برای آزمایش چکاپ ، چه هزینه ای را باید پرداخت کنیم؟

لازم است همه مردم در طول سال حداقل هر 6 ماه یکبار، آزمایش چکاپ را انجام دهند. این آزمایش وضعیت عمومی خون را تعیین نموده و مشخص می شود از نظر سلامتی، در چه سطحی هستید. اما متاسفانه آنچه در سال های اخیر باعث شده است عمده مردم از انجام این آزمایشات خودداری کنند، نگرانی از بابت هزینه ها است. اما آیا شما می دانید هر آزمایش چکاپ چه هزینه ای خواهد داشت؟ آیا می دانید این هزینه بسته به فاکتورهای مورد بررسی، برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود؟ بنابراین به هیچ عنوان براساس گفته های دوستان و آشنایان تصمیم گیری نکرده و از منابع دقیق، اطلاعات به دست بیاورید. برای مثال مطالعه این مقاله در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم چند دقیقه ای این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

هزینه آزمایش چکاپ به عنوان هزینه ای است که شما در قبال آزمایش های خود به آزمایشگاه پرداخت می نمایید. امروزه یکی از مهم ترین مسائلی که برای افراد در هنگام مراجعه به آزمایشگاه وجود دارد، هزینه آزمایش چکاپ می باشد. این هزینه در صورتی که آزمایش های شما توسط بیمه پوشش داده شوند، در حدود 70 درصد برای بیمار و 30 درصد برای بیمه می باشد.

در حالت کلی هزینه آزمایش چکاپ بسته به اینکه شما به یک آزمایشگاه دولتی مراجعه کرده اید یا اینکه آزمایشگاه شما خصوصی می باشد، متفاوت است. این هزینه ها در حالت کلی بین 100 تا 200 هزار تومان می باشد.

البته به شرایط شما و همچنین احتمال ابتلا به یک بیماری خاص یا وجود مشکل در یکی از ارگان های شما، تعداد و در نتیجه هزینه آزمایش های درخواستی برای شما می تواند متفاوت باشد.

آزمایش چکاپ چیست و هزینه آزمایش چکاپ چگونه محاسبه می شود

آزمایش چکاپ یکی از مهم ترین آزمایشاتی است که به صورت دوره ای و در زمان های خاص، برای بررسی میزان سلامت جسمانی و احتمال ابتلا به برخی بیماری های خاص در افراد انجام می شود. این آزمایش بر خلاف سایر آزمایش هایی که در هنگام بیماری و وجود یک مشکل خاص، برای فرد تجویز می شود، به منظور پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به بیماری برای فرد انجام می شود.

آزمایشگاه آنلاین آنی آزما با بهره گیری از کادر مجرب و متخصص، آماده است تا کلیه تست های مربوط به آزمایش چکاپ را به صورت غیر حضوری پذیرش کرده و با انجام خون گیری در محل کار یا محل زندگی شما، شما را از مراجعه حضوری به آزمایشگاه و صرف وقت و هزینه اضافی، باز دارد.

آزمایش چکاپ می تواند شامل موارد بسیاری باشد. در حالت کلی و به صورت روتین، آزمایشاتی مانند آزمایش خون، آزمایش تیروئید، آزمایش عفونت های ویروسی و غیره، در آزمایش چکاپ توسط پزشک درخواست می گردد.

آزمایش چکاپ همان گونه که از اسم آن نیز می توان فهمید، یک آزمایش کنترلی می باشد که برای اندازه گیری فاکتورهای مختلف خونی و ادراری فرد توسط پزشک درخواست می شود. بررسی این فاکتورها و کم و زیاد شدن آنها می تواند به شما و پزشکتان این امکان را فراهم نماید تا در صورت ابتلا به یک بیماری خاص مثل دیابت، میزان و شدت بیماری خود را تعیین کنید. همچنین از آزمایش چکاپ برای بررسی احتمال ابتلا به یک بیماری خاص در آینده و به منظور پیشگیری از ابتلا به آنها نیز استفاده می شود.

هزینه آزمایش چکاپ چقدر می باشد

بررسی آزمایش چکاپ می تواند اطلاعات مهمی در مورد نحوه تغییر شرایط جسمانی شما با افزایش سن در اختیار شما قرار می دهد و به شما کمک می کند تا تصمیمات لازم را برای این تغییرات اتخاذ نمایید. نکته مهم در مورد این نوع آزمایش ها، انجام دوره ای و مرتب آنهاست. آزمایش چکاپ باید به صورت دوره ای و در فواصل زمانی تعیین شده انجام شود تا با بررسی آزمایش و نتایج قبلی، میزان تغییرات بدنی شما مشخص گردد.

آزمایش چکاپ سلامتی برای افراد در سنین مختلف متفاوت می باشد برای هر گروه با توجه به جنسیت و سن تعیین می گردد برای اطلاعات بیشتر می توانید بیشتر بخوانید : آزمایش چکاپ خانم ها، آزمایش چکاپ آقایان و آزمایش چکاپ سالمندان

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در مورد آزمایش چکاپ وجود دارد، مراجعه حضوری به آزمایشگاه و صرف وقت و هزینه بسیار برای این کار می باشد. شما اغلب مجبور هستید تا یک روز را صرفا برای انجام آزمایش خود کنار بگذارید و وجود عواملی مثل ترافیک و آلودگی هوا و هم چنین نبود جای پارک در مرکز شهر، می تواند باعث دشوارتر شدن انجام آزمایش چکاپ شود.

برای حل این موضوع، آزمایشگاه آنلاین آنی آزما تاسیس شده است تا با پذیرش غیر حضوری بیماران و انجام خون گیری در محل زندگی یا محل کار فرد، این مشکلات را به حداقل برساند و با ارائه جواب های آزمایش به صورت آنلاین و اینترنتی، روند انجام این آزمایشات را تسریع بخشد.

هزینه آزمایش چکاپ برای کلیه آزمایش هایی که از شما گرفته می شود، محاسبه می شود. این هزینه به این صورت محاسبه می شود که جمع هزینه کلیه آزمایش های شما محاسبه می شود، سپس در صورتی که به آزمایشگاه دولتی مثل بیمارستان ها مراجعه کرده باشید، حدود 70 درصد از این هزینه ها را بیمه متقبل می شود و شما تنها 30 درصد از مبلغ کل آزمایش ها را پرداخت می نمایید. اما در صورتی که به یک آزمایشگاه خصوصی مراجعه کنید،  70 درصد هزینه توسط بیمار و 30 درصد باقی مانده توسط بیمه پرداخت می شود.

آزمایشگاه های دولتی با این تفاسیر دارای هزینه های کمتری به نسبت آزمایشگاه های خصوصی هستند اما همان طور که همه ما می دانیم این آزمایشگاهها دارای شلوغی و ازدحام جمعیت زیادی هستند و شما برای پذیرش و جوابدهی آزمایش چکاپ خود در این آزمایشگاهها باید وقت زیادی را صرف کنید.

اما آزمایشگاههای خصوصی به دلیل اینکه تعداد مرکز بیشتری دارند، در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی مراجعه کنندگان هستند و کیفیت جواب های این مراکز نیز بهتر است.

آزمایش چکاپ

برای محاسبه هزینه آزمایش چکاپ در ابتدای هر سال از طرف وزارت بهداشت یک تعرفه آزمایشگاهی به همه آزمایشگاهها ابلاغ می شود که در آن قیمت هر آزمایش و خدماتی که آزمایشگاه ها به بیماران ارائه می دهند، تعیین می گردد. همه آزمایشگاه ها ملزم هستند طبق این تعرفه هزینه آزمایش چکاپ را تعیین نمایند و اگر بیشتر از این مبلغ دریافت کنند، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

آزمایشگاه آنلاین آنی آزما نیز طبق این تعرفه ها هزینه آزمایش چکاپ شما را تعیین می کند و کلیه هزینه های اخذ شده در این آزمایشگاه بر طبق قوانین و مقررات وزارت بهداشت و درمان می باشد.

موارد کاربرد آزمایش چکاپ

یکی از آزمایش هایی که در آزمایشگاه کاربرد زیادی دارد، آزمایش چکاپ می باشد. در این آزمایش، شرایط کلی بدن شما به صورت دوره ای و در فواصل زمانی معین مورد بررسی قرار می گیرد. برای انجام آزمایش چکاپ حتما نیازی نیست که شما به بیماری خاصی مبتلا باشید. این آزمایش می تواند برای کنترل و پیشگیری از بیماری ها نیز استفاده شود. از این آزمایش در مواردی مثل:

 • بررسی وضعیت کلی سلامت بدنی شما
 • بررسی مقادیر هورمونی مثل آزمایش تیروئید
 • بررسی احتمال ابتلا به عفونت های ویروسی خاص مثل هپاتیت و ایدز
 • بررسی عملکرد ارگان های مختلف بدن مثل کبد و کلیه
 • بررسی بیماری های مختلف ژنتیکی فرد

انجام این آزمایش به صورت دوره ای و منظم می تواند اطلاعات جامع و کاملی در مورد بیماری های احتمالی شما به پزشک ارائه نماید. برای گرفتن آزمایش چکاپ کافیست با همکاران ما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما تماس حاصل نمایید تا از شما یک نمونه خون گرفته شده و به آزمایشگاه ارسال گردد و شما بدون دردسر عملکرد کلی بدن خود و میزان سلامتی ارگان های مختلف را بررسی نمایید.

به صورت کلی همه افراد با توجه به شرایط سنی و جسمانی که دارند، باید هر 12 ماه یک بار آزمایش چکاپ داشته باشند. با این حال در برخی موارد خاص و با بروز برخی علائم، این مدت می تواند کوتاه تر نیز باشد. برخی موارد که باعث می شوند شما زودتر از یک سال آزمایش چکاپ خود را تکرار نمایید عبارتند از:

 • وجود برخی علائم دائمی و ناراحت کننده در شما. این علائم می توانند از یک خستگی و احساس ضعف ساده شروع شده و به علائمی مانند احساس درد و ناراحتی ختم شوند.
 • شما می خواهید میزان سلامت جسمانی خود را بهبود بخشید. آگاهی از برخی فاکتورهای خونی و دانستن مقادیر آنها، می تواند در انتخاب رژیم غذایی و همچنین میزان فعالیت بدنی که شما باید داشته باشید، کمک کننده باشد. مواردی مثل قند و چربی بالا باعث می شوند تا شما رژیم غذایی خود را اصلاح نمایید و همچنین مقادیر پایین ویتامین ها و مواد معدنی باعث می شوند تا شما مواد غذایی مغذی تری مصرف نمایید.
 • کاهش خطر و احتمال ابتلا به برخی بیماری های خاص. انجام آزمایش چکاپ به صورت دوره ای و مداوم، باعث می شود تا شما بتوانید میزان سلامتی خود را مدام زیر ذره بین قرار دهید و تغییرات ایجاد شده در فاکتورهای خونی و ادراری در شما می توانند بیانگر شروع یا احتمال ابتلا به یک بیماری خاص باشند.

نمونه گیری آزمایش چکاپ

هزینه آزمایش چکاپ به چه مواردی بستگی دارد

به صورت کلی، هزینه آزمایش چکاپ به نوع و تعداد آزمایشاتی که توسط پزشک برای یک فرد درخواست می شود، بستگی دارد. آزمایش چکاپ با توجه به سن و شرایط جسمانی و علائم احتمالی که در فرد وجود دارد، مورد درخواست قرار می گیرد. برخی از این آزمایشات عبارتند از:

 • آزمایش خون
 • آزمایش CBC
 • آزمایش تیروئید
 • آزمایش عفونت های ویروسی (Hbs – hpv – Hiv)
 • آزمایش های مربوط به ویتامین ها و مواد معدنی
 • آزمایش ادرار
 • و غیره

به طور معمول آزمایش چکاپ در برخی شرایط به آمادگی های قبلی نیاز دارد که شما با دستور پزشک و یا با راهنمایی آزمایشگاه، موظف به رعایت آنها می باشید. به عنوان مثال بسته به آزمایش های درخواستی توسط پزشک و بیمار شما باید:

 • برای حدود 12 ساعت از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خودداری کرده و به صورت ناشتا نمونه خون خود را بدهید. خوردن آب در این گونه موارد مشکلی ندارد اما به غیر از آب شما نباید چیزی بخورید یا بیاشامید.
 • قبل از انجام آزمایش، از خوردن برخی داروهای خاص باید پرهیز شود. این داروها می توانند بر نتایج نهایی آزمایش تاثیر بگذارند. نمونه ای از این داروها می توان به داروهای هورمونی یا داروهای آنتی بیوتیک اشاره نمود.

رعایت نکات توصیه شده در آزمایش چکاپ ضمن اینکه باعث دقیق تر شدن جواب های آزمایش شما می شود، بلکه از تکرار و هدر رفت انرژی و زمان فرد و کادر آزمایشگاه نیز جلوگیری می نماید.

هزینه آزمایش چکاپ چقدر می باشد

آزمایش چکاپ چگونه انجام می شود

برای انجام آزمایش چکاپ در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما، کافیست شما به سایت آزمایشگاه مراجعه کرده و پس از طی مراحل پذیرش و بارگذاری نسخه در سایت، نسبت به زمان دهی برای انجام نمونه گیری اقدام نمایید. نمونه شما در هر مکانی که راحت تر باشید انجام می شود و پس از رعایت نکات مورد نیاز برای نمونه گیری مانند ناشتایی، نمونه خون و ادرار شما توسط همکاران ما انجام می شود.

پس از آن، نمونه شما برای انجام آزمایشات مورد درخواست، به آزمایشگاه ارجاع داده می شود. جواب نهایی تست های شما بسته به نوع آزمایش و میزان زمان بر بودن جواب آنها، در طی کوتاه ترین زمان آماده شده و شما می توانید پرینت جواب های خود را نیز به صورت غیر حضوری و از طریق سایت آزمایشگاه دریافت نمایید.

شما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه های خود، دقیق ترین و سریع ترین جواب ها را نیز دریافت خواهید کرد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

6 دیدگاه در برای آزمایش چکاپ ، چه هزینه ای را باید پرداخت کنیم؟

 1. کامران باران می‌گوید:

  باسلام هزینه ی رفت و آمد پرسنل محترم آزمایشگاه که بعهده ی بیمار است چقدر می باشد؟ با تشکر _

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   هزینه پرداختی شما معادل هزینه آزمایشگاه به اضافه هزینه نمونه گیری می باشد که بسته به آدرس شما تعیین می گردد. جهت اطلاع دقیق از تعرفه های آزمایشات با کارشناسان پشتیبان ما تماس بگیرید

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   چکاپ حون شامل موارد متعددی میشود که طبق دستور پزشک و یا درخواست بیمار انجام میشود. شما میتوانید در صورت درخواست شخصی از چکاپ های موجود در بخش رزرو ازمایشرزرو ازمایش نیز چکاپ مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید.

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   در بخش رزرو آزمایشات تمامی چکاپ ها به همراه هزینه قرار داشته که می توانید چکاپ مورد نظر خود را از این بخش انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.