آشنایی با تمام دلایل رد شدن در طب کار و جلوگیری از آن ها

دلایل رد شدن در طب کار

برای ورود به بسیاری از مشاغل، نیاز است که سلامت جسمانی متقاضیان استخدام تایید شود و به این منظور آزمایشاتی از کارجویان گرفته می شوند. این آزمایش‌ها که آزمایش طب کار یکی از آن ها است، به منظور بررسی میزان سلامت جسمی افراد انجام می گیرد. گاهی اوقات نیروها در این آزمایش‌ها رد شده یا نتیجه مورد نظر را دریافت نمی کنند. دلایل رد شدن در طب کار، موارد مختلفی هستند که در ادامه این مطلب و ضمن پاسخ به سوالات طب کار، قصد بررسی آن ها را داریم. با ما همراه باشید.

دلایل رد شدن در طب کار

طبق اصل 90 قانون تامین اجتماعی، تمام متقاضیان استخدام در مشاغل مرتبط با این ارگان باید در آزمایش‌های بدو استخدام شرکت کنند. این آزمایش‌ها وضعیت جسمی و بدنی کارجویان را مشخص می کنند و در اصطلاح طب کار نامیده می شوند.

طبق قوانین طب کار در آزمایش‌های اولیه، سلامت فرد از جهات مختلفی بررسی می شود که برخی عمومی و برخی با توجه به نوع شغل اختصاصی هستند. نتیجه این آزمایش‌های و بررسی ها گاهی باعث رد شدن فرد در آزمایش‌های بدو استخدام می شود. از جمله دلایل رد شدن در طب کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری های مزمن

در صورتی که متقاضی استخدام به بیماری های مزمن کلیوی، ریوی یا سطح بالای قند خون و دیابت مبتلا باشد، احتمال رد شدن او در آزمایش‌های بدو استخدام یا طب کار بسیار زیاد است. به خصوص اگر فرصت شغلی مورد نظر فشاری به اندام های بیمار وارد کند، احتمال رد شدن در آزمایش‌ها و در نتیجه فرصت شغلی، بیشتر می باشد.

بیشتر بخوانید: طب کار چه خدمتی است؟

مشکلات فیزیکی

هر گونه مشکل فیزیکی که باعث از دست رفتن توانایی ها و قدرت استفاده از اندام هایی مانند دست یا پا شود؛ باعث رد شدن فرد در این آزمایش‌ها می شود. در مشاغلی که توان جسمی اهمیت زیادی دارد، احتمال رد شدن در طب کار به این دلیل بسیار زیاد است.

مشکلات بینایی و شنوایی

در بعضی مشاغل مانند خلبانی، غواصی و غیره، مشکلات بینایی و شنوایی از جمله دلایل رد شدن در طب کار هستند. افرادی با این مشکلات نه تنها در آزمایش طب کار، بلکه در آزمون اولیه مشاغل گفته شده نیز پذیرفته نخواهند شد.

اعتیاد

برای بسیاری از افراد سؤال است که آیا اعتیاد هم باعث رد شدن در طب کار می شود و تست اعتیاد طب کار شامل چیست؟ در پاسخ باید گفت که اعتیاد یکی از اصلی ترین دلایل رد شدن در طب کار است. تست اعتیاد در طب کار به منظور اطمینان از اعتیاد یا عدم آن از طریق آزمایش ادرار انجام می شود. نتیجه این تست تنها در صورتی قابل قبول است که در محل کار، واحد سلامت یا مطب پزشک طب کار انجام شود.

مشکلات روحی

یکی دیگر از دلایل رد شدن در طب کار، مشکلات روحی و روانی است. مبتلا بودن به بیماری هایی مانند افسردگی شدید، اختلالات روانی و موارد مشابه که عملکرد فرد در محیط کار را تحت تاثیر قرار می دهند، از جمله دلایل رد شدن در این تست هستند.

انجام آزمایشات تخصصی طب کار توسط پزشک متخصص

بیشتر بخوانید: با اهداف و کاربرد طب کار آشنا شوید

نکاتی در رابطه با طب کار

کارجویانی که آزمایش طب کار بخشی از پروسه پذیرش آن ها در شغل مورد نظر است، باید با همه چیز در رابطه با این آزمایش آشنا باشند. این کار در واقع کمک می کند که احتمال رد شدن در آزمایش به حداقل برسد. از جمله نکاتی که در مورد طب کار باید بدانید، موارد زیر را می توان نام برد:

 • داشتن آمادگی جسمانی کافی از طریق انجام فعالیت های ورزشی
 • مشورت با پزشک پیش از انجام آزمایش به خصوص برای مبتلایان به بیماری های مزمن
 • استفاده از تجهیزات درمانی مانند تجهیزات شنوایی یا بینایی به خصوص برای افرادی با شرایط حاد
 • ترک مواد مخدر و عدم استفاده از مواد اعتیاد آور یا دارای مخدر مانند بعضی قرص های لاغری
 • آرامش و برخورداری از سلامت روانی کافی و کامل
آزمایشات طب کار، ضامن سلامتی نیروها
آزمایش‌های طب کار، ضامن سلامتی نیروها

آیا سیگار کشیدن باعث رد شدن می‌شود؟

همان طور که در دلایل رد شدن در طب کار گفته شد، اعتیاد باعث رد شدن در این آزمایش می شود؛ اما در مورد سیگار به چه صورت است؟ در پاسخ باید گفت که اثر سیگار کشیدن در آزمایش اعتیاد مشخص نمی شود، در نتیجه سیگار به تنهایی عاملی برای رد شدن در طب کار نیست. البته این موضوع به شدت و میزان مصرف سیگار توسط کارجو هم بستگی دارد. افراد وابسته به سیگار که نیکوتین خون آن ها بسیار بالا است، به احتمال زیاد در این آزمایش رد می شوند.

بیشتر بخوانید: دلایل رد شدن در طب کار چیست؟

تست اعتیاد در معاینات طب کار شامل چه مواردی است؟

آزمایش اعتیاد، یکی از مواردی است که برای تعیین اعتیاد یا عدم اعتیاد متقاضیان به مواد مخدر، الکل یا مواد روان گردان انجام می شود. برای انجام تست اعتیاد، از روش های مختلفی استفاده می شود. تست اعتیاد درخواستی اکثر نهادها، تست اعتیاد سه‌گانه مشتمل بر ارزیابی آمفتامین، متادون و مورفین (تریاک، هرویین) است. در برخی موارد، تست ده‌گانه درخواست می شود. تست 10 گانه علاوه بر موارد فوق، شامل ارزیابی اعتیاد به شیشه، ترامادول، ماریجوانا، گل و حشیش و غیره نیز می باشد. تست اعتیاد طب کار شامل موارد زیر می باشد:

 • تست ادرار: از این تست برای ردیابی متابولیت های مواد مخدر موجود در ادرار استفاده می شود. این متابولیت ها، تا مدتی پس از مصرف مواد مخدر در بدن باقی می مانند.
 • تست هوای تنفسی: از این تست برای بررسی اعتیاد فرد، به الکل استفاده می شود.
 • تست خون: در این تست، اعتیاد به الکل و سایر مواد مخدر به صورت دقیق مشخص می شود.
اهمیت چکاپ دوره ای حین خدمت
اهمیت چکاپ دوره ای حین خدمت

آزمایش های طب کار شامل چه مواردی است؟

این آزمایش‌ها شامل موارد زیر می باشد:

 • معاینات ارزیابی اندام ها
 • تست خون و ادرار
 • تست بینایی سنجی
 • تست شنوایی سنجی
 • تست سلامت تنفس
 • اندازه گیری فشار خون
 • تست ارزیابی سلامت روان

بیشتر بخوانید: جواب آزمایش طب کار چند روز طول می کشد

آزمایش ادرار طب کار شامل چه مواردی است؟

آزمایش ادرار پزشکی حرفه ای، برای ارزیابی وضعیت سلامت متقاضیان یا شاغلین انجام می شود. از این تست برای تشخیص بیماری های کبد، کلیه و دیابت استفاده می شود. در این تست علاوه بر ارزیابی رنگ و شفافیت ادرار، آزمایش های میکروسکوپی نیز بر روی ادرار انجام می شود. در این آزمایش ها نباید سلول های قرمز خونی، باکتری، کریستال یا سلول های سفید در ادرار مشاهده شود. بررسی های دقیق تر، از طریق تست دیپ استیک انجام می شود. در این مرحله، فاکتورهای زیر در ادرار فرد چک می شوند:

 • سطح آنزیم های کبدی، برای ارزیابی آسیب احتمالی به کبد مورد ارزیابی قرار می گیرند.
 • ارزیابی قند خون جهت تشخیص دیابت،
 • ارزیابی پروتئین، جهت بررسی وجود عفونت یا بیماری‌ های کلیوی، دیابت و سرطان،
 • تست مواد مخدر جهت اطمینان از عدم اعتیاد متقاضی،
 • چک کردن سطح بیلی روبین، جهت بررسی عملکرد کبد،
 • بررسی اسیدیته یا PH ادرار، برای ارزیابی مشکلات کلیوی نظیر سنگ کلیه، عفونت ادراری و غیره.

ممکن است این تست ‌ها، بسته به نوع صنعت و شرایط کاری متفاوت باشند.

آزمایش خون طب کار شامل چه مواردی است؟

یکی از آزمایشاتی که در طب کار انجام می شود، آزمایش خون است. این آزمایش تقریبا همان آزمایش خون معمولی است که به منظور شمارش سلول های خونی، کلسترول، قند خون ناشتا، کراتنین و غیره انجام می شود. در این آزمایش علاوه بر موارد گفته شده، سطح قند خون بیمار هم بررسی شده تا در صورت نیاز به اقدام جدی در حوزه دیابت، این کار به موقع انجام شود.

دلایل رد شدن در طب کار؛ مختلف و متنوع
دلایل رد شدن در طب کار؛ مختلف و متنوع

مدارک لازم مورد نیاز برای انجام این آزمایش ها چیست؟

مدارک لازم برای آزمایش طب کار شامل موارد زیر است:

 • کارت ملی و شناسنامه
 • کارت پایان خدمت
 • معرفی نامه معتبر با ذکر عنوان شغلی
 • یک قطعه عکس 3*4

هزینه و مدارک لازم برای تشکیل پرونده

سخن پایانی

رد شدن در آزمایش طب کار دلایل زیادی دارد که در این مطلب به برخی از آن ها اشاره کردیم. انجام این آزمایش‌ها تاثیر زیادی در ورود حرفه ای تر متقاضیان به فضای کار و عملکرد بهتر آن ها دارد. این آزمایش‌ها امروزه توسط بیشتر مراکز خدمات درمانی در منزل انجام می شوند و برای دریافت نتیجه آن ها حتی نیازی به خروج از خانه نیست. آنی آزما یکی از مراکزی است که با داشتن مجوزهای رسمی و لازم، آزمایش‌های طب کار را با دقت کامل در منزل انجام می دهد.

برای دریافت مشاوره در زمینه طب کار و انجام این آزمایش‌ها در خانه، می توانید با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما شما را راهنمایی کرده و بهترین خدمات را ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.