اگر جواب تست hpv مثبت باشد، چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

اگر جواب تست hpv مثبت باشد

نام بیماری hpv مختصر شده عبارت  human papillomavirus  است. این بیماری به عنوان یکی از انواع عفونت های رایج در دنیای امروز، معرفی و شناخته شده است. این ویروس پیشرفته، از طریق روابط جنسی در جامعه گسترش می یابد. با این حال استفاده از کاندوم می تواند ریسک ابتلا به آن را تا حد زیادی کاهش دهد اما به طور قطع از ابتلا پیشگیری نمی کند. لازم به ذکر است که اگر جواب تست hpv مثبت باشد، علاوه بر این که روند انتقال و مشخص شدن وجود ویروس در بدن بسیار آهسته بوده، علائم نیز دیر بروز می کنند. آزمایش hpv یکی از انواع روش های غربالگری بوده که در طی چندین سال اخیر مورد توجه پزشکان قرار گرفته است. همچنین، تفسیر آزمایش hpv genotyping توسط درمان گر انجام می پذیرد.

کاربرد اساسی تست اچ پی وی

اصلی ترین کاربرد این آزمایش، تشخیص سرطان دهانه رحم می باشد. همانطور که می دانید، این ویروس سبب بروز زگیل تناسلی نیز می شود اما باید گفت که این زائده های پوستی تنها در ناحیه تناسلی نبوده و گاهی بر روی اندام هایی همچون: بازو، قفسه سینه، دست ها و پا ها نیز قابل مشاهده است. از 100 درصد انواع مختلف این ویروس، حداقل 40 درصد آن از طریق رابطه جنسی و ما بقی از راه های دیگر انتقال می یابد. گفتنی است که این آزمایش برای افرادی که کمتر از 30 سال سن دارند، معمولاً انجام نمی شود.

بیشتر بخوانید: تست hpv و ضرورت انجام آن

 اگر جواب تست hpv مثبت باشد، باید آرامش و خونسردی خود را حفظ کرده و طبق دستورت پزشک معالج، عمل کنید.

درمان اچ پی وی با بهره گیری از متد های روز دنیا
درمان اچ پی وی با بهره گیری از متد های روز دنیا

آیا مثبت بودن تست اچ پی وی به معنای سرطان رحم است؟

اگر علائم خاصی از سرطان رحم یا زگیل تناسلی در بدن خود احساس یا مشاهده کردید، لازم است به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و در ادامه، بعد از انجام آزمایش های لازم، به شما جواب نهایی را اعلام می کند. اگر بعد از انجام آزمایش های فوق، جواب تست شما مثبت بود، لازم است به طور جدی با مراجعه مکرر و پیگیری های لازم، اقدام به درمان بیماری خود نمایید اما نکته مهم این است که جواب تست اچ پی وی مثبت لزوماً به معنای ابتلا به سرطان رحم نیست.

بیشتر بخوانید: اگر ازمایش hpv مثبت باشد، چه کنیم؟

در واقع، طبق تحقیقات انجام شده ویروس اچ پی وی می تواند عامل ایجاد کننده سرطان باشد اما در همه افراد اینگونه نیست؛ بنابراین، اگر جواب تست hpv مثبت باشد، باید آرامش خود را حفظ نمایید؛ زیرا همه افرادی که جواب تست آن ها مثبت می شود، درگیر سرطان نخواهند شد. نکته بسیار مهم درباره hpv آن است که اگر با انجام تست و آزمایش، متوجه ورود این ویروس به بدن خود شدید، جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا در اغلب موارد افراد درگیر این بیماری ظرف مدت 2 سال، بهبودی کامل خود را بدست می آورند. با این تفاسیر و با خواندن جواب آزمایش hpv و مثبت بودن آن، افراد محدودی هستند که بیماری بر آنان غلبه می کند و بهبود پیدا نمی کنند.

پیشگیری از مراحل سخت ابتلا به اچ پی وی با انجام آزمایش و تست به موقع
پیشگیری از مراحل سخت ابتلا به اچ پی وی با انجام آزمایش و تست به موقع

توجه داشته باشید که خطر ابتلا به سرطان در افراد با علائم hpv مثبت نسبت به افرادی که سالم هستند، بیشتر است. توجه داشته باشید که همیشه نمونه برگه آزمایش hpv مثبت شخصی خود را در جایی محفوظ نگه دارید تا در صورت لزوم، نتایج را بررسی نمایید.

بیشتر بخوانید: آزمایش خون HPV در زنان، ابزاری قدرتمند برای تشخیص و پیشگیری از سرطان

نحوه پیگیری سیتولوژی

اگر جواب تست hpv مثبت باشد، باید به انجام آزمایش های متعدد و یافتن درمان های مختلف بپردازید. آزمایش سیتولوژی به منظور بهره گیری از تکنیک های تشخیصی خاص برای بررسی از سلول های جدا شده از بافت ها بوده و برای تعیین علت بروز بیماری انجام می گیرد. در ادامه مطلب قصد داریم راجع به نحوه پیگیری سیتولوژی توضیح دهیم.

  • برای بانوان زیر 30 سال سیتولوژی منفی، با وجود مقادیر کم یا عدم وجود آن در نواحی EC/TZ به بررسی خاصی نیاز نخواهد داشت و تنها لازم است غربالگری مداوم برای این افراد انجام پذیرد. انجام تست اچ پی وی برای این گروه سنی از زنان، لازم نیست.
  • برای بانوان بالای 30 سال سیتولوژی منفی، با وجود مقادیر کم یا عدم وجود آن در نواحی EC/TZ، در صورت در دسترس نبودن نتیجه، پزشکان تشخیص می دهند که تست اچ پی وی انجام پذیرد. در صورتی که آزمایش اچ پی وی منفی باشد، انجام آزمایش غربالگری هر پنج سال یک بار باید انجام بگیرد.
  • اگر انجام تست اچ پی وی امکان پذیر نبود، انجام دوباره سیتولوژی سه سال بعد، نیز قابل قبول خواهد بود.
  • اگر جواب تست hpv مثبت باشد، لازم است تکرار غربالگری بر پایه اچ پی وی یک سال بعد نیز انجام پذیرد.
  • اگر جواب آزمایش HPV مثبت اعلام گردد و ژنوتیپ آن از انواع 16 و 18 باشد، انجام کولپوسکوپی توصیه می شود.
  • اگر از لحاظ سایر ژنوتیپ های دیگر مثبت اعلام شد، انجام دوباره تست دوگانه یک سال بعد توصیه می گردد.
احتمال بروز یکسان اچ پی وی در بانوان و آقایان
احتمال بروز یکسان اچ پی وی در بانوان و آقایان

اهمیت آزمایش hpv

همانطور که گفتیم، آزمایش اچ پی وی برای افراد مشکوک به سرطان رحم یا آلوده به این ویروس توصیه می گردد اما متأسفانه انجام این تست نمی تواند به طور دقیق ابتلا به انواع سرطان را نشان دهد. با این حال، استفاده از این تست دارای اهمیت بسیاری است؛ زیرا در صورت زود اقدام نمودن فرد مبتلا، بیماری را در مراحل اولیه تشخیص و درمان را در دوره طلایی آغاز کرد.

علاوه بر آن، اگر جواب تست hpv مثبت باشد، می توان بیماری هایی از قبیل: زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم، سرطان های مربوط به ناحیه مقعد، سرطان های واژن، سرطان های ولوار و در آقایان سرطان ناحیه تناسلی را تا حد زیادی تشخیص داد. گفتنی است که ضریب تشخیص این تست برای بیماری های مختلف، با تقریب متفاوتی اعلام شده است. با این وجود، بسیاری از متخصصان انجام تست اچ پی وی را در وهله اول تشخیص قرار می دهند.

 توصیه می کنیم که با بروز کوچک ترین علائم به پزشک متخصص مراجعه کرده و در اسرع وقت اقدام به درمان نمایید. هر چقدر زمان بروز علائم تا درمان طولانی تر شود، خطر ابتلا به سرطان نیز افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.