اگر ازمایش hpv مثبت باشد، چه کنیم؟

اگر ازمایش hpv مثبت باشد

HPV یا (Human Papillomavirus)، ویروسی است که عفونت ‌های خطرناکی را در بشر ایجاد می‌ کند. این ویروس، بیشتر از طریق رابطه جنسی منتقل می ‌شود؛ اما می ‌تواند از طریق تماس پوستی هم، انتقال یابد. بیش از 100 نوع HPV وجود دارند و بسیاری از آن‌ ها، بیماری ‌هایی را ایجاد می ‌کنند که می‌ توانند از طریق ارتباط جنسی منتقل شوند؛ از جمله زگیل، کراتوز و عفونت ‌های سرطانی مانند سرطان دهانه رحم و سرطان آنوس.

اگر ازمایش hpv مثبت باشد، ممکن است، با بروز یکسری نشانه ها همراه مواجه شوید؛ اما گاهی اوقات، بدون هیچ علائمی هم بروز پیدا می کند. ویروس HPV با ورود به سلول ‌های پوست و مخاط بدن، در آن ها تکثیر کرده و باعث آلودگی می شود.

در برخی از موارد، عفونت HPV ممکن است، بدون علائم یا همراه با علائم جزئی ایجاد شود که در این حالت، به طور خودکار بهبود می یابد. گاهی اوقات، عفونت HPV می ‌تواند علائمی مانند زگیل یا زخم ‌هایی را در نواحی تناسلی ایجاد کند. در موارد شدید، ممکن است، به تشکیل تومورهای سرطانی نیز منجر شود. در ادامه به بررسی علائم این بیماری و اقدامات لازم پس از دریافت جواب آزمایش hpv positive می پردازیم.

ویروس hpv چیست و چه علائمی دارد؟

ویروس HPV یک ویروس سرطانی است که می تواند با بروز بیماری های مختلفی همراه باشد. این ویروس، عمدتا از طریق تماس های جنسی خارج از چارچوب، انتقال پیدا می کند. پاپیلومای انسانی یا همان HPV، با سرطان های دهانه رحم و مشکلاتی که در پی آن به وجود می آیند، مرتبط است.

بیشتر افرادی که با ویروس HPV عفونت دارند، علائم خاصی ندارند و در بسیاری از موارد بدون آنکه بفهمند، ویروس را به دیگران منتقل می‌ کنند. با این حال، علائم hpv مثبت در برخی افراد، شامل زگیل، خارش، خونریزی غیر عادی از قسمت‌ های تناسلی، زخم یا تورم است. همچنین، ویروس HPV می ‌تواند منجر به بروز سرطان های مختلف مانند سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و سرطان دستگاه تناسلی مردان شود.

بیشتر بخوانید: آزمایش HPV چیست و به چه منظوری انجام می‌شود؟

حال شاید بپرسید که ژنوتیپ hpv چیست؟ ژنوتیپ HPV، معمولا به نوع خاصی از ویروس HPV اشاره می ‌کند. ویروس HPV بیش از 100 نوع مختلف دارد و هر یک از این انواع، با یک شماره ژنوتیپ خاص، مشخص می‌ شوند. برخی از این ژنوتیپ ‌ها با بروز عفونت ‌های جلدی و مخاطی مرتبط هستند و برخی دیگر، سرطان های مختلف را به وجود می آورند.

برخی از ژنوتیپ ‌های HPV که با سرطان مرتبط هستند عبارتند از:  HPV 16، HPV 18، HPV 31، HPV 33، HPV 45 و HPV 58.. این ژنوتیپ ‌ها به عنوان ژنوتیپ ‌هایی با خطر بالا شناخته می‌ شوند؛ زیرا بروز سرطان رحم و سرطان‌ های دیگر را در پی دارند. همچنین، برخی از ژنوتیپ ‌های دیگر که به عنوان ژنوتیپ‌ هایی با خطر پایین، مطرح هستند، عوارضی مانند زگیل و مشکلات پوستی را به وجود می آورند.

تفسیر آزمایش اچ پی وی و نتیجه پاپ اسمیر در آزمایشگاه
تفسیر آزمایش اچ پی وی و نتیجه پاپ اسمیر در آزمایشگاه

آیا آزمایش hpv مثبت، به معنای سرطان رحم است؟

نمونه برگه آزمایش hpv مثبت، نشان دهنده وجود عفونت HPV است که می ‌تواند یک عامل خطر برای سرطان رحم باشد. هر چند که آزمایش HPV مثبت، به تنهایی نشان دهنده وجود سرطان رحم نیست؛ اما این آزمایش می ‌تواند زنگ خطری باشد که شما در معرض خطر سرطان رحم قرار دارید. به دلیل خطراتی که بروز این بیماری برای انسان به وجود می آورد، انجام اقدامات پیشگیرانه، ضروری به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید: نحوه انجام آزمایش hpv و ضرورت آن

آزمایش زگیل تناسلی چیست و چرا اهمیت دارد؟

آزمایش زگیل تناسلی، یا آزمایش HPV، روشی است که برای تشخیص ویروس HPV در بدن انجام می ‌شود. HPV  یک ویروس جنسی است که به طور عمده از طریق تماس جنسی انتقال می یابد و می‌ تواند منجر به عفونت‌ های جلدی و مخاطی شود.

اهمیت آزمایش زگیل تناسلی، با شناسایی ویروس HPV و ارزیابی خطر سرطان مرتبط است. با انجام این آزمایش، می ‌توان عفونت HPV را تشخیص داد و در صورت لزوم، اقدام به بررسی ‌های تکمیلی برای تشخیص سرطان نمود. شناسایی عفونت HPV و بروز سرطان مرتبط با آن در مراحل ابتدایی، امکان درمان و پیشگیری موثر را فراهم می‌ کند.

با توجه به اهمیت این آزمایش، در صورت نیاز و بر اساس توصیه پزشک خود، آزمایش زگیل تناسلی را انجام دهید.

اقدامات ضروری، اگر ازمایش hpv مثبت باشد
اقدامات ضروری، اگر ازمایش hpv مثبت باشد

نحوه پیگیری سیتولوژی ویروس hpv

برای پیگیری سیتولوژی ویروس HPV، مراقبت ‌های پزشکی منظم و آزمایش ‌های مداوم، می‌ توانند موثر باشد. در ادامه به چند روش برای پیگیری سیتولوژی این ویروس می پردازیم.

  • آزمایش زگیل تناسلی

 این آزمایش، جهت تشخیص ویروس HPV در بدن آقایان انجام می ‌شود. در صورتی که آزمایش HPV مثبت باشد، ممکن است نیاز به بررسی ‌های تکمیلی مانند کولپوسکوپی و بیوپسی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: هزینه آزمایش hpv در بهترین آزمایشگاه

  • سیتولوژی رحم

آزمایش سیتولوژی رحم (آزمایش پاپ اسمیر)، جهت تشخیص تغییرات سلولی غیر طبیعی در رحم؛ به دنبال عفونت HPV و بروز سرطان رحم، صورت می گیرد. اگر نتیجه سیتولوژی، غیرطبیعی باشد، نیاز به بررسی ‌های تکمیلی خواهد بود.

  • واکسیناسیون HPV

 برای جلوگیری از عفونت HPV و بروز سرطان های مرتبط با آن، می‌ توان از واکسن‌های HPV استفاده کرد. این واکسن ‌ها، در افراد جوان، قبل از تماس جنسی توصیه می ‌شوند؛ اما در سنین بالا تر نیز می توانند موثر باشند.

نحوه انجام تست hpv و پاپ اسمیر در مردان و زنان
نحوه انجام تست hpv و پاپ اسمیر در مردان و زنان

جمع بندی

امروزه به دلیل وجود عفونت های مقاربتی مختلف، پیشگیری و آگاهی از این عفونت ها و اقدامات لازم در مورد آن ها، ضروری است. با انجام آزمایش hpv، می توانید از وضعیت سلامت خود، اطلاع پیدا کنید. اگر ازمایش hpv مثبت باشد، جای نگرانی نیست و می توانید اقدامات بعدی و پیشگیرانه را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که انجام روش های درمانی برای جلوگیری از بروز سرطان ها مربوط به hpv، در مراحل اولیه بروز بیماری، بسیار راحت تر است.

شما می توانید برای انجام آزمایشات مختلف، گرفتن نمونه پاپ اسمیر و دریافت جواب، به صورت آنلاین، به آنی آزما مراجعه نمایید. مجموعه ما، یک پلتفرم آنلاین است که امکان ارتباط با بهترین آزمایشگاه های کشور و دریافت خدمات از آنها در منزل را فراهم می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.