تفاوت علائم ویروس کرونا با سینوزیت

تفاوت علائم ویروس کرونا با سینوزیت

آنچه باعث شده است تشخیص بیماری کرونا کمی سخت شود، شباهت علائم این بیماری با سایر بیماری‌ها همانند سینوزیت است. در این زمان است که بررسی تفاوت علائم ویروس کرونا با سینوزیت اهمیت بیشتری دارد زیرا برخی از مردم با دیدن علائم، مبنی را بر سرماخوردگی یا سینوزیت گذاشته و قرنطینه را رعایت نمی‌کنند. در چنین شرایطی سرعت همه‌گیری بیماری کرونا در جامعه افزایش خواهد یافت. برای اینکه بتوانید علائم ویروس کرونا را از سینوزیت تشخیص دهید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

شناسایی علائم بیماری کرونا

این روزها همه‌جا صحبت از بیماری کرونا می باشد و هر کس که سرفه‌ای می‌کند، بی‌اختیار اولین چیزی که به ذهنش می‌رسد این است که ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشد. این نکته بسیار مهم است که شما بتوانید در زمانی که احساس کردید علائم بیماری کرونا را دارید، ابتدا آن را از بیماری‌های مشابه و شایع که علائم مشابهی دارند تشخیص دهید.

دلیل اهمیت این تشخیص نیز در این است که مراجعه به مراکز درمانی که به‌صورت بالقوه، مکان‌هایی با سطح آلودگی بالای ویروسی و میکروبی (در مقایسه با سایر مکان‌های عمومی) محسوب می‌گردند، خطر ابتلای شما به سایر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین توجه داشته باشید که اگر بیماری شما، یک بیماری دیگر مثل سینوزیت یا برونشیت حاد باشد، با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی، کلینیک‌ها، مطب‌ها و بیمارستان‌ها، ناخواسته خود را در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار داده‌اید.

آزمایش چکاپ زنان

حال چه بیماری‌هایی ممکن است با کرونا اشتباه گرفته شوند؟

۳ بیماری مشابه و شایع که علائمی بسیار شبیه به کرونا دارند شامل آنفلوانزا، سینوزیت و برونشیت هستند. در این مطلب تلاش می‌کنیم اطلاعات کاملی از بیماری سینوزیت در اختیار شما قرار دهیم تا با علائم آن بیشتر آشنا شده و آن را از کرونا تشخیص دهید.

سینوزیت چیست؟

سینوس‌ها حفره‌های استخوانی در صورت هستند. سینوزیت در اثر التهاب سینوس‌ها با ویروس‌ها و باکتری‌ها یا هر دو اتفاق می‌افتد. علائم سینوزیت عبارتند از:

– احساس درد یا فشار در پیشانی یا گونه یا اطراف چشم

– ترشح چرکی غلیظ بینی، دندان‌درد یا گرفتگی بینی

– تب

اغلب بیماران سینوزیتی بیان می‌کنند که سرماخوردگی‌شان در حال بهتر شدن بود که ناگهان علائم و وضع عمومی‌شان بدتر شده است. سینوزیت اغلب به دنبال یک سرماخوردگی ساده اتفاق می‌افتد. در اثر سرماخوردگی مخاط سینوس‌ها متورم می‌شوند، ترشحات بینی غلیظ و چسبنده می‌شوند و به‌خوبی تخلیه نمی‌شوند. این ترشحات محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری‌ها هستند که سبب عفونت سینوس می‌شوند.

سینوزیت چیست؟

نکاتی در مورد درمان سینوزیت

– درمان سینوزیت وابسته به علت ایجاد آن است.

– اگر سینوس‌ها به‌خوبی تخلیه شوند احساس بهتری خواهید داشت.

– برای رقیق شدن مخاط، مایعات فراوان بنوشید.

– تا حد ممکن استراحت کنید و اندکی از بالش‌های بزرگ‌تر و بلندتر استفاده کنید.

– آن طرف صورتتان را که درد نمی‌کند روی بالش بگذارید.

– بخور گرم با استفاده از یک حوله گرم و مرطوب در جلوی صورت، و یا تنفس بخار آب گرم، به رقیق شدن مخاط کمک می‌کند. الزاماً نیازی به دستگاه بخور نیست و می‌توانید از روش سنتی بخور با قابلمه آب گرم و یک پارچه بر روی سر استفاده کنید.

– شستشوی بینی با سرمه‌ای شستشوی ولرم، روزی ۲ تا ۴ بار، بسیار در رقیق شدن مخاط بینی مؤثر هستند.

– مسکن‌های استامینوفن و ایبوبروفن در کاهش درد سینوس و سردرد کمک‌کننده هستند.

– از آنتی‌هیستامین‌ها (مثل دیفن هیدارمین، لوراتادین یا سیتریزین و…) برای علائم سینوزیت استفاده نکنید زیرا مخاط را غلیظ‌تر و تخلیه آن را سخت‌تر می‌کنند.

– در صورت نیاز، بیش از ۳ روز پی‌درپی از اسپری‌های ضداحتقان بینی استفاده نکنید.

– در صورت ابتلا به آلرژی با پزشکتان در مورد استفاده از اسپری‌های کورتونی بینی مشورت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر پس از ۷ تا ۱۰ روز بهتر نشدید یا علائم شما خیلی شدید و پیش‌رونده باشند لازم است به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است به آنتی‌بیوتیک یا اقدامات دیگری نیاز داشته باشید. علائم خطر در سینوزیت عبارت‌اند از:

– تب بیش از ۳۸٫۷ درجه سانتی‌گراد،

– سردرد بسیار شدید که با مسکن‌هایی چون استامینوفن و ایبوبروفن بهتر نمی‌شود،

– مشکلات بینایی یا تورم اطراف چشم،

– تداوم علائم پس از اتمام دوره مصرف آنتی‌بیوتیک

با شستشوی منظم و دقیق دست‌ها به‌ویژه در فصول سرد سال، عدم مصرف سیگار و دخانیات می‌توان از آن پیشگیری نمود.

تفاوت میان ویروس کرونا با برونشیت حاد

همان گونه که گفته شد ین نکته بسیار مهم است که شما بتوانید در زمانی که احساس کردید علائم بیماری کرونا را دارید، ابتدا آن را از بیماری‌های مشابه و شایع که علائم مشابهی دارند تشخیص دهید. دلیل اهمیت این تشخیص نیز در این است که مراجعه به مراکز درمانی که به‌صورت بالقوه، مکان‌هایی با سطح آلودگی بالای ویروسی و میکروبی (در مقایسه با سایر مکان‌های عمومی) محسوب می‌گردند، خطر ابتلای شما به سایر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین توجه داشته باشید که اگر بیماری شما، یک بیماری دیگر مثل برونشیت حاد باشد، با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی، کلینیک‌ها، مطب‌ها و بیمارستان‌ها، ناخواسته خود را در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار داده‌اید.

برونشیت حاد یکی از علل شایع سرفه مزمن

برونشیت حاد یکی از علل شایع سرفه مزمن (بیش از ۳ هفته) است. تقریباً همیشه علت برونشیت حاد همان ویروس‌های عامل سرماخوردگی هست در این بیماری تورم و پرخونی راه‌های هوایی بزرگ ریه یعنی برونش‌ها سبب سرفه، تنگی نفس، خس‌خس، درد قفسه سیه و تب می‌شود. درمان برونشیت حاد معمولاً با آنتی‌بیوتیک‌ها کمک‌کننده نیستند چون اثری بر روی ویروس‌ها ندارند. در طی چند روز بدن شما به‌خودی‌خود این بیماری ویروسی را کنترل می‌کند. مصرف بعضی داروها گذراندن دوره بیماری را راحت‌تر می‌کنند.

ممکن است برای کنترل تب نیازمند مصرف استامینوفن یا ایبوبروفن باشید یا از داروهای ضد سرفه و خلط‌آور استفاده کنید. داروهای بدون نسخه را در کودکان زیر ۴ سال در این شرایط بالینی استفاده نکنید. عسل و ترکیبات آن برای کنترل سرفه در کودکان بالای یک سال مفید هستند. در صورت تنگی نفس، تب پایدار، لرز شدید و تعریق فراوان یا سرفه با خلط خونی یا آجری رنگ به پزشک مراجعه کنید. با شستشوی منظم و دقیق دست‌ها به‌ویژه در فصول سرد سال، عدم مصرف سیگار و دخانیات می‌توان از آن پیشگیری نمود.

تفاوت میان ویروس کرونا با آنفلوانزا

آنفلوانزا عفونت ویروسی بینی، گلو و ریه‌هاست که عموماً ازنظر بالینی با سرماخوردگی معمولی اشتباه می‌شود ولی از آن خیلی شدیدتر است و ناگهان بروز می‌کند. شایع‌ترین علائم آنفلوانزا عبارت‌اند از: لرز، تب، سردرد، گلودرد، سرفه، آبریزش و گرفتگی بینی، درد و ضعف عضلانی و بی‌حالی. البته ممکن است برخی از بیماران تهوع، استفراغ و اسهال هم داشته باشند. بیشتر افراد مبتلا به آنفلوانزا در ظرف چند روز تا چند هفته بهبود پیدا می‌کنند.

عوارض جدی آنفلوانزا در هر سنی ممکن است دیده شود ولی در کودکان زیر ۲ سال و افراد بالای ۶۵ سال شایع‌تر است ویروس آنفلوانزا عمدتاً از طریق ترشحات تنفسی بیماران در اثر سرفه یا عطسه گسترش می‌یابد ولی از طریق دست دادن و تماس با وسایلی که فرد مبتلا به آن‌ها دست زده است نیز منتقل می‌شود. بیماران مبتلا به آنفلوانزا از دو روز قبل تا ۲۴ ساعت پس از فروکش کردن تب، ناقل بیماری هستند. بعضی از افراد ممکن است مبتلا به ویروس آنفلوانزا شوند ولی هیچ علائمی نداشته باشند و هم‌زمان ویروس را به دیگران منتقل کنند.

تفاوت میان ویروس کرونا با آنفلوانزا

چگونه از آنفلوانزا پیشگیری کنیم؟

– تزریق واکسن سالانه

– دوری از بیماران مشکوک به آنفلوانزا

– شستن مرتب دست‌ها

– دست نزدن به چشم‌ها، بینی یا دهان

– مراقبت از خود، ورزش و تغذیه مناسب

اگر آنفلوانزا گرفتیم چه‌کار کنیم؟

– اگر علائم آنفلوانزا را دارید به مدرسه یا محل کار نروید.

– در خانه استراحت کنید، آب فراوان بنوشید، از سیگار و موارد مشابه بپرهیزید.

– بیشتر افرادی که به آنفلوانزا می‌گیرند نیاز به مراجعه پزشکی ندارند.

آیا برای درمان آنفلوانزا نیاز به دارو داریم؟

– مسکن‌ها همچون استامینوفن یا ایبوبروفن در کاهش تب و درد عضلانی کمک‌کننده هستند.

– از مصرف آسپرین به‌ویژه در کودکان و نوجوانان بپرهیزید زیرا ممکن است سبب بیماری شدید کبدی بشود.

– بیشتر افرادی که مبتلا به آنفلوانزا می‌شوند نیاز به دارویی بیش از این ندارند زیرا علت آنفلوانزا ویروسی است و آنتی‌بیوتیک‌ها کمک‌کننده نیستند.

– توصیه مصرف داروهای ضدویروسی بر عهده پزشک است.

– در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید:

در کودکان

– تند تند شدن نفس کشیدن و سخت نفس کشیدن

– کبودی پوست

– مشکل در نوشیدن مایعات

– خواب‌آلودگی بیش‌ازحد و مشکل در بیدار شدن از خواب

– تحریک‌پذیری بیش‌ازحد

– تب بالا و دانه‌های پوستی فراوان

– درصورتی‌که علائم در حال بهبود باشد ولی ناگهان تب و سرفه شدید دوباره شروع شود

در بزرگسالان

– مشکل در نفس کشیدن

– درد قفسه سینه یا شکم‌درد هم‌زمان

– گیجی و خواب‌آلودگی

– استفراغ‌های شدید

– درصورتی‌که علائم در حال بهبود باشد ولی ناگهان تب و سرفه شدید دوباره شروع شود.

تست کرونا

تست کرونا در منزل یکی از معتبرترین تست های مجموعه آنی آزما می باشد. این امکان را به افرادی که دچار علائم مثل سردرد، بدن درد، احساس بی حالی، علائم گوارشی شده اند ، می دهد که بدون مراجعه به مراکز درمانی و آزمایشگاه ها، آزمایش دهند؛ در واقع فرد مشکوک به کرونا برای پیشگیری از ابتلا به کرونا خود و یا اطرافیان توصیه می شود، آزمایش کرونا را در منزل انجام دهند. با توجه به سرویس جوابدهی ۲۴ ساعته و کادر مجرب آنی آزما این مجموعه را به یک مرکز قابل اعتماد و سریع تبدیل کرده است. نمونه گیر های مجرب آزمایش آنلاین با رعایت پروتکل های بهداشتی آزمایش کرونا در منزل شما ، در محل کار و آزمایش کرونا قبل از پرواز انجام می دهند.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند تست کرونا صرفا جهت تشخیص ابتلا به کووید ۱۹ کاربرد دارد ولی لازم است خاطر نشان کنیم آزمایش کرونا انواع مختلفی دارد که ممکن است جهت بررسی وضعیف ایمنی بدن علیه کرونا ، پیگیری بهبودی و غیره نیز کاربرد داشته باشد‌. نکته ای که باید در انجام آزمایش کرونا توجه داشته باشید این است که بیماری کووید ۱۹ به گونه ای است که شما بلافاصله پس از ابتلا به آن علائم بیماری را نشان نمی دهید و به اصطلاح یک دوره کمون از ابتلا تا بروز علائم وجود دارد و شما در این دوره با وجود اینکه علائمی ندارید، می توانید بیماری را به عزیزان و اطرافیان خود انتقال دهید. برای جلوگیری از این کار، تشخیص زودهنگام ابتلا و قرنطینه شدن، بهترین راهکار می باشد.

تست کرونا

چرا تست کرونا در منزل؟

شاید یکی از سوالاتی که برای شما هم پیش آمده باشد این است که چرا تست کرونا در منزل ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که علل مختلفی وجود دارد که آزمایش کرونا در منزل توصیه می شود. ما در آزمایش آنلاین، به عنوان یکی از مراکز معتبر آزمایشگاهی و پزشکی، تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا انواع خدمات آزمایشگاهی مانند آزمایش کرونا در منزل ، آزمایش کرونا سفر، آزمایش کرونا در محل کار و مراقبت‌های پزشکی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا را با حضور متخصصین مجرب کادر پزشکی و آزمایشگاهی و با تعرفه‌های دولتی، ارائه دهیم. در ادامه به چند مورد از این مزیت های نمونه گیری در منزل اشاره خواهیم کرد:

سهولت انجام آن

صرفه جویی در وقت

صرفه جویی در هزینه ها

جوابدهی سریع

طرف قرارداد با تمامی بیمه ها

انجام آزمایش با تعرفه دولتی

پیشگیری از انتقال کرونا و بیماری های دیگر

مناسب برای سالمندان، زنان باردار، کودکان، افراد شاغل و غیره

تست کرونا در منزل برای قبل پرواز

بدون شک برای شما هم پیش آمده است که قبل از مسافرت کاری یا تفریحی خود مشغله های کاری کار را برای شما سخت کرده است. این روزها با شیوع کرونا به یکی از دردسر های آن یعنی آزمایش کرونا قبل پرواز افزوده شده است. به طوری که مجبور هستید برای انجام حضوری آزمایش یک روز را برای این کار در نظر بگیرید و حتی مرخصی بگیرید؛ همچنین ممکن است ساعت ها پشت ترافیک بمانید، منتظر نمونه گیری، پذیرش، جواب دهی و غیره بمانید که تمام این ها بدون شک طاقت فرسا و خسته کننده است! اما دیگر نگران نباشید شما می توانید بدون اتلاف وقت و صرف انرژی با مجموعه آنی آزما آزمایش خود را در چند دقیقه در زمان دلخواه خود انجام دهید.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا PCR در منزل

تست کرونا PCR در منزل یکی از آزمایش هایی می باشد که می توانید بدون دغدغه و هزینه های اضافی برای حمل و نقل و همچنین در کمترین زمان انجام دهید و از صحت سلامت خود و اعضای خانواده خود اطمینان حاصل کنید. اگر شما یا سایر اعضای خانواده در شرایط قرنطینه به سر می برید یا در هر صورت مایل به مراجعه به مراکز درمانی و انجام حضوری آزمایش ندارید تست PCR در منزل راه حل بسیار مناسبی برای موضوع می باشد.

در تست کرونا با روش پی سی آر ماده ژنتیک ویروس را شناسایی می کنیم و از جایی که عامل کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است و مجاری تنفسی را درگیر می کند، نمونه برداری آن از مجاری بینی انجام می شود‌. اما اگر بخواهیم در مورد کاربرد این تست بگوییم می توان به تشخیص لبتلا به کرونا اشاره کرد. اما نکته که باید در تست کرونا با روش پی سی آر اشاره کرد این است چون در مراحل اولیه این بیماری تعداد ویروس کم است و در نمونه گیری ممکن است وارد نشوند ممکن است در چند روز اول جواب تست ما منفی گزارش شود در حالی که به کووید ۱۹ مبتلا باشیم!

سخن پایانی

در شرایط حاضر که کرونا می‌تواند باعث مرگ مردم شود، متخصصان معتقد هستند در مواجهه با هر گونه علائم شبیه به سینوزیت یا سرماخوردگی، مبنی را بر کرونا گذشته و در اولین قدم قرنطینه را رعایت کنید. سپس از آزمایشگاه‌هایی همانند آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما که تست کرونا در منزل را انجام می‌دهند کمک بگیرید تا بدون نیاز به مراجعه حضوری بتوانید این آزمایش را در منزل انجام دهید.

در صورتی که نتیجه تست منفی بود باید به پزشک مراجعه کنید و این موضوع را اطلاع دهید تا درمان براساس علت بروز بیماری انجام گیرد. اما در صورت ابتلا به کرونا، باید علاوه بر شیوع درمان، قرنطینه را نیز آغاز نمایید. به خاطر داشته باشید که اهمیت انجام آزمایش کرونا در منزل، جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس در کشور است.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.