چرا دچار تنگی نفس در شب می ‌شویم؟

چرا دچار تنگی نفس در شب می ‌شویم؟

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

مسأله تنگی نفس یکی از موضوعاتی است که تقریباً همه افراد در یک برهه‌ای از زمان آن را تجربه کرده‌اند. برای مثال با ورود وبروس کرونا به دنیا افرادی که دچار درگیری ریه می‌شدند قطعاً تنگی نفس نیز آن‌ها را اذیت کرده و حتی برخی از بیماران باید در بیمارستان بستری می‌شدند تا این شرایط بغرنج برای آن‌ها برطرف گردد.

بنابراین تنگی‌نفس شبانه موضوعی نیست که بتوان نسبت به آن بی‌تفاوت بود چون به معنای سختی در تنفس بوده و به همین دلیل است که حتی به بافت مغز آسیب می‌رسد. تنگی نفس در شب یکی از عارضه‌هایی است که شاید شما نیز دچار آن شده باشید. اجازه دهید در این مقاله در مورد این بیماری بیشتر صحبت کنیم.

آزمایش چکاپ زنان

بررسی علت تنگی نفس در شب

وقتی در مورد تنگی‌نفس شبانه صحبت می‌کنیم منظور ما این است که فرد در هنگام شب چند ساعت بعد از خوابیدن، در اثر تنگی نفس بیدار می‌شود. تفاوت زیادی بین تنگی نفس شبانه و تنگی نفس در زمان دراز کشیدن وجود دارد. کسانی که در زمان دراز کشیدن دچار این مشکل می‌شوند به محض خوابیدن، نفس آن‌ها به شماره افتاده و قفسه سینه آن‌ها درد می‌گیرد. بنابراین باید سریعاً بنشیند. اما در تنگی نفس شبانه شما چند ساعت می‌خوابید و بعد از چند ساعت بر اثر تنگی نفس بیدار می‌شوید. نارسایی قلبی و ابتلا به بیماری‌های عفونی همانند بیماری کرونا بیماری مزمن انسدادی ریه و همچنین ذات‌الریه از جمله عوامل شایعی هستند که باعث تنگی نفس در شب می‌شود.

موارد ذکر شده از جمله دلایل اصلی تنگی‌نفس شبانه به حساب می‌آیند اما عوامل دیگر همانند استرس یا مشکلات روحی نارسایی کلیوی ابتلا به بیماری رفلاکس معده نیز در بروز چنین عارضه‌ای نقش بسیار مؤثری را ایفا می‌کنند. متأسفانه کسانی که مشکلی معده دارند علاوه بر تنگی نفس شبانه، دچار بیماری قلبی نیز خواهند شد چون برگشت اسید معده به داخل مری فشار زیادی را به قفسه سینه و ناحیه قلب وارد می‌کند. نوعی از تنگی‌نفس شبانه نیز به دلیل مشکلات روحی اتفاق می‌افتد.

بررسی علت تنگی نفس در شب

برای مثال کسانی که دچار کابوس‌های شبانه می‌شوند در اثر تنگی نفس و در حالی که نفس آن‌ها به شماره می افتد از خواب بیدار می شوند و احساس خفگی دارند. مسلماً این دسته از افراد اگر درمان مشکل روحی خود را شروع کنند قطعاً از نظر تنفسی نیز در شرایط‌ ایده‌آلی به سر می برند و این مشکل برای آن‌ها هم برطرف خواهد شد.

علائم تنگی نفس در شب

با توجه به اینکه مسأله تنگی نفس شباهت زیادی به حمله قلبی داشته و در هر دو حالت قفسه سینه بسیار سنگین می‌شود اجازه دهید به بررسی علائم و نشانه‌های تنگی نفس شبانه بپردازیم تا بتوانید این دو بیماری را از یکدیگر تشخیص دهید:

– همانگونه که گفته شد چند ساعت بعد از خوابیدن، تنگی نفس شما شروع می‌شود و مجبور هستید از خواب بیدار شده و حتی بنشینید.

– برای برطرف شدن تنگی‌نفس باید سرفه‌های بلند و پی در پی داشته باشید تا مجرا‌های هوایی باز شود و شما بتوانید نفس بکشید.

– علائم تنگی نفس بین نیم ساعت تا یک ساعت بیشتر طول نمی‌کشد. در صورتی که این مشکل پیشروی کرده باشد ممکن است بیش از یک ساعت شما را درگیر کند.

– از دیگر نشانه‌های تنگی‌نفس در شب، تکرار این عارضه است به این معنا که شما هر شب دچار تنگی نفس شده و حتی ممکن است شرایط برای شما هر روز آزاردهنده‌تر باشد. توجه کنید اگر تنگی نفس شبانه برای شما مزمن گردد در این صورت کنترل آن سخت شده و ممکن است نیاز به درمان جدی داشته باشید.

علائم تنگی نفس در شب

چه عواملی احتمال تنگی نفس شبانه را تشدید می کند؟

اما مسأله بسیار مهمی که لازم می‌دانیم پیرامون آن صحبت داشته باشیم، بررسی عوامل تشدید‌کننده تنگی‌نفس شبانه است چون آگاهی از این موضوع باعث می‌شود شما نسبت به مراقبت از خود توجه بیشتری داشته باشید این عوامل عبارتند از:

– رژیم غذایی ناسالم تأثیر زیادی در این زمینه دارد. به خصوص اگر شما فردی هستید که آلرژی داشته و غذا‌های تند، ادویه‌دار و غذا‌های سرخ شده زیادی مصرف می‌کنید.

– مصرف هرگونه دخانیات و همچنین الکل آسیب جدی به بافت تنفسی وارد کرده و یکی از مشکلاتی که قطعاً دچار آن خواهید شد مسأله تنگی‌نفس شبانه است.

– چاقی با گذر زمان باعث تنگی‌نفس شبانه می‌شود چون وزن بالا فشار زیادی به ناحیه قفسه سینه وارد می‌کند و به همین دلیل است که دچار تنگی نفس شبانه خواهید شد.

– اگر دچار فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی و همچنین بیماری‌های عروقی هستید حتماً باید همیشه تحت نظر متخصص باشید و اگر کوچک‌ترین علامت از تنگی نفس شبانه را رؤیت کردید حتماً به متخصص اطلاع دهید.

چه عواملی احتمال تنگی نفس شبانه را تشدید می کند؟

– کم تحرکی نیز باعث تنگی‌نفس شبانه خواهد شد چون این مسأله به افزایش وزن کمک می‌کند. بنابراین همیشه یک برنامه ورزشی کاملاً منظم داشته باشید.

سخن پایانی

متأسفانه کوچکترین آسیب به بافت ریه‌ها باعث می‌شود مشکلات جدی همانند آسم، تنگی نفس شبانه، آپنه و حتی مشکلات دیگر برای شما بروز کند و همانگونه که متوجه شدید وجود بیماری‌های قلبی و بیماری‌های معده نیز نقش مؤثری در ابتلا به تنگی‌نفس شبانه دارند. بنابراین در اولین فرصت کسانی که دچار بیماری‌های معده بیماری قلبی دیابت کلسترول و فشار خون بالا هستند باید تحت نظر متخصص قرار بگیرند درمان را آغاز کنند. این موضوع در ایام کرونا که ویروس کووید ۱۹ریه‌ها را نیز به شدت تحت فشار قرار می‌دهد، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

نمونه گیری در منزل

کوچکترین فشار بر روی رویه زمینه را برای ابتلا به عوارض شدید کرونا در ناحیه ریه‌ها فراهم کرده و در نتیجه دچار مشکلات بسیار جدی خواهید شد. در صورتی که برای انجام آزمایشات جهت تشخیص دقیق بیماری به دنبال یک مرکز معتبر و شناخته شده می‌گردید و می‌خواهید نمونه‌گیری در منزل انجام برای شما شود می‌توانید با آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تماس بگیرید تا بعد از اعلام موقعیت جغرافیایی خود کارشناسان ما به منزل شما اعزام شده و نمونه‌گیری را انجام دهند.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.