Paste your Google Webmaster Tools verification code here

مصرف این خوراکی ها قبل از آزمایش خون ممنوع!

با ویتامین D3 و خواص آن بیشتر آشنا شوید
دی ۱, ۱۳۹۸
هزینه های آزمایش خون
دی ۶, ۱۳۹۸

مصرف این خوراکی ها قبل از آزمایش خون ممنوع!

پزشکان توصیه می کنند هر فرد در طول سال، حداقل دو بار آزمایش خون را انجام دهند تا از سلامت بدن خود اطمینان پیدا کنند. به این نکته توجه داشته باشید که علائم بیماری زمانی در شما بروز می کند که در درون بدنتان، پیشروی نموده و اکنون درمان، سخت خواهد بود. در صورتی که اگر شما به انجام به موقع آزمایش خون اهمیت دهید، نه تنها از بروز بسیاری از بیماری ها در امان خواهید ماند، بلکه بهتر می توانید تغذیه خود را کنترل کنید. همانگونه که می دانید قبل از آزمایش خون باید ناشتا باشید اما باز هم باید جهت دقیق تر بودن نتیجه آزمایش خون، در آخرین وعده غذایی از خوردن یکسری از خوراکی ها و غذاها خودداری کنید چرا که این مواد غذایی به شدت بر روی وضعیت خون تاثیر خواهد گذاشت. این مقاله خوارکی های ممنوعه را به شما معرفی می کند.

خوراکی هایی که قبل از آزمایش خون نباید بخورید؟ آزمایشات خون به منظور تشخیص طیف گسترده ایی از بیماری ها توسط پزشک تجویز می شود و اولین سوالی که به ذهن بیمار خطور می کند این است که آیا لازم است قبل از انجام آزمایشات خون، رژیم غذایی خاصی رعایت شود یا خیر؟ و اصلا چرا باید نسبت به این موضوع حساس بود و آن را باید رعایت کرد.

از آنجا که آزمایش خون با یکدیگر متفاوت هستند برای انجام هر یک توصیه های خاصی به بیمار داده می شود تا نتیجه آزمایش به درستی تشخیص داده شود، حتی در برخی از آزمایشات زمان بیداری فرد نیز دارای اهمیت است.

در بسیاری از آزمایش های خون لازم است فرد ناشتا باشد. منظور از ناشتا بودن این است که بدن به مدت ۱۲ ساعت هیچگونه مواد غذایی و انرژی زایی را دریافت نکند. وقتی به فرد گفته می شود باید ناشتا باشید، بلافاصله سوال بعدی این است که می توانیم آب بخوریم؟

نوشیدن آب در بسیاری از موارد جهت رفع تشنگی مانعی ندارد. منظور از آب، همان آب نوشیدنی ساده است نه انواع گازدار آن.خوراکی هایی که قبل از آزمایش خون نباید بخورید؟

حتی بسیاری از افراد می توانند در طول مدت ناشتایی از قهوه نیز استفاده کنند. البته منظور از قهوه، آن دسته از فراورده هایی نیست که دارای ترکیباتی به غیر از دانه قهوه هستند. در مورد نوشیدن قهوه در مدت زمان ناشتایی، بهتر است این موضوع  را از پزشک بپرسید. برای برخی از بیماران در این مورد محدودیت وجود دارد.

معمولا آن دسته از آزمایشات خونی که به ناشتایی نیاز دارند در اوایل صبح گرفته می شوند. بنابراین بهتر است زمان شام خوردن خود را تنظیم نمایید تا مدت زمان پایه برای ناشتا بودن رعایت شود. برای انجام آزمایشات خون، چنانچه از داروهای خاصی مانند انواع داروهای هورمونی، ضد افسردگی، آنتی بیوتیک، ضدبارداری و هر نوع داروی خاص دیگری استفاده می کنید موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

خوراکی هایی که قبل از آزمایشات خون نباید بخورید؟

ناشتایی در آزمایشات خون

آن دسته از آزمایشات خونی که به منظور بررسی، تشخیص و تعیین کلسترول و قند خون تجویز می شوند، نیاز به ناشتایی دارند. در این راستا می توان به این موارد اشاره کرد: آزمایش های چربی خون، تری گلیسیرید، کلسترول و HDL . منظور از HDL همان کلسترول خوب است.

خوردن مواد غذایی قبل از انجام این آزمایش ها تاثیر منفی بر روی نتیجه آن خواهد داشت و چنانچه میزان ناشتایی شما کمتر از ۱۲ ساعت است، بهتر است از انجام آن خودداری نماید، چون تنها هزینه و زمان خود را هدر خواهید داد.

مدت زمان ناشتایی را برای این نمونه از آزمایشات خون به صورت مجزا و دقیق تر به این صورت می توان بیان کرد: آزمایش قند خون نیاز به ۸ ساعت و چربی خون به ۹ تا ۱۲ ساعت ناشتایی نیاز دارد. دقت داشته باشید این زمان ها را به درستی رعایت کنید.

کم و زیاد بودن مدت زمان ناشتایی تاثیر منفی بر آزمایشات خون خواهند شد. این مقادیر به عنوان زمان های پایه به حساب می آیند و بهترین حالت برای تعیین و بررسی مشکل بیمار است. در ضمن بهتر است که بیمار کمی زودتر در آزمایشگاه حضور داشته باشد و با آرامش نمونه گیری انجام شود.

نمونه گیری به صورت نشسته انجام خواهد شد و بازوبند نباید بیش از دو دقیقه بر روی بازوی بیمار بسته شود. خونگیری باید حداکثر در همین زمان باید انجام شود. هنگام نمونه گیری حتما  تکنسین آزمایشگاه را از  داروهای خاصی که مصرف می کنید، آگاه کنید.

آزمایشات خون و آزمایش قند خون دوساعته

پس از اینکه آزمایش قند خون ناشتایی را دادید، همانند روزهای معمولی صبحانه خود را میل کنید. پس از خوردن آخرین لقمه، ساعت را یادداشت کرده و دقیقا دو ساعت پس از این زمان دوباره به آزمایشگاه مراجعه کنید تا خونگیری انجام شود.

در طی این دو ساعت از ورزش کردن، پیاده روی و سیگار کشیدن خودداری نمایید. بهتر است این آزمایش قبل از ساعت ۱۰ صبح انجام  و از به تعویق انداختن به ساعات ظهر خودداری شود. پیشنهاد می شود در این مدت زمان در آزمایشگاه حضور داشته باشید و در همان جا صبحانه خود را میل کنید.

میزان قند خون نرمال در حالت ناشتا برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند باید بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد. این میزان برای افرادی که دیابت ندارند بین ۷۰ تا ۹۹ است. میزان قند خون نرمال دو ساعت بعد از غذا برای افراد دیابتی باید کمتر از ۱۸۰ باشد و برای افراد بدون دیابت به کمتر از ۱۴۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

خوراکی هایی که قبل از آزمایش خون نباید بخورید؟

قبل از آزمایش خون، چه بخوریم و یا نخوریم؟

خوراکی هایی که قبل از آزمایش خون نباید بخورید؟نوع رژیم غذایی شما تاثیر مستقیمی بر روی نتیجه آزمایش خواهد گذاشت. آن دسته از افرادی که آزمایشات خون را برای بررسی میزان کلسترول انجام میدهند، بهتر است روز قبل در خوردن مواد غذایی مانند گوشت قرمز و تخم مرغ زیاده روی نکنند، چرا که این مواد حاوی کلسترول و چربی هستند و می توانند نتیجه آزمایش را با خطا مواجه سازند.

گاهی اوقات شرایط به گونه ایی است که پزشک چندین آزمایش کلسترول خون در یک بازه زمانی مشخص می کند. در اینگونه مواقع بهتر است رژیم غذایی خود را تغییر ندهید تا بررسی پزشکی به درستی انجام شده و علت بیماری تشخیص داده شود. در مدت زمان ناشتایی از جویدن آدامس خودداری نمایید و سعی کنید فعالیت ورزشی نیز نداشته باشید.

قبل از آزمایشات خون، چه بخوریم و یا نخوریم؟

در مورد آزمایش قند خون کمی بیشتر باید مراقبت کنید.  بهتر است قبل از انجام این آزمایش از خوردن این مواد غذایی خودداری کنید. قهوه های آماده که حاوی شکر و مواد شیرین کننده هستند، انواع نوشابه های گازدار، انواع آبمیوه، انواع مربا و شیره های گیاهی مانند خرما و انگور و هر آن چیزی که حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات هستند.

چه آزمایشات خونی  نیاز به ناشتایی ندارند؟

برای سنجش و بررسی فقر آهن در خون، آنزیم های کبدی،اسید اوریک خون و آزمایش تیروئید، نیازی به ناشتا بودن نیست. آزمایش اوره خون نیازی به ناشتا بودن ندارد، اما چون معمولا این آزمایش در کنار آزمایشات خون دیگر انجام می شود که آنها نیاز به ناشتا بودن دارند، ناگزیر این آزمایش نیز در حالت ناشتایی از شخص گرفته می شود.

برای انجام این آزمایش توصیه می شود از چند روز قبل از خوردن غذایی هایی که پروتئین و کربوهیدرات بالایی دارند، خودداری شود. حد طبیعی اوره خون در افراد بزرگسال بین ۱۵ تا ۴۵ است و برای کودکان بین ۱۰ تا ۴۰ تعریف شده است.

درخواست آزمایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟