چند نکته که همه ما باید در رابطه با کرونا دلتا بدانیم

کرونا دلتا سویه کشنده ویروس کرونا

جهان با پیدایش ویروس کرونا در حیرت قرار گرفت، شما حتما تاثیری که این ویروس بر زندگی و محیط اطرافتان داشت را به خاطر دارید، اما ترسی که با پیدایش هر سویه یا واریانت جدید کرونا در ما به وجود می آمد، هرگز فراموش شدنی نیست. کرونا دلتا یکی از سویه های این ویروس بود که برای مدت زمانی تمام اخبار جهان را به خود معطوف ساخت. به وجود آمدن سویه های جدید در اثر یک یا چند جهش متفاوت و در جهت زنده ماندن و ادامه سازگاری ویروس با محیط اتفاق می افتد.

اگر به دنبال به دست آوردن اطلاعاتی در رابطه با این سویه کشنده هستید، در ادامه با ما همراه باشید. ما در این مقاله اطلاعات مهمی در رابطه با چیستی این ویروس، نحوه به وجود آمدن آن و چند نکته در رابطه با ویروس دلتا را که حتما باید مورد توجه قرار گیرند، گرد هم آورده ایم.

کرونا دلتا چیست و چگونه به وجود آمد؟

این سویه از بیماری کرونا در صورت شناسایی به سرعت در بین افراد پخش شده و یکی از نگران کننده ترین سویه های بیماری کرونا از سوی سازمان بهداشت جهانی معرفی شده است. کرونا دلتا در اثر افزایش ویروس کرونای اصلی در بین مردم و فرصت زیاد این ویروس برای تغییرات و جهش ایجاد شده است.

در تابستان سال 2021 که تقریبا دو سال از پیدایش ویروس کووید-19 گذشته بود و مردم امیدوار بودند که همه گیری این ویروس در حال کاهش است، به ناگهان خبری کل دنیا را فرا گرفت. سویه جدیدی از ویروس در ایالات متحده آمریکا ظاهر شد و سرعت انتقال آن همه را شگفت زده کرد. البته این سویه در اواخر سال 2020 و قبل از رسیدن ویروس به آمریکا، در کشور هند شناسایی شده بود.

کرونا دلتا در مکان‌هایی که نرخ واکسیناسیون پایین‌تری داشتند، شیوع بیشتری داشت و افراد واکسینه نشده بیشتر در معرض خطر قرار گرفتند. کارشناسان بهداشت عمومی باور داشتند که فرد آلوده به این سویه، می تواند آن را به سه یا چهار نفر انتقال دهد. برای این سویه نیز همان اقدامات احتیاطی قبلی مثل پرهیز از ایجاد اجتماع، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک به مردم توصیه شد.

واکسن کرونا و نقش مهم آن در کاهش ابتلا به این بیماری
تفاوت کرونای امیکرون با کرونای دلتا

واکسن کرونا و نقش مهم آن در کاهش ابتلا به این بیماری

4 نکته اصلی که با دانستن آن ها می توانید کرونا دلتا را شکست دهید

حال که با نحوه پیدایش و چیستی این سویه از ویروس آشنا شدید، ما در ادامه 4 نکته اصلی در رابطه با کرونا دلتا را بیان می کنیم. امید است که با دانستن این نکات در کاهش این ویروس قاتل و کشنده نقشی اساسی داشته باشید.

 • دلتا نسبت به سایر گونه های ویروس مسری تر است:

  نرخ رشد سریع این بیماری بسیار چشمگیر بود. دلتا 50 درصد سریعتر از نوع آلفا پخش می شد. طبق گفته دکتر ویلسون یک اپیدمیولوژیست مشهور، در یک محیطی که هیچ کس واکسینه نشده و از ماسک استفاده نمی کنند، فرد آلوده می تواند 3.5 تا 4 نفر را مبتلا سازد.

 • افراد واکسینه نشده در معرض خطر بیشتری هستند:

  با این که در رابطه با واکسینه شدن، فعالیت های بسیاری برای آگاهی مردم صورت گرفت، اما هنوز تعدای از افراد واکسینه نشده اند. این افراد در برابر ویروس کرونا دلتا مقاومت کمتری دارند و درصورت برخورد با فرد مبتلا، به سرعت آلوده خواهند شد.

 • علائم دلتا نسبت به سویه قبلی دستخوش تغییر شده اند:

  از علائمی که در بین افراد مبتلا شده به سویه قبلی کرونا رایج بود، می توانیم به سرفه و از دست دادن حس بویایی اشاره کنیم. اما در این سویه این علائم رایج نبوده و علائم دیگری نظیر سردرد، گلودرد، آبریزش بینی و تب در بین مبتلایان مشاهده شده است.

 • داروهای ضد ویروسی بر این بیماری تاثیر گذار هستند:

  داروهای ضد ویروسی به طور کلی ویروس را از بین نخواهند برد، بلکه سبب کند شدن تولید ویروس‌های جدید می شوند. پس در کاهش  طول درمان کرونا دلتا موثر خواهند بود.

 • دلتا کشنده تر از سایر سویه های ویروس است:

  دانشمندان هنوز هم در حال تحقیق روی میزان کشنده بود این بیماری هستند. اما مطالعاتی که اخیرا توسط لانسنت یک مجله عمومی پزشکی در انگلستان انجام گرفته، نشان می دهد که نوع دلتا بیشتر به بستری شدن و مرگ منجر می شود. این مرگ و میر به ویژه در افراد واکسینه نشده مشاهده شده است.

علائم کرونا دلتا در بزرگسالان و بستری شدن آنان
راه های درمان کرونا و تقویت سیستم ایمنی بدن

علائم کرونا دلتا در بزرگسالان و بستری شدن آنان

برای درمان ویروس دلتا در خانه چه فعالیت هایی می توانیم انجام دهیم؟

در صورت ابتلا به این بیماری خود را حداقل به مدت 5 روز در خانه قرنطینه کرده و تنها غذا بخورید و تنها بخوابید. اگر افرادی دیگر در خانه هستند، حتما در برخورد با آن ها از ماسک های N95 و KN95 استفاده کنید. سعی کنید زمان صرف شده با خانواده را به حداقل برسانید. برای درمان کرونا دلتا در خانه می توانید بلافاصله پس از شروع علائم، از داروهای ضد ویروسی استفاده کنید. این داروها خطر بستری شدن و مرگ را تا 89 درصد کاهش خواهند داد.

اگر تنها زندگی می کنید، حتما از یکی از بستگان خود بخواهید که هر روز با شما تماس گرفته و از علائم بیماری و حالتان جویا شود. چرا که فرد مبتلا به کووید ممکن است برای مدت زمانی احساس خوبی داشته باشد، اما ناگهان به سرعت علائم بیماری کرونا به سراغ او آمده و سبب بد شدن حال او شوند.

ماندن در خانه و استفاده از روش های درمان خانگی می تواند موثر باشد، اما زمانی که دچار مشکلات تنفسی شدید حتما با اورژانس تماس بگیرید. اگر دچار علائمی مثل درد قفسه سینه، لب های کبود، تب بی وقفه و ناتوانی در مصرف مایعات و غذا شدید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس از علائم ویروس کرونا
کرونا دلتا و دلتا پلاس چیست

تنگی نفس از علائم ویروس کرونا

کلام آخر

تا کنون ویروس کرونا، این ویروس بی رحم جان میلیون ها نفر را در جهان گرفته است و هنوز هم قربانیانی را بر جای می گذارد. سویه هایی نظیر کرونا دلتا می توانند افراد زیادی را مبتلا سازند، بنابراین اگر هنوز واکسینه نشده اید، برای انجام این کار اقدام کنید. در اجتماعات و مکان های شلوغ ماسک را فراموش نکرده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید. ویروس کرونا ممکن است تا ابد مهمان ما انسان ها باشد، این ما هستیم که با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانیم از خطر ابتلا به این بیماری بکاهیم و از شیوع گسترده آن در بین مردم جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.