چرا واکسن کرونا به کودکان تزریق نمی شود؟

چرا واکسن کرونا به کودکان تزریق نمی شود؟

نمی‌توان گفت به صرف اینکه واکسن کرونا بر گروه‌های دیگر اثربخشی و بی‌خطری مناسبی داشته است پس بر روی کودکان و خانم‌های باردار هم قطعا اثرگذار و بی‌خطر است و قاعدتا نیاز به مطالعه دارد.

به طور معمول واکسن فرآورده‌ای است که به یک انسان سالم تزریق می‌شود تا او در آینده هم سالم بماند و بسیار مهم است فرآورده‌ای که با نام واکسن عرضه می‌شود بی‌خطر باشد و انجام این کار و رسیدن به چنین فرآورده‌ای مطالعات بلندمدتی نیاز دارد و در کشور خودمان هم شاهد هستیم مدت‌ زیادی است که تولید کنندگان واکسن در حال طی مطالعات بالینی هستند و چنین نیست که تا واکسنی تولید شد بلافاصله به بازار تزریق شود، بلکه محصول تولید شده باید از فیلترهای علمی گذر کند.

نمونه گیری در منزل

در مراحل مطالعاتی روی واکسن کرونا معمولا بالغین را انتخاب می‌کنند که امکان داوطلب شدن دلبخواهی از سوی آنان وجود دارد و امکان بروز عارضه در آنها کمتر است. در فاز یک حجم نمونه بسیار کم است و در صورت اثبات بی‌خطر بودن فرآورده، فاز دوم و سوم به ترتیب با حجم نمونه بیشتر انجام می‌شود و پس از تکمیل مطالعات، واکسن در جامعه استفاده می‌شود. اما گروه‌های خاصی همچون خانم‌های باردار، کودکان و… تحت مطالعه قرار نگرفتند.

بر این اساس نمی‌توان گفت به صرف اینکه واکسن بر گروه‌های دیگر اثربخشی و بی‌خطری مناسبی داشته است پس بر روی کودکان و خانم‌های باردار هم قطعا اثرگذار و بی‌خطر است و قاعدتا نیاز به مطالعه داریم. به عنوان مثال برای کودکان تا مطالعه مشخص صورت نگیرد نمی‌توان اجازه تزریق صادر کرد.

البته برخی کودکان هم دچار عوارضی شدند اما گروه هدف اصلی یا چالش اصلی با این گروه سنی نیست. در نتیحه محققین این ریسک را نکردند که واکسن کرونا را اول از همه بر کودکان امتحان کنند. پس در نتیجه مطالعات اول بر گروه بالغین انجام می‌شود و در صورت اخذ تاییدیه‌ها مطالعات بر سایر گروه‌ها همچون خانم‌های باردار، کودکان، افراد دچار نقص سیستم ایمنی و… انجام می‌شود و اگر ثابت شود در این افراد هم بی‌خطر است، آن زمان تاییدیه مصرف بعدی برای این افراد را هم اخذ می‌کند.

برای پرداختن به این موضوع زود است و نیاز به گذر زمان برای شناخت بهتر ویروس داریم. از طرفی اطلاعات ما هم در گذر زمان نسبت به واکسن‌ها و میزان ایمنی‌زایی آنها افزایش می‌یابد و در آینده پاسخ بهتری می‌توانیم برای آن پیدا کنیم.

واکسن ویروس کرونا برای کودکان

نوشیدن آب زیاد و استراحت قبل و بعد از واکسن کرونا ضروری است

اگر مصرف این مایعات همراه با چاشنی هایی مانند زعفران، دارچین یا زنجبیل باشد در افزایش آرامش و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است. نوشیدن آب و مایعات به مقدار زیاد و استراحت و خواب کافی، قبل و بعد از واکسن کرونا ضروری است.

نخستین و مهم ترین مساله ای که برای مردم در زمان تزریق واکسن کرونا مطرح است، حفظ آرامش و خونسردی است به همین دلیل نیاز است که افراد از چند روز قبل از دریافت واکسن با استراحت و خواب کافی، ذهن خود را آرام کنند و اضطراب نداشته باشند. با توجه به اینکه این روزها بیشتر دریافت کنندگان واکسن کرونا از گروه سالمندان هستند نیاز است که به بدن خود استراحت کافی دهند و نرمش و فعالیت بدنی ملایم داشته باشند.

مردم می‌توانند با رعایت دستور غذایی مناسب در قبل و بعد از دریافت واکسن کرونا، ایمنی بدن خود را تقویت کنند تا به کمترین عوارض احتمالی دچار شوند، یکی از نکات مهم در اصول تغذیه واکسیناسیون کرونا را نوشیدن آب و مایعات به اندازه زیاد از یک هفته قبل از دریافت واکسن است. مصرف مایعات گرم مانند چای کم رنگ و قهوه ملایم نیز قبل و بعد از دریافت واکسن کرونا موثر است و اگر مصرف این مایعات همراه با چاشنی هایی مانند زعفران، دارچین یا زنجبیل باشد در افزایش آرامش و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

خوردن صبحانه قبل از دریافت واکسن کرونا ضروری است و این صبحانه باید منبعی از غلات، پروتئین و سبزیجات مانند نان، پنیر و گردو باشد و غذایی مانند شیر برنج نیز بسیار مناسب است. استفاده از منابع آنتی اکسیدان از جمله غلات کامل، سبزیجات، میوه و انواع مغزیجات را ضروری خواند و مصرف این مواد غذایی به کاهش التهاب بدن و افزایش قدرت ایمنی منجر می‌شود.

مصرف روزانه ۲ تا سه واحد میوه (۱۴۰ گرم) و ۳۰ تا ۴۰ گرم سبزیجات، ضروری است و افراد مختلف باید قبل از دریافت واکسن، نظم بیشتری در مصرف سبزی و میوه خود دهند. استفاده از مواد غذایی دارای اُمگا ۳ مانند انواع ماهی، گردو و روغن کانولا نیز مهم می باشد و مصرف نمک و شکر به ویژه در میان سالمندان از یک هفته قبل از دریافت واکسن کرونا باید کنترل شود زیرا مصرف موادی مانند نوشابه و شربت‌های بسیار شیرین به کاهش ایمنی بدن منجر خواهد شد. مردم باید همواره تلاش کنند که برنامه غذایی متعادل و متنوع داشته باشند و اگر ناگهانی نوبت تزریق واکسن کرونا به آنها اعلام شد، از نظر تغذیه آمادگی داشته باشند.

واکسیناسیون افراد دیابتی، باید با حفظ آرامش، قبل از دریافت واکسن، داروهای خود را به موقع مصرف کنند و اگر احساس ضعف و خستگی داشتند چای یا شیر با یک قاشق عسل یا ۲ خرما مصرف کنند. داشتن اضطراب و نگرانی در میان افراد مبتلا به دیابت مساله ساز است زیرا این موضوع به ترشح هورمون استرس زا منجر می‌شود که بر روی وضعیت بدن آنها و کارکرد انسولین تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آنها باید مواد غذایی حاوی کلسیم، منیزیم و پتاسیم مانند سبزیجات دارای برگ سبز، موز، انبه و کیوی مصرف و از خوردن غذاهای آماده و فوری (فست فود) پرهیز کنند. افرادی که در نوبت دریافت واکسن کرونا قرار دارند برای اطمینان بیشتر می‌توانند به متخصص یا مشاور تغذیه مراجعه کنند. بیشتر افرادی که در دوران کرونا، آسیب دیدند و به سختی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند کسانی بودند که اصول تغذیه مناسب و صحیح را رعایت نمی‌کردند.

نوشیدن آب زیاد و استراحت قبل و بعد از واکسن کرونا ضروری است

کرونای دلتا ۴۰ درصد مسری‌تر از نوع انگلیسی

تمامی ویروس‌ها پیوسته جهش پیدا می‌کنند و اغلب تغییرات‌ آنها چندان مهم نیست. اما برخی از گونه‌های جهش‌یافته ممکن است سرعت انتقال بیشتری داشته باشند، عوارض حادتری ایجاد کنند یا از سدّ ایمنی واکسن‌ها بگذرند. میزان سرایت پذیری ویروس کرونای هندی معروف به «دلتا» به دلیل جهش زیادی که دارد، ۴۰ درصد بیشتر از گونه انگلیسی است.

مستندات اخیر نشان می دهد این نوع از کرونا ویروس ها قدرت سرایت پذیری بیشتری نسبت به گونه انگلیسی دارد و نرخ بستری بیماران را نیز افزایش می دهد اما گزارشی از تفاوت در میزان مرگ و میر ناشی از گونه دلتا نسبت به واریانت های پیشین در دست نیست.

گزارش ها از موارد مرگ و میر ناشی از گونه دلتا در کشورهای دیگر نشان می دهد، افرادی که واکسینه نشده اند یا تزریق واکسن کرونا آنها کامل نشده است، در معرض خطر قرار دارند. در برخی کشورها این گونه به عنوان ویروس قالب در حال گسترش است و حتی در کشور آمریکا باوجود پوشش ۵۰ درصدی واکسیناسیون، شیوع ۲۰ تا ۵۰ درصدی کرونای هندی گزارش شده و در حال افزایش است.

علایم اصلی ویروس دلتای هندی

آبریزش بینی و مشکلات گوارشی از علایم اصلی گونه هندی ویروس کرونا می باشد و در نوع ووهان ویروس کرونا، آبریزش بینی از علایم ابتلا محسوب نمی شد و اغلب با گلودرد و درگیری دستگاه تنفسی فوقانی مواجه بودیم، اما در گونه دلتا، آبریزش بینی شیوع دارد. هنوز در کشور آمار دقیقی از شیوع گونه هندی وجود ندارد، اما افزایش علایم گوارشی قابل مشاهده است.

در کشور هند داده هایی ارایه شد که نشان از افزایش میکروترومبوزها (لخته های خونی کوچک) در جریان ابتلا به واریانت دلتا نسبت به کرونای ووهان داشت، اما به علت نبود مستندات کافی از میزان این عارضه در نوع چینی، این مطالعات قابل تاکید نیست. شیوع قارچ سیاه یا ساده که پس از گسترش گونه دلتا در هند گزارش شد، در زمان همه گیری کرونا ویروس ووهان در کشور وجود داشت، بنابراین عارضه جدیدی نیست و به نظر نمی رسد با شیوع کرونای هندی، این مشکل نیز شایع شود.

گونه دلتای ویروس کرونا که نخستین بار در هند شناسایی تاکنون در ۸۰ کشور جهان یافت شده است. گونه دلتای ویروس کرونا به گفته ویروس شناسان حدود ۴۰ جهش کرده است، سازمان جهانی بهداشت که گونه‌های جهش‌یافته مهم ویروس کرونا را براساس حروف الفبای یونانی نامگذاری می‌کند گونه یافت‌شده در هند را دلتا نامید.

تمامی ویروس‌ها پیوسته جهش پیدا می‌کنند و اغلب تغییرات‌ آنها چندان مهم نیست. اما برخی از گونه‌های جهش‌یافته ممکن است سرعت انتقال بیشتری داشته باشند، عوارض حادتری ایجاد کنند یا از سدّ ایمنی واکسن‌ها بگذرند. کارشناسان می‌گویند گونه دلتا با سرعت بیشتری منتقل می‌شود چون خود را بهتر به سلول‌های بدن می‌چسباند، اما هنوز اطلاعات کافی در دست نیست که نشان دهد این گونه تازه از ویروس کرونا بیماری شدیدتری را نیز ایجاد می‌کند یا خیر.

واکسن کرونا بر تمامی گونه های جهش‌ یافته ویروس کرونا تاثیر دارد و تاکنون اطلاعاتی در خصوص عدم تاثیر واکسن بر نوع دلتا ویروس کرونا بدست نیامده است. در مجموع ثابت شده است که واکسن بر روی انواع جهش‌ها حتی نوع دلتا موثر است چرا که قطعه‌ای که برای واکسن انتخاب می‌شود معمولا اپیتوپ‌های زیادی را در بر می‌گیرد و صرفا یک نوع آنتی بادی تولید نمی‌شود.

اپیتوپ‌ها در واقع مولکول‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را برای پاسخ دادن تحریک می‌کنند و در یک واکسن انواع اپیتوپ‌ها استفاده شده و بدیهی است که بر روی نوع دلتا نیز اثربخش است، گرچه این احتمال وجود خواهد داشت که در نوع واکسنی که تزریق می‌شود، میزان اثربخشی متفاوت باشد، اما در مجموع، واکسن بر روی انواع ویروس جهش یافته اثرگذار است چرا که تزریق واکسن عامل مهمی در کاهش مرگ‌ومیرهای ناشی از ابتلا به ویروس کروناست.

بواسطه علم بیوانفورماتیک می توان جهش های ویروس را پیش بینی کرد و خیلی از شرکت‌های تولیدی واکسن همواره به فکر آپدیت کردن واکسن هستند و این آمادگی را دارند چنانچه جهشی اتفاق افتاد که نتوان آن را کنترل کرد سریعا واکسن را متناسب با نوع جهش آپدیت کنند و تاکنون اکثر واکسن‌ها بر روی انواع جهش‌ها اثربخش بوده اند.

ویروس دلتای هندی

بیماران کرونایی می‌توانند “ورزش” کنند؟

این افراد چون علائم شدید ندارند تصور می کنند می توانند مانند روزهای عادی فعالیت داشته باشند و ورزش کنند، اما این خطر وجود دارد که بیماری آنها در روزهای آینده شدت یابد. متخصصان بیماران کرونایی را از انجام هرگونه ورزش و فعالیت بدنی سنگین منع کرده اند.

بدن در شرایط بیماری نیاز به انرژی فراوان برای مبارزه و دفاع دارد و زمانی که میکروب یا ویروسی وارد بدن می شود بدن برای دفاع انرژی زیادی مصرف می کند و نباید در این شرایط با کارهای اضافه بدن را خسته کرد. توصیه می شود که بیماران سوپ ومایعات گرم مصرف کرده و استراحت کافی داشته باشند تا بتوانند بهبودی خود را سریع بازیابند. در بیماری کرونا هم که بدن در حال مبارزه است، افراد باید استراحت کافی داشته و از انجام کارهای سنگین و اضافی و نیز از انجام ورزش که انرژی زیادی مصرف می کند، خودداری کنند.

استراحت کافی به معنی استراحت مطلق بدون تکان خوردن نیست و بیمارانی که حال مساعدی دارند می توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند، اما به هیچ عنوان نباید خود را خسته کنند. تعداد زیادی از بیماران کرونایی بصورت سرپایی هستند و این افراد چون علائم شدید ندارند تصور می کنند می توانند مانند روزهای عادی فعالیت داشته باشند و ورزش کنند، اما این خطر وجود دارد که بیماری آنها در روزهای آینده شدت یابد. بیماری کرونا سیر مشخصی ندارد، بنابراین توصیه می شود افراد به محض مشخص شدن بیماری حتما استراحت کافی داشته باشند و از فعالیت های اضافی خودداری کنند.

نمونه گیری در منزل

تست واکسن کرونا به صورت آزمایش در منزل یکی از خدمات نوینی است که توسط آزمایشگاه آنلاین آنی آزما برای همشهریان عزیز ساکن تهران ارائه می گردد. با این خدمت جدید دیگر نیازی نیست که شما به صورت حضوری برای انجام آزمایشات خود به آزمایشگاه مراجعه کرده و وقت خود را تلف نمایید.

تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که تلفن خود را بردارید و با آزمایشگاه آنی آزما تماس بگیرید و یا از اپلیکیشن این آزمایشگاه، محل نمونه گیری خودتان را مشخص کنید و یا اینکه با مراجعه به سایت آنی آزما، کارهای پذیرش آزمایشات خود را به صورت اینترنتی و غیرحضوری انجام دهید. تست در منزل یک روش ساده در عین حال کاربردی می باشد که امروزه برای تشخیص آسان می باشد.

با صنعتی شدن دنیا، افزایش ساعات کاری، افزایش آلودگی ها، ترافیک، شیوع بیماری هایی مانند ویروس کووید ۱۹ و غیره مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایشگاه تبدیل به یک کار پردردسر شده است. به طوری که بسیاری از افراد به علت وقت گیر بودن و سخت بودن این راه هر روز انجام آزمایش را به تعویق می اندازند ولی انجام آزمایش در منزل این امکان را برای شما ایجاد می کند که بدون آن که مجبور به حضور در آزمایشگاه برای انجام آزمایش کرونا در منزل و نمونه گیری، پذیرش، جوابدهی باشید، در منزل یا محل کار در عرض چند دقیقه می توانید آزمایش خود را انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.