آیا سردی رحم باعث ناباروری می ‌شود؟

آیا سردی رحم باعث ناباروری می ‌شود؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

متأسفانه نازایی یا ناباروری یکی از معضلات دردناک برای خانم‌ها است که در چند سال اخیر آمار مبتلایان به این مشکل افزایش یافته است. در این میان سؤالی که اغلب خانم‌ها مطرح می‌کنند این است که آیا ارتباطی بین سردی رحم و نازایی وجود دارد یا خیر؟ علت سرد شدن رحم، عادت‌های نادرست خانم‌ها به خصوص در دوران قاعدگی است.

اما این تمام ماجرا نیست و خانم‌هایی که عادت دارند در طول دوران زندگی خود غذا‌هایی با طبع سرد مصرف کرده و یا در ایام گرم سال دقیقاً در مقابل کولر بخوابند‌ تا بدن آن‌ها خنک شود نیز در معرض ابتلا به رحم سرد قرار دارند. اجازه دهید در این مقاله درمورد رحم سرد، علائم و دلایل ابتلا به این بیماری صحبت کنیم.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

منظور از رحم سرد چیست؟

دوره قاعدگی در زنان به این صورت است که با شروع پریود، خونریزی آغاز گشته و در نیمه دوم چرخه قاعدگی هورمون پروژسترون جهت افزایش دمای بدن برای امکان انجام لقاح ترشح می‌شود. اگر در داخل رحم جریان خون به خوبی برقرار باشد به اصطلاح رحم شما گرم خواهد بود اما زمانی که دچار رحم سرد می‌شوید، مویرگ‌ها به دلیل افت بیش از حد دما، منقبض شده و به همین دلیل خونرسانی به بافت‌های مختلف رحم به درستی انجام نمی‌گیرد. بنابراین وقتی شما دچار رحم‌ سرد می‌شوید باید به این نتیجه برسید که پروژسترون به اندازه کافی در داخل رحم تولید نشده است و به همین دلیل دمای رحم نتوانسته افزایش پیدا کند.

ارتباط بین رحم سرد و نازایی

همانگونه که گفته شد وقتی در چرخه دوم قاعدگی هورمون پروژسترون تولید می‌شود، دمای رحم افزایش پیدا کرده و شرایط برای بارور شدن تخمک و به اصطلاح لقاح فراهم خواهد شد. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که پروژسترون به اندازه کافی تولید نشده و به همین دلیل است که رحم توانایی نگهداری تخمک را نخواهد داشت. در واقع با افت دمای رحم، امکان اینکه پوشش رحمی مناسب برای لانه گزینی تخمک‌های بارور تشکیل شود به شدت افت می‌کند. به همین دلیل است که گفته می‌شود بین رحم سرد و نازایی ارتباط قطعی وجود دارد.

اما اجازه دهید‌ عارضه دیگری که به دنبال سرد شدن رحم بروز می‌کند را نیز بررسی نماییم. به دنبال سرد شدن رحم پوشش رحم به صورت زود هنگام ریزش پیدا می‌کند. بنابراین از یک سو عدم توانایی رحم برای تشکیل ضخامت پوششی مناسب و از سوی دیگر ریزش زودهنگام همین پوشش، دست به دست هم می‌دهند تا احتمال ناباروری و حتی سقط جنین بالا برود چون رحم قدرت نگهداری جنین را نخواهد داشت.

ارتباط بین رحم سرد و نازایی

چرا دچار سردی رحم می ‌شویم؟

قطعاً پیشگیری بهتر از درمان است. اگر خانم‌ها بدانند به چه دلیل دچار این بیماری می‌شوند، نسبت به مراقبت از خود اهمیت بیشتری قائل شده و عادات نادرست و ناسالم را کنار می‌گذارند. این سردی رحم واقعاً مشکلات جدی را برای آن‌ها به دنبال دارد. ما بار‌ها با خانم‌هایی برخورد داشته‌ایم که به دلیل همین مسأله رحم سرد، دچار نازایی شده و مجبور شده‌اند هزینه زیادی را صرف بچه‌دار شدن کنند. به غیر از هزینه، مصرف برخی از دارو‌ها، عواقبی را به دنبال دارند. مهمترین دلایل سردی رحم عبارتند از:

– مصرف زیاد نوشیدنی‌های سرد به خصوص در دوران قاعدگی

– مصرف غذا‌های خام در دوران قاعدگی

– خوابیدن در هوای سرد و یا در مقابل سیستم‌های سرمایشی

– مصرف بیش از اندازه مواد غذایی با طبع سرد همانند میوه‌ها و سبزیجات خام

– داشتن رژیم گیاهخواری و حذف گوشت از رژیم غذایی

نوشیدنی‌های سرد نخورید

مهمترین علائم و نشانه ‌های سردی رحم

مسلماً سؤالی که اکنون برای خانم‌ها به وجود آمده است این است که از کجا می‌توانیم متوجه شویم دچار سردی رحم شده‌ایم. مهمترین نشانه‌ های رحم سرد عبارتند از:

– تیره شدن خون در دوران قاعدگی

– وجود لخته‌های خون در دوران قاعدگی

– سرد بودن دست و پا

– کمر درد بیش از اندازه

– سرد بودن قسمت پایین شکم

– کاهش میل جنسی

– تکرر ادرار در شب

برای درمان رحم سرد چه کار کنیم؟

در این قسمت از مقاله راهکار‌هایی را برای شما عزیزان توصیه می‌کنیم که نه تنها به درمان سردی رحم کمک کرده بلکه از ابتلا به رحم سرد نیز جلوگیری می‌کند. دختران و خانم‌ها حتماً این مطلب را با دقت مطالعه کرده و تمامی توصیه‌ها را جدی بگیرند:

– نوشیدنی‌های سرد نخورید

تا جایی که امکان دارد نوشیدنی‌های سرد را به خصوص در دوران قاعدگی کاهش داده و به جای آن چای و نوشیدنی‌های گرم را جایگزین کنند. این مسأله در دوران قاعدگی اهمیت بیشتری دارد. در زمان قاعدگی به هیچ عنوان نباید نوشیدنی‌های سرد مصرف کنید چون این مسأله به افت دمای رحم نیز کمک خواهد کرد.

– سبزیجات خام نخورید

تا جایی که امکان دارد به سراغ سبزیجات خام نرویید. اگر خانمی به رحم سرد دچار شده است به هیچ عنوان نباید از سبزیجات خام استفاده کند. بهتر است سالاد را کنار بگذارید و به جای آن از سبزیجات پخته در رژیم غذایی خود استفاده کنید. برای مثال سوپ سبزیجات یکی از بهترین غذا‌هایی است که هم رحم را گرم کرده و هم باعث می‌شود شما بتوانید نیاز بدن به سبزیجات را نیز تأمین کنید.

– قسمت پایین شکم را گرم نگه دارید

قسمت پایین شکم همیشه باید گرم باشد این موضوع در دوران قاعدگی نیز اهمیت بیشتری دارد. بنابراین قسمت پایین شکم خود را همیشه در دوران قاعدگی با یک پارچه و یا یک شال ببندید. تا جایی که امکان دارد در دوران قاعدگی به حمام نروید چون دهانه رحم باز شده و هوای سرد وارد رحم می‌گردد. از طرف دیگر می‌توانید از اسانس‌های گیاهی با طبع گرم برای ماساژ دادن قسمت پایین شکم خود استفاده کنید.

قسمت پایین شکم را گرم نگه دارید

– پاهایتان را گرم نگه دارید

فراموش نکنید اگر پای انسان سرد باشد اندام‌های داخلی نیز سرد خواهند شد. بنابراین به هیچ عنوان پا برهنه بر روی سرامیک‌ها و کف خانه راه نروید. در صورتی که کف خانه شما فرش یا موکت پهن نیست حتما از جوراب یا دمپایی برای خود استفاده نمایید.

– رژیم گیاهخواری را ترک کنید

اگر از جمله افرادی هستید که به رژیم گیاهخواری روی ‌آورده‌اید و گوشت را به طور کامل حذف کرده‌اید باید بدانید در کنار عواقبی که به دنبال چنین رژیمی برای شما رقم خورده است، قطعاً مشکلی به نام رحم سرد نیز برای شما بروز می‌کند. بدن انسان هم به گوشت هم به گیاه نیاز دارد. بنابراین یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید تا به چنین مشکلاتی دچار نشوید.

نمونه گیری در منزل

شما عزیزان برای انجام نمونه گیری در منزل به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.