آیا تست پاپ اسمیر hpv را نشان می دهد و قابل تشخیص است ؟

آیا تست پاپ اسمیر hpv را نشان می دهد

در علم پزشکی بسیاری از درمان ها بر اساس تجزیه و تحلیل آزمایش های مختلف قابل انجام هستند. تشخیص به موقع بیماری های رحم در زنان با تست پاپ اسمیر به راحتی امکان پذیر شده است. ویروس hpv یکی از انواع عفونت های مقاربتی است. ممکن است از خود بپرسید که آیا تست پاپ اسمیر hpv را نشان می دهد؟ تست پاپ اسمیر می تواند بسیاری از بیماریهای رحم و عفونت های لگنی را نشان دهد.

پاپ اسمیر نوعی بررسی سلولی برای شناخت تغییرات احتمالی سلول های دهانه رحم است. با بررسی تست پاپ اسمیر، پزشک می تواند ویروس hpv را تشخیص دهد و درمان هایی برای جلوگیری از بروز سرطان دهانه رحم به بیمار ارائه دهد. برای انجام این آزمایش نیازی به نمونه گیری جداگانه نیست و با یک تست پاپ اسمیر می توان وجود یا عدم وجود این ویروس را در بدن بیمار تشخیص داد. در ادامه به بررسی این بیماری خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

در پاپ اسمیر چه چیزهایی مشخص می شود؟

پاپ اسمیر از جمله تست های تشخیصی و غربالگری است که به وسیله آن پزشک می تواند سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد. با تفسیر آزمایش پاپ اسمیر hpv، علاوه بر ویروس hpv، تغییرات سلول های دهانه رحم نیز مورد بررسی قرار می گیرد. ‌‌‌‌با تجزیه و تحلیل جواب این آزمایش ویروس عامل زگیل تناسلی نیز تشخیص داده می شود. با انجام آزمایش و تست پاپ اسمیر می توان بیماری های متعددی را تشخیص داد.

 • بررسی وجود سلول های سرطانی در دهانه رحم
 • تشخیص بیماری hpv
 • تشخیص زودهنگام سلول های تغییر یافته
 • ضایعه داخلی اپیتلیالی سنگفرشی
 • سرطان سلول های سنگفرشی

بیشتر بخوانید: تست پاپ اسمیر چیست؟ نحوه انجام آن چگونه است؟

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم علاوه بر این موارد مشخص می کند که آیا تست پاپ اسمیر hpv را نشان می دهد؟ یا از تست های دیگر برای بررسی بیماری باید استفاده کرد. گاهی اوقات ممکن است جواب آزمایش پاپ اسمیر غیر عادی باشد. برای مثال گاهی اوقات تست پاپ اسمیر منفی hpv مثبت گزارش می شود در این حالت آزمایش دوباره آنالیز می شود تا وجود ویروس تایید یا رد شود. پزشک این تست را به بانوان سنین 21 تا 60 سال توصیه می کند تا از سلامت رحم آنها مطمئن شود. انجام تست پاپ اسمیر به جز موارد خاصی مثل سرطان رحم هر 3 سال یکبار توصیه می شود.

نمونه برداری پاپ اسمیر از دهانه رحم
نمونه برداری پاپ اسمیر از دهانه رحم

آیا زگیل تناسلی با پاپ اسمیر مشخص می شود؟

زگیل تناسلی از بیماریهای مقاربتی است که مانند بسیاری از نمونه های ویروس hpv علامت و نشانه خاصی ندارد. تشخیص این بیماری در مردان راحت تر است، زیرا لکه ها و برآمدگی های زگیل روی آلت تناسلی تشخیص داده می شود. اما در زنان تشخیص این بیماری شرایط خاص تری دارد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا با سونوگرافی زگیل تناسلی مشخص می شود؟ تغییرات بافت های دهانه و داخل رحم می تواند نشان دهنده مشکلات و بیماری هایی در شخص باشد.

بیشتر بخوانید: تست پاپ اسمیر و نکاتی که باید بدانید

سونوگرافی یکی از روش های تشخیصی است که به پزشکان در شناخت برخی از بیماریها کمک فراوانی می کند. اما برای تشخیص دقیق تر باید از آزمایش های تکمیلی مانند تست پاپ اسمیر و بررسی نتیجه آن انجام شود. بسیاری از انواع ویروس های hpv یا عفونت های داخل رحمی در سونوگرافی تشخیص داده نمی شود و پزشک با بررسی تغییر بافت و انجام آزمایش می تواند مشکلات داخلی را ارزیابی نماید.

نمونه برداری پاپ اسمیر توسط پزشک
نمونه برداری پاپ اسمیر توسط پزشک

برای چه افرادی انجام تست پاپ اسمیر و تشخیص hpv توصیه می شود؟

پزشک به بانوان بین سنین 21 تا 65 سال توصیه می کند تا هر سه تا پنج سال یکبار این تست را انجام دهند. اما انجام این تست در مدت زمان کمتر به افرادی دارای شرایط خاص توصیه می شود.

 • افرادی که HIV مثبت هستند.
 • بانوان مبتلا به سرطان دهانه رحم در اولویت هستند.
 • بیمارانی که شیمی درمانی شده اند.
 • اشخاصی که عمل پیوند اعضا را انجام داده اند.
 • افراد سیگاری یا اشخاصی که سابقه استفاده از سیگار را دارند.
 • استفاده مادر باردار از دی اتیل بسترول نیز نیاز به تست دارد.
 • اشخاصی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیشتر بخوانید: چه زمان باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهیم؟

از روی عکس جواب پاپ اسمیر سالم پزشک می تواند شرایط سلول ها سالم و غیر طبیعی را تشخیص دهد. در صورت غیر طبیعی بودن روند درمان با تشخیص پزشک آغاز می شود.

4 روش تشخیص ویروس hpv

برای تشخیص ویروس های خاص مانند hpv در حال حاضر روش های متعددی وجود دارد. ویروس اچ پی وی یکی از اعضای خانواده ویروس پاپیلومای انسانی است. این ویروس دارای یک DNA دو رشته ای است. روش های مدرن و پیشرفته ای برای تشخیص این عفونت وجود دارد که چهار نمونه از آنها بیشتر از بقیه روش های مورد استفاده قرار می گیرد.

 • آزمایش کولیوسکوپی

این روش به صورت سرپایی انجام می شود و از میکروسکوپ کم قدرت یا کولیوسکوپ برای انجام آن استفاده می کنند. با این دستگاه سلول های دهانه رحم مورد بررسی قرار می گیرد. این سوال مطرح است که آیا تست پاپ اسمیر hpv را نشان می دهد؟ یا اینکه باید آزمایش کولیوسکوپی نیز انجام شود. یافته های به دست آمده در این آزمایش تکمیل کننده نتایج پاپ اسمیر در تشخیص بیماری است.

 • تست اسید استیک

ضایعات مشکوکی که در کولیوسکوپی از سلول های رحم به دست آمده است را به اسید استیک آغشته می کنند. ضایعات نامشخص و زگیل های تناسلی در مردان با این روش مشخص می شود. از معایب این روش، همراه بودن آن با نتایج کاذب است.

 • بیوپسی یا نمونه برداری برای hpv

در این روش نمونه برداری از مناطق غیر طبیعی انجام می شود. ناهنجاری های درجه بالا در این روش قابل تشخیص است.

 • DND

در این روش تعداد تکثیر ویروس در سطح پایین بررسی می شود. وقت گیر بودن و حساسیت پایین این روش باعث می شود تا کمتر از روش های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: پاپیلوما ویروس انسانی (HPV): علائم، تست های تشخیصی و درمان

 • تست پاپ اسمیر

این روش غربالگری بسیار کاربردی است. در کنار تشخیص تغییرات بدخیم سلول های رحم، عفونت های ویروسی و زگیل تناسلی نیز قابل تشخیص است. با استفاده از تست پاپ اسمیر پزشک می تواند بسیاری از بیماری ها را قبل از بدخیم شدن تشخیص داده و درمان کند.

اهمیت تست پاپ اسمیر
اهمیت تست پاپ اسمیر

نتیجه گیری

بسیاری از بیماری های زنان با روش های غربالگری مثل پاپ اسمیر قابل تشخیص هستند. در این تست سلول های دهانه رحم مورد بررسی قرار می گیرند و میزان تغییرات، درجه نرمال و غیر طبیعی بودن آن تشخیص داده می شود. با استفاده از تست پاپ اسمیر و آزمایش hpv می توان انواع عفونت یا بیماری های رحم را تشخیص داد و به درمان زودهنگام آنها اقدام کرد. آزمایشگاه تشخیص طبی آنی آزما با در اختیار داشتن تجهیزات به روز و پیشرفته و متخصصان با تجربه آماده خدمت رسانی به بیماران است. دقت و توجه آنی آزما در انجام آزمایش های حساس، کمک بزرگی به پزشکان در تشخیص به موقع بیماری ها بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.