از شرایط قبل از آزمایش ادرار آگاه شوید

شرایط قبل از آزمایش ادرار

 شاید برای شما جالب باشد اگر بگوییم قبل از آزمایش ادرار باید شرایطی فراهم باشد تا نمونه گیری بهترین نتیجه را ارائه کند. در صورت عدم رعایت شرایط قبل از آزمایش ادرار نمونه شما خراب شده و لازم است آزمایش مجددا تکرار شود. متاسفانه به دلیل اینکه اغلب بیماران در این زمینه اطلاعات کافی ندارند، نهایتا نمی توانند به نمونه سالم و درست را تحویسل آزمایشگاه بدهند. گاهی آزمایشگاه ها متوجه خطا در نمونه شده و به بیمار اطلاع می دهند اما آیا می دانید در صورتی که نمونه نامناسب آنالیز شود، در تشخیص بیماری نیز خطا رخ داده و نهایتا بیماری به درستی درمان نخواهد شد؟ بنابراین شرایط قبل از آزمایش ادرار را جدی بگیرید تا مشکلی در حین کار رخ ندهد. کافی است کمی وقت گذاشته و این مقاله را که توسط کارشناسان ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تدوین شده است را به دقت مطالعه کنید.

اگر نمونه ادرار در زمان جمع آوری آلوده شود نتایج آزمایش ادرار و کشت آن خصوصا از نظر تشخیص عفونت ها دچار اشکال خواهد شد، لذا باید شرایط قبل از آزمایش ادرار را که در این مقاله هست رو رعایت کنید.

توجه داشته باشید که: بهترین نمونه برای تشخیص عفونت های ادراری نخستین نمونه ادرار صبحگاهی است. چون هر نمونه مدفوع منبع مهمى جهت انتقال باكترى، ويروس و انگل محسوب می شود، لذا بايد به رعايت نكات بهداشتى در هنگام جمع آوری و انتقال نمونه توجه ويژه شود.

دستورالعمل جمع آوری ادرار تمیز برای کشت و آزمایش کامل ادرار (ویژه بانوان )

نمونه ادرار برای تشخیص انواع عفونت های دستگاه ادراری و اثبات وجود برخی از مواد و سلول ها از جمله قند، پروتئین، خون، گلبول های سفید و گلبول های قرمز تحت بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم کشت داده می شود.

 شرایط قبل از آزمایش ادرار

 • پیش از انجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب و سایر مایعات اجتناب نمائید.
 • دست های خود را کاملا با صابون و آب شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.
 • درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید؛ بدون آن که دست شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.
 • با یک دست چین های پوستی دستگاه تناسلی را از هم باز کرده و با دستمال یکبار مصرف اطراف مقعد و پیشابراه را از جلو به عقب تمیز کنید. این کار را دوبار و هر بار با یک دستمال جدید تکرار کنید.
 • پس از اینکه جریان ادرار شروع شد، قسمت اولیه ادرار (چند قطره اول) را دور ریخته و بقیه ادرار را با حجم 30 میلی لیتر (حداقل نصف ظرف) جمع کنید. توجه داشته باشید که ظرف مذکور تحت هیچ عنوان با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا نکند.
 • درب ظرف نمونه را بسته و آن را به آزمایشگاه تحویل دهید.
 • پیش از انجام آزمایش از نوشیدن بیش از حد مایعات اجتناب نمائید.
 • دست های خود را کاملا با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.
 • درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید؛ بدون آن که دست های شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.
 • سر آلت را با دستمال مرطوب یکبار مصرف دوبار و هر بار با استفاده از یک دستمال جدید تمیز کنید.
 • مراقب باشید که سر آلت به سطح داخلی ظرف نخورد.
 • مقدار کمی از قسمت اول ادرار (چند قطره اول) را به داخل توالت تخلیه کرده و حدود 30 میلی لیتر (نصف ظرف نمونه) از آن را جمع کنید.
 • درب ظرف نمونه را بسته و آن را تحویل آزمایشگاه دهید.

شرایط قبل از آزمایش ادرار

شرایط قبل از آزمایش ادرار در اطفال پسر و دختر

چون هر نمونه مدفوع منبع مهمى جهت انتقال باكترى، ويروس و انگل محسوب می شود، لذا بايد به رعايت نكات بهداشتى در هنگام جمع آوری و انتقال نمونه توجه ويژه شود.

جمع آوری نمونه ادرار ویژه اطفال پسر

 1. کودک را کاملاً شسته و به پشت بخوابانید و ناحیه تناسلی و اطراف آن را کاملاً خشک نمائید. ( توجه : از محلولهای حاوی لوسین استفاده نشود)
 2. برچسب قهوه ای رنگ را از روی کیسه برداريد و نوک آلت تناسلی را وارد قسمت ورودی کیسه ادرار که به شکل دایره ای است قرار دهید و اطراف آن را نیز با فشار انگشت بچسبانید .
 3. بدون اینکه به نوزاد پوشک ببندید منتظر باشید تا ادرار نماید و بعد از تهیه ادرار کیسه ادرار را داخل ظرف استریل پلا ستیکی منتقل نماید و درب آن رامحکم ببندید .
 4. نمونه ادرار تهیه شده را بلا فاصله ( حداقل بعد ازنیم ساعت ) به آزمایشگاه تحویل نمائید

جمع آوری نمونه ادرار ویژه اطفال دختر

 1. کودک را کاملاً از جلو به عقب شسته و به پشت خوابانده و چین های ناحیه تناسلی و مخرج را خشک نمائید. ( توجه : از محلولهای حاوی لوسین استفاده نشود )
 2. برچسب قهوه ای رنگ را از روی کیسه برداريد و قسمت اطراف ناحیه تناسلی را بکشید تا چین های پوست از هم باز شود و قسمت ورودی کیسه ادرار که به شکل بیضی است به نحوی که به ناحیه تناسلی ارتباط داشته باشد بچسبانید و با انگشت اطراف این ورودی کیسه ادرار را که چسب دارد به پوست اطراف ناحیه تناسلی فشار دهید بخصوص قسمت زیر کیسه که بین مقعد و ناحیه تناسلی است .
 3. بدون اینکه به نوزاد پوشک ببندید منتظر باشید تا ادرار نماید و بعد ازتهیه ادرار کیسه ادرار را داخل ظرف استریل پلاستیکی منتقل نمائید و درب آن را محکم ببندید .
 4. نمونه ادرار تهیه شده را بلافاصله ( حداقل بعد از نیم ساعت ) به آزمایشگاه تحویل نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.