روش 6 مرحله ای برای تفسیر آسان نتایج نوار قلبی در منزل!

روش 6 مرحله ای برای تفسیر آسان نتایج نوار قلبی در منزل!

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

نوار قلبی یا الکتروکاردیوگرام (ECG/EKG) ابزاری است که برای تجسم الکتریسیته ای که در قلب جریان دارد استفاده می شود. توسط سایر پزشکان به عنوان EKG برای کاهش سردرگمی بین ECG و EEG که مخفف Electroencephalogram است، ترجیح داده می شود. نوار قلبی برای بررسی ریتم قلب شما که می تواند نشان دهنده طبیعی یا غیر طبیعی بودن آن باشد، استفاده می شود. نوار قلبی یک روش غیر تهاجمی است که در آن الکترودهایی بر روی پوست قفسه سینه و روی اندام ها قرار می گیرد تا فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری کند. نتیجه غیر طبیعی EKG ممکن است به این معنی باشد که بیمار ممکن است از ناهنجاری های قلبی رنج ببرد.

آزمایش ایدز در منزل

مفاهیم کلی در مورد نوار قلبی

سیستم هدایت قلب

1. گره Sino-Atrial (SA).

گره SA سلولی است که در دهلیز راست قلب یافت می شود. هدایت الکتریکی از اینجا در گره SA شروع می شود.

2. گره دهلیزی بطنی (AV).

همانطور که هدایت در گره SA شروع می شود، مستقیماً به گره AV می رود که در مرز دهلیز راست و بطن راست قرار دارد. گره AV به عنوان “دروازه نگهدار” قلب شناخته می شود زیرا تصمیم می گیرد چه تکانه ای را ارسال کند. همانطور که گفته شد، اگر گره SA یک ضربه ضعیف به دلیل بلوک برای مثال بین 2 گره ارسال کند، گره AV می تواند ضربه خود را هدایت کند.

مفاهیم کلی در مورد نوار قلبی

3. گره هیس

همچنین به عنوان بسته دهلیزی بطنی شناخته می شود، فیبرهای عضلانی قلبی هستند که تکانه های الکتریکی دریافتی از گره AV را هدایت می کنند و به دو سلول جداگانه (یکی به سمت چپ و دیگری به سمت راست) تقسیم می شوند که به شاخه های دسته چپ و راست گفته می شود.

4. الیاف پورکنژ

از آنجایی که شاخه های چپ و راست به سمت راس قلب امتداد می یابند، به آنها فیبرهای پورکنژ گفته می شود. این فیبرها با تحریک مستقیم میوکارد به طور همزمان بطن چپ و راست را فعال می کنند. بنابراین، اگر از سیستم هدایت قلب یک الگو بسازیم، به این صورت می شود: گره SA —> گره AV —> بسته نرم افزاری او —> شاخه های بسته L و R —> الیاف پورکنژ.

نرخ ذاتی

این سلول ها قابلیت شلیک تکانه های الکتریکی را در صورت انسداد یک یا چند جزء از سیستم هدایت قلب دارند. اگر گره SA یک تکانه طبیعی تا فیبرهای پورکنژ ایجاد کند، ضربان قلب 60 تا 100 ضربه در دقیقه (bpm) را انجام می دهد. با این حال، اگر یک انسداد از گره SA وجود داشته باشد، گره AV می تواند ضربه الکتریکی خود را هدایت کند و می تواند 40 تا 60 bpm ایجاد کند. همان باندل او. اگر گره AV و گره هیس از کار بیفتند، شاخه های چپ و راست باندل و فیبرهای پورکنژ می توانند 20 تا 40 ضربه در دقیقه انجام دهند.

الگوی نوار قلبی

1. موج P

موج P نشان دهنده دپلاریزاسیون دهلیزی است که در آن دو دهلیز منقبض می شوند.

2. کمپلکس QRS

کمپلکس QRS نشان دهنده دپلاریزاسیون بطنی است که در آن دو بطن در حال انقباض هستند.

3. موج T

موج T نشان دهنده رپلاریزاسیون بطنی است که در آن دو بطن در حال شل شدن هستند. ممکن است بپرسید رپلاریزاسیون دهلیزی یا شل شدن دهلیزها کجاست؟ خوب، پاسخ به آن در مجموعه QRS است. از آنجایی که بطن‌ها قوی‌تر از دهلیز منقبض می‌شوند، کمپلکس QRS که نشان‌دهنده انقباض بطن‌ها است، رپلاریزاسیون دهلیزی را می‌پوشاند.

حالا که با اصول اولیه تمام شد، اجازه دهید به بخش ها و فواصل زمانی برویم. بخش ها و فواصل زیادی در نتیجه نوار قلبی یافت می شود، یعنی فاصله PR، بخش PR، کمپلکس QRS، بخش ST و فاصله QT. اما از آنجایی که ما در حال بحث در مورد اصول اولیه هستیم، اجازه دهید فقط در مورد فاصله PR و مجموعه QRS صحبت کنیم زیرا بیشتر ناهنجاری ها در این دو بخش و بازه یافت می شوند. بخش‌های دیگر نیز مهم هستند، اما فاصله PR و مجموعه QRS چیزی است که ما برای خواندن نتایج EKG به شیوه‌ای سریع و مؤثر به آن نیاز داریم. قبل از اینکه از فاصله روابط عمومی عبور کنیم، ابتدا نوار قلبی را مورد بحث قرار می دهیم.

نوار EKG شامل جعبه های بزرگ با خطوط پهن و داخل هر جعبه بزرگ 5 جعبه کوچک است. هر یک از جعبه های کوچک معادل 0.04 ثانیه است. از این رو، در 5 جعبه کوچک، معادل 0.20 ثانیه است.

روش 6 مرحله ای نحوه تفسیر نتایج نوار قلبی

روش 6 مرحله ای نحوه تفسیر نتایج نوار قلبی

1. موج P را شناسایی و بررسی کنید

یک موج P معمولی وجود دارد و قائم است. امواج P باید قبل از هر کمپلکس QRS وجود داشته باشد.

2. فاصله PR را اندازه گیری کنید

فاصله PR یا PRI باید 0.12 – 0.20 ثانیه باشد.

3. کمپلکس QRS را اندازه گیری کنید

کمپلکس QRS باید حدود 0.06 تا 0.12 ثانیه باشد.

4. ریتم را مشخص کنید

مشخص کنید که نوار ریتم منظمی دارد یا نامنظم. این کار را می توان با استفاده از کولیس انجام داد. برای انجام این کار، یک تکه کاغذ روی نوار قرار دهید اما مطمئن شوید که “R” در مجموعه QRS قابل مشاهده است. یک نشانگر در کاغذ قرار دهید که “R” ها هستند و سپس هر “R” را در نوار اندازه بگیرید. اگر فاصله آنها از آخرین جفت “R” یکسان باشد، این یک ریتم منظم است. اما اگر نه، پس نامنظم است.

5. ضربان قلب را تعیین کنید

برای شناسایی ضربان قلب نامنظم از روش 6 ثانیه ای استفاده کنید. برای این کار باید مطمئن شویم که یک نوار 6 ثانیه ای داریم. ما می دانیم که نتیجه نوار قلبی یک نوار 6 ثانیه ای دارد که 3 خط در بالای نوار وجود داشته باشد.

با نگاهی به تصویر بالا، فقط “R”های داخل 3 خط را بشمارید و آن را در 10 ضرب کنید. این نتیجه ضربان قلب را نشان می دهد. در این مثال، ضربان قلب 60 ضربه در دقیقه است، زیرا 6 “R” در داخل 3 خط وجود دارد. برای یک ریتم منظم، بهتر است از روش Big Boxes استفاده کنید. این کار با شمارش کادرهای بزرگ بین 2 “R” و تقسیم آن به 300 انجام می شود. مثلاً در تصویر زیر، 5 کادر بین 2 “R” وجود دارد. بنابراین، 300/4 75 – بنابراین، 75bpm را تولید می کند.

6. نوار را تفسیر کنید

با استفاده از تمام داده‌هایی که از مراحل قبلی جمع‌آوری شده‌اند، زمان تفسیر نوار قلبی است. همیشه به مفاهیم اساسی مانند ضربان قلب طبیعی که 60-100 ضربان در دقیقه است یا در نوار EKG پایبند باشید، به عنوان 3 تا 5 جعبه بزرگ بین 2 “R” دیده می شود. تاکی کاردی یک ضربان قلب بیش از 100 ضربه در دقیقه است، یا در نوار قلبی ، به این معنی است که کمتر از 3 جعبه بزرگ بین 2 “R” وجود دارد. برادی کاردی HR کمتر از 60 ضربه در دقیقه است، یا در نوار قلبی ، نشان می دهد که بیش از 5 جعبه بزرگ بین 2 “R” وجود دارد.

از طریق آشنایی با این مفاهیم، ما قادر خواهیم بود تشخیص دهیم که آیا ضربان قلب طبیعی است، تاکی یا برادی است. بعد، بررسی کنید که مجتمع QRS باریک یا گسترده است. مفهوم مهم این است که اگر کمپلکس QRS کمتر از 0.12 ثانیه (<3 جعبه کوچک) باشد، به این معنی است که یک مجموعه QRS باریک است. اگر بیش از 0.12 ثانیه (بیش از 3 جعبه کوچک) باشد، یک مجموعه QRS گسترده است. بررسی کنید که آیا ریتم منظم است یا نامنظم. با این 6 مرحله اساسی، فرد می تواند تشخیص دهد که آیا ناهنجاری هایی در قلب مانند آریتمی های اساسی، ایسکمی یا انفارکتوس کرونر وجود دارد یا خیر.

شش تاکی آریتمی

این مفهومی از مایکل اسپینر است که در مقاله خود، 6 تاکی آریتمی را که می توانیم به راحتی با استفاده از روش 6 مرحله ای تشخیص دهیم، دسته بندی کرد:

1- تاکی آریتمی Rate QRS Rhythm P waves

2- تاکی کاردی سینوسی سریع باریک معمول بله

3- تاکی کاردی فوق بطنی یا SVT (AVNRT) سریع باریک معمول خیر

4- فیبریلاسیون دهلیزی سریع باریک غیر معمول خیر

5- فلاتر دهلیزی سریع باریک معمول دندان اره ای

6- تاکی کاردی بطنی سریع گسترده معمول خیر

7- فیبریلاسیون بطنی سریع گسترده غیر معمول خیر

مهارت در تفسیر نتایج نوار قلبی یک شبه به دست نمی آید

نیاز به تمرین مستمر دارد و هر روز که این کار را انجام دهیم بهتر و بهتر می شویم. در ابتدا، ممکن است دلهره آور به نظر برسد، به خصوص زمانی که نتیجه با تصویر ایده آلی که یک ریتم سینوسی طبیعی نشان می دهد بسیار دور باشد. اما به آرامی می‌توانیم توانایی‌های خود را در خواندن و تفسیر آن تقویت کنیم – تا زمانی که به حافظه ماهیچه‌ای تبدیل شود.

هنگامی که چشمان ما به طور مداوم در معرض نوارهای EKG قرار می گیرند، مهارت تشخیص دقیق ناهنجاری ها را با سرعت بسیار بیشتری توسعه می دهیم. اما تا آن زمان، باید با شمردن جعبه‌های کوچک، شمارش جعبه‌های بزرگ، علامت‌گذاری ۲ R و اندازه‌گیری آن با کاردکس صبور باشیم یا اگر واقعاً می‌خواهید ایده‌آل باشید، از کولیس استفاده کنید. زمانی فرا می رسد که در خواندن نوار قلبی آنقدر مهارت پیدا می کنیم که دیگر حتی نیازی به انجام این کارها نخواهیم داشت.

این نکات فقط راهنمایی برای کارکنان مراقبت های بهداشتی است تا درک اولیه و دانشی از نحوه تفسیر نتایج الکتروکاردیوگرام داشته باشند. در مورد الکتروکاردیوگرام چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد، اما این یک گام اساسی برای تقویت مهارت های ما در خواندن نوار قلبی است.

مهارت در تفسیر نتایج نوار قلبی یک شبه به دست نمی آید

نحوه انجام نوار قلبی

از شما خواسته می شود که دراز بکشید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی چندین نواحی را روی بازوها، پاها و سینه‌تان تمیز می‌کند و سپس تکه‌های کوچکی به نام الکترود را به آن نواحی متصل می‌کند. ممکن است لازم باشد مقداری از موها را بتراشید یا قیچی کنید تا لکه ها به پوست بچسبند. تعداد پچ های استفاده شده ممکن است متفاوت باشد. پچ ها توسط سیم به دستگاهی متصل می شوند که سیگنال های الکتریکی قلب را به خطوط موجی تبدیل می کند که اغلب روی کاغذ چاپ می شوند. پزشک نتایج آزمایش را بررسی می کند.

در طول عمل باید بی حرکت بمانید. همچنین ممکن است ارائه دهنده از شما بخواهد که نفس خود را برای چند ثانیه در حین انجام آزمایش حبس کنید. مهم است که در طول ضبط نوار قلب آرام و گرم باشید زیرا هر حرکتی، از جمله لرز، می تواند نتایج را تغییر دهد. گاهی اوقات این آزمایش در حین ورزش یا تحت استرس خفیف برای بررسی تغییرات در قلب انجام می شود. این نوع ECG اغلب تست استرس نامیده می شود.

چگونه برای نوار قلب آماده شویم؟

اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده شما از تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع است. برخی از داروها می توانند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند. بلافاصله قبل از نوار قلب ورزش نکنید یا آب سرد ننوشید زیرا این اقدامات ممکن است باعث نتایج نادرست شود.

اگر قلب شما خیلی سریع می‌تپد، یا درد قفسه سینه داشته‌اید، هم شما و هم پزشکتان می‌خواهید بفهمید که چه چیزی باعث این مشکل شده است تا بتوانید آن را درمان کنید. یکی از راه های تشخیص مشکلات قلبی، آزمایش فعالیت الکتریکی قلب است که به آن الکتروکاردیوگرام یا ECG یا به اختصار EKG می گویند. قلب شما توسط یک سیستم الکتریکی کنترل می شود، دقیقاً مانند برقی که چراغ ها و وسایل خانه شما را تغذیه می کند.

سیگنال های الکتریکی قلب شما را منقبض می کند تا بتواند خون را به بدن شما پمپ کند. بیماری قلبی، ریتم غیرطبیعی قلب و سایر مشکلات قلبی می توانند بر این سیگنال ها تأثیر بگذارند. با استفاده از نوار قلب، پزشک می تواند مشکلات سیستم الکتریکی قلب شما را شناسایی کرده و بیماری قلبی را تشخیص دهد.

نمونه گیری در منزل

نوار قلب چگونه انجام می شود؟

ابتدا روی یک میز دراز می کشی. باید در حین انجام آزمایش خیلی بی حرکت دراز بکشید. تکه‌های کوچکی که الکترود نامیده می‌شوند، به چندین مکان روی بازوها، پاها و سینه شما متصل می‌شوند. لکه ها آسیبی نمی بینند، اما ممکن است برخی از موها در آن نواحی تراشیده شوند تا لکه ها به پوست شما بچسبند. سپس تکه ها به دستگاه متصل می شوند. متوجه خواهید شد که وقتی دستگاه روشن می شود، خطوط موجی روی یک تکه کاغذ ایجاد می کند. این خطوط نشان دهنده سیگنال های الکتریکی هستند که از قلب شما می آیند. اگر آزمایش نرمال باشد، باید نشان دهد که ضربان قلب شما با سرعت یکنواخت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

بسیاری از بیماری‌های قلبی مختلف می‌توانند در ECG نشان داده شوند، از جمله ضربان قلب سریع، آهسته یا غیر طبیعی، نقص قلبی، بیماری عروق کرونر، بیماری دریچه قلب یا بزرگ شدن قلب. نوار قلب غیرطبیعی همچنین ممکن است نشانه ای باشد که شما در گذشته دچار حمله قلبی شده اید یا اینکه در آینده نزدیک در معرض خطر حمله قلبی هستید. اگر سالم هستید و هیچ سابقه خانوادگی یا شخصی بیماری قلبی ندارید، نیازی به انجام ECG به طور منظم ندارید.

اما اگر مشکلات قلبی دارید، پزشک ممکن است انجام این آزمایش را توصیه کند. نوار قلب در تشخیص بسیاری از انواع بیماری های قلبی بسیار دقیق است، اگرچه همیشه همه مشکلات قلبی را تشخیص نمی دهد. ممکن است شما یک نوار قلب کاملاً طبیعی داشته باشید، اما همچنان یک بیماری قلبی دارید. اگر آزمایش شما طبیعی است اما پزشک مشکوک است که شما مشکل قلبی دارید، ممکن است توصیه کند که نوار قلب دیگری یا نوع دیگری از آزمایش را انجام دهید تا مطمئن شوید.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.