نمونه برداری از پرزهای کوریونی (تست CVS)

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (تست CVS)

=

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS)، یا بیوپسی پرزهای کوریونی، یک آزمایش قبل از تولد است که شامل نمونه برداری از بافت از جفت برای آزمایش ناهنجاری های کروموزومی و برخی دیگر از مشکلات ژنتیکی است. جفت ساختاری در رحم است که خون و مواد مغذی را از مادر به جنین می رساند. پرزهای کوریونی برآمدگی های کوچکی از بافت جفت هستند که شبیه انگشتان دست هستند و حاوی مواد ژنتیکی مشابه جنین هستند. آزمایش ممکن است برای سایر نقایص و اختلالات ژنتیکی بسته به سابقه خانوادگی و در دسترس بودن آزمایش آزمایشگاهی در زمان انجام عمل در دسترس باشد.

آزمایش هورمونی زنانه

آزمایش CVS

CVS معمولا بین هفته های 10 و 12 بارداری انجام می شود. برخلاف آمنیوسنتز (نوع دیگری از آزمایشات قبل از تولد)، CVS اطلاعاتی در مورد نقایص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا ارائه نمی دهد. به همین دلیل، زنانی که تحت CVS قرار می‌گیرند، بین هفته‌های 16 تا 18 بارداری خود نیز برای غربالگری نقایص لوله عصبی به آزمایش خون بعدی نیاز دارند. دو نوع روش CVS وجود دارد:

 • ترانس سرویکال. در این روش، یک کاتتر از طریق دهانه رحم به جفت وارد می شود تا نمونه بافت به دست آید
 • ترانس ابدومینال. در این روش، یک سوزن از طریق شکم و رحم به جفت وارد می شود تا نمونه بافت به دست آید.
 • روش دیگری که ممکن است برای تشخیص نقص های ژنتیکی و کروموزومی مورد استفاده قرار گیرد آزمایش آمنیوسنتز است.

آناتومی جنین در رحم

کیسه آمنیوتیک این یک کیسه با دیواره نازک است که در دوران بارداری جنین را احاطه کرده است. کیسه با مایع آمنیوتیک (مایع ساخته شده توسط جنین) و آمنیون (غشایی که قسمت جنینی جفت را می پوشاند) پر شده است که از جنین در برابر آسیب محافظت می کند و به تنظیم دمای جنین کمک می کند.

مقعد. این قسمت دهانه انتهای کانال مقعدی است.

دهانه رحم. این قسمت پایینی رحم است که به داخل واژن بیرون می زند. دهانه رحم که عمدتاً از بافت فیبری و ماهیچه تشکیل شده است، دایره ای شکل است.

جنین. نوزاد متولد نشده از هفته هشتم پس از لقاح تا زمان تولد، جنین نامیده می شود.

جفت. این عضوی به شکل کیک مسطح است که فقط در دوران بارداری رشد می کند و تبادل متابولیک بین جنین و مادر را فراهم می کند. (جنین اکسیژن، غذا و سایر مواد را می گیرد و دی اکسید کربن و سایر مواد زائد را از بین می برد.)

بند ناف. این یک طناب طناب مانند است که جنین را به جفت متصل می کند. بند ناف شامل 2 شریان و یک ورید است که اکسیژن و مواد مغذی را به جنین می رساند و مواد زائد را از جنین دور می کند.

دیواره رحم. این دیواره رحم است.

رحم. رحم عضوی توخالی و گلابی شکل است که در پایین شکم زن، بین مثانه و راست روده قرار دارد. هر ماه در طول دوران قاعدگی پوشش خود را می ریزد و در آن تخمک بارور شده (تخمک) کاشته می شود و جنین رشد می کند.

واژن. این بخشی از اندام تناسلی زنان است که در پشت مثانه و جلوی راست روده قرار دارد. کانالی را تشکیل می دهد که از رحم تا فرج امتداد دارد.

آناتومی جنین در رحم

دلایل انجام CVS

نمونه برداری از پرزهای کوریونی ممکن است برای آزمایش ژنتیکی و کروموزومی در سه ماهه اول بارداری استفاده شود. در اینجا چند دلیل وجود دارد که یک زن ممکن است تصمیم بگیرد CVS انجام دهد:

 • کودک مبتلا یا سابقه خانوادگی بیماری ژنتیکی، ناهنجاری های کروموزومی، یا اختلال متابولیک قبلا
 • سن مادر بالای 35 سال در تاریخ زایمان
 • خطر ابتلا به یک بیماری ژنتیکی مرتبط با جنسیت
 • سونوگرافی قبلی با یافته های مشکوک یا غیر طبیعی
 • آزمایش DNA بدون سلول غیر طبیعی
 • ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که پزشک شما نمونه برداری از پرزهای کوریونی را توصیه کند.

خطرات CVS

مانند هر روش تهاجمی، ممکن است عوارضی رخ دهد. برخی از عوارض احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به آنها نیست:

 • گرفتگی، خونریزی یا نشت مایع آمنیوتیک (شکستن آب)
 • عفونت
 • سقط جنین
 • زایمان زودرس
 • نقص اندام در نوزادان، به ویژه در روش های CVS انجام شده قبل از 9 هفته (نادر)
 • افرادی که به داروها یا لاتکس حساسیت دارند یا به آنها حساس هستند باید به پزشک خود اطلاع دهند.
 • زنان دارای دوقلو یا چند قلوهای دیگر به نمونه برداری از جفت برای مطالعه هر نوزاد نیاز دارند.
 • بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از انجام عمل حتماً هر گونه نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

برخی عوامل یا شرایط ممکن است با CVS تداخل داشته باشند. این عوامل شامل موارد زیر است، اما به آنها محدود نمی شود:

 • بارداری زودتر از هفت هفته یا دیرتر از 13 هفته
 • موقعیت نوزاد، جفت، مقدار مایع آمنیوتیک یا آناتومی مادر
 • عفونت واژن یا دهانه رحم
 • نمونه هایی که برای آزمایش کافی نیستند یا ممکن است حاوی بافت مادری باشند

قبل از عمل CVS

پزشک این روش را برای شما توضیح می دهد و به شما این فرصت را می دهد که هر سوالی که ممکن است در مورد این روش داشته باشید بپرسید. از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید که به شما اجازه انجام این روش را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی واضح نیست سوال بپرسید. به طور کلی، هیچ محدودیت خاصی در رژیم غذایی یا فعالیت قبل از نمونه برداری از پرزهای کوریونی وجود ندارد.

اگر به هر گونه دارو، لاتکس، ید، نوار چسب و عوامل بیهوش کننده (محلی و عمومی) حساسیت دارید یا به آن حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای (تجویز شده و بدون نسخه) و مکمل های گیاهی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر سابقه اختلالات خونریزی دارید یا از داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده خون)، آسپرین یا هر دارویی که ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد که این داروها را قبل از عمل قطع کنید.

اگر Rh منفی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. در طی روش CVS، سلول های خونی مادر و جنین می توانند با هم ترکیب شوند. این ممکن است منجر به حساسیت Rh و تجزیه گلبول های قرمز جنین شود. در بیشتر موارد، آزمایش خون قبل از تولد مشخص می کند که آیا Rh منفی هستید یا خیر. ممکن است از شما خواسته شود که این نتایج آزمایشگاهی را قبل از عمل ارائه دهید.

ممکن است درست قبل از عمل از شما خواسته شود مثانه پر داشته باشید. بسته به موقعیت رحم و جفت، مثانه پر یا خالی ممکن است به حرکت رحم به موقعیت بهتر برای عمل کمک کند.

بر اساس وضعیت پزشکی شما، پزشک ممکن است آماده سازی خاص دیگری را درخواست کند.

در طول عمل CVS

تصویری که نمونه برداری از پرزهای کوریونیک ترانس سرویکال را نشان می دهد

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

یک روش CVS ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از اقامت شما در بیمارستان انجام شود. روش ها ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک شما متفاوت باشد.

CVS

به طور کلی، یک روش CVS از این فرآیند پیروی می کند:

از شما خواسته می شود لباس های خود را به طور کامل یا از کمر به پایین درآورید و لباس بیمارستان بپوشید.

از شما خواسته می شود که روی میز امتحان دراز بکشید و دستان خود را پشت سر خود قرار دهید.

علائم حیاتی شما (فشار خون، ضربان قلب و تعداد تنفس) بررسی خواهد شد.

سونوگرافی برای بررسی ضربان قلب جنین و موقعیت جفت، جنین و بند ناف انجام خواهد شد.

بر اساس محل جفت، عمل CVS از طریق دهانه رحم (ترانس سرویکال) یا از طریق دیواره شکم (ترانس شکمی) انجام می شود.

برای یک روش CVS ترانس رحمی:

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما قرار می دهد تا بتواند دهانه رحم شما را ببیند.

واژن و دهانه رحم شما با یک محلول ضد عفونی کننده پاک می شود.

با استفاده از راهنمایی اولتراسوند، یک لوله نازک از طریق دهانه رحم به پرزهای کوریونی هدایت می شود.

سلول ها به آرامی از طریق لوله به داخل یک سرنگ مکش می شوند. ممکن است احساس پیچش یا گرفتگی خفیف داشته باشید. ممکن است بیش از یک نمونه برای بدست آوردن بافت کافی برای آزمایش مورد نیاز باشد.

سپس لوله برداشته خواهد شد.

برای یک روش CVS ترانس شکمی:

برای CVS شکم، شکم شما با یک ضد عفونی کننده پاک می شود. به شما دستور داده می شود که در طول عمل، ناحیه استریل شکم خود را لمس نکنید.

پزشک ممکن است یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست تزریق کند. اگر از بی حس کننده موضعی استفاده شود، هنگام تزریق بی حسی، سوزن سوزنی را احساس خواهید کرد. این ممکن است باعث ایجاد یک احساس سوزش مختصر شود.

از سونوگرافی برای کمک به هدایت یک سوزن بلند، نازک و توخالی از شکم و داخل رحم و جفت استفاده می شود. این ممکن است کمی دردناک باشد و ممکن است با ورود سوزن به رحم، گرفتگی عضلات را احساس کنید.

سلول ها به آرامی به داخل یک سرنگ ساکشن می شوند. ممکن است بیش از یک نمونه برای بدست آوردن بافت کافی برای آزمایش مورد نیاز باشد.

سپس سوزن برداشته خواهد شد. یک باند چسب بر روی محل وارد کردن سوزن شکمی قرار داده می شود.

تکمیل مراحل، هر دو روش:

ضربان قلب جنین و علائم حیاتی شما مجددا ارزیابی می شود.

اگر Rh منفی دارید، ممکن است به شما گلوبولین ایمنی Rho(D) داده شود. این یک فرآورده خونی است که می تواند از واکنش آنتی بادی های Rh منفی مادر به سلول های Rh مثبت جنین جلوگیری کند.

بافت پرزهای کوریونی به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

عمل CVS

بعد از عمل CVS

شما و جنینتان برای مدتی پس از عمل تحت نظر خواهید بود. علائم حیاتی شما و ضربان قلب جنین به صورت دوره ای برای یک ساعت یا بیشتر بررسی می شود. بافت CVS برای تجزیه و تحلیل به یک آزمایشگاه تخصصی ژنتیک ارسال خواهد شد. بسته به نتایج آزمایش ممکن است مشاوره با متخصص ژنتیک توصیه شود. ممکن است چند ساعت بعد از CVS کمی گرفتگی و لکه بینی خفیف داشته باشید.

شما باید در خانه استراحت کنید و حداقل به مدت 24 ساعت از فعالیت های سنگین خودداری کنید. به مدت 2 هفته یا تا زمانی که پزشکتان تجویز کرده است، نباید دوش بگیرید یا رابطه جنسی داشته باشید.

به پزشک خود بگویید هر یک از موارد زیر را گزارش کند:

 • هر گونه خونریزی یا نشت مایع آمنیوتیک از محل سوراخ سوزن یا واژن
 • تب و/یا لرز
 • درد شدید شکم و/یا گرفتگی
 • اگر یک عمل ترانس شکمی انجام شده است، محل سوزن باندپی شده روی شکم خود را برای هرگونه خونریزی یا تخلیه مایع بررسی کنید.
 • پزشک ممکن است بسته به وضعیت خاص شما، دستورالعمل های اضافی یا جایگزین را پس از عمل به شما بدهد.

آیا CVS یک عمل دردناک است؟

CVS معمولاً به جای دردناک بودن، ناراحت کننده توصیف می شود. در بیشتر موارد، قبل از CVS ترانس شکمی، تزریق بی حسی موضعی انجام می شود تا ناحیه ای که سوزن وارد می شود بی حس شود، اما ممکن است بعد از آن دچار درد شکم شوید. CVS ترانس سرویکال شبیه آزمایش غربالگری دهانه رحم است.

CVS معمولاً حدود 10 دقیقه طول می کشد، اگرچه کل مشاوره ممکن است حدود 30 دقیقه طول بکشد. پس از آن، در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی، مانند خونریزی شدید، تا یک ساعت تحت نظر خواهید بود. سپس می توانید برای استراحت به خانه بروید. این ایده خوبی است که ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند، زیرا ممکن است خودتان از این کار لذت نبرید.

نمونه گیری در منزل

بهبودی بعد از نمونه برداری از پرزهای کوریونی CVS

پس از انجام نمونه برداری از پرزهای کوریونی CVS، داشتن گرفتگی هایی مشابه درد پریود و خونریزی خفیف واژینال به نام لکه بینی برای چند ساعت طبیعی است. اگر احساس ناراحتی کردید، می‌توانید مسکن‌هایی مانند پاراستامول (اما نه ایبوپروفن یا آسپرین) را که می‌توانید از داروخانه یا مغازه بخرید، مصرف کنید. ممکن است بخواهید در بقیه روز از فعالیت های شدید خودداری کنید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر در اسرع وقت با ماما یا بیمارستانی که در آن عمل انجام شده است تماس بگیرید:

 • درد مداوم یا شدید
 • درجه حرارت بالا یا احساس گرما یا لرز
 • خونریزی شدید واژن
 • ترشح مایع شفاف از واژن شما
 • انقباضات

گرفتن نتایج

اولین نتایج باید ظرف چند روز در دسترس باشد. این به شما می گوید که آیا یک بیماری ژنتیکی یا کروموزومی کشف شده است. اگر شرایط نادرتری نیز مورد آزمایش قرار گیرد، ممکن است 2 تا 3 هفته یا بیشتر طول بکشد- تا نتایج عود کنند. معمولاً می توانید انتخاب کنید که آیا نتایج را از طریق تلفن دریافت کنید یا در طی یک ملاقات حضوری در بیمارستان یا در خانه.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.