نحوه انجام آزمایش hpv زنان

آزمایش hpv زنان

هر ساله زنان زیادی در سراسر جهان به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. با این حال سرطان دهانه رحم امروزه یکی از قابل پیشگیری ترین سرطان هاست. در بیشتر موارد می توان از طریق تشخیص زودهنگام مانند انجام آزمایش hpv زنان و درمان تغییرات غیرطبیعی سلولی که سال ها قبل از ایجاد سرطان در دهانه رحم رخ می دهد، از این سرطان پیشگیری کرد.

از طرفی، اکنون می دانیم که این تغییرات سلولی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی است که معمولاً به عنوان HPV شناخته می شود. بنابراین، برای زنان 30 ساله و بالاتر، آزمایش HPV توصیه می شود. تست های HPV می توانند هر یک از انواع بیماری های پرخطر HPV را که معمولا در سرطان دهانه رحم یافت می شوند، پیدا کنند.

آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

آزمایش hpv زنان، ویروس پاپیلومای انسانی را شناسایی و تشخیص می ‌دهد زیرا این ویروس می ‌تواند سلول‌ های طبیعی دهانه رحم را به سلول‌ های غیرطبیعی یا پیش سرطانی تبدیل کند. نتیجه مثبت آزمایش HPV به این معنا است که احتمالا به سرطان دهانه رحم مبتلا شده اید زیرا تست HPV سرطان دهانه رحم را تشخیص می دهد. این آزمایش، ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دیگری را در مردان تشخیص نمی دهد.

از سال 2018، آزمایش hpv زنان یک آزمایش اصلی برای غربالگری اولیه سرطان دهانه رحم معرفی شد به این معنی که می توان آن را به تنهایی و بدون آزمایش پاپ اسمیر انجام داد. در واقع، پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر، تست hpv زنان بررسی می شود.

بیشتر بخوانید: پاپ اسمیر چیست و انجام آن چه بیماری را مشخص می کند؟

اهمیت انجام آزمایش اچ پی وی

تست های HPV می توانند هر یک از انواع بیماری های پرخطر HPV را که بیشتر در سرطان دهانه رحم یافت می شوند، پیدا کنند. وجود هر یک از این بیماری ها در زنان برای سال ‌ها می ‌تواند منجر به تغییرات سلولی شود که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد تا سرطان دهانه رحم رخ ندهد. آزمایش hpv همزمان و مشابه آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود.

آزمایش hpv زنان و پاپ اسمیر
آزمایش hpv زنان و پاپ اسمیر

بنابراین باید گفت که این آزمایش با استفاده از یک برس نرم کوچک برای جمع آوری سلول های دهانه رحم که به آزمایشگاه فرستاده می شوند انجام می شود یا ممکن است نمونه آزمایش HPV مستقیماً از نمونه پاپ اسمیر گرفته شود.

HPV یک عفونت مقاربتی (STI) و بسیار رایج و پیچیده است. در سراسر جهان افراد زیادی ممکن است ناقل هر یک از 200 نوع مختلف HPV باشند. عفونت ‌های HPV اغلب بدون درمان برطرف می ‌شوند و ممکن است هرگز متوجه نشوید که HPV داشته‌ اید. اما 13 مدل از این 200 نوع ویروس می توانند باعث سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان ها شوند. بنابراین، انجام آزمایش hpv زنان می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش و از انتشار ویروس جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: در مورد علت سرطان دهانه رحم چه می دانید؟

چه کسی به این آزمایش نیاز دارد؟

آزمایش hpv برای تمامی زنان بسیار مهم بوده، زیرا سرطان دهانه رحم ناشی از عفونت های پرخطر HPV است. این عفونت ها باعث ایجاد ضایعات پیش سرطانی شده که به سرطان دهانه رحم تبدیل می شوند. به طور معمول، پزشکان از آزمایش hpv زنان برای یافتن و حذف این ضایعات پیش سرطانی استفاده می کنند. برداشتن ضایعات پیش سرطانی به معنای از بین بردن سرطان است.

سه روش برای غربالگری HPV وجود دارد:

  • آزمایشات اولیه HPV برای تشخیص HPV پرخطر
  • پاپ اسمیر: این آزمایش تغییرات سلولی دهانه رحم را نشان می دهد.
  • آزمایش مشترک HPV/Pal: آزمایش مشترک سلول های مشابه را از نظر تغییرات سلولی دهانه رحم و انواع ویروس پرخطر HPV بررسی می کند.
تشخیص سرطان دهانه رحم با آزمایش اچ پی وی
تشخیص سرطان دهانه رحم با آزمایش اچ پی وی

آماده شدن برای انجام آزمایش hpv زنان

قبل از انجام تست hpv نکاتی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از دریافت بهترین نتایج ممکن از تست پاپ یا HPV خود انجام دهید.

  • سعی کنید آزمایش را در روزی برنامه ریزی کنید که انتظار ندارید دوره قاعدگی شما شروع شود. اگر پریود شما به طور غیرمنتظره شروع شد و در روز آزمایش ادامه داشت، سعی کنید مجدداً نوبت بگیرید.
  • 48 ساعت قبل از انجام آزمایش از رابطه جنسی خودداری کنید.
  • دو روز قبل از آزمایش دوش نگیرید.
  • تا 48 ساعت قبل از آزمایش از کرم‌ های واژینال، فوم ‌ها، ژل ها یا داروهایی که وارد واژن می ‌شوند استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: تست hpv و ضرورت انجام آن

آیا تست پاپ اسمیر با تست HPV یکی است؟

روال هر دو تست مشابه است و تفاوت آن ها زمانی مشخص می شود که پزشکان، سلول های دهانه رحم را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. بر این اساس، اگر آن ها سرطان دهانه رحم را با آزمایش پاپ اسمیر بررسی می کنند، روی تغییرات سلولی یا سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم تمرکز می کنند اما آزمایش hpv زنان، سلول های دهانه رحم را از نظر DNA HPV به ویژه انواع ویروس پرخطر HPV که احتمال ایجاد پیش سرطان و سرطان دهانه رحم دارند را بررسی می کند.

نتایج آزمایش HPV
نتایج آزمایش HPV

به طور معمول، یک تا سه هفته پس از آزمایش، نتایج اولیه آن مشخص می شود. نتیجه مثبت آزمایش hpv زنان به این معنی بوده که شما یک نوع HPV دارید که با سرطان دهانه رحم مرتبط است. مثبت بودن تست HPV به معنای ابتلا به سرطان نیست. این یک علامت هشدار دهنده است که شما در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستید. همچنین، تست HPV منفی به این معنی است که شما ویروس  HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم ندارید.

سخن پایانی

آزمایش HPV می تواند به پیشگیری از سرطان دهانه رحم یا تشخیص زودهنگام آن کمک کند. انجمن سرطان آمریکا آزمایشات اولیه HPV را برای زنان 25 تا 65 ساله توصیه می کند. آزمایش اولیه HPV یک آزمایش پاپ اسمیر است که فقط برای غربالگری HPV انجام می شود.

برای سالیان متمادی، تست پاپ اسمیر تنها روش غربالگری دهانه رحم بود اما اکنون آزمایش HPV نیز اضافه شده است. درست مانند آزمایش پاپ اسمیر برای سرطان دهانه رحم، نتایج آزمایش hpv زنان شما می تواند در طول زمان تغییر کند. به همین دلیل انجام منظم آزمایشات HPV و سرطان دهانه رحم مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.