چگونه می توان نبض مچ دست را محاسبه کرد؟

چگونه می توان نبض مچ دست را محاسبه کرد؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

شاید با مطالعه عنوان این مقاله این سؤال به ذهن شما رسیده باشد که چه لزومی دارد ما بتوانیم نبض مچ دست خود و دیگران را محاسبه کنیم؟ قطعاً از نظر پزشکی آشنایی با روش محاسبه نبض مچ دست اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع زمانی که ما نبض را می‌گیریم در حال محاسبه تعداد ضربان قلب هستیم. همین موضوع تعیین‌کننده اهمیت آشنایی با روش محاسبه نبض مچ دست خواهد بود. به خصوص اگر شما در خانواده خود فردی را دارید که به بیماری‌های قلبی مبتلا شده است. بنابراین حتماً لازم است این مطلب را مطالعه کنید.

نمونه گیری در منزل

نبض چیست؟

ابتدا اجازه دهید تعریف علمی در مورد نبض داشته باشیم. همانگونه که گفته شد نبض، تعیین‌کننده تعداد ضربان قلب است. بنابراین زمانی که ما نبض مچ دست خود را در مدت یک دقیقه محاسبه می‌کنیم، در واقع در حال بررسی تعداد ضربان قلب در یک دقیقه هستیم. این تعداد را باید با تعداد ضربان قلب در شرایط عادی مقایسه کنیم تا متوجه شویم که ضربان قلب ما نسبت به حالت نرمال کمتر یا بیشتر است.

در صورتی که نبض ما کند بزند، قطعاً نشان‌دهنده این است که خون کافی به اندام‌های داخلی نرسیده و دچار مشکلاتی همانند سرگیجه سردرد حالت تهوع و حتی آسیب به بافت قلب می‌شویم. اما نبض بالا و سریع نشان‌دهنده فشار خون بالا است که بیماری‌های قلبی و عروقی را نیز به همراه دارد.

نبض چیست؟

برای اندازه‌گیری نبض مچ دست چکار کنیم؟

به طور کلی نبض عمدتا در ناحیه مچ دست و گردن محاسبه می‌شود چون در این دو قسمت رگ‌های خونی بسیار به پوست نزدیک هستند. بنابراین پیدا کردن نبض در این قسمت‌ها راحت‌تر خواهد بود. اگر می‌خواهید نبض مچ دست خود را محاسبه کنید به صورت زیر عمل نمایید:

– در ابتدا باید یک دست خود را بالا نگه داریم و سپس دو انگشت اشاره و انگشت میان دست دیگر را در کنار یکدیگر قرار داده و به آرامی بر روی مچ دست قرار دهید. برای اینکه دچار خطا نشوید پیشنهاد می‌کنیم دو انگشت اشاره و میانی را بر روی انگشت شست دست دیگر قرار داده و آن را ادامه دهید تا به مچ دست برسید. در راستای انگشت شست، بر روی مچ، نبض قرار گرفته است.

– در صورتی که انگشت‌ها را در جای درستی قرار داده باشید به راحتی می‌توانید نبض را احساس کنید. اما فراموش نکنید که دو انگشت دقیقاً باید در ناحیه مچ قرار داشته باشد اما هیچ فشاری به آن‌ها وارد نکنید.

برای اندازه‌گیری نبض مچ دست چکار کنیم؟

چند نکته برای محاسبه تعداد نبض مچ دست

آنچه باعث می‌شود نبض را بتوانیم به راحتی در قسمت مچ دست روی پا شقیقه‌ها و یا پشت زانو ناحیه گردن و داخل فرو رفتگی ساعد احساس کنیم بحث گشاد شدن رگ‌های خونی است. وقتی خون از رگ‌ها عبور می‌کند، فشاری به دیواره وارد خواهد کرد که باعث گشاد شدن رگ‌ها خواهد شد. هر بار این گشاد شدن یک نبض ایجاد می‌کند. بنابراین از این طریق می‌توان متوجه کارایی قلب شد. زمانی که شما می‌خواهید نبض را محاسبه کنید باید چند نکته را رعایت نمایید:

– حتماً چند دقیقه قبل از گرفتن نبض مچ دست در یک مکان به آرامی نشسته و استراحت کنید. هیچ فعالیتی نباید داشته باشید چون فعالیت باعث افزایش فشار خون و حرکت خون در رگ‌ها شده و باعث می‌شود تعداد نبض دچار خطا گردد.

– همانگونه که گفته شد نبض تعیین‌کننده تعداد ضربان قلب است. بنابراین شما باید یک ثانیه شمار در اختیار داشته باشید و تعداد نقص را در یک دقیقه بشمارید تا از این طریق بتوانید تعداد ضربان قلب در یک دقیقه را محاسبه کنید. در افراد بالغ که هیچگونه بیماری نداشته باشند، تعداد نبض در یک دقیقه باید ۶۰ تا ۱۰۰ عدد باشد. تعداد نبض خارج از این محدوده می‌تواند بیانگر وجود مشکلاتی در قلب و یا در جریان خون باشد.

چند نکته برای محاسبه تعداد نبض مچ دست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

برخی از افراد به محض اینکه متوجه می‌شوند نبض مچ دست آن‌ها خارج از حد نرمال است، سریعاً به متخصص مراجعه می‌کنند. اما این کار اشتباه است. شما باید در چند روز پی در پی و براساس استاندارد‌هایی که برای گرفتن نبض توضیح داده شد، نبض مچ دست خود را محاسبه کنید.

فراموش نکنید که اگر به تازگی ورزش کرده‌اید حداقل به مدت یک ساعت صبر کنید تا جریان خون به حالت نرمال برگردد. ورزش کردن، داشتن استرس و اضطراب زیاد فعالیت‌های جسمی سنگین بر روی جریان خون تأثیر می‌گذارد و بنابراین باعث می‌شود نبض مچ دست به صورت دقیق محاسبه نشده و خطای زیادی را مرتکب شویم. با این اوصاف اگر متوجه شدید که برای چند روز پی در پی نبض مچ دست شما شرایط غیر عادی را نشان می‌دهد، حتماً به متخصص مراجعه کنید.

البته پیشنهاد ما این است که در صورت رؤیت شرایط غیر نرمال در نبض مچ دست، .حتماً نبض گردن پشت پا قسمت و فرورفتگی ساعد را نیز محاسبه کنید و از این نظر مطمئن شوید که نبض به صورت غیر عادی کار می‌کند.

نمونه گیری در منزل

سخن پایانی

در صورتی که ما در حالت استراحت مطلق قرار گرفته باشیم و ضربان قلب و همان نبض مچ دست در حالت طبیعی قرار نداشته باشد، قطعاً نشان‌دهنده وجود مشکل در جریان خون و حتی بافت قلب خواهد بود. در چنین شرایطی ببینید آیا علائمی همانند سرگیجه ضعف سردرد و تپش قلب و درد در ناحیه قفسه سینه را احساس می‌کنید یا خیر چون این علائم نیز تأیید‌کننده غیر نرمال بودن ضربان قلب و نبض مچ دست بوده و باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

متخصص از شما می‌خواهد آزمایش خون عکسبرداری از قلب و اکو را انجام دهید .برای آزمایش خون می‌تواند با آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تماس گرفته و موقعیت جغرافیایی خود را اعلام نمایید. کارشناسان به محل زندگی شما مراجعه کرده و نمونه‌گیری در منزل را برای شما انجام می‌دهند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.