1 اطلاعات کافی برای تشخیص اختلال مربوط به این هورمون ارائه نمی دهند. اگر نتایج غیرمعمول باشد ، پزشک احتمالاً آزمایشات سرکوب یا تحریک هورمون رشد را درخواست می کند. اگر سطح هورمون رشد شما در طی آزمایش سرکوب بالا باشد ، به این معنی است که گلوکز همانطور که انتظار می رفت میزان هورمون رشد را کاهش نمی دهد. اگر IGF-1 شما نیز بالا بود ، پزشک شما ممکن است تولید بیش از حد هورمون رشد را تشخیص دهد. از آنجا که بیماری های مربوط به هورمون رشد بسیار نادر است و می تواند برای تشخیص چالش برانگیز باشد ، ممکن است پزشک آزمایش های دیگری را نیز پیشنهاد کند.

اگر سطح هورمون شما در طی یک آزمایش تحریک هورمون رشد پایین باشد ، بدن شما آنقدر که انتظار می رود این هورمون را تولید نمی کند. اگر سطح IGF-1 شما نیز پایین بود ، ممکن است کمبود هورمون رشد را نشان دهد. باز هم ، پزشک شما احتمالاً آزمایش های بیشتری را به اطمینان از تشخیص احتمالی درخواست می نماید.

دامنه طبیعی برای نتایج آزمایش هورمون رشد

برای آزمایشات سرکوب هورمون رشد، نتایج پایین تر 0.3 نانوگرم در میلی لیتر (ng / میلی لیتر) محدوده طبیعی در نظر گرفته شده است. نتایج بالاتر از این مقدار نشان می دهد که بدن شما ممکن است هورمون رشد زیادی تولید کند.

برای تست تحریک هورمون رشد، غلظت اوج بالاتر از 5 نانوگرم در میلی لیتر در کودکان و بالاتر از 4 نانوگرم در میلی لیتر در بزرگسالان به طور کلی در محدوده طبیعی در نظر گرفته می شود.

با این وجود ، دامنه نتایج طبیعی ممکن است بسته به آزمایشگاه و ارائه دهنده خدمات درمانی شما متفاوت باشد. به عنوان مثال ، برخی از دستورالعملها از غلظت اوج بالاتر از 10 نانوگرم در میلی لیتر در مترمربع منبع اطمینان در کودکان حمایت می کنند تا با استفاده از تست های تحریک ، کمبود هورمون رشد را به طور کامل رد کنند.

کاربرد های آزمایش هورمون رشد در کودکان

آزمایش هورمون رشد در کودکان

پزشک ممکن است آزمایش هورمون رشد در کودکان را برای کودکانی که علائم کمبود هورمون رشد دارند، درخواست نماید. این علائم شامل:

تاخیر در رشد بدن و رشد استخوان ها

بلوغ دیررس

قد کمتر از حد نرمال

کمبود هورمون رشد یک وضعیت بسیار نادر است و معمولاً علت کوتاه بودن قد یا رشد آهسته کودک نیست. یک کودک ممکن است به دلایل بسیاری از جمله ژنتیک، قدی کمتر از میزان متوسط داشته باشد.

رشد آهسته نیز مخصوصاً درست قبل از دوره بلوغ برای اکثر کودکان یک وضعیت معمول و عادی است. كودكان مبتلا به كمبود هورمون رشد معمولاً كمتر از 2 اينچ در سال رشد مي كنند.

آزمایش هورمون رشد در کودکان همچنین اگر علائمی وجود داشته باشد که بدن کودک هورمون رشد بیش از حدی تولید می کند، ممکن است مفید باشد. به عنوان مثال ، این علائم می تواند با یک بیماری نادر شناخته شده به عنوان غول پیکری اتفاق بیفتد، که باعث می شود استخوان های فرد بلند، عضلات و اندام ها در کودکی بیش از حد رشد کنند.

کاربرد های آزمایش هورمون رشد در کودکان

آزمایش هورمون رشد در بزرگسالان

بدن بزرگسالان برای حفظ توده عضلانی و تراکم استخوان و تنظیم سوخت و ساز بدن به هورمون رشد تکیه می کند. اگر هورمون رشد خیلی کمی تولید کنید، احتمالاً تراکم استخوان و توده عضلانی کمتری خواهید داشت. یک آزمایش معمول خون به نام پروفایل لیپید ممکن است تغییر در سطح چربی خون شما را نشان دهد. با این حال ، کمبود هورمون رشد بسیار نادر است. تولید مقادیر بالای هورمون رشد در بزرگسالان می تواند یک بیماری نادر به نام آکرومگالی ایجاد کند و باعث ضخیم شدن استخوان ها شود. آکرومگالی در صورتی که درمان نشود، می تواند تعدادی از عوارض از جمله خطر بیشتر برای ابتلا به آرتریت و مشکلات قلبی ایجاد کند.

مقادیر بسیار بالا یا بسیار پایین هورمون رشد می تواند بیماری های جدی را برای فرد ایجاد نماید. با این حال ، باید به خاطر داشته باشید که این شرایط نادر است. پزشک شما ممکن است آزمایش هورمون رشد شما را با استفاده از آزمایش های سرکوب یا تحریک هورمون رشد بررسی کند.

اگر نتایج آزمایش شما میزان هورمون رشد غیرمعمول را نشان دهد ، پزشک احتمالاً آزمایشات بیشتری را درخواست می نماید تا علت دقیق این موضوع مشخص شود. اگر به بیماری های مرتبط با هورمون رشد مبتلا شده باشید ، پزشک بهترین روش درمانی را به شما توصیه می کند. هورمون رشد مصنوعی اغلب برای کسانی که کمبود این هورمون را دارند تجویز می شود. برای بزرگسالان و کودکان ، تشخیص زودهنگام برای افزایش شانس نتیجه خوب مهم است.

در صورتی که شما نیز نگران این موضوع هستید که کودک شما دارای رشد کافی و مناسب نیست و یا اینکه احتمال می دهید به دلیل نقص در ترشح هورمون رشد کودک شما دارای قد کوتاهی باشد، بهتر است از همین دوران کودکی و در سنین رشد، مشکل فرزند خود را به موقع تشخیص دهید و با انجام روش های درمانی ساده، این مشکلات را به صورت دائمی برطرف نمایید. آزمایش هورمون رشد به شما کمک می کند تا این مشکلات را تشخیص دهید.

اگر شما نیز تمایل دارید این آزمایش را با درخواست پزشک یا به صورت خویش فرما انجام دهید، به راحتی می توانید به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه کنید و با پذیرش آزمایش خود، آدرس و زمان نمونه برداری در منزل را تعیین نمایید تا کلیه آزمایش های شما از جمله تست های تحریکی آزمایش هورمون رشد که به دو بار خونگیری نیاز دارد را در منزل خود و با خیال کاملا راحت انجام دهید. آزمایش در منزل به شما این امکان را می دهد تا بدون خارج شدن از منزل خود و حضور در اجتماعات و مراکز درمانی و بیمارستانی که کانون انتقال بیماری هایی مثل کرونا هستند، در شرایط خانگی خود و به راحتی و با هزینه بسیار کم و معقول آزمایش های خود را انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

یک دیدگاه در کاربرد های آزمایش هورمون رشد در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.