آیا آزمایش زگیل تناسلی را می توان با آزمایش خون انجام داد؟

آیا آزمایش زگیل تناسلی را می توان با آزمایش خون انجام داد؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

متأسفانه، هیچ آزمایش خونی برای آزمایش زگیل تناسلی وجود ندارد. تشخیص HPV فقط در صورتی امکان پذیر است که فردی زگیل های قابل مشاهده روی پوست تناسلی داشته باشد یا در صورت وجود یک اسمیر غیرطبیعی دهانه رحم باشد. اگر فردی علائمی نداشته باشد، هیچ آزمایشی برای تعیین وجود یا «رفتن» HPV وجود ندارد. غربالگری دهانه رحم آزمایشی برای HPV نیست.

آزمایشات DNA HPV به عنوان بخشی از غربالگری دهانه رحم استفاده می شود و نمی توان برای پاسخ به سؤالات “آیا من HPV دارم؟” و “آیا HPV از بین رفته است؟” از آنجایی که اکثر عفونت‌های HPV خودبه‌خود از بین می‌روند، نمی‌توان فهمید که آیا در برخی موارد سیستم ایمنی به طور کامل ویروس HPV را از بدن پاک کرده است یا اینکه آیا ویروس در سطوح غیرقابل شناسایی باقی می‌ماند و در صورت تضعیف سیستم ایمنی می‌تواند دوباره ظاهر شود. آزمایشات جدید ممکن است در آینده بتواند این موضوع را روشن کند.

ویروس رایج HPV 

HPV بسیار رایج است و اکثر ما به وسیله آزمایش زگیل تناسلی می توانیم وجود آن را در ناحیه تناسلی خود تشخیص بدهیم. ویروس HPV در “پنهان شدن” خوب است و فرد معمولاً نمی داند که آیا به HPV مبتلا شده است یا نه. ناقل HPV بدون هیچ علامتی معمول و طبیعی است زیرا اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که به آن مبتلا هستند. اگر فرد دارای زگیل تناسلی قابل مشاهده باشد یا اینکه اسمیر دهانه رحم غیرطبیعی داشته باشد، متوجه می شود که آیا HPV دارد یا خیر. آزمایش‌هایی برای HPV وجود دارد، اما این آزمایش‌ها در کدام نوع HPV آزمایش می‌کنند.

HPV را می توان همراه با اسمیر دهانه رحم آزمایش کرد. هدف از این آزمایش کمک به پزشک در تصمیم گیری های مدیریتی بیشتر در مورد نتایج غیر طبیعی اسمیر دهانه رحم است. اگر آزمایش زگیل تناسلی مثبت باشد، به این معنی است که فرد یکی از انواع پرخطر یا کم خطر HPV را دارد اگر این تست HPV منفی باشد، به این معنی است که انواع HPV مورد آزمایش قابل تشخیص نبودند.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) ویروس های بسیار رایجی هستند تصور می‌شود که HPV شایع‌ترین عفونت مقاربتی (STI) در جهان است و اکثر افراد در دوره‌ای از زندگی خود به HPV آلوده می‌شوند. HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است، نام گروهی از ویروس ها که شامل بیش از 150 نوع مختلف است که باعث عفونت در سطح پوست می شود.

بیش از 40 نوع HPV ناحیه تناسلی و گلو (حنجره و حنجره) را آلوده می کند و اکثر آنها از راه جنسی منتقل می شوند. HPV می تواند به صورت عفونت پوستی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست (عفونت تحت بالینی) وجود داشته باشد. بنابراین، بسیاری از افراد مبتلا به HPV تناسلی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. این ویروس همچنین می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی قابل مشاهده شود.

زگیل در کدام قسمت بدن ایجاد می شود؟

زگیل در سایر قسمت های بدن مانند دست ها به دلیل انواع مختلف HPV ایجاد می شود. یک فرد ممکن است به طور همزمان به بیش از یک نوع HPV آلوده شود. HPV در لایه های سطحی پوست زندگی می کند. عفونت HPV معمولاً از تماس مستقیم پوست به پوست در طول تماس جنسی صمیمی با فردی که HPV دارد، ایجاد می شود. این ویروس می تواند از طریق تماس جنسی نافذ و همچنین غیر نفوذی (تناسلی- تناسلی، دهانی- تناسلی، مقعدی- تناسلی، دهانی- مقعدی) منتقل شود. آزمایش زگیل تناسلی از طریق خون یا مایعات بدن قابل انجام نیست.

از آنجایی که HPV بسیار رایج است، ابتلا به HPV یک پیامد طبیعی فعالیت جنسی در نظر گرفته می شود. تقریباً هر فردی بدون در نظر گرفتن تمایل جنسی یا تمایل جنسی، در مقطعی از زندگی خود HPV روی پوست خود خواهد داشت. ممکن است شخصی بدون اینکه بداند ویروس مبتلا شده است، دیگری را آلوده کند. آمار HPV نشان می دهد که حداقل 70 درصد از شرکای افراد مبتلا به HPV نیز به این عفونت مبتلا هستند. بدون واکسیناسیون، 80 درصد از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود به این عفونت ویروسی مبتلا می شوند. جای خجالت نیست.

ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

عفونت HPV چه زمانی رخ می دهد؟

تشخیص زمان وقوع عفونت HPV غیرممکن است. HPV می‌تواند برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها قبل از ظهور زگیل تناسلی یا ناهنجاری‌های دهانه رحم غیرفعال باشد. هیچ راهی وجود ندارد که بدانیم از کدام شریک یا چند وقت پیش آمده است. داشتن HPV به این معنا نیست که فرد یا شریک زندگی او خارج از رابطه فعلی رابطه جنسی دارند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که در موارد نادر HPV ممکن است از طریق تماس غیر جنسی منتقل شود، به عنوان مثال، جسمی که حامل مواد عفونی است. با این حال، این هنوز محل بحث است. در پایان، علم به سادگی توضیحی برای این موارد نادر انتقال غیرجنسی احتمالی ندارد.

آزمایش زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟

آزمایشاتی برای HPV وجود دارد. با این حال، این آزمایش‌ها محدود هستند که چه نوع HPV را برای آنها آزمایش می‌کنند و چه زمانی از آنها استفاده می‌شود. ” آزمایش زگیل تناسلی ” به عنوان بخشی از بررسی سلامت جنسی (چک آپ معمول) برای مردان یا زنان در دسترس نیست، زیرا سواب یا آزمایش خون وجود ندارد. دلایل این امر عبارتند از:

آزمایش های موجود HPV همه انواع HPV را بررسی نمی کند.

در برخی افراد، ویروس در سطوحی در خواب زمستانی است که با آزمایش قابل تشخیص نیست.

HPV را می توان همراه با اسمیر دهانه رحم آزمایش کرد. هدف از این آزمایش کمک به پزشک در تصمیم گیری های مدیریتی بیشتر در مورد نتایج غیر طبیعی اسمیر دهانه رحم است.

اگر آزمایش زگیل تناسلی مثبت باشد، به این معنی است که فرد دارای یکی از انواع HPV است.

اگر آزمایش زگیل تناسلی منفی باشد، به این معنی است که انواع HPV مورد آزمایش قابل تشخیص نبودند.

آزمایش HPV که همراه با اسمیر دهانه رحم انجام می شود، فقط HPV 16، 18 و چندین نوع HPV پرخطر دیگر را آزمایش می کند. تست های HPV فقط برای انواع HPV با درجه بالا انجام می شود و همه انواع HPV را شامل نمی شود.

آیا HPV قابل درمان است؟

جواب هم بله است و هم خیر … چندین روش درمانی برای حذف زگیل HPV تناسلی وجود دارد، اگرچه درمان اختیاری است. اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص و درمان HPV را اینجا بخوانید. بین سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم و HPV پیوندهایی وجود دارد، اما لطفاً مطمئن باشید که تشخیص عفونت HPV با سرطان برابری نمی کند. عفونت های HPV به انواع کم خطر HPV (lrHPV) تقسیم می شوند که با پیش سرطان یا سرطان مرتبط نیستند و انواع پرخطر HPV (hrHPV) که با پیش سرطان و سرطان مرتبط هستند.

ضایعات زگیل در ناحیه تناسلی و دهانی معمولاً در اثر کم خطر (lrHPV) ایجاد می شوند. گزینه های درمانی برای ناهنجاری های دهانه رحم با درجه بالا وجود دارد. هیچ درمانی برای HPV در دسترس نیست که “خاموش” باشد، یعنی علائمی نداشته باشد. با این حال، اکثر HPV به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن طی 1-2 سال از بین می رود. نکته کلیدی این است که HPV قابل پیشگیری است. واکسیناسیون علیه عفونت HPV سالهاست که در دسترس بوده و شما را از ابتلا به سرطان های HPV محافظت می کند. ایمن سازی در برابر عفونت HPV به شکل واکسن نه ظرفیتی (HPV9) در دسترس است.

آیا HPV قابل درمان است؟

اطلاعات کلیدی در مورد HPV و آزمایش زگیل تناسلی

واکسیناسیون علیه HPV سالهاست که در دسترس بوده است و همه افرادی که واجد شرایط هستند باید آن را تزریق کنند.

80 درصد از بزرگسالان واکسینه نشده در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. در اکثر افراد، هیچ علامتی ایجاد نمی کند (شما نمی دانید که آن را دارید) بنابراین به طور اجتناب ناپذیری عمدتاً از طریق تماس جنسی (از جمله دهان) پوست به پوست به اشتراک گذاشته می شود.

در اکثر افراد این ویروس بی ضرر است و هیچ علامتی ایجاد نمی کند و به زگیل، پیش سرطان یا سرطان تبدیل نمی شود.

در تعداد کمی از افراد، HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود که نامطلوب اما بی ضرر هستند.

در تعداد کمی از افراد، HPV می تواند باعث ایجاد سلول های غیرطبیعی شود که گاهی اوقات می تواند منجر به سرطان در مردان و زنان شود، از جمله سرطان دهانه رحم، واژن، فرج، مقعد، سر و گردن و سرطان آلت تناسلی.

شرکا به ناچار HPV را به اشتراک خواهند گذاشت. هیچ راهی وجود ندارد که بدانیم از کدام شریک یا چند وقت پیش آمده است. داشتن HPV به این معنا نیست که فرد یا شریک زندگی او خارج از رابطه فعلی رابطه جنسی دارند.

درمان هایی برای زگیل تناسلی و سلول های غیر طبیعی وجود دارد.

هیچ درمانی برای از بین بردن خود HPV وجود ندارد. HPV معمولاً توسط سیستم ایمنی بدن شما مقابله می کند.

HPV بر باروری تأثیر نمی گذارد.

HPV مانع از داشتن یک زندگی جنسی طبیعی نمی شود.

آزمایشات HPV

آزمایشاتی برای HPV وجود دارد. با این حال، این موارد محدود است که چه نوع HPV را برای آنها آزمایش می کنند و چه زمانی از آنها استفاده می شود. ” آزمایش زگیل تناسلی ” به عنوان بخشی از یک بررسی سلامت جنسی برای مردان یا زنان در دسترس نیست، زیرا هیچ سواب یا آزمایش خونی وجود ندارد که بتواند همه انواع HPV را بررسی کند.

همچنین به این دلیل که در برخی افراد، ویروس “خواب زمستانی” در سطوحی که با آزمایش قابل تشخیص نیستند. این بدان معناست که هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند به سوالات «آیا من HPV دارم؟»، «آیا شریک زندگی من HPV دارد؟»، «آیا HPV من از بین رفته است؟» کمک کند.

آزمایشات HPV

اطلاعات کلیدی در مورد زگیل های تناسلی

غربالگری روتین STI شامل آزمایش HPV یا HSV (تبخال تناسلی) نمی شود. هیچ راه مطمئنی برای دانستن زمان ابتلا به HPV وجود ندارد.

اگر زگیل تناسلی درمان نشود، ممکن است از بین برود، ثابت بماند، یا اندازه یا تعداد آن افزایش یابد.

اگر زگیل در ناحیه شرمگاهی است از اصلاح یا اپیلاسیون خودداری کنید زیرا ممکن است زگیل را گسترش دهد.

زگیل تناسلی به سرطان تبدیل نمی شود.

انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند به ندرت باعث سرطان می شوند.

هر کسی که دهانه رحم دارد و زگیل تناسلی دارد، باید طبق معمول غربالگری منظم دهانه رحم را انجام دهد.

زگیل تناسلی می تواند ماه ها یا سال ها پس از ابتلا به عفونت HPV ایجاد شود. زگیل تناسلی می تواند به فرد دیگری منتقل شود حتی زمانی که هیچ علائم قابل مشاهده ای از زگیل وجود نداشته باشد.
هیچ راه مطمئنی برای دانستن زمان ابتلا به HPV وجود ندارد. شرکای جنسی که با هم بوده اند تمایل به HPV مشترک دارند، حتی زمانی که هر دو شریک علائم HPV را نشان نمی دهند. وجود زگیل تناسلی به این معنا نیست که فرد یا شریک جنسی او خارج از رابطه فعلی رابطه جنسی دارند.

اگرچه زگیل تناسلی شایع و خوش خیم است، اما این می تواند یک تشخیص ناراحت کننده باشد.

درمان هایی برای شرایط ناشی از HPV مانند زگیل تناسلی وجود دارد. با این حال، درمان زگیل تناسلی خود ویروس را درمان نمی کند. به همین دلیل امکان بازگشت زگیل تناسلی پس از درمان به خصوص در 3 ماه اول وجود دارد.

به شریک جنسی فعلی اطلاع دهید که زگیل تناسلی ممکن است به شریک جنسی منتقل شود. شریک(های) ممکن است از آزمایش سایر بیماری های مقاربتی بهره مند شوند. شریک فعلی ممکن است قبلاً HPV داشته باشد، حتی اگر علائم قابل مشاهده زگیل را نداشته باشد.

کاندوم ممکن است شانس انتقال زگیل تناسلی را در صورت استفاده در هر رابطه جنسی کاهش دهد. با این حال، HPV می تواند مناطقی را که با کاندوم پوشانده نشده اند آلوده کند و کاندوم ممکن است به طور کامل در برابر HPV محافظت نکند.

یک واکسن HPV برای مردان و زنان وجود دارد که از زگیل تناسلی جلوگیری می کند اما HPV یا زگیل تناسلی موجود را درمان نمی کند. این واکسن می تواند از اکثر موارد زگیل تناسلی در افرادی که هنوز در معرض انواع زگیل زا HPV قرار نگرفته اند جلوگیری کند.

در صورتی که فردی در گذشته زگیل تناسلی داشته باشد، اطلاع رسانی به شریک (های) آینده هیچ فایده ای برای سلامتی ندارد، زیرا ویروس اغلب با ایمنی طبیعی از بین می رود.

نمونه گیری در منزل

غربالگری سرطان دهانه رحم – اطلاعات کلیدی

HPV یک عفونت شایع است و اغلب با ایمنی طبیعی از بین می رود. مثبت بودن تست HPV به این معنی نیست که فرد مبتلا به سرطان است. اکثر افرادی که دهانه رحم دارند و دارای HPV هستند سلول های غیرطبیعی یا سرطانی ایجاد نمی کنند.

HPV اغلب بین شرکای مشترک به اشتراک گذاشته می شود و ممکن است برای سال های زیادی غیر فعال باشد. داشتن HPV به معنای دیگر تماس های جنسی نیست و لزوما نباید نگرانی هایی را در مورد سلامت شریک زندگی ایجاد کند.

اکثر سرطان های دهانه رحم با واکسیناسیون HPV و انجام غربالگری منظم دهانه رحم قابل پیشگیری هستند. واکسیناسیون، غربالگری منظم و پیروی از دستورالعمل های توصیه شده برنامه ملی غربالگری دهانه رحم (NCSP) در صورت شناسایی هر گونه ناهنجاری، موثرترین راه برای جلوگیری از توسعه سرطان مهاجم دهانه رحم است.

واکسیناسیون HPV، به طور ایده آل قبل از رابطه جنسی، اولین خط دفاعی و موثرترین راه برای پیشگیری از HPV است. کاندوم هایی که به طور مداوم و صحیح استفاده می شوند ممکن است شانس ابتلا و انتقال HPV و ابتلا به بیماری های مرتبط با HPV را کاهش دهند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.