هزینه تست hpv زنان در سال 1402

هزینه تست hpv زنان

آزمایش hpv به عنوان تشخیص ویروس هیومین پاپیلوما که یکی از عوامل زگیل تناسلی است انجام می شود. هزینه تست  hpv زنان در زمان انجام پاپ اسمیر جداگانه محاسبه می ‌شود؛ اگر بیمار قصد انجام این آزمایش را دارد باید مبلغی که در نظر گرفته شده است را به عنوان هزینه تست بپردازد. همچنین می ‌توان آزمایش hpv را در منزل توسط متخصصین برای خانم ها و آقایان انجام داد؛ که در این زمان نمونه گیری از واژن بانوان توسط متخصص ماما و نمونه گیر آقا برای آقایان انجام می ‌شود. دریافت جواب تست hpv حدوداً ۲۰ الی ۲۲ روز طول می‌ کشد.

اگر جواب آزمایش فرد مثبت باشد و به موقع اقدام به درمان نکند احتمال تبدیل زگیل تناسلی به سرطان دهانه رحم در بانوان وجود دارد. اگر هزینه تست  hpv زنان و مردان به طور کامل پرداخت شود در کوتاه ‌ترین زمان نمونه به دست آمده به آزمایشگاه تشخیص مولکولی و ژنتیک ارجاع داده می‌ شود. همچنین آقایانی که مشکوک به hpv هستند نیز می‌ توانند با اقدام به درمان از پیشروی بیماری جلوگیری نمایند.

چرا تست اچ پی وی انجام بدیم؟

تست hpv برای تشخیص بیماری زگیل تناسلی است همانطور که اشاره شد hpv یک بیماری ویروسی پوستی بوده که باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی، مقعدی، دهانی می‌ شود. معمولا در زمان انجام آزمایش hpv می توانند تست پاپ اسمیر را نیز انجام دهند که دراین مواقع باید هزینه تست  hpv زنان و آزمایش پاپ اسمیر بصورت جداگانه پرداخت شود.

اگر بیماری بموقع تشخیص داده نشود ممکن است فرد مبتلا، به بیماری ‌هایی نظیر سرطان در اندام‌ های جنسی شوند که شایع‌ ترین سرطان در زنان، سرطان دهانه رحم است. طریقه انجام تست hpv به این گونه است که از سلول ‌های پوششی ناحیه جنسی نمونه برداری می شود و برای انجام این آزمایش از ابزارهای مخصوص سواپ استفاده می کنند که با کمک آن ها از ضایعه‌ های پوستی که در دهانه رحم و ناحیه تناسلی یا دهانه واژن نمونه برداری شده است برای غربالگری به آزمایشگاه ارسال می ‌گردد.

بیشتر بخوانید: آزمایش hpv برای چیست و چه اهمیتی دارد؟

نکته حائز اهمیتی که درباره تست hpv وجود دارد این است که به هیچ عنوان نمی ‌توان ‏hpv را از طریق آزمایش خون تشخیص داد. توصیه می شود خانم ها و آقایان بالای 30 سال و افرادی که در اطراف ناحیه تناسلی خود اعم از: مقعد، واژن، روی آلت تناسلی آقایان، بیضه، اطراف دهان و… شاهد زگیل هستند هرچه سریع تر اقدام به انجام آزمایش کنند و همچنین خانم های مبتلا به سرطان دهانه رحم، افرادی که رابطه جنسی متعدد دارند نیز باید اقدام به انجام تست hpv کنند.

ویروس hpv جزو دسته ای از ویروس‌ هایی است که از طریق تنفس منتقل نمی‌ شود و راه های انتقال آن تماس جنسی، رابطه مقعدی با فرد مبتلا است. از دیگر راه ‌هایی که ممکن است به ویروس hpv مبتلا شوید استفاده از توالت فرنگی و ظروف شخص مبتلا می باشد اما درصد ابتلا در این زمان بسیار کمتر است.

تست hpv
تست hpv

هزینه تست hpv  زنان چقدر است؟

هزینه تست hpv  زنان و مردان هیچ تفاوتی ندارد. ‌هزینه تست hpv سال 1402 حدوداً 1800000 اعلام شده است که hhpv با دفترچه تامین اجتماعی 1500000 می باشد. برخی از افراد قصد دارند که تست پاپ اسمیر را نیز به همراه ازمایش hpv انجام دهند که در این زمان می بایست 350000 هزار تومان نیز بابت هزینه تست پاپ اسمیر پرداخت نمایند.

اگر تست hpv را در منزل انجام دهید زمان جوابدهی آزمایش حداکثر 15 روز کاری خواهد بود و به سادگی و در کوتاه ترین زمان می توانید جواب آزمایش خود را دریافت نمایید. همچنین بسته به پزشک طرف قرار داد امکان دارد که هزینه تست hpv را بیمه تامین اجتماعی و یا سایر بیمه ها پرداخت نمایند. اما پرداخت هزینه اصلی آزمایش hpv بیمه تکمیلی عهده دار است.

بیشتر بخوانید: هزینه آزمایش hpv در بهترین آزمایشگاه

انجام آزمایش hpv نیز همانند تست پاپ اسمیر دو مرحله دارد که در قسمت اول نمونه برداری انجام می گردد و در وهله دوم تحویل نمونه به آزمایشگاه است. نمونه دریافتی از شخص باتوجه به بیمه آن به آزمایشگاه ارسال شده و هزینه مطابق با قبض توسط مراجعه کننده پرداخت می گردد.

تمامی افرادی که رابطه جنسی پرخطری را پشت سر گذاشتند باید تست hpv را انجام دهند. همچنین انجام آزمایش hpv برای تمامی افرادی که شریک جنسی دارند امری کاملاً ضروری به حساب می ‌آید. ممکن است برخی از افراد به دلیل استرس و احساس شرم نتوانند برای انجام تست به مراکز درمانی مراجعه کنند و یا به دلیل بالا بودن هزینه تست  hpv زنان بسیاری از بانوان از انجام تست صرف نظر کنند؛ اما اصلاً جای نگرانی وجود ندارد چرا که می‌ توانید تست hpv را در منزل نیز انجام دهید و همچنین با داشتن بیمه تکمیلی یا بیمه تامین اجتماعی هزینه تست  hpv خانم ها و آقایان کاهش می‌ یابد و پرداخت آن بر عهده بیمه خواهد بود.

تست hpv در منزل
تست hpv در منزل

تست اچ پی وی در منزل

برای انجام تست hpv در منزل لازم است که نمونه ای از سلول‌ های دهانه رحم بانوان و یا قسمت هایی از بدن آقایان که دچار این بیماری شده‌ اند جمع آوری شود که هزینه تست hpv زنان و هزینه تست آقایان در منزل یکسان است. برای جمع آوری نمونه باید از متخصصین زنان زایمان یا ماما برای بانوان و متخصصین آزمایشگاه برای آقایان کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: تفسیر تست hpv و نحوه انجام آن در مردان و زنان

نمونه گیری آزمایش زگیل تناسلی در منزل نیز همانند نمونه ‌گیری آزمایشگاه با کمک تست پاپ اسمیر انجام می‌ شود که شخص متخصص با کمک ابزاری به نام اسپکولوم دهانه واژن را باز کرده و سپس با کمک ابزاری که شبیه به فرچه است از سلول‌ های پوششی دهانه رحم نمونه برداری می‌ کند. همچنین می توانید هزینه تست hpv زنان و همچنین مردان را در منزل نیز پرداخت نمایید که سپس متخصص مربوطه بعد از به دست آوردن نمونه تست hpv برای تشخیص به شیوه pcr نمونه را به آزمایشگاه مربوطه تحویل می دهند.

هزینه تست hpv زنان
هزینه تست hpv زنان

قبل از انجام تست hpv زنان و مردان باید از چه کار هایی اجتناب کرد؟

برای انجام تست hpv آمادگی خاصی نیاز نیست اما برای دریافت نتیجه آزمایش مطلوب بهتر است چند نکته را رعایت کنید تا بتوانید جواب تست بدون خطا داشته باشید. مواردی که باید رعایت کنید عبارت اند از:

  • دو روز قبل از انجام تست از مقاربت خودداری کنید
  • 2الی 3 روز قبل از انجام تست hpv از ژل و کرم های واژینال استفاده نکنید
  • از انجام آزمایش در دوران قاعدگی جدا خودداری کنید
  • اگر داروی خاصی مصرف می کنید قبل از انجام تست hpv با دکتر خود در میان بگذارید چرا که ممکن است بعضی از دارو ها در جواب آزمایش تاثیر بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.