آیا می دانید زمان پریودی چه تاثیری بر روی آزمایش خون می گذارد؟

در زمان پریودی، هورمون های بدن تغییر می کند و این موضوع بر روی متابولیت های خون تاثیر خواهد گذاشت. اما لازم است بدانید که کدام یک از فاکتورها بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ممکن است شما از این مسئله بی اطلاع باشید و بدون اینکه مسئول آزمایشگاه را جریان بگذارید، آزمایش خون را انجام دهید. بعد از انجام تست، خطا در نتیجه وجود خواهد داشت. به همین دلیل است که شما بدانید در زمان پریودی چه فاکتورهایی از خون را می توانید بدون مشکل، اندازه گیری کنید. این مقاله که توسط گروه متخصصین آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تدوین شده است، به شما کمک نموده و اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار خواهد داد. شما به عنوان یک بانو لازم است در مورد شرایط فیزیولوژی بدن خود اطلاعات بیشتری داشته باشید. این موضوع در مورد انجام تست های مختلف به شما کمک خواهد کرد.

 بررسی آزمایش خون در زمان پریودی (عادت ماهانه)

وقتی صحبت از آزمایش خون در زمان پریودی و یا همان عادت ماهانه می شود. دو موضوع به ذهن خطور می کند. اول اینکه آیا می توان آزمایش خون مانند قند و یا کلسترول را در زمان عادت ماهانه انجام داد یا خیر؟ و دوم اینکه کدام آزمایش خون در زمان پریودی باید انجام شود؟

آنچه مسلم است تشخیص و درمان بیماری های زیادی از طریق آزمایش خون امکان پذیر است. از آنجا که طیف گسترده ایی از آزمایش خون وجود دارد برای هرکدام شرایط خاص و پایه ایی در نظر گرفته می شود تا نتیجه آزمایش با کمترین میزان خطا در اختیار پزشک قرار گیرد تا مراحل درمان بیمار به درستی انجام شود.

در برخی از انواع آزمایش خون در زمان پریودی لازم است تا فرد ناشتا باشد و یا حتی چندین ساعت از زمان بیدار شدن او گذشته باشد. برخی از آزمایشات خون در اوایل صبح گرفته میشود و برای برخی دیگر در هر ساعت از شبانه روز می توان اقدام به نمونه گیری کرد. شرایط بیمار و نوع بیماری این موضوع را مشخص خواهد کرد.

 آزمایش خون در زمان پریودی

آزمایش خون در زمان پریودی و آزمایش های هورمونی

برای بررسی هورمون های زنانه معمولا پزشک آزمایش خون در زمان پریودی را تجویز می کند. در این دوره بررسی دقیق بسیاری از هورمون ها امکان دارد. آزمایش خون  معمولا در روزهای اول تا سومین روز پریودی تجویز می شود. از جمله آزمایش در زمان پریودی می توان به  آزمایش  بررسی  استروژن اشاره کرد: آزمایش FSH ، که با استفاده از آن میزان ترشح آن به بررسی وضعیت تخمک ها پرداخته می شود.

این هورمون نقش مهمی در بارور کردن تخمک ها دارد.  چنانچه شخص از ذخیره تخمدانی خوبی برخوردار باشد، میزان این هورمون در بدن کاهش خواهد یافت. سطح نرمال استروژن در روز سوم عادت ماهانه بین 25 تا 27 است. بهترین زمان برای انجام  این آزمایش خون اول صبح و پس از 12 ساعت ناشتا بودن است.نمونه گیری به صورت نشسته و وریدی انجام خواهد شد.

آزمایش خون در زمان پریودی و آزمایش تیروئید

به دلیل تغییرات که در زمان عادت ماهانه در بدن رخ می دهد، امکان دارد نتیجه برخی از آزمایشات خون را تحت تاثیر قرار دهد. باید بدانید که شرایط بیمار در زمان نمونه گیری بیش از 50 درصد در نتیجه آزمایش  تاثیر خواهد داشت. بنابراین بهتر است قبل از آزمایش خون از پزشک جزییات آن را جویا شوید. از رایج ترین آزمایشات خون، آزمایش تیروئید است.

چنانچه در دوره عادت ماهانه قرار دارید، انجام آزمایش تیروئید برای شما بلامانع است. این آزمایش نیازی به پرهیز غذایی و نوشیدن مایعات خاص ندارد، اما مصرف غذاهای چرب می تواند بر نتیجه آزمایش تاثیرگذار باشد. بنابراین توصیه می شود چنانچه قصد دارید این آزمایش خون را انجام دهید، حداقل به مدت سه ساعت پرهیز غذایی داشته باشید. در آزمایش تیروئید دو فاکتور TSH و ، T4 مورد بررسی قرار می گیرد. منظور از TSH هورمون محرک غده تیروئید و T4  هورمون تیروکسین است.

آزمایش خون در زمان پریودی و آزمایش LH

آزمایش LH  دیگر آزمایش خون در زمان پریودی است. این هورمون به  فرایندهایی مانند بارداری، تخمک گذاری و بلوغ نقش اساسی دارد. چنانچه میزان این هورمون در بدن بالاتر از حد طبیعی باشد منجر به بلوغ زودرس در فرد خواهد شد و چنانچه پایین تر از حد معمول باشد نتیجه عکس می شود. هورمون LH در کنار FSH بر کنترل سیکل عادت ماهانه تاثیر بسزایی دارند.

آزادسازی  تخمک در اثر بالا بودن این هورمون در بدن است.  در جریان ناباروری و به منظور درمان، میزان آن در زمان عادت ماهانه مورد بررسی قرار می گیرد. انجام آزمایش خون جهت بررسی این هورمون معمولا در روز سوم و اواسط سیکل عادت ماهانه است. سطح این هورمون در زمان تخمک گذاری به بیشترین میزان خود میرسد، بنابراین اندازه گیری آن در این زمان می تواند شاخص خوبی برای تعیین زمان تخمک گذاری باشد.

با انجام این آزمایش در روزهای مختلف سیکل عادت ماهانه مشکلات زیر قابل تشخیص است: مشکلاتی که در رابطه با باروری زوجین است، بررسی تخمک گذاری، مشکلاتی که ممکن است در رابطه با غده هیپوفیز باشد، تغییرات، مشکلات عادت ماهانه و پایین بودن سطح تستوسترون.

 پریودی(عادت ماهانه )

آزمایش در زمان پریودی و آزمایش قند خون

برای انجام آزمایش قند خون، شخص باید به مدت 12 ساعت ناشتا باشد. چنانچه قصد آزمایش در زمان عادت ماهانه به منظور بررسی این فاکتور را دارید، محدودیتی برای شما وجود ندارد. گرچه گفته می شود زمان پریودی باعث ایجاد تغییراتی در بدن می شود، اما در مورد اندازه گیری قند خون چه در حالت ناشتا و چه دو ساعت بعد از غذا معنی در این رابطه وجود ندارد، مگر اینکه بیمار در شرایط خاصی قرار داشته باشد.

همچنین برای آزمایش خون کلسترول نیز می توانید در زمان عادت ماهانه نمونه گیری خون را انجام دهید. برای انجام آزمایش خون کلسترول نیز باید ناشتا باشید و از خوردن غذاهایی که پروتئین بالایی دارند خودداری نمایید. چنانچه از داروی خاصی مصرف می کنید پزشک و تکنسین آزمایشگاه را در جریان قرار دهید.

آزمایش در زمان پریودی و آزمایش پرولاکتین

به طور کلی برای بررسی هورمون های زنانه نیاز به آزمایش در زمان عادت ماهانه است. برای بررسی پرولاکتین نیازی به آزمایش  در زمان پریودی نیست و می توان آن را خارج از دوره های عادت ماهانه نیز انجام داد. برای انجام این آزمایش شرایط خاصی در نظر گرفته می شود.

در مرحله اول باید به مدت چند ساعت چیزی نخورید، بنابراین بهتر است آنجام آزمایش را به اوایل صبح و قبل از خوردن صبحانه موکول کنید. روز قبل فعالیت ورزشی  و جنسی نداشته باشید و از لباس گشاد و راحت برای خوابیدن استفاده نمایید. معمولا آزمایش پرولاکتین به دلیل ترشحات غیر طبیعی از سینه و پریود نشدن خانم در زمانی که باردار نیست و همچنین بررسی تومور در غده هیپوفیز توسط پزشک تجویز می شود.

نمونه گیری خون در این آزمایش به طور نشسته و وریدی خواهد بود. مقدار پرولاکتین نرمال در خانم هایی که باردار نیستند بین 4 تا 32 نانوگرم در هر میلی لیتر است.

آزمایش پرولاکتین

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

8 دیدگاه در آیا می دانید زمان پریودی چه تاثیری بر روی آزمایش خون می گذارد؟

 1. مریم می‌گوید:

  سلام. وقت بخیر میخواستم بدونم برای ازمایش تستسترون با گذشت 5روز از قاعدگی مشکلی نداره

 2. فاطمه می‌گوید:

  سلام ببخشید من در روز دوم قاعدگی هستم و میخواهم آزمایش خون و یک چکاب کلی انجام دهم مثل آزمایش تیروئید و ادرار و … آیا مشکلی دارد؟

 3. فریبا عظیم نسب می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر مند روز بعد از قاعدگی آزمایش خون دادم تعداد پلاکتم را خیلی پایین نشون داده در صورتی که هیچ علائم خونریزی و غیره ندارم به نظرتون آزمایش اشتباه شده

  • تیم پزشکی آنی آزما می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   اگر در ازمایشات فبلی شما همیشه نرمال بوده
   بهتره مجدد در ازمایشگاه دیگه ای چک کنید .

 4. مرضیه می‌گوید:

  سلام, انجام آزمایشات مربوط به igg در زمان پریودی ممکنه ؟ اگر در روزهای آخر پریودی باشه روی نتیجه تاثیرگزاره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.