هزینه آزمایش طب کار در مراکز مختلف

هزینه آزمایش طب کار

هزینه آزمایش طب کار، ممکن است در مراکز مختلف، با توجه به نوع آزمایش و منطقه جغرافیایی، متفاوت باشد. هزینه ‌ها معمولا به عواملی مانند محل مرکز، خدمات ارائه شده، نوع آزمایش و سایر عوامل وابسته به آزمایشگاه، بستگی دارند. بهترین راه برای اطلاع از هزینه آزمایش طب کار در مراکز مختلف، مشورت با مراکز طب کار مختلف است. با برقراری ارتباط با این مراکز و ارائه جزئیات آزمایش مورد نظر، می ‌توانید اطلاعات دقیق تری در مورد هزینه ‌ها دریافت کنید. در برخی موارد، بیمه ‌های سلامت می ‌توانند هزینه آزمایش طب کار را پوشش دهند. بنابراین، اگر بیمه سلامت دارید، می ‌توانید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و آن را دریافت کنید.

پزشکان این رشته یاد می گیرند که شرایط کاری می توانند تاثیرات بسیار زیادی بر روی سلامت افراد داشته باشد. همچنین تلاش می کنند که محیط کار را طوری بهینه کنند که کارگر کمترین صدمات ناشی از کار را داشته باشد. برای بررسی این عوامل ابتدا سلامت کلی کارگر مورد ارزیابی قرار می گیرد و مشکلات جسمی و روانی فرد به طور کامل در پرونده او ثبت می گردد. سپس میزان اثرات فعالیت شغلی بر روی افراد مختلف با توجه به شرایط اولیه آن ها مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

هزینه طب کار چگونه محاسبه می شود؟

هزینه طب کار، شامل هزینه‌ های مختلفی است که برای انجام آزمایش و مشاوره در زمینه سلامت و ایمنی شغلی پرداخت می شوند. هزینه‌ های طب کار ممکن است شامل موارد زیر باشند:

هزینه آزمایش ‌ها

شامل هزینه آزمایش‌ها مختلفی است که برای ارزیابی سلامت و ایمنی شغلی انجام می ‌شود. این نوع هزینه ها، عبارتند از آزمایش خون، آزمایش ادرار، آزمایش تنفسی و غیره.

بیشتر بخوانید: با اهداف و کاربرد طب کار آشنا شوید

هزینه مشاوره

شامل هزینه مراجعه و مشاوره با پزشک طب کار یا متخصصان دیگری است که در زمینه سلامت و ایمنی شغلی فعالیت می ‌کنند.

هزینه تجهیزات و وسایل

این مورد، شامل هزینه تهیه و استفاده از تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای آزمایش‌ها و ارزیابی ‌های طب کاری است.

هزینه مدارک و گواهینامه ‌ها

هزینه مدارک و گواهینامه ها، عبارت است از: هزینه صدور، تمدید مدارک، گواهینامه ‌های لازم برای ایمنی و سلامت شغلی است.

هزینه طب کار معمولا توسط مراکز طب کار، بیمه‌ های سلامت یا کارفرمایان پرداخت می ‌شود. محاسبه دقیق هزینه طب کار بستگی به نوع آزمایشات و خدمات مورد نیاز دارد و می ‌تواند در هر مرکز و منطقه متفاوت باشد.

انواع آزمایشات طب کار و هدف از انجام آن ها
انواع آزمایش‌های طب کار و هدف از انجام آن ها

هدف از معاینات طب کار چیست؟

معاینات طب کار، به منظور ارزیابی سلامت و ایمنی شغلی انجام می ‌شوند. این معاینات به کارفرما و کارگران کمک می ‌کنند تا به شناسایی و پیشگیری از خطرات و بیماری‌ های مرتبط با محیط کار بپردازند. برخی از اصلی ‌ترین علل معاینات طب کار عبارتند از:

معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای

گاهی اوقات، انجام آزمون های استخدامی و یا مصاحبه هایی که به منظور جذب نیرو، انجام می شود، نیازمند انجام آزمایش‌های مختلفی است. در این مورد، معاینات طب کار انجام می شود.

برای انجام چنین آزمایشاتی، ارائه یکسری مدارک، الزامی است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 1. معرفی نامه از سوی کارفرما

کارفرما باید یک معرفی نامه برای تهیه کند که اطلاعات شخصی شما را شامل می ‌شود. این معرفی نامه، تاکید می‌کند که شما جهت انجام معاینات طب کار مراجعه کرده ‌اید.

 1. کارت ملی یا شناسنامه

برای اثبات هویت، معمولا نیاز به ارائه کارت ملی یا شناسنامه دارید.

 1. نتایج آزمایش‌های قبلی

در صورتی که قبلا آزمایش‌های طب کاری انجام داده‌ اید، نتایج آن ها نیز ممکن است، برای ارزیابی تکمیلی استفاده شود.

 1. فرم‌ های سوالنامه

ممکن است بخشی از فرم‌ های سوالنامه ‌ای را پر کنید که شامل اطلاعات پزشکی و سوابق بیماری ‌های شما است.

 1. عکس پرسنلی

برخی از مراکز طب کار، ممکن است یک عکس پرسنلی از شما بخواهند.

بیشتر بخوانید: آزمایش طب کار؛ چه مواردی بررسی می شود؟

مدارک لازم برای طب کار

اگر قصد انجام آزمایش طب کار را دارید، باید مدارکی را آماده کنید. شما با در دست داشتن این مدارک می توانید به آزمایشگاه ها مراجعه کنید و آزمایش های مربوطه را انجام دهید. در ادامه مدارک لازم برای طب کار را به شما معرفی می کنیم:

 • ارائه یک عدد معرفی ‌نامه از کارگزینی
 • اصل و کپی از کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه
 • کارت پایان خدمت همراه با کپی آن برای آقایان
 • عکس سه در چهار با زمینه سفید
 • پرداخت هزینه طب کار به آزمایشگاه
 • ناشتا بودن: حداقل 10 ساعت قبل از آزمایش،از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • استفاده از عینک یا سمعک در صورت کم شنوا بودن یا ضعیف بودن چشم
لیست مراکز طب کار تامین اجتماعی در تهران
لیست مراکز طب کار تامین اجتماعی در تهران

لیست آزمایش‌های طب کار

علاوه بر معاینات پزشکی که شامل اپتومتری، نوار قلب، تست تنفسی، شنوایی سنجی و … است، آزمایش های دیگری نیز از شما گرفته می شود. این آزمایش ها از طریق نمونه ادرار و خون سلامتی شما را مورد بررسی قرار می دهد. در ادامه این آزمایش ها را با هم بررسی می کنیم:

معاینات اندام های مختلف

پیش از این که هزینه طب کار را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است بدانید که در گام نخست، اندام های مختلف شما ارزیابی می شوند. در این زمان پزشک سوابق بیماری در خانواده شما را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین ممکن است تست های ورزشی مختلف نیز از شما گرفته شود تا از سلامتی اندام هایتان اطمینان حاصل شود.

بیشتر بدانید: آزمایش طب کار؛ چه مواردی بررسی می شود؟

آزمایش های خون و ادرار

آزمایش ادرار معمولا نشان دهنده اعتیاد است. علاوه بر آن، این آزمایش سلامت اندام های داخلی هم چون کلیه، کبد را نیز مورد بررسی قرار داده و اگر مبتلا به دیابت باشید آن را به شما نشان می دهد. برای این که هزینه طب کار مشخص شود باید بدانید که آزمایش خون نیز نشان دهنده سلامت کلی بدن شما است و مواردی هم چون کلسترول خون، چوبی و … را مورد بررسی قرار می دهد.

معاینات مربوط به بینایی و اپتومتری

یکی از مهم ترین مسائلی که در زمان انجام آزمایش طب کار مورد بررسی قرار می گیرد، آزمایش بینایی سنجی است. در این معاینات مشکلات بینایی شما مشخص می شود. در صورت وجود بیماری در چشم بهتر است سریعا نسبت به درمان آن اقدام کنید. این معاینات شامل تیزبینی، میدان دید، عمق دید و … هستند.

معاینه شنوایی سنجی و سلامت تنفس

اگر می خواهید در محیطی که سر و صدای زیادی دارد، مشغول به کار شوید، باید معاینات مربوط به شنوایی سنجی را نیز انجام دهید. این معاینات مشکلات شنوایی شما را مورد بررسی قرار می دهند. همچنین شما می توانید سلامت تنفسی خود را نیز از طریق معاینات تنفسی انجام دهید. این معاینه حجم ریه شما را بررسی می کند و از مشکلات تنفسی پیشگیری می کند.

هزینه طب کار برای بررسی سلامت روانی

یکی از مهم ترین معایناتی که در زمان استخدام انجام می شود، معاینه های مربوط به سلامت روحی و روانی است. افرادی که می خواهند در شغل های دولتی یا خصوصی استخدام رسمی شوند باید از سلامت روانی کامل برخوردار باشند؛ در غیر این صورت نمی توان آن ها را استخدام کرد.

تشخیص زودهنگام بیماری ‌های مرتبط با محیط کار

معاینات طب کار، به شناسایی زودهنگام بیماری‌ هایی که به عوامل محیط کار مرتبط هستند، کمک می کند. این بیماری های، عبارتند از: آسیب ‌های ریه، سرطان ‌های مرتبط با مواد شیمیایی، عفونت ‌های مرتبط با ویروس‌ ها و غیره.

ارزیابی عوامل ریسک

معاینات طب کار، به شناسایی و ارزیابی عوامل ریسک محیط کار، مانند مواد شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیکی که ممکن است بر سلامت کارگران تاثیر بگذارند، کمک می‌ کند.

بیشتر بخوانید: جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد

ارزیابی تطابق با استانداردهای ایمنی

معاینات طب کار، به بررسی تطابق محیط کار و کارگران با استانداردهای ایمنی و بهداشت کمک می ‌کند. این موضوع، شامل بررسی وضعیت تجهیزات ایمنی، نحوه استفاده از آن ‌ها، اطلاعات و آموزش‌ های لازم برای کارگران است.

پیشگیری از تصادفات و حوادث کاری

این معاینات، به شناسایی خطرات مرتبط با محیط کار که ممکن است به تصادفات و حوادث کاری منجر شوند، کمک می ‌کند. این مورد، شامل بررسی شرایط ایمنی، استفاده از وسایل حفاظت فردی و آموزش ‌های لازم برای کاهش خطرات است.

به طور کلی، معاینات طب کار به بهبود سلامت و ایمنی کارگران و ارتقای شرایط کار در محیط کار، کمک می‌ کنند. تامین سلامت و ایمنی کارگران، می تواند به بهبود کیفیت زندگی آن ها کمک کند. علاوه بر این، هزینه‌ های پزشکی و از دست دادن کارکرد ناشی از بیماری ‌ها و تصادفات را نیز کاهش می ‌دهد.

قوانین مختلف در مورد پرداخت هزینه های طب کار
قوانین مختلف در مورد پرداخت هزینه های طب کار

هزینه طب کار به عهده کیست؟

هزینه طب کار، شامل موارد مختلفی است. در این مورد، سوالی که به وجود می آید، این است که هزینه طب کار با کیست؟

 این مسئله بستگی به قوانین و مقررات کشور و شرایط هر سازمان و شغل مورد نظر، دارد. در برخی موارد، هزینه‌ طب‌ کار به عهده کارفرما قرار می‌ گیرد و در برخی موارد دیگر، کارگر ممکن است مسئول پرداخت هزینه ‌های طب کار باشد.

بیشتر بخوانید: میزان هزینه طب کار به چه عواملی بستگی دارد؟

تعرفه معاینات چقدر است؟

تعرفه معاینات در هر مرکز و ارگانی، متفاوت است و شرایط خاص خود را دارد. به طور مثال، تعرفه معاینات و هزینه طب کار در مراکز دولتی با مراکز غیر دولتی، یکسان نیست. همچنین، هزینه طب کار با دفترچه تامین اجتماعی نیز با هزینه های آزاد، دارای تفاوت هایی است و هزینه های کمتری را به دنبال دارد.

اهمیت معاینات طب کار پیش از استخدام
اهمیت معاینات طب کار پیش از استخدام

جمع‌بندی

هزینه معیاینات طب کار، در مراکز و سازمان های مختلف، بر اساس قوانین و مقررات خاصی تنظیم می شود. در این قوانین ممکن است، پرداخت آن بر عهده کارفرما یا خدمه باشد. به طور کلی، اطلاع از قوانین طب کاری و نحوه محاسبه یا پرداخت آن ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می توانید با مراجعه به سایت آنی آزما از مشاوره و اطلاعات بیشتر بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.