کم آبی چه عوارضی برای بدن دارد؟

کم آبی چه عوارضی برای بدن دارد؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

متأسفانه باید بگوییم که برخی از مردم در طول روز به آشامیدن آب کافی توجه نداشته و حتی معتقد هستند اصلاً تشنه نمی‌شوند. به همین دلیل فراموش می‌کنند که حداقل باید ۶ لیوان تا ۸ لیوان آب در طول روز بنوشند. این مسأله در فصل گرما اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. اگر با عوارض کم آبی بدن آشنا باشید قطعاً حتی اگر لازم باشد آلارم گوشی خود را فعال کنید تا آب خوردن را فراموش نکنید، این کار را انجام خواهید داد. با توجه به عوارض سنگین کم آبی بدن، ما لازم دانستیم در این مقاله پیرامون این موضوع صحبت کنیم.

نمونه گیری در منزل

علائم و نشانه ‌های کم آبی بدن

اجازه دهید در ابتدا در مورد علائم کم آبی بدن صحبت کنیم. بسیاری از افراد می‌گویند ما در طول روز تشنه نمی‌شویم و تنها همین ملاک را معیاری برای زمان نوشیدن آب در نظر می‌گیرند. در صورتی که باید بدانید کم آبی بدن چه نشانه‌هایی دارد و به محض رؤیت نشانه‌ها حتماً آب خوردن را شروع کنید:

– مهمترین علامت کم ‌آبی بدن، احساس خشکی دهان است که در ایام ماه رمضان چنین اتفاقی می‌افتد. اما متأسفانه همانگونه که گفتیم بعضی از افراد در طول روز دچار این نشانه نمی‌شوند و بنابرین دیرتر متوجه کم آبی بدن خواهند شد.

– زمانی که بدن کم خواب می‌شود پوستی خشک خواهد شد. بنابراین اگر اخیراً دچار ترک خوردگی پوست، خشکی و سوزش آن شده‌اید باید به این موضوع توجه کنید که به احتمال زیاد بدن شما کم آب شده و دهیدراته شدن پوست رخ داده است.

– از سوی دیگر کم آبی بدن باعث می‌شود چشم نیز درگیر شده و در طول روز چشم‌های شما شروع به سوزش و قرمز شدن کنند چون رطوبت طبیعی چشم کاهش پیدا می‌کند.

– آیا می‌دانید که بین تود‌ه‌های عضلانی در داخل بدن و میزان رطوبت بدن رابطه مستقیمی وجود دارد و در نتیجه کاهش آب بدن باعث می‌شود توده‌های عضلانی شروع به تحلیل رفتن کنند؟

– آیا می‌دانید بخشی از مشکلات گوارشی همانند درد معده و یا نفخ روده‌ها به دلیل کم آبی بدن اتفاق می‌افتند و از طرف دیگر کاهش آب بدن باعث می‌شود فعالیت‌های آنزیمی دچار اختلال شده و جذب مواد غذایی در بدن شما نیز کاهش پیدا کند.

علائم و نشانه ‌های کم آبی بدن

مهمترین عوارض و نشانه‌ های کم آبی بدن

همانگونه که گفتیم آگاهی از عوارض کم آبی بدن قطعاً کمک می‌کند که ما اهمیت بیشتری برای سلامتی خود قائل شویم. نوشیدن آب کافی در طول روز واقعاً کار سختی نیست ولی به هر حال برخی از افراد به دلیل مشغله‌های فکری فراموش می‌کنند که باید طبق قاعده آب بنوشند. برای اینکه نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نباشید، عوارض کم آبی بدن را به طور کامل برای شما عزیزان شرح می‌دهیم.

– کاهش فعالیت کلیه‌ها

اولین و مهمترین عارضه ناشی از کم آبی بدن، بحث کاهش فعالیت کلیه‌ها است. همانگونه که می‌دانید مواد زائد به صورت مایع از کلیه‌ها دفع می‌شوند. اگر را دچار کم آبی شود، این مواد در داخل کلیه‌ها ته‌نشین شده و در نتیجه سنگ کلیه ایجاد می‌شود. مهمترین نشانه کاهش رطوبت در داخل بدن این است که ادرار به رنگ زرد می‌شود و این مسأله نشان‌دهنده ته نشین شدن رسوبات در داخل کلیه‌ها است.

– ترک خوردن و چروک شدن پوست

اگر دوست ندارید در دوران جوانی علائم پیری در چهره شما نمایان گردد و یا حتی به فکر راهکار‌های برای به تأخیر انداختن پیری هستید، نوشیدن آب کافی در طول روز را فراموش نکنید. همانگونه که گفته شد پوست در اثر کمبود رطوبت خشک می‌شود و در چنین شرایطی ترک خوردن و چروک شدن پوست مهمترین اتفاقی است که به دنبال کم آبی بدن رخ می‌دهد.

ترک خوردن و چروک شدن پوست

– از دیگر عوارض کم آبی بدن، فشار خون بالا است

از دیگر عوارض کم آبی بدن که باعث آسیب جدی به قلب هم خواهد شد، بحث فشار خون بالا است چون وقتی آب بدن کاهش پیدا می‌کند غلظت خون افزایش یافته و به همین دلیل فشار زیادی به رگ‌ها و قلب وارد خواهد کرد.

– متأسفانه باید بگوییم که یبوست عمدتاً به دلیل کم آبی بدن اتفاق می‌افتد

مواد غذایی زمانی که به روده می‌رسند باید در کنار جذب مواد مفید، به حرکت خود ادامه دهند تا به صورت مدفوع دفع شوند. حرکت دودی مواد در داخل روده‌ها تحت تأثیر عوامل مختلف من‌جمله آب قرار گرفته است.

کم آبی بدن باعث می‌شود که مدفوع خشک شده و بسیار سفت گردد. بنابراین برای دفع آن دچار مشکلاتی همان یبوست می‌شوید. حتی لازم است بدانید که وقتی مدفوع سخت و خشک باشد، باعث پارگی و ترک‌خوردگی مقعد و خونریزی خواهد شد.

یبوست عمدتاً به دلیل کم آبی بدن اتفاق می‌افتد

– کم آبی بدن باعث کاهش قدرت تمرکز می‌شود

برای اینکه ما بتوانیم در طول روز بر روی درس و امور کاری خود تمرکز داشته باشیم، باید به عملکرد بهتر سلول‌های مغزی کمک کنیم. این سلول‌ها به اکسیژن و مواد غذایی زیادی نیاز دارند. در صورتی که میزان آب بدن کاهش پیدا کند، حرکت مواد قندی به سلول‌های مغزی کاهش پیدا کرده و به همین دلیل سریعاً دچار خستگی می‌شویم. کسانی که در ماه رمضان روزه می‌گیرند در نزدیکی ظهر احساس ضعف و خستگی زیادی خواهند داشت در صورتی که کار زیادی انجام نداده‌اند. علت چنین اتفاقی کاهش رطوبت بدن و در نتیجه کاهش انتقال مواد غذایی به سلول‌های مغزی است.

نمونه گیری در منزل

انجام آزمایشات لازم تحت نظر آزمایشگاه آنی آزما

همانگونه که گفته شد کم آبی بدن باعث آسیب جدی به دستگاه گوارش و قلب می‌شود. بنابراین در چنین شرایطی باید به متخصص مربوطه مراجعه کنید تا وضعیت شما را کنترل کرده و بعد از اطمینان از تشخیص اولیه روش درمانی مناسب را در پیش بگیرد. مسلما انجام آزمایش خون یکی از موارد ضروری به حساب می‌آید.

به همین دلیل شما باید به آزمایشگاه‌های معتبر و شناخته شده مراجعه کنید تا با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تحت نظر کارشناسان توانمند، آزمایشات را برای شما انجام دهند. شما می‌توانید با آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تماس گرفته و تست خود را در منزل انجام دهید. تفاوتی نمی‌کند در کدام یک از شهر‌های ایران زندگی می‌کنید. کارشناسان ما در تمام شهر‌ها حضور داشته و برای انجام آزمایش خون در منزل با شما هماهنگ خواهند شد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.