چند نکته تغذیه ‌ای بسیار مهم در دوران کرونا

چند نکته تغذیه ‌ای بسیار مهم در دوران کرونا

به طور کلی قوای بدن برای مقابله با یک عامل بیماری‌زا به سیستم ایمنی بدن انسان بستگی دارد. به همین دلیل است که برخی از افراد به راحتی با کرونا مقابله کرده و علائم خفیف را نشان می‌دهند ولی برخی دیگر به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی و یا تأخیر در شروع درمان و در نتیجه ضعیف شدن ایمنی بدن، دچار شرایط حادی می‌شوند. از جمله مهمترین عواملی که بر تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران کرونا تأثیر می‌گذارد، نوع رژیم غذایی است.

در واقع سبک تغذیه‌ای در دوران کرونا یکی از مهمترین فاکتور‌ها برای مقابله با این ویروس شناخته شده است. از زمانی که کرونا به دنیا معرفی شد تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفت تا متخصصان بتوانند رژیم غذایی مناسب در دوران کرونا را به مردم پیشنهاد دهند. در این میان چند نکته مهم حائز اهمیت است که در ادامه مقاله پیرامون آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

آزمایش چکاپ مردان

تغذیه مناسب در دوران کرونا چگونه باید باشد؟

زمانی که درمورد تغذیه در دوران کرونا صحبت می‌کنیم اغلب مردم به این فکر می‌کنند که منظور ما این است چه غذا‌هایی را بخوریم و از مصرف چه غذا‌هایی پرهیز نماییم. اما این تنها بخشی از ماجرا بوده و باید نکات بیشتری را مدنظر داشته باشید که درا دامه این نکات را ذکر خواهیم کرد:

تغذیه مناسب در دوران کرونا

– همانگونه که می‌دانید مصرف میوه جات و سبزیجات تازه و انواع مکمل‌ها نقش بسیار مؤثری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد

برای مثال متخصصان توصیه می‌کنند در دوران کرونا پرتقال، آب هویج و انواع میوه‌های حاوی ویتأمین سی را بیشتر از قبل از مصرف کنید. در این میان خوردن مواد غذایی و مکمل‌های حاوی ویتأمین دی نیز نباید فراموش شود چون ویتأمین دی بدن را به صورت چشمگیر و عجیب در برابر کرونا مقاوم خواهد کرد.

متأسفانه به محض اینکه چنین یافته پزشکی منتشر شد مردم فراموش کردند که باید در مصرف مواد غذایی تعادل داشته باشند. لازم است این نکته را بیان کنیم طبق آخرین یافته‌های پزشکی اگر در مصرف انواع مکمل‌ها زیاده‌روی کنید نه تنها تأثیر مثبتی بر روی سیستم ایمنی نداشته بلکه باعث تضعیف آن خواهد شد. بنابراین اولین نکته تغذیه ‌ای در دوران کرونا، بحث رعایت تعادل بین مصرف مکمل‌ها و انواع مواد غذایی است.

– دومین نکته تغذیه ای در دوران کرونا، مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک است

برای مثال لبنیات غنی از پروبیوتیک بسیار می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. همانگونه که می‌دانید در رود‌ه باکتری‌های بسیار مفیدی قرار گرفته‌اند که تحت عنوان پروبیوتیک شناخته می‌شوند. طبق یافته‌های پزشکی دستگاه گوارش ما می‌توانند ۷۰ درصد سلامت سیستم ایمنی بدن را تنظیم کند. بنابراین در صورتی که دستگاه گوارش دچار مشکل گردد قطعاً نقص جدی را در سیستم ایمنی بدن خود شاهد خواهید بود.

مواد غذایی حاوی پروبیوتیک

اگر می‌خواهید روده‌ها و دستگاه گوارش به خوبی کار کنند باید نسبت به تقویت پروبیوتیک‌ها اقدام نمایید. در این زمان است که مصرف مواد غذایی و همچنین لبنیات غنی از پروبیوتیک‌ برای شما بسیار مفید خواهد بود. از سوی دیگر فراموش نکنید که این باکتری‌ها بیشتر از غذا‌های کامل، مواد مغذی و فیبرها تغذیه کرده و غذا‌های فرآوری شده، پرچرب و خوراکی‌های قندی برای آن‌ها اصلاً مناسب نخواهد بود. بنابراین یک رژیم غذایی ناسالم به صورت جدی به سیستم ایمنی بدن شما آسیب وارد خواهد کرد.

– جالب است بدانید که همچنان بازار شایعات درمورد کرونا داغ است و این شایعات به زمینه‌های مختلف برمی‌گردد

برای مثال در زمینه تغذیه مطالب بسیار زیاد منتشر شده که اغلب آن‌ها پایه و اساس علمی ندارند. درمورد رژیم غذایی در دوران کرونا شما تنها باید براساس گفته‌های متخصصان عمل کنید. مراجعه به پزشک و یا خواندن مقالات علمی تنها راهی است که کمک می‌کند شما از طریق تغذیه سالم بتوانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. در این زمینه یکی از موضوعات مطرح شده درمورد مواد غذایی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن، لبنیات است.

ادعا بر این است که خوردن لبنیات باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌گردد اما آیا این موضوع صحت دارد؟ ما بار‌ها گفته‌ایم که در رژیم غذایی باید تعادل را رعایت کنیم. شیر غنی از ویتأمین B ‌است. ویتأمین B سطح انرژی بدن را بالا برده و در نتیجه بهترین عامل برای مقابله با ویروس کرونا به حساب می‌آید. از طرف دیگر شیر‌ها حاوی پروبیوتیک‌هایی هستند که به تقویت گوارش سیستم ایمنی بدن شما کمک خواهند کرد. بنابراین اگر مطلقا لبنیات را کنار گذاشته‌اید باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. با این کار از طرفی به سیستم ایمنی بدن و از طرف دیگر به بنیه استخوانی خود آسیب جدی وارد خواهید کرد.

بازار شایعات درمورد کرونا

– متأسفانه برخی از افراد رژیم غذایی متعادل نداشته و با پرخوری سعی می‌کنند بدن خود را تقویت کنند

فراموش نکنید که چاقی علاوه بر آسیبی که به مفاصل وارد می‌کند، سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف خواهد کرد. به همین دلیل است که متخصصان معتقد هستند شدت علائم در بدن افراد چاق بیشتر از دیگران خواهد بود و این دسته از افراد بیشتر از سایر مردم جامعه در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار گرفته‌اند. بنابراین درست است که در ایام قرنطینه قرار داریم و نمی‌توانید به سالن‌های ورزشی بروید اما ورزش کردن در خانه یا پارک‌های خلوت را فراموش نکنید.

نمونه گیری در منزل

سخن پایانی

متأسفانه ویروس کرونا تا کنون قابل کنترل نبوده است‌. جهش‌های پی در پی در این ویروس باعث می‌شود سویه‌های متعددی از آن به دنیا معرفی شده و هر کدام به نحوی سلامتی انسان را به خطر بیاندازند. فعلاً شما می‌توانید از طریق رعایت پروتکل‌های بهداشتی و داشتن تغذیه مناسب در دوران کرونا بدن خود را از ابتلا به این ویروس در ‌امان نگه دارید. اما با این حال اگر علائم کرونا را مشاهده کردید در اولین قدم باید خود را قرنطینه کنید تا افراد خانواده از ابتلا بمانند. در ادامه باید تست کرونا در منزل را انجام دهید.

آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما در خدمت شما خواهد بود تا در هر منطقه کشور بتوانید به راحتی آزمایش کرونا در منزل را انجام دهید. آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما با سایر آزمایشگاه‌ها در شهر‌های مختلف ایران وارد قرار داده شده است. کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید و موقعیت جغرافیایی خود را اعلام نمایید. اولین فرصت کارشناسان ما به منزل شما مراجعه کرده و آزمایش در منزل برای شما به راحتی پیش خواهد رفت.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.