آیا فراموشی ناشی از ابتلا به کرونا واقعیت دارد؟

آیا فراموشی ناشی از ابتلا به کرونا واقعیت دارد؟

از زمان شروع ویروس کرونا در تمام دنیا شاهد این مسأله هستیم که مردم در کشور‌های مختلف علائم متفاوتی را در مقابله با کرونا بروز می‌دهند. جالب است بدانید نشانه‌های آلزایمر در مبتلایان به کرونا نیز مشاهده می‌شود. در واقع بهتر است بگوییم برخی از افراد که درگیر این ویروس می‌شوند ادعا می‌کنند دچار فراموشی شده و همین مسأله آن‌ها را آزار می‌دهد. آیا شما نیز در برخورد با ویروس کرونا دچار فراموشی شده‌اید و یا اینکه نشانه‌های آلزایمر را در بین اعضای خانواده و یا دوستانی که درگیر کرونا بوده‌اند مشاهده می‌کنید؟ به نظر شما این نشانه‌ها تا چه اندازه دوام دارند؟ آیا فراموشی ناشی از ابتلا به کرونا می‌تواند به آلزایمر ختم می‌شود یا نه؟ پاسخ تمام این سؤالات را در این مقاله بیان خواهیم کرد.

نمونه گیری در منزل

ابتلا به فراموشی ناشی از ابتلا به کرونا

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام گرفته است ولی آنچه که باعث شده همگان را نگران کند، به خطر افتادن حافظه بلند مدت و بروز مشکلات ذهنی در افراد مبتلا به بیماری کرونا است. متأسفانه داده‌ها و آماری که از تحقیقات علمی بر روی افراد مبتلا به کرونا به دست آمده است نشان می‌دهد که عفونت ناشی از کرونا می‌تواند علائم آلزایمر را در بین افراد تشدید کند و این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

برای مثال توماس ویسنیوسکی استاد عصب‌شناسی دانشگاه نیویورک ادعا می‌کند که مبتلایان به کرونا زودتر از دیگران نشانه‌های آلزایمر را بروز می‌دهند و یا در تحقیقی دیگر گابریل دی آراوسکین متخصص مغز و اعصاب بیان کرد که تشخیص ابتلا به آلزایمر در بین بیماران مبتلا به کرونا در بازه زمانی ۶۰ تا ۷۰ سال افزایش یافته است که این موضوع واقعاً خطرناک و البته هولناک است.

با توجه به آنچه که گفته شد و در ادامه تحقیقات انجام گرفته، لازم است این نتیجه‌گیری را داشته باشیم که طبق پژوهش‌های مقدماتی، ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند زنگ خطری برای ابتلا به آلزایمر نیز باشد. اما شاید این تصور به وجود آمده باشد که تنها ابتلا به کرونا باعث آلزایمر می‌گردد اما جالب است بدانید متخصصان معتقد هستند که از زمان شروع کرونا تا زمان فعلی که هنوز واکسیناسیون ادامه دارد، عوامل زیادی بر انسان و حافظه او تأثیر گذاشته و مشکلات ذهنی را به وجود آورده‌اند. حتی کسانی که درگیر این ویروس نشده‌اند هم ادعا می‌کنند فراموشی به سراغ آن‌ها آمده است. به نظر شما دلیل چنین اتفاقی چیست؟

ابتلا به فراموشی ناشی از ابتلا به کرونا

عوامل مؤثر بر فراموشی در دوران کرونا

در ابتدای مقاله بیان کردیم که پژوهش‌های زیادی بر روی مبتلایان به کرونا انجام گرفته و مشخص شده است که فراموشی ناشی از ابتلا به کرونا موضوع ثابت شده‌ایست. البته متخصصان هنوز نمی‌دانند که در اثر ابتلا به کرونا چه اتفاقی در بدن انسان رخ می‌دهد که بر حافظه او تأثیر گذاشته؛ آسیب‌های ذهنی را به دنبال داشته و حتی علائم آلزایمر در افراد کم سن و سال مشاهده می‌شود. اما در ادامه مقاله قرار است برای شما توضیح دهیم که در دوران کرونا حتی کسانی که این ویروس را تجربه نکرده‌اند هم از مشکلات ذهنی خود گلایه می‌کنند. به نظر شما چه عواملی باعث بروز چنین مشکلی می‌شود؟

– کاهش تحرک در دوران قرنطینه

حتماً بار‌ها شنیده‌اید که ورزش و داشتن تحرک باعث افزایش شادابی انسان شده و همین مسأله حافظه را بهبود می‌بخشد. برای مثال افرادی که کنکوری هستند حتماً باید در هفته حداقل یک روز ورزش داشته باشند زیرا میزان فعالیت‌های بدنی تأثیر مستقیمی بر حافظه دارد. در دوران قرنطینه که انسان‌ها مجبور شدند حداقل تا چندین ماه به طور کامل و مطلق در داخل خانه بمانند و حتی برای امور کاری نیز از خانه خارج نشوند، آسیب جدی به حافظه وارد شد.

– میزان استرس

تحقیقات نشان داده است که ارتباط مستقیمی بین میزان استرس و میزان ابتلا به مشکلات ذهنی وجود دارد. با توجه به اینکه ویروس کرونا ویروسی بسیار خطرناک بوده و همه افراد می‌دانستند در صورت ابتلا، احتمال مرگ وجود دارد، همین موضوع باعث ترس و استرس در بین مردم شد و این ترس علاوه بر اینکه سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرد و احتمال ابتلا به کرونا را افزایش داد، بر روی حافظه نیز تأثیرات منفی بر جای گذاشت.

– تغییر در رژیم غذایی

به هر حال به تبع کاهش تحرک، افراد شاهد این بودند که وزن در حال افزایش است. بنابراین مجبور شدند در خورد و خوراک خود مراعات کرده و حتی بعضی از افراد، رژیم‌های غذایی سنگین را آغاز کردند. نداشتن تغذیه مناسب و یا تغییرات شدید در رژیم غذایی، نه تنها بر جسم انسان تأثیر می‌گذارد بلکه از تأثیر چنین سبکی بر حافظه نمی‌توان غافل شد.

رژیم غذایی

– افسردگی

افرادی که استرس زیادی دارند باید بدانند به دنبال استرس، افسردگی نیز بروز خواهد کرد. به عبارت دیگر ناهنجاری‌های روحی با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین اگر شما همچنان ترس و استرس زیادی به دلیل وجود کرونا دارید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید زیرا قطعاً به افسردگی نیز دچار شده و همین مسأله باعث می‌شود اختلالات در پردازش اطلاعات در ذهن شما به وجود ‌آید.

راهکار‌هایی برای تقویت حافظه

خوشبختانه از زمانی که واکسیناسیون عمومی انجام گرفت، میزان شروع کرونا در بین جامعه کاهش یافت. این بدان معنا نیست که ما به طور کامل از این ویروس و گونه‌ها آن مصون هستیم.

تقویت حافظه

بنابراین با احتیاط می‌توانید وارد جامعه شوید. بدون اینکه در اماکن شلوغ حضور پیدا کنید، به پارک‌های خلوت رفته و ورزش کنید. ما همچنان توصیه می‌کنیم به باشگاه‌ها نروید چون این اماکن، سربسته هستند ولی ورزش کردن در هوای آزاد بسیار لذت بخش خواهد بود.

رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. استرس خود را کنترل کنید. حتی تمرین‌های مربوط به ریلکسیشن را انجام دهید تا استرس و اضطراب شما کاهش پیدا کند. با چنین اعمالی به تدریج شاهد بهبود حافظه خواهید بود. البته برای کسانی که دچار فراموشی شدید شده‌اند دارو درمانی نیز مؤثر است که در چنین شرایطی باید تحت نظر متخصص درمان را شروع کنند. اما به طور کلی آنچه که اهمیت دارد این است که شما از پیشروی مشکلات ذهنی جلوگیری کنید که تمامی این موارد ذکر شده در چنین مسیری به شما کمک خواهند کرد.

نمونه گیری در منزل

سخن پایانی

در صورتی که علائم کرونا را نشان دادید هیچ ترس و نگرانی نداشته باشید. به جای این کار، با آزمایشگاه‌های آنلاین در ارتباط بوده و تست کرونا در منزلو همچنین انواع آزمایش در منزلرا انجام دهید. آزمایشگاه آنی آزما در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. فراموش نکنید که استرس و اضطراب نقش بسیار مهمی در ابتلا به فراموشی ناشی از کرونا دارند. بنابراین سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و بی‌دلیل دچار نگرانی و اضطراب نشوید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

2 دیدگاه در آیا فراموشی ناشی از ابتلا به کرونا واقعیت دارد؟

  1. ش ط می‌گوید:

    من۳۸ سالمه ودخترم ک ۷ سالشه هر دو دو مرتبه کرونا گرفتیم باهم والان هر دو دچار فراموشی های زیادی در طول روز با کارهای روز مره مون میشیم و این واقعا مارو اذیت میکنه مارو راهنمایی کنید چی کار کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.