ریشه درد تمام بدن از چیست؟

ریشه درد تمام بدن از چیست؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

شاید شما تا به حال کسانی را دیده باشید که از درد تمام بدن خود گلایه می‌کنند و به اصطلاح می‌گویند از تیر کشیدن بدن درد رنج می‌برند به گونه‌ای که حتی خواب راحتی در شب ندارند. شاید ممکن است خود شما نیز یکی از افرادی باشید که درد تمام بدن باعث شده در طول روز حتی انرژی کافی برای انجام امور کاری را نداشته و همین موضوع کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است. در این مقاله دلایل درد تمام بدن را با هم ملاحظه و بررسی کنیم تا ببینیم این اتفاق به چه دلیل رخ می‌دهد.

آزمایش چکاپ زنان

عوامل مؤثر بر تیر کشیدن نقاط مختلف بدن

درد تمام بدن یا به اصطلاح تیر کشیدن بدن موضوعی است که نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت عمل کرد. تنها کسانی متوجه عمق درد خواهند شد که آن را تجربه کرده باشند. به همین دلیل است که حتی کسانی که دچار درد در تمام بدن می‌شوند، به شدت عصبی خواهند شد چون این درد از آستانه تحمل آن‌ها خارج می‌شود. به طور کلی دلایل درد تمام بدن عبارتند از:

– ابتلا به کم کاری تیروئید یکی از علت‌های ریشه درد تمام بدن

یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر تیر کشیدن نقاط مختلف بدن، بحث کم کاری غده تیروئید است که این غده نمی‌تواند هورمون‌های بسیار مهم را به اندازه کافی تولید کند. در نتیجه بدن دچار ضعف، بی‌حالی و درد شدید در قسمت مفاصل خواهد شد به گونه‌ای که حتی حساسیت فرد بالا می‌رود و آستانه تحمل آن به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. البته از دیگر عواقب کم کاری تیروئید باید به بحث خشکی پوست، کاهش ضربان قلب و حتی مشکل در حافظه نیز اشاره کرد. لذا کسانی که دچار درد شدید در تمام بدن می‌شوند حتماً باید آزمایش تیروئید را انجام دهند.

ابتلا به کم کاری تیروئید

– اختلال در خونرسانی بدن یکی از علت‌های ریشه درد تمام بدن

زمانی که عضلات نتوانند خون کافی را دریافت کنند، قطعاً باعث تیر کشیدن نقاط مختلف بدن خواهد شد. فرض کنیم شما دچار اختلال در جریان خون‌رسانی شده و اکنون در حال ورزش کردن هستید. بعد از کمی ورزش متوجه درد شدید در عضلات خود می‌شوید. با اینکه هر روز ورزش می‌کنید اما این درد هر روز تشدید می‌یابد. مهمترین دلیل این اتفاق، مشکل در جریان خون در قسمت عضلات و مفاصل است.

– ابتلا به عفونت کرونا، آنفولانزا یا عفونت‌های دیگر

همانگونه که می‌دانید یکی از مهمترین علائم ابتلا به کرونا، درد شدیدی است که در تمام بدن حس می‌شود. بنابراین می‌توان اینگونه بیان کرد که ابتلا به کرونا، آنفولانزا و یا سایر عفونت‌های ویروسی می‌تواند منجر به تیر کشیدن بدن و تشدید درد در تمام بدن گردد به گونه‌ای که این درد مدام در قسمت‌های مختلف بدن چرخیده و قسمتی را درگیر می‌کند.

– ابتلا به روماتیسم مفصلی

یکی از بیماری‌های خودایمنی که بر روی مفاصل تأثیر می‌گذارد، روماتیسم مفصلی نام دارد. این بیماری باعث التهاب مفاصل شده و باعث می‌شود درد در این قسمت به تدریج افزایش پیدا کند به حدی که از آستانه تحمل فرد خارج شده و او را زمین‌گیر خواهد کرد. دارو درمانی و فیزیوتراپی دو روش رایج برای درمان روماتیسم مفصلی خواهند بود.

ابتلا به روماتیسم مفصلی

– ابتلا به بیماری لوپوس یکی از علت‌های ریشه درد تمام بدن

لوپوس یک بیماری خود ایمنی به حساب می‌آید که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و اندام‌های خودی حمله کرده و عضلات و مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث آسیب جدی به آن‌ها خواهد شد. متأسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما استفاده از برخی از دارو‌ها و انجام برخی تمرین‌های ورزشی به کنترل درد در تمام بدن ناشی از بیماری لوپوس کمک خواهد کرد.

– مصرف برخی از دارو‌ها

علت تیر کشیدن بدن می‌تواند ناشی از مصرف برخی از دارو‌ها باشد. برای مثال اگر شما کلسترول بالا دارید و مجبور هستید از داروی به نام استاتین استفاده کنید قطعاً در تمام درد در تمام بدن را احساس خواهید کرد. در چنین شرایطی باید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورت امکان داروی شما را عوض کرده یا دوز مصرفی آن را پایین بیاورد.

– ابتلا به درماتومیوزیت

یکی دیگر از بیماری‌های خود ایمنی که بر روی عضلات و مفاصل تأثیر می‌گذارد، بیماری درماتومیوزیت است. این بیماری ابتدا به صورت لکه‌هایی روی انگشتان پا، آرنج و زانو ظاهر شده و سپس بر روی مو‌ها تأثیر می‌گذارد. اما مشکل زمانی حاد خواهد شد که درد شدید در مفاصل ایجاد شده و فرد را زمین‌گیر خواهد کرد. استفاده از برخی دارو‌ها و انجام فیزیوتراپی، به کنترل این بیماری و کاهش درد کمک می‌کند اما درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

– ابتلا به سندروم خستگی مزمن

به خاطر داشته باشید کسانی که فشار روحی بسیار زیادی را در طول روز تجربه می‌کنند دچار سندروم خستگی مزمن خواهند شد. احساس می‌کنند تمام بدن آن‌ها هر روز درد داشته و علیرغم اینکه استراحت کافی می‌کنند، این درد در ناحیه مفاصل و حتی در ناحیه سر بیشتر می‌شود. در اولین قدم افراد مبتلا به این سندروم باید تحت درمان مشاوره قرار گیرند تا شرایط روحی آن‌ها بهبود یافته و سپس برای کنترل درد در تمام بدن باید فیزیوتراپی و دارو درمانی آغاز شود.

ابتلا به سندروم خستگی مزمن

– ابتلا به پلی میوزیت یکی از علت‌های ریشه درد تمام بدن

این بیماری در اثر التهاب عضلات بدن ناشی از حمله ویروسی و یا نقص سیستم ایمنی بدن اتفاق می‌افتد. برای مثال در ایام کرونا که این بیماری با سرعت زیاد در جامعه بشریت شیوع پیدا کرده است یکی از اتفاقاتی که ناشی از حمله ویروس رخ می‌دهد همین موضوع التهاب مفاصل و عضلات است که درد شدید را به همراه می‌آورد یعنی حتی اگر عفونت کرونا باعث درد نشود، از طریق التهاب باعث درد در تمام بدن خواهد شد. قطعاً می‌توان با کمک دارو درمانی نقص سیستم ایمنی را کنترل نمود.

– بیماری فیبرومیالژیا یکی از علت‌های ریشه درد تمام بدن

مهمترین علامت ابتلا به این بیماری است که درد‌های پراکنده در تمام نقاط بدن رخ داده و مدام جابه‌جا می‌شود. امروز از درد ناحیه پا گلایه می‌کنید و فردا سردرد شدیدی به سراغ شما می‌آید. یک روز هم ممکن است دست‌های شما از شدت درد از کار بیفتند و روز دیگر کمردرد شما را زمین‌گیر می‌کند.

حتی چنین مشکلاتی بر روی کیفیت خواب شما و خلق و خوی شما تأثیر می‌گذارد. مسلماً کسی که درد شدید در تمام بدن داشته باشد فرد عصبی و بسیار حساس خواهد شد که باید او را درک کنید چون نمی‌تواند به اندازه کافی استراحت کند و فشار روحی بسیار زیادی بر روی خواهد بود.

نمونه گیری در منزل

سخن پایانی

ما در این مقاله مهمترین عوامل مؤثر بر درد در تمام بدن را برای شما عزیزان توضیح دادیم اما مسلماً زمانی که به متخصص مراجعه می‌کنید در اولین قدم از شما می‌خواهد آزمایش خون را انجام دهید. در این زمینه آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما در خدمت شما خواهد بود و حتی‌المقدور آزمایش‌ها به صورت غیر حضوری برای شما عزیزان اجرا می‌گردد.

کافی است با متخصصین ما در آزمایشگاه تماس بگیرید و آدرس محل زندگی خود در هر نقطه از ایران را ارسال نمایید. کارشناسان در اولین فرصت به منزل شما مراجعه می‌کنند تا آزمایش در منزل برای شما انجام می‌گیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.