چک لیست بیماران برای شب قبل از آزمایش چکاپ کامل

مراقبت های شب قبل از آزمایش چکاپ کامل

آزمایش چکاب کامل برای بررسی سلامت عمومی بدن کاربرد دارد و در سریع ترین زمان ممکن شما را از بیماری های احتمالی آگاه می کند. برای اینکه آزمایش خون نتیجه درستی را نشان دهد و فاقد جواب های کاذب باشد، مواردی هستند که باید شب قبل از آزمایش چکاپ کامل رعایت شوند. در ادامه به بررسی تمامی نکات لازم می پردازیم و به شما برای داشتن یک جواب آزمایش دقیق و بی خطا کمک می کنیم.

آزمایش های خون ناشتا

اگر قصد انجام آزمایش خون در بیمارستان ها یا درمانگاه ها را داشته باشید، آزمایش خون چکاپ کامل در بازه زمانی 7 تا 10 صبح انجام می شود. زمانی که از خدمات آزمایش در محل استفاده می کنید، زمان انجام آزمایش خون به انتخاب شما خواهد بود. البته توصیه می شود برای دقیق بودن جواب آزمایش چکاب کامل، خون گیری در همان بازه 7 تا 10 صبح انجام شود؛ زیرا امکان دارد فعالیت های روزانه شما روی نتیجه آزمایش اثر بگذارند و تغییراتی را در بدن شما ایجاد کنند.

آزمایش خون چکاب کامل نیاز به ناشتایی دارد و یکی از مراقبت های شب قبل از آزمایش چکاپ کامل نظارت بر خوردن غذا است. برای انجام آزمایش خون ناشتا، باید 8 الی 12 ساعت میان آخرین وعده غذایی شما و زمان انجام آزمایش فاصله باشد. در این بازه نباید هیچ نوع خوراکی مایع یا جامد را مصرف کنید؛ ولی نوشیدن آب بدون گاز مانعی ندارد.

بیشتر بخوانید:از لیست آزمایش چکاپ کامل چه میدانید؟

مراقبت ها تنها به شب قبل از آزمایش چکاپ کامل محدود نمی شوند و اگر نتیجه ای دقیق را انتظار دارید، باید در بازه 24 ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن یا نوشیدن برخی مواد غذایی پرهیز کنید. قهوه، چای، غذا های سنگین و چرب، نوشیدنی های گازدار و آدامس از خوراکی های ممنوع قبل از انجام آزمایش چکاب کامل هستند؛ زیرا چربی خون یا قند خون را به شکل کاذب بالا می برند و در نتایج آزمایش اختلال ایجاد می کنند.

ناشتایی پیش از انجام آزمایش چکاب کامل
ناشتایی پیش از انجام آزمایش چکاب کامل

شرایط قبل از انجام آزمایش و چکاپ کامل

نکاتی که باید شب قبل از آزمایش چکاپ کامل رعایت شوند، به خوردن و آشامیدن محدود نمی شوند. آزمایش چکاب کامل شامل خون گیری، آزمایش ادرار و آزمایش پاپ اسمیر می شود. مواردی مانند شمارش تعداد سلول های خونی، قند خون، چربی خون و آزمایش هورمون های تیروئیدی با کمک آزمایش خون بررسی می شوند. یکی از مراقبت هایی که باید 24 ساعت قبل از انجام آزمایش چکاب کامل به آن توجه کنید،‌ دوری از تنش و استرس است.

مسواک زدن قبل از آزمایش خون یا حمام کردن مانعی ندارد؛ ولی اگر قصد انجام آزمایش پاپ اسمیر را دارید، حداقل 24 ساعت قبل از انجام آزمایش نباید از شوینده های واژن استفاده کنید. برای افرادی که با تجویز پزشک دارو مصرف می کنند یا کسانی که بدون تجویز از مکمل های ورزشی، ویتامین ها، مکمل های تغذیه ای یا مسکن استفاده می کنند، این سؤال مطرح می شود که چند ساعت قبل از آزمایش خون نباید قرص خورد یا از دیگر دارو ها استفاده کرد؟

بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره آزمایش چکاپ و جدول خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل بدانید‏

اگر دارو های شما با تجویز پزشک هستند، در این باره باید از پزشک معالج خود سؤال کنید. برخی از دارو ها نباید قطع شوند؛ زیرا پزشک قصد بررسی تأثیر آن ها روی بدن شما را دارد. اگر نیاز به قطع دارویی باشد، متخصص به شما می گوید که چند ساعت قبل از آزمایش خون نباید قرص خورد و چه زمان بعد از انجام آزمایش باید خوردن آن را آغاز کرد. برای افرادی که بدون تجویز از دارو یا مکمل استفاده می کنند، حداقل 24 ساعت قبل از انجام آزمایش باید از مصرف هر نوع دارو یا مکمل خودداری کنند.

منع مصرف دارو یا مکمل پیش از انجام آزمایش خون
منع مصرف دارو یا مکمل پیش از انجام آزمایش خون

آمادگی قبل از آزمایش و اقدامات بعد از آن

قبل از انجام آزمایش از انجام فعالیت های سنگین یا ورزش های حرفه ای خودداری کنید. این ممنوعیت مربوط به 24 ساعت قبل از انجام آزمایش می شود و در روز های قبل از آن می توانید روتین همیشگی زندگی خود را دنبال کنید. محدودیت در انجام فعالیت های سنگین به این معنا نیست که تمام 24 ساعت قبل از انجام آزمایش را به استراحت بپردازید؛ زیرا بی تحرکی نیز می تواند روی نتیجه آزمایش اثر داشته باشد.

بیشتر بخوانید:خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل چگونه انجام می گیرد

از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، برقراری رابطه جنسی پیش از انجام آزمایش چکاب کامل است. با توجه به اینکه رابطه جنسی می تواند نتیجه آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایش های هورمونی را تغییر دهد، حداقل 24 ساعت قبل از انجام آزمایش از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

بعد از آزمایش خون باید غذا و نوشیدنی دریافت کنید تا انرژی را به بدنتان باز گردانید. با توجه به اینکه برای ساعت های طولانی ناشتا بوده اید، از نوشیدنی های گرم و بدون کافئین و غذا های سبک استفاده کنید. این نکات تنها به اولین وعده بعد از انجام آزمایش خون محدود می شوند و بعد از آن نیازی به پرهیز وجود ندارد. اگر دارو مصرف می کنید و شب قبل از آزمایش چکاپ کامل آن را مصرف نکرده اید، بعد از اتمام آزمایش چکاب کامل می توانید در زمان مشخص از داروی خود استفاده کنید.

نکات قبل و بعد از انجام آزمایش چکاب کامل
نکات قبل و بعد از انجام آزمایش چکاب کامل

کلام پایانی

با کمک آزمایش خون چکاب کامل سلامت اندام های داخلی بدن بررسی می شوند و در صورتی که باکتری یا ویروسی بدن شما را به خود درگیر کرده باشد، با استفاده از آزمایش خون شناسایی می شوند. آزمایش چکاب کامل راهی برای تشخیص بیماری های خطرناکی مانند سرطان است. اگر نتیجه آزمایش بدون خطا و جواب های کاذب باشد، بیماری در مراحل ابتدایی شناسایی می شود و راه های درمان آن ساده تر است. برای دقیق بودن نتایج آزمایش نکاتی وجود دارند که باید شب قبل از آزمایش چکاپ کامل رعایت شوند. در این مقاله از سایت آنی آزما به این نکات پرداختیم و راه های جلوگیری از خطای آزمایش خون را برای شما مخاطب عزیز بازگو کردیم.

سایت آنی آزما خدمات آزمایشگاهی در محل را ارائه می دهد. برای انجام آزمایش خون چکاب کامل در منزل یا محل کارتان می توانید از خدمات سایت آنی آزما استفاده کنید. بعد از ثبت سفارش در سایت آنی آزما پرسنلی با تجربه و مجرب از آزمایشگاه های مرجع به محل انتخابی شما اعزام می شوند و کار نمونه گیری را انجام می دهند. نتیجه آزمایش چکاب کامل روی سایت آنی آزما درج می شود و در هر زمان یا مکانی می توانید به این نتایج دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.