مصرف این خوراکی ها قبل از آزمایش خون ممنوع!

پزشکان توصیه می کنند هر فرد در طول سال، حداقل دو بار آزمایش خون را انجام دهند تا از سلامت بدن خود اطمینان پیدا کنند. به این نکته توجه داشته باشید که علائم بیماری زمانی در شما بروز می کند که در درون بدنتان، پیشروی نموده و اکنون درمان، سخت خواهد بود. در صورتی که اگر شما به انجام به موقع آزمایش خون اهمیت دهید، نه تنها از بروز بسیاری از بیماری ها در امان خواهید ماند، بلکه بهتر می توانید تغذیه خود را کنترل کنید. همانگونه که می دانید قبل از آزمایش خون باید ناشتا باشید اما باز هم باید جهت دقیق تر بودن نتیجه آزمایش خون، در آخرین وعده غذایی از خوردن یکسری از خوراکی ها و غذاها خودداری کنید چرا که این مواد غذایی به شدت بر روی وضعیت خون تاثیر خواهد گذاشت. این مقاله خوارکی های ممنوعه را به شما معرفی می کند.

خوراکی هایی که قبل از آزمایش خون نباید بخورید؟ آزمایشات خون به منظور تشخیص طیف گسترده ایی از بیماری ها توسط پزشک تجویز می شود و اولین سوالی که به ذهن بیمار خطور می کند این است که آیا لازم است قبل از انجام آزمایشات خون، رژیم غذایی خاصی رعایت شود یا خیر؟ و اصلا چرا باید نسبت به این موضوع حساس بود و آن را باید رعایت کرد.

از آنجا که آزمایش خون با یکدیگر متفاوت هستند برای انجام هر یک توصیه های خاصی به بیمار داده می شود تا نتیجه آزمایش به درستی تشخیص داده شود، حتی در برخی از آزمایشات زمان بیداری فرد نیز دارای اهمیت است.

در بسیاری از آزمایش های خون لازم است فرد ناشتا باشد. منظور از ناشتا بودن این است که بدن به مدت 12 ساعت هیچگونه مواد غذایی و انرژی زایی را دریافت نکند. وقتی به فرد گفته می شود باید ناشتا باشید، بلافاصله سوال بعدی این است که می توانیم آب بخوریم؟

نوشیدن آب در بسیاری از موارد جهت رفع تشنگی مانعی ندارد. منظور از آب، همان آب نوشیدنی ساده است نه انواع گازدار آن.خوراکی هایی که قبل از آزمایش خون نباید بخورید؟

حتی بسیاری از افراد می توانند در طول مدت ناشتایی از قهوه نیز استفاده کنند. البته منظور از قهوه، آن دسته از فراورده هایی نیست که دارای ترکیباتی به غیر از دانه قهوه هستند. در مورد نوشیدن قهوه در مدت زمان ناشتایی، بهتر است این موضوع  را از پزشک بپرسید. برای برخی از بیماران در این مورد محدودیت وجود دارد.

معمولا آن دسته از آزمایشات خونی که به ناشتایی نیاز دارند در اوایل صبح گرفته می شوند. بنابراین بهتر است زمان شام خوردن خود را تنظیم نمایید تا مدت زمان پایه برای ناشتا بودن رعایت شود. برای انجام آزمایشات خون، چنانچه از داروهای خاصی مانند انواع داروهای هورمونی، ضد افسردگی، آنتی بیوتیک، ضدبارداری و هر نوع داروی خاص دیگری استفاده می کنید موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

خوراکی هایی که قبل از آزمایشات خون نباید بخورید؟

ناشتایی در آزمایشات خون

آن دسته از آزمایشات خونی که به منظور بررسی، تشخیص و تعیین کلسترول و قند خون تجویز می شوند، نیاز به ناشتایی دارند. در این راستا می توان به این موارد اشاره کرد: آزمایش های چربی خون، تری گلیسیرید، کلسترول و HDL . منظور از HDL همان کلسترول خوب است.

خوردن مواد غذایی قبل از انجام این آزمایش ها تاثیر منفی بر روی نتیجه آن خواهد داشت و چنانچه میزان ناشتایی شما کمتر از 12 ساعت است، بهتر است از انجام آن خودداری نماید، چون تنها هزینه و زمان خود را هدر خواهید داد.

مدت زمان ناشتایی را برای این نمونه از آزمایشات خون به صورت مجزا و دقیق تر به این صورت می توان بیان کرد: آزمایش قند خون نیاز به 8 ساعت و چربی خون به 9 تا 12 ساعت ناشتایی نیاز دارد. دقت داشته باشید این زمان ها را به درستی رعایت کنید.

کم و زیاد بودن مدت زمان ناشتایی تاثیر منفی بر آزمایشات خون خواهند شد. این مقادیر به عنوان زمان های پایه به حساب می آیند و بهترین حالت برای تعیین و بررسی مشکل بیمار است. در ضمن بهتر است که بیمار کمی زودتر در آزمایشگاه حضور داشته باشد و با آرامش نمونه گیری انجام شود.

نمونه گیری به صورت نشسته انجام خواهد شد و بازوبند نباید بیش از دو دقیقه بر روی بازوی بیمار بسته شود. خونگیری باید حداکثر در همین زمان باید انجام شود. هنگام نمونه گیری حتما  تکنسین آزمایشگاه را از  داروهای خاصی که مصرف می کنید، آگاه کنید.

آزمایشات خون و آزمایش قند خون دوساعته

پس از اینکه آزمایش قند خون ناشتایی را دادید، همانند روزهای معمولی صبحانه خود را میل کنید. پس از خوردن آخرین لقمه، ساعت را یادداشت کرده و دقیقا دو ساعت پس از این زمان دوباره به آزمایشگاه مراجعه کنید تا خونگیری انجام شود.

در طی این دو ساعت از ورزش کردن، پیاده روی و سیگار کشیدن خودداری نمایید. بهتر است این آزمایش قبل از ساعت 10 صبح انجام  و از به تعویق انداختن به ساعات ظهر خودداری شود. پیشنهاد می شود در این مدت زمان در آزمایشگاه حضور داشته باشید و در همان جا صبحانه خود را میل کنید.

میزان قند خون نرمال در حالت ناشتا برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند باید بین 80 تا 130 میلی گرم بر دسی لیتر باشد. این میزان برای افرادی که دیابت ندارند بین 70 تا 99 است. میزان قند خون نرمال دو ساعت بعد از غذا برای افراد دیابتی باید کمتر از 180 باشد و برای افراد بدون دیابت به کمتر از 140 میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

خوراکی هایی که قبل از آزمایش خون نباید بخورید؟

قبل از آزمایش خون، چه بخوریم و یا نخوریم؟

خوراکی هایی که قبل از آزمایش خون نباید بخورید؟نوع رژیم غذایی شما تاثیر مستقیمی بر روی نتیجه آزمایش خواهد گذاشت. آن دسته از افرادی که آزمایشات خون را برای بررسی میزان کلسترول انجام میدهند، بهتر است روز قبل در خوردن مواد غذایی مانند گوشت قرمز و تخم مرغ زیاده روی نکنند، چرا که این مواد حاوی کلسترول و چربی هستند و می توانند نتیجه آزمایش را با خطا مواجه سازند.

گاهی اوقات شرایط به گونه ایی است که پزشک چندین آزمایش کلسترول خون در یک بازه زمانی مشخص می کند. در اینگونه مواقع بهتر است رژیم غذایی خود را تغییر ندهید تا بررسی پزشکی به درستی انجام شده و علت بیماری تشخیص داده شود. در مدت زمان ناشتایی از جویدن آدامس خودداری نمایید و سعی کنید فعالیت ورزشی نیز نداشته باشید.

قبل از آزمایشات خون، چه بخوریم و یا نخوریم؟

در مورد آزمایش قند خون کمی بیشتر باید مراقبت کنید.  بهتر است قبل از انجام این آزمایش از خوردن این مواد غذایی خودداری کنید. قهوه های آماده که حاوی شکر و مواد شیرین کننده هستند، انواع نوشابه های گازدار، انواع آبمیوه، انواع مربا و شیره های گیاهی مانند خرما و انگور و هر آن چیزی که حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات هستند.

چه آزمایشات خونی  نیاز به ناشتایی ندارند؟

برای سنجش و بررسی فقر آهن در خون، آنزیم های کبدی،اسید اوریک خون و آزمایش تیروئید، نیازی به ناشتا بودن نیست. آزمایش اوره خون نیازی به ناشتا بودن ندارد، اما چون معمولا این آزمایش در کنار آزمایشات خون دیگر انجام می شود که آنها نیاز به ناشتا بودن دارند، ناگزیر این آزمایش نیز در حالت ناشتایی از شخص گرفته می شود.

برای انجام این آزمایش توصیه می شود از چند روز قبل از خوردن غذایی هایی که پروتئین و کربوهیدرات بالایی دارند، خودداری شود. حد طبیعی اوره خون در افراد بزرگسال بین 15 تا 45 است و برای کودکان بین 10 تا 40 تعریف شده است.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

40 دیدگاه در مصرف این خوراکی ها قبل از آزمایش خون ممنوع!

 1. محمد می‌گوید:

  سلام من ساعت یک ونیم شب چند لقمه غذا خوردم سه قاشق برنج وقرمه سبزی چون روز قبل روزه بودم واز افطار چند ساعت گذشته بود وضعف کردم خوردم وساعت نه صبح ازمایش خون دادم چربی خونم و بالا زده ایا اون چند قاشق در چربی تاثیر گذاشته یا نه من واقعا چربی دارم چربیم کلسترول 303بودال دی ال 227 بود

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   بله امکانش هست آزمایش چربی خون نیاز به 10-12 ساعت ناشتایی دارد

 2. Rtui می‌گوید:

  خیلی مفید بود و چون آزمایش خون و چربی دارم حتما رعایت میکنم،ممنونم
  ولی میخواستم بپرسم آیا خوردن قهوه ۲ ساعت قبل از آزمایش، تاثیر گذار هست؟ قهوه اسپرسو؟

 3. ديبا می‌گوید:

  سلام وقت بخير من براي اقدام به بارداري يه سري ازمايش دارم كه بهم گفتن ناشتا باشم اما شام نخوردم ولي يه قرص مكمل مولتي ويتامين خوردم ايا ممكنه مشكلي تو جواب ازمايشم ايجاد كنه ؟

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   بستگی به آزمایشات داخل دستور پزشک داره بهتره طبق دستور پزشک آزمایشاتتون رو انجام بدین

 4. الی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر برای آزمایش قند دوساعته اشکالی داره ساعت ۱۱ شب آبگوشت خوردم؟

  • محمد می‌گوید:

   سلام من آزمایش دادم شب قبلش برنج مرغ و نون و یه لیوان دلستر خوردم شامم سنگین بود عصر هم میوه و چایی خوردم تا ساعت قبل 11شب هم باز میوه و چایی ..همچنین 33ساعت قبل ازمایش هم قرص آموکسی سیلین خوردم .ناشتا آزمایش دادم قندم 104بود دکتر گفتن که عفونت رفته داخل خون ولی زیاد نیست .آیا این خوردنی ها یا عفونت مثانه و بدن تاثیر داره تو بالا بردن قند خون ؟نگرانم ..

 5. الهه می‌گوید:

  سلام وقت بخیر برای آزمایش قند دوساعته اشکالی داره ساعت ۱۱ شب آبگوشت خوردم؟

 6. Monica می‌گوید:

  ممنون
  قهوه اشکال داره؟ من اصلا نمیتونم قهوه نخورم
  اگر کافئینش مشکل داره میشه قهوه بدون کافئین الفاکافه رو بخورم؟

 7. نیاز می‌گوید:

  بابا فقط بنویسین چه بخوریم چه نخوریم قبلا آزمایش دیگه یک طومار تحویل ملت میدین که چی اح اح

 8. مبینا می‌گوید:

  سلام وققتون بخیر پسر من شب قبلش جیگر خورد فرداش ازمایش داد اهن کمی بالا نشون داده ممکن هست از خوردن جیگر باشه

 9. پروانه می‌گوید:

  سلام ببخشید من ساعت ۷شب پفک خوردم فردا آزمایش قند وچربی وتیروئیددارم اشکال داره ؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام ممنون که سایت آنی آزما رو انتخاب کردید .
   دوست عزیز باید 10 الی 12 ساعت قبل آزمایش خون ناشتا باشید . و قبل آزمایش کشت ادرار نباید 72 ساعت انتی بیوتیک خورده باشد

 10. محمد می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ۲۶ سالمه من آزمایش و سونوگرافی دادم دکتر گفتن مثانم عفونت کرده و داخل خونمم رفته قبل آزمایش چن روز قرص اموکسی سیلین میخوردم و حدودا اخرین قرصو۳۳ساعت قبل ازمایش خوردم و چن روز قبلشم کلی شیرینی خامه ای و چایی نبات شب قبلشم مرغ و برنج و میوه ایا عفونت یا این چیزا قند خونو بالا میبره تو ازمایش تاثیر داره؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام ممنون که سایت آنی آزما رو انتخاب کردید .
   دوست عزیز باید 10 الی 12 ساعت قبل آزمایش خون ناشتا باشید . و قبل آزمایش کشت ادرار نباید 72 ساعت انتی بیوتیک خورده باشد

   • رویا می‌گوید:

    سلام وقتتون خوش من امروزساعت ه‍شت صبح آزمایش تیرویید،چربی وقنددارم.ساعت۴صبح کپسول آموکسی سیلین همراه کمی آب خوردم آیا درآزمایشاتم اختلال ایجاد میکنه

    • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

     سلام وقت بخیر فقط در صورتی که ازمایش کشت ادرار داشته باشید نیباید 72 ساعت قبل آزمایش آنتی بیوتیک نخورده باشید

 11. محمد می‌گوید:

  سلام من آزمایش دادم شب قبلش برنج مرغ و نون و یه لیوان دلستر خوردم شامم سنگین بود عصر هم میوه و چایی خوردم تا ساعت قبل 11شب هم باز میوه و چایی ..همچنین 33ساعت قبل ازمایش هم قرص آموکسی سیلین خوردم .ناشتا آزمایش دادم قندم 104بود دکتر گفتن که عفونت رفته داخل خون ولی زیاد نیست .آیا این خوردنی ها یا عفونت مثانه و بدن تاثیر داره تو بالا بردن قند خون ؟نگرانم ..

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام ممنون که سایت آنی آزما رو انتخاب کردید .
   دوست عزیز 10 الی 12 ساعت ناشتایی قبل انجام آزمایش خون لازم می باشد .
   اما عفونت ادراری و عفونت خونی ارتباطی با مواد غذایی که ذکر کردید ندارد .

 12. پرنیا می‌گوید:

  سلام وقت بخیر اشکال نداره شب قبل آزمایش تیروئید پرولاکتین وقند یه مقدارخیلی کم برنج خورد؟

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام دوست عزیز ، بله موردی نداره فقط باید 10 الی 12 ساعت ناشتا باشید .

 13. محمود می‌گوید:

  سلام من فردا ساعت ۷ صبح آزمایش خون دارم الآن به شدت گرسنه ام نمیشه حداقل یکم نون و ماست بخورم؟

 14. جاسم می‌گوید:

  سلام من ازمایش دارم امروز ولی دکتر ازم سوال کرد از دیشب ساعت ۹چی خوردی بهش گفتم تنها فقط ۱کیک ویک فنجان نوشابه خوردم همین گفت باید بعد دوساعت بدید الان‌منتظرم اگه الان بدم مشکلی نیست یا باید چیزی که دکتر گفت انجام بدم
  یعنی تاثیر داره روآزمایش یا ن لطفا سریع جواب بدید

 15. محمد م می‌گوید:

  با سلام و احترام
  من روز قبل آزمایش حدود ساعت 12 ظهر در محل کارم کمی دیر صبحانه خوردم و صبحانه خامه با مربا خوردم و ساعت 6 بعد از ظهر هم شام برنج با گوشت خوردم.
  7 صبح فرداش آزمایش خون دادم و چربی تریگلیسریدم 449 نشون داد. مشکل دیگه ای نداشتم ، امکان داره آزمایشم اشتباه یا خطا داشته باشه ؟ و یا بخاطر خامه روز قبل باشه ؟

 16. زهرا می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من شب قبل آزمایش کله پاچه خوردم البته ۱۲ ساعت ناشتا بودم
  بارم میتونه تاثیر بزاره روی نتیجه ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.